January 26-27, 2018
|
Bucknell-Gerhard Field House - Lewisburg, PA
|
200m (Flat)

Men's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Steve Maine SR-4 Kutztown 5:14.01 5:03.54 3:34.57 4:21.67 4:21.67 5:08.77
2 Connor Holm JR-3 Shippensburg 5:18.38 4:41.54 4:20.49 3:17.34 4:23.12 4:33.65
3 Eric Herrmann JR-3 Dickinson 4:07.72 5:26.78 4:15.63 3:57.18 4:23.53 4:47.25
4 Scott McGeary   Unattached 4:12.43 3:37.89 3:21.94 4:12.43 4:25.71 5:10.88
5 Robert Romano JR-3 Frostburg State 4:12.45 4:31.05 5:13.57 3:16.64 4:25.73 4:28.39
6 Evan Minor FR-1 Bucknell 3:27.48 3:43.44 3:54.08 3:22.16 4:25.99 5:08.55
7 Terryl Ferrel SO-2 Bucknell 4:15.82 4:18.49 5:25.11 4:10.50 4:26.48 5:06.46
8 Andrew Erickson SR-4 York (Pa.) 3:44.78 4:19.57 5:31.82 4:22.24 4:27.59 3:34.08
9 James Weissenborn SO-2 Bucknell 4:20.67 5:14.42 5:22.48 5:33.23 4:28.73 4:36.80
10 Matt Tuohy JR-3 Ramapo 3:45.75 3:45.75 5:30.57 5:11.75 4:28.75 4:28.75
11 Luke Vanderhoff   Lock Haven University CLUB 5:42.14 4:53.65 5:01.73 5:12.51 4:29.40 5:50.22
12 Eric Deignan SR-4 Misericordia 4:42.92 3:14.00 4:26.75 3:27.47 4:29.44 4:42.92
13 Matthew Gross SO-2 Shippensburg 4:51.29 5:29.05 3:14.20 3:49.26 4:29.71 3:49.26
14 Mitchell Coakley   Lock Haven University CLUB 5:51.20 3:22.62 4:00.44 3:41.53 4:30.15 5:16.08
15 Matt Vira SO-2 Bucknell 3:14.61 5:29.76 4:11.37 4:54.62 4:30.29 4:24.89
16 Alexander Jones SO-2 Juniata 3:29.17 3:18.30 4:50.66 5:53.14 4:31.64 5:31.40
17 Thomas Moser JR-3 Bloomsburg 3:26.97 3:21.52 3:48.75 3:32.41 4:32.32 3:56.92
18 Anson Weidner   Lock Haven University CLUB 5:51.31 4:10.55 4:18.72 5:15.91 4:32.33 5:26.80
19 Benjamin Littmann FR-1 Bucknell 5:22.70 3:44.25 4:11.60 5:36.37 4:33.47 4:19.80
20 Thomas McArdle JR-3 Pitt.-Johnstown 4:03.85 3:25.49 4:39.46 3:28.23 4:33.98 3:20.01
21 Ben Siciliano SO-2 Bucknell 3:28.50 4:17.88 5:10.01 5:23.73 4:34.34 4:56.29
22 Owen Keith FR-1 Seton Hill 4:50.00 4:14.10 5:17.62 5:50.77 4:36.19 5:25.91
23 Nikita Kulick SO-2 Stevenson 4:30.64 4:36.22 4:08.32 5:45.98 4:39.01 3:46.00
24 Michael Bortolot FR-1 Bucknell 4:08.49 3:57.32 4:14.08 6:02.96 4:39.20 5:12.71
25 Nick McGuire JR-3 Bloomsburg 4:45.51 5:07.91 6:01.09 4:39.91 4:39.91 3:24.34
26 Peter D'Amico SO-2 Juniata 3:16.02 4:03.62 4:40.02 4:26.02 4:40.02 5:52.83
27 Vinnie Caroselli SO-2 Juniata 5:03.66 5:28.96 4:41.16 4:35.54 4:41.16 5:45.83
28 Desmond O'Donovan SO-2 Juniata 3:17.25 5:21.23 4:13.61 4:19.24 4:41.78 3:59.52
29 Landin Delaney JR-3 Bucknell 3:55.74 4:12.78 3:21.66 4:12.78 4:44.02 4:21.30
30 Palmer Cameron FR-1 Seton Hill 4:07.15 5:18.17 4:21.36 5:03.97 4:44.08 4:35.56
31 Andrew Meci JR-3 Juniata 4:30.36 5:13.05 5:21.59 4:58.82 4:44.59 4:33.21
32 Ben Martin SR-4 Juniata 4:22.94 5:06.28 3:33.82 3:33.82 4:48.94 6:09.85
33 Leonard Bolinsky FR-1 Susquehanna 4:06.38 6:08.11 4:06.38 6:13.91 4:49.85 4:20.87
34 Reuben Winston FR-1 Dickinson 5:47.76 5:41.91 6:16.98 5:27.30 4:52.23 5:56.52
