January 26-27, 2018
|
SPIRE Institute Indoor Track & Field Facility - Geneva, OH
|
300m (Flat)

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Sergio Raez Villanueva Sophomore McMaster 7:17.56 8:17.22 5:48.06
2 Josh McGillivray Sophomore McMaster 6:54.34 8:25.29 8:35.40
3 Jeff Tweedle   Harbour Track Hamilton 8:31.01 8:25.95 10:57.74
4 Eric MacPherson Senior McMaster 9:03.08 8:27.55 7:41.87
5 Hunter Heaton   Second Sole 6:57.47 8:29.10 9:30.20
6 Max Turek   McMaster 9:00.22 8:29.64 9:56.28
7 Ian McVey JR-3 Ohio Northern 10:08.47 8:31.32 6:13.27
8 Jonathan Favero Junior McMaster 8:54.77 8:34.20 8:08.49
9 Dylan Alick Sophomore McMaster 7:29.24 8:36.36 8:36.36
10 Jacob Caniford SO-2 Walsh 9:20.36 8:38.85 6:34.33
11 Jacob Bishop FR-1 Wheeling Jesuit 8:08.88 8:40.08 6:35.26
12 Christain MacGillivray   McMaster 10:04.24 8:40.89 8:25.27
13 Ryan Tyrrell   McMaster 8:54.85 8:44.36 7:04.74
14 Matthew MacArthur   McMaster 8:43.13 8:48.41 11:05.80
15 Ridge Robinson Senior Bergen Elite 11:12.74 8:49.71 8:12.63
16 Aaron DeJong   McMaster 6:54.46 8:51.35 9:39.18
17 Nick Horton SR-4 Ohio Wesleyan 10:32.58 8:51.58 8:14.37
18 Justyn Tyrrell   McMaster 10:22.46 8:52.01 9:50.54
19 Christopher Sims FR-1 Roberts Wesleyan 11:31.81 8:52.16 6:23.16
20 Robert Cooper   Bergen Elite 11:00.79 8:52.89 10:12.83
21 Nick Marino JR-3 Walsh 11:07.20 8:53.76 6:24.31
22 Taylor Cornwall   McMaster 8:59.19 8:53.85 10:03.25
23 Alex Ryan JR-3 John Carroll 8:32.66 8:54.02 8:59.36
24 Jacob Turner SO-2 Walsh 10:20.43 8:54.85 10:57.87
25 Patrick Deane Senior McMaster 7:10.38 8:57.97 10:24.05
26 Justin Shaffer JR-3 Roberts Wesleyan 9:52.82 8:58.92 10:14.37
27 Noah Mandel JR-3 Indiana (Pa.) 11:40.86 8:59.12 10:09.21
28 Eric Stratman   Pitt Club XC 10:52.59 8:59.33 7:27.65
29 Jeramie Lai   McMaster 7:55.67 9:00.53 8:55.13
30 Emmanuel Birgen SO-2 Central State 9:17.05 9:00.82 8:22.97
31 Christopher Drozynski SO-2 PSU-Behrend 8:55.88 9:01.29 7:45.51
32 Austin Cooper SR-4 Indiana (Pa.) 9:01.31 9:01.31 6:51.40
33 Zach Fresenko FR-1 Malone 9:39.90 9:01.96 8:07.77
34 Ahmed Hamed SO-2 Ohio Wesleyan 9:52.63 9:03.69 8:58.26
35 Chad Burrow SO-2 John Carroll 8:09.51 9:03.90 9:52.86
36 Jake Darby FR-1 John Carroll 7:58.99 9:04.30 7:58.99
37 Lucas Huber FR-1 Malone 8:42.57 9:04.34 7:04.59
38 Hunter Riffle FR-1 Charleston (W.V.) 8:17.59 9:06.80 8:17.59
39 Zack Henry FR-1 Wheeling Jesuit 11:15.27 9:09.00 6:35.28
40 Jared Bugaj FR-1 Walsh 10:54.63 9:10.11 6:30.58
41 Michael Kozlowski SR-4 John Carroll 7:15.61 9:11.40 10:34.11
42 Theo Bach SR-4 Mount Union 6:37.20 9:11.66 10:39.93
43 Michael Dautlick JR-3 Indiana (Pa.) 7:34.77 9:14.59 11:38.79
44 Ray Parsons SR-4 Shenandoah 9:10.47 9:21.70 8:31.15
45 Nicholas Cardamone   Pitt Club XC 7:58.08 9:22.44 7:18.71
46 Chris Petroff   Pitt Club XC 8:55.27 9:23.44 8:55.27
47 Noah Mcfoy   Pitt Club XC 8:55.51 9:23.69 10:08.79
