January 26-27, 2018
|
SPIRE Institute Indoor Track & Field Facility - Geneva, OH
|
300m (Flat)

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Matt Andrews SR-4 John Carroll 16:06.39 14:54.80 17:44.82
2 Kyle Monahan SR-4 John Carroll 14:29.95 14:56.85 16:53.44
3 Jack Schlabig   CRC Elite 19:27.70 14:58.23 17:57.88
4 Andy Morgan Senior Unattached 10:57.76 15:01.04 17:43.23
5 Liam Hilbert SO-2 Buffalo 17:47.77 15:04.89 15:04.89
6 Adam Sopchak SR-4 Mount Union 15:14.59 15:05.53 19:00.97
7 George McCartney JR-3 Malone 15:36.54 15:09.26 10:45.58
8 Bobby Borger SR-4 Ohio Northern 15:30.08 15:11.84 15:02.73
9 Nate