January 12-13, 2018
|
Vanderbilt-Multipurpose Facility - Nashville, TN
|
300m (Flat)

Women's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Winny Koech JR-3 UTEP 12:37.47 9:47.18 8:36.72
2 Julia Fritz JR-3 Lipscomb 8:50.01 9:48.89 7:45.23
3 Linda Cheruiyot SO-2 UTEP 12:38.71 9:57.41 7:04.17
4 Amy Ruiz JR-3 Georgia Tech 9:52.09 9:58.07 12:21.61
5 Sally Larson   Unattached 12:05.77 9:59.81 10:17.81
6 Gillian Mortimer FR-1 Vanderbilt 8:08.82 10:03.48 7:50.72
7 Anna Grace Morgan FR-1 Vanderbilt 12:50.53 10:06.71 9:24.24
8 Rachel Kigen JR-3 Mid. Tenn. State 11:56.87 10:07.51 9:00.69
9 Sarah Mwangi FR-1 UTEP 11:36.41 10:10.88 7:44.27
10 Ali White FR-1 Belmont 8:17.84 10:14.61 10:20.76
11 Kortney Schardt SO-2 Belmont 11:53.02 10:14.67 11:53.02
12 Halle Hausman FR-1 Belmont 8:11.78 10:14.72 7:28.75
13 Haley Anderson JR-3 Georgia Tech 12:38.29 10:16.49 9:27.17
14 Gladys Kipchumba SO-2 Mid. Tenn. State 7:49.08 10:17.20 11:18.92
15 Katie Sperry SR-4 Lipscomb 8:02.89 10:19.08 7:13.36
16 Carolien Millenaar   South Alabama 12:47.03 10:23.60 12:34.56
17 Hannah Owens JR-3 Lipscomb 13:16.30 10:31.98 9:54.07
18 Claire Cheeseman FR-1 Belmont 12:21.68 10:33.91 8:52.49
19 Sierra Lax SO-2 Belmont 11:26.05 10:41.16 8:32.93
20 Nicole Van Der Merwe   South Alabama 11:03.81 10:44.47 10:31.58
21 Corrie Smith FR-1 Georgia Tech 12:57.76 10:48.13 9:04.43
22 Ellen Flood SO-2 Georgia Tech 9:31.15 10:49.03 8:19.76
23 Lauren Denemark SO-2 Belmont 11:31.43 10:58.50 13:10.20
24 Gabrielle Yatauro SR-4 Belmont 8:56.41 11:02.23 8:43.17
25 Hannah Denton SR-4 Belmont 12:39.61 11:06.32 13:59.57
26 Lydia Soper SO-2 Trevecca Nazarene 13:24.44 11:10.36 11:57.29
27 Gillianne Sharp   South Alabama 13:15.38 11:14.05 10:20.13
28 Danielle March JR-3 Trevecca Nazarene 14:33.59 11:22.49 10:34.72
29 Maria Brauer SO-2 Belmont 14:12.70 11:27.66 11:07.03
30 Brianne Holland JR-3 Lipscomb 8:58.61 11:30.52 8:58.61
31 Pari Manoogian FR-1 Lipscomb 10:53.16 11:42.32 9:00.79
32 Kristen Compton SO-2 Trevecca Nazarene 11:02.53 12:00.14 14:45.78
33 Sarah-Emily Woodward SR-4 Austin Peay 9:03.51 12:14.47 9:32.89
  Erin Gant SR-4 Georgia Tech DNS DNS DNS
  Alexa Yatauro SR-4 Belmont DNS DNS DNS
Women's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Winny Koech JR-3 UTEP 11:32.88 9:11.95 9:47.18 12:43.34 7:08.65 10:22.41
3 Linda Cheruiyot SO-2 UTEP 12:02.87 7:57.93 9:57.41 11:44.95 11:09.10 10:03.39
4 Amy Ruiz JR-3 Georgia Tech 9:04.25 12:57.50 9:58.07 12:09.65 8:46.31 12:27.59
5 Sally Larson   Unattached 8:35.84 7:47.86 9:59.81 12:59.76 11:17.79 11:11.79