48 Josh Metzung FR-1 Shawnee State 8:50.23 9:24.07 9:46.64
49 Brady Stevens FR-1 Malone 9:59.03 9:25.12 11:01.19
50 Cameron Lee FR-1 Charleston (W.V.) 8:34.69 9:25.59 9:25.59
51 Owen Reeher SO-2 Shawnee State 7:10.17 9:26.01 10:56.58
52 Sean Snyder SR-4 West Virginia Wesleyan 10:06.05 9:26.40 10:11.72
53 Eric Torres SO-2 Point Park 10:12.47 9:27.10 6:48.32
54 Keller Dittoe FR-1 John Carroll 10:03.01 9:28.87 7:18.03
55 Xavier Kibet FR-1 Lake Erie 9:01.13 9:29.61 9:06.83
56 Joe Uliano SO-2 California (Pa.) 12:16.66 9:31.05 9:08.21
57 Andrew Weiss FR-1 Bethany (W.V.) 8:22.90 9:31.47 9:14.33
58 Alec Freeman   Pitt Club XC 8:29.60 9:32.58 7:49.52
59 Josep Barbera Sanchis FR-1 Charleston (W.V.) 12:18.80 9:32.71 9:32.71
60 Brendan Hinds SO-2 Saint Francis University 10:59.15 9:33.17 11:10.61
61 Andrew Miner FR-1 John Carroll 9:30.41 9:36.17 9:59.22
62 Ian Lauver FR-1 Saint Francis University 12:12.44 9:36.72 11:49.37
63 Trenton Barnhart JR-3 Charleston (W.V.) 9:04.78 9:39.55 10:14.33
64 Jimmy White SR-4 John Carroll 7:03.45 9:40.06 8:53.66
65 Zachary Barton JR-3 Shenandoah 10:50.01 9:40.36 11:53.85
66 Thryceton Deckard FR-1 Shawnee State 10:26.89 9:40.45 7:55.97
67 Jarrod Lipsy SR-4 PSU-Behrend 12:24.14 9:41.36 7:56.72
68 Aaron Hoda FR-1 Indiana (Pa.) 7:40.53 9:42.94 10:29.58
69 Alex Kubala SO-2 PSU-Behrend 7:32.39 9:47.51 8:31.14
70 Jabari Freeman JR-3 Indiana (Pa.) 8:13.69 9:47.72 9:12.46
71 Issac Mills JR-3 Grove City 9:59.74 9:47.98 7:20.99
72 Michael Hornacek FR-1 Malone 8:37.62 9:48.20 8:49.38
73 Michael Walwro   Penn State T&F Club 12:16.04 9:48.83 12:21.93
74 Reed Davis FR-1 Shenandoah 7:10.95 9:50.34 12:00.22
75 Robert Lane JR-3 Point Park 7:07.24 9:53.39 12:03.94
76 Zach Jenkins FR-1 Point Park 10:34.16 9:58.26 8:28.52
77 Seth Jenny   Unattached 12:45.79 9:58.27 9:40.33
78 Evan Conti   Pitt Club XC 10:43.22 10:06.81 7:29.04
79 Samuel Grate SR-4 Central State 12:51.92 10:12.63 7:57.86
80 Bradley Calleja JR-3 Point Park 12:50.02 10:16.01 10:09.85
81 Josh Wood   Pitt Club XC 8:01.80 10:17.69 7:55.63
82 Mitch Keeney FR-1 Indiana (Pa.) 8:15.25 10:19.06 9:23.35
83 Brody Mihaylo FR-1 Point Park 10:19.40 10:19.40 11:21.34
84 Adam Steich FR-1 Geneva 8:59.73 10:20.37 12:30.65
85 Dylan Allen FR-1 Point Park 9:28.50 10:24.72 8:19.78
86 Joshua Sanderlin FR-1 Bethany (W.V.) 13:08.88 10:36.19 13:15.24
87 Andrew Grimes   Pitt Club XC 12:09.16 10:39.61 7:34.13
88 Josh Kuipers SR-4 Grove City 13:41.52 10:57.21 12:42.37
89 Jacob Gregory SO-2 Notre Dame (Ohio) 10:06.38 11:21.32 8:37.81
90 Micah Reese SO-2 Geneva 10:20.17 11:21.50 9:32.46
  Dylan Servos JR-3 Buffalo DNF DNF DNF
  Nick Kondrat Senior McMaster DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Sergio Raez Villanueva Sophomore McMaster 6:22.86 8:17.22 7:42.42 10:36.45 9:16.89
2 Josh McGillivray Sophomore McMaster 7:04.45 8:25.29 8:35.40 8:20.24 9:56.25