35 Michael Null SO-2 Glenville St. 4:02.74 4:31.98 5:53.87 4:46.61 4:52.45 4:14.44
36 Darren Webb JR-3 York (Pa.) 5:26.06 3:43.25 4:56.68 4:15.56 4:53.74 3:46.18
37 Brandon Tocket JR-3 York (Pa.) 3:43.52 4:07.05 5:29.40 6:10.57 4:54.10 4:21.75
38 David Snyder SO-2 Shippensburg 6:07.55 4:00.10 5:31.98 3:57.13 4:56.41 6:01.62
39 Caleb White FR-1 Glenville St. 4:48.07 3:54.62 6:11.23 4:03.53 4:56.98 4:27.29
Men's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Steve Maine SR-4 Kutztown 4:21.67 5:24.47
2 Connor Holm JR-3 Shippensburg 4:23.12 3:41.02
3 Eric Herrmann JR-3 Dickinson 4:23.53 3:41.37
4 Scott McGeary   Unattached 4:25.71 3:13.97
6 Evan Minor FR-1 Bucknell 4:25.99 4:20.67
8 Andrew Erickson SR-4 York (Pa.) 4:27.59 3:28.72
9 James Weissenborn SO-2 Bucknell 4:28.73 5:41.29
10 Matt Tuohy JR-3 Ramapo 4:28.75 5:41.32
12 Eric Deignan SR-4 Misericordia 4:29.44 4:21.36
13 Matthew Gross SO-2 Shippensburg 4:29.71 3:46.56
14 Mitchell Coakley   Lock Haven University CLUB 4:30.15 4:54.47
21 Ben Siciliano SO-2 Bucknell 4:34.34 4:59.03
22 Owen Keith FR-1 Seton Hill 4:36.19 3:18.86
24 Michael Bortolot FR-1 Bucknell 4:39.20 4:28.04
Men's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 Robert Romano JR-3 Frostburg State 5:05.59 4:57.62 3:29.93 4:57.62 4:25.73 4:46.99
7 Terryl Ferrel SO-2 Bucknell 3:41.18 4:18.49 3:43.85 3:33.19 4:26.48 5:27.77
11 Luke Vanderhoff   Lock Haven University CLUB 3:08.58 5:50.22 4:05.16 5:25.98 4:29.40 5:15.20
15 Matt Vira SO-2 Bucknell 3:30.83 4:05.97 4:33.00 3:33.53 4:30.29 5:29.76
16 Alexander Jones SO-2 Juniata 4:26.21 4:45.23 5:12.39 3:23.73 4:31.64 5:04.24
17 Thomas Moser JR-3 Bloomsburg 4:45.94 5:07.73 4:26.88 3:21.52 4:32.32 3:32.41
18 Anson Weidner   Lock Haven University CLUB 4:24.16 4:13.27 4:56.84 3:24.25 4:32.33 5:07.74
19 Benjamin Littmann FR-1 Bucknell 5:44.58 5:03.56 5:22.70 5:00.82 4:33.47 3:41.51
20 Thomas McArdle JR-3 Pitt.-Johnstown 4:31.24 3:33.71 5:53.44 5:06.86 4:33.98 3:52.89
25 Nick McGuire JR-3 Bloomsburg 3:38.33 3:24.34 5:10.70 5:13.50 4:39.91 3:27.14
29 Landin Delaney JR-3 Bucknell 3:47.22 5:49.35 6:03.55 5:55.03 4:44.02 5:01.07
30 Palmer Cameron FR-1 Seton Hill 5:46.58 5:35.22 4:15.68 4:46.92 4:44.08 3:44.43
38 David Snyder SO-2 Shippensburg 3:33.42 6:19.41 3:27.49 6:25.34 4:56.41 4:23.81
Men's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
23 Nikita Kulick SO-2 Stevenson 4:39.01
26 Peter D'Amico SO-2 Juniata 4:40.02
27 Vinnie Caroselli SO-2 Juniata 4:41.16
28 Desmond O'Donovan SO-2 Juniata 4:41.78
31 Andrew Meci JR-3 Juniata 4:44.59
32 Ben Martin SR-4 Juniata 4:48.94
33 Leonard Bolinsky FR-1 Susquehanna 4:49.85
34 Reuben Winston FR-1 Dickinson 4:52.23
35 Michael Null SO-2 Glenville St. 4:52.45
36 Darren Webb JR-3 York (Pa.) 4:53.74
37 Brandon Tocket JR-3 York (Pa.) 4:54.10
39 Caleb White FR-1 Glenville St. 4:56.98