6 Gillian Mortimer FR-1 Vanderbilt 11:46.08 8:20.89 10:03.48 9:03.14 8:08.82 7:26.58
7 Anna Grace Morgan FR-1 Vanderbilt 10:18.85 11:07.39 10:06.71 8:35.71 11:19.52 9:24.24
8 Rachel Kigen JR-3 Mid. Tenn. State 8:12.09 8:54.61 10:07.51 7:17.41 12:51.54 10:37.89
9 Sarah Mwangi FR-1 UTEP 8:39.25 9:09.80 10:10.88 10:47.54 7:25.95 7:07.62
13 Haley Anderson JR-3 Georgia Tech 8:56.35 7:42.37 10:16.49 12:32.12 8:25.53 9:08.68
16 Carolien Millenaar   South Alabama 8:12.65 7:22.76 10:23.60 12:03.38 10:48.55 12:47.03
20 Nicole Van Der Merwe   South Alabama 11:42.48 12:01.81 10:44.47 11:16.70 10:18.70 12:46.92
Women's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Julia Fritz JR-3 Lipscomb 11:58.45 9:48.89 9:19.45 9:48.89
10 Ali White FR-1 Belmont 12:54.41 7:28.67 9:56.18 10:14.61
11 Kortney Schardt SO-2 Belmont 13:00.63 8:30.18 8:54.77 10:14.67
12 Halle Hausman FR-1 Belmont 7:16.46 8:24.07 9:43.99 10:14.72
14 Gladys Kipchumba SO-2 Mid. Tenn. State 7:42.90 7:42.90 11:31.27 10:17.20
15 Katie Sperry SR-4 Lipscomb 8:46.22 7:13.36 7:19.55 10:19.08
17 Hannah Owens JR-3 Lipscomb 11:47.82 9:09.83 12:19.42 10:31.98
18 Claire Cheeseman FR-1 Belmont 10:27.57 8:08.11 12:34.36 10:33.91
22 Ellen Flood SO-2 Georgia Tech 8:52.21 13:37.78 9:37.64 10:49.03
25 Hannah Denton SR-4 Belmont 13:32.91 8:59.72 10:13.02 11:06.32
29 Maria Brauer SO-2 Belmont 8:22.00 12:02.05 11:20.79 11:27.66
  Erin Gant SR-4 Georgia Tech DNS DNS DNS DNS
Women's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
19 Sierra Lax SO-2 Belmont 10:53.99 13:34.28 11:19.63 13:27.87 10:41.16 12:42.98
21 Corrie Smith FR-1 Georgia Tech 9:36.84 8:51.47 9:36.84 11:39.98 10:48.13 13:04.24
23 Lauren Denemark SO-2 Belmont 12:57.03 12:30.69 13:43.13 12:17.52 10:58.50 13:29.96
24 Gabrielle Yatauro SR-4 Belmont 7:50.19 14:01.04 7:56.81 13:27.92 11:02.23 8:16.68
26 Lydia Soper SO-2 Trevecca Nazarene 10:50.25 11:37.18 10:23.44 13:57.95 11:10.36 13:37.84
27 Gillianne Sharp   South Alabama 11:54.50 11:20.79 12:34.94 11:54.50 11:14.05 8:32.28
28 Danielle March JR-3 Trevecca Nazarene 12:37.57 8:45.52 9:46.95 12:30.74 11:22.49 9:19.65
30 Brianne Holland JR-3 Lipscomb 10:07.66 14:09.34 13:07.20 9:26.23 11:30.52 10:49.09
31 Pari Manoogian FR-1 Lipscomb 15:13.02 14:51.95 9:49.95 15:13.02 11:42.32 9:00.79
32 Kristen Compton SO-2 Trevecca Nazarene 13:26.56 9:07.31 9:36.12 10:04.92 12:00.14 11:24.14
33 Sarah-Emily Woodward SR-4 Austin Peay 10:16.96 11:45.10 14:34.02 11:08.37 12:14.47 11:01.03
  Alexa Yatauro SR-4 Belmont DNS DNS DNS DNS DNS DNS