3 Jeff Tweedle   Harbour Track Hamilton 10:02.08 8:25.95 6:24.53 8:41.13 6:54.88
4 Eric MacPherson Senior McMaster 10:44.59 8:27.55 8:37.71 6:35.89 6:40.97
5 Hunter Heaton   Second Sole 9:25.11 8:29.10 8:39.29 7:02.56 6:06.56
6 Max Turek   McMaster 9:05.32 8:29.64 10:57.44 9:40.99 6:27.33
7 Ian McVey JR-3 Ohio Northern 6:49.06 8:31.32 9:48.02 7:50.42 10:18.70
8 Jonathan Favero Junior McMaster 9:56.48 8:34.20 9:46.19 8:18.78 8:54.77
9 Dylan Alick Sophomore McMaster 6:22.11 8:36.36 10:45.45 9:17.67 7:24.07
10 Jacob Caniford SO-2 Walsh 9:15.17 8:38.85 9:46.30 9:56.68 7:46.97
11 Jacob Bishop FR-1 Wheeling Jesuit 9:32.09 8:40.08 9:06.09 10:34.50 9:11.29
12 Christain MacGillivray   McMaster 6:04.63 8:40.89 6:35.88 8:56.52 10:19.86
13 Ryan Tyrrell   McMaster 8:02.42 8:44.36 8:07.66 6:22.79 9:52.53
14 Matthew MacArthur   McMaster 6:25.74 8:48.41 8:58.98 9:09.55 7:50.29
18 Justyn Tyrrell   McMaster 7:26.89 8:52.01 6:39.01 9:02.65 8:25.41
25 Patrick Deane Senior McMaster 7:58.80 8:57.97 9:14.11 9:14.11 8:31.08
28 Eric Stratman   Pitt Club XC 9:10.12 8:59.33 9:37.09 8:32.37 7:54.61
32 Austin Cooper SR-4 Indiana (Pa.) 11:11.23 9:01.31 10:38.75 7:50.94 10:11.68
  Nick Kondrat Senior McMaster DNF DNF DNF DNF DNF
  Dylan Servos JR-3 Buffalo DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
15 Ridge Robinson Senior Bergen Elite 10:30.36 8:49.71
16 Aaron DeJong   McMaster 6:49.14 8:51.35
17 Nick Horton SR-4 Ohio Wesleyan 8:35.64 8:51.58
19 Christopher Sims FR-1 Roberts Wesleyan 10:49.24 8:52.16
20 Robert Cooper   Bergen Elite 10:44.80 8:52.89
21 Nick Marino JR-3 Walsh 9:52.48 8:53.76
22 Taylor Cornwall   McMaster 6:35.05 8:53.85
23 Alex Ryan JR-3 John Carroll 8:32.66 8:54.02
24 Jacob Turner SO-2 Walsh 9:21.60 8:54.85
26 Justin Shaffer JR-3 Roberts Wesleyan 11:40.60 8:58.92
27 Noah Mandel JR-3 Indiana (Pa.) 9:42.25 8:59.12
29 Jeramie Lai   McMaster 7:23.24 9:00.53
30 Emmanuel Birgen SO-2 Central State 8:01.33 9:00.82
33 Zach Fresenko FR-1 Malone 7:35.25 9:01.96
34 Ahmed Hamed SO-2 Ohio Wesleyan 9:52.63 9:03.69
35 Chad Burrow SO-2 John Carroll 8:58.47 9:03.90
36 Jake Darby FR-1 John Carroll 11:04.05 9:04.30
43 Michael Dautlick JR-3 Indiana (Pa.) 7:45.86 9:14.59
49 Brady Stevens FR-1 Malone 6:46.89 9:25.12
66 Thryceton Deckard FR-1 Shawnee State 11:24.94 9:40.45
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
31 Christopher Drozynski SO-2 PSU-Behrend 9:01.29
37 Lucas Huber FR-1 Malone 9:04.34
38 Hunter Riffle FR-1 Charleston (W.V.) 9:06.80
39 Zack Henry FR-1 Wheeling Jesuit 9:09.00
40 Jared Bugaj FR-1 Walsh 9:10.11
41 Michael Kozlowski SR-4 John Carroll 9:11.40
42 Theo Bach SR-4 Mount Union 9:11.66
46 Chris Petroff   Pitt Club XC 9:23.44
47 Noah Mcfoy   Pitt Club XC 9:23.69
48 Josh Metzung FR-1 Shawnee State 9:24.07
51 Owen Reeher SO-2 Shawnee State 9:26.01
54 Keller Dittoe FR-1 John Carroll 9:28.87
55 Xavier Kibet FR-1 Lake Erie 9:29.61
56 Joe Uliano SO-2 California (Pa.) 9:31.05
58 Alec Freeman   Pitt Club XC 9:32.58
60 Brendan Hinds SO-2 Saint Francis University 9:33.17
61 Andrew Miner FR-1 John Carroll 9:36.17
64 Jimmy White SR-4 John Carroll 9:40.06
67 Jarrod Lipsy SR-4 PSU-Behrend 9:41.36
68 Aaron Hoda FR-1 Indiana (Pa.) 9:42.94
70 Jabari Freeman JR-3 Indiana (Pa.) 9:47.72
Men's 3000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
44 Ray Parsons SR-4 Shenandoah 12:10.21 9:21.70 11:30.90 8:08.68
45 Nicholas Cardamone   Pitt Club XC 6:56.21 9:22.44 7:01.83 10:13.06
50 Cameron Lee FR-1 Charleston (W.V.) 9:14.28 9:25.59 11:07.40 8:12.07
53 Eric Torres SO-2 Point Park 7:22.34 9:27.10 11:14.85 12:11.56
57 Andrew Weiss FR-1 Bethany (W.V.) 6:51.46 9:31.47 7:14.32 7:31.47
59 Josep Barbera Sanchis FR-1 Charleston (W.V.) 7:49.63 9:32.71 8:01.08 10:01.35
62 Ian Lauver FR-1 Saint Francis University 11:26.30 9:36.72 9:30.96 9:19.42
63 Trenton Barnhart JR-3 Charleston (W.V.) 7:55.23 9:39.55 11:12.28 7:03.08
69 Alex Kubala SO-2 PSU-Behrend 8:31.14 9:47.51 10:28.64 8:01.76
73 Michael Walwro   Penn State T&F Club 8:55.84 9:48.83 7:21.63 7:51.07
76 Zach Jenkins FR-1 Point Park 12:15.86 9:58.26 7:04.77 10:34.16
77 Seth Jenny   Unattached 10:34.17 9:58.27 7:10.76 11:10.07
80 Bradley Calleja JR-3 Point Park 7:29.69 10:16.01 7:11.21 9:45.21
82 Mitch Keeney FR-1 Indiana (Pa.) 11:27.16 10:19.06 12:47.64 7:50.49
Men's 3000 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
52 Sean Snyder SR-4 West Virginia Wesleyan 7:27.46 7:50.12 8:01.44 11:31.01 9:26.40 7:04.80
65 Zachary Barton JR-3 Shenandoah 8:42.33 10:32.60 9:11.35 7:38.49 9:40.36 11:24.83
71 Issac Mills JR-3 Grove City 11:10.30 12:09.10 12:44.38 7:09.23 9:47.98 11:39.70
72 Michael Hornacek FR-1 Malone 12:27.02 9:12.91 9:59.97 9:59.97 9:48.20 7:15.27
74 Reed Davis FR-1 Shenandoah 7:16.86 8:15.89 9:03.12 11:48.41 9:50.34 10:31.67
75 Robert Lane JR-3 Point Park 10:34.93 10:40.87 11:28.34 8:24.39 9:53.39 12:33.61
78 Evan Conti   Pitt Club XC 13:02.79 7:22.98 12:26.38 8:11.52 10:06.81 8:47.93
79 Samuel Grate SR-4 Central State 10:55.52 9:11.37 12:33.54 8:52.99 10:12.63 8:34.61
81 Josh Wood   Pitt Club XC 11:37.99 12:02.70 12:58.29 7:55.63 10:17.69 10:11.52
83 Brody Mihaylo FR-1 Point Park 8:03.14 7:38.36 11:58.51 7:19.78 10:19.40 11:46.12
84 Adam Steich FR-1 Geneva 11:22.41 12:49.26 10:51.39 8:47.32 10:20.37 10:51.39
85 Dylan Allen FR-1 Point Park 10:55.96 7:17.31 13:07.15 10:49.71 10:24.72 10:05.98
86 Joshua Sanderlin FR-1 Bethany (W.V.) 8:16.23 8:16.23 8:03.51 8:48.04 10:36.19 7:50.78
87 Andrew Grimes   Pitt Club XC 11:43.58 8:06.11 8:44.48 7:53.32 10:39.61 7:40.52
88 Josh Kuipers SR-4 Grove City 11:30.07 11:43.22 14:14.38 9:38.35 10:57.21 10:44.07
89 Jacob Gregory SO-2 Notre Dame (Ohio) 9:05.06 8:17.37 13:51.21 11:21.32 11:21.32 14:11.65
90 Micah Reese SO-2 Geneva 13:37.80 7:57.05 8:58.39 13:58.25 11:21.50 9:25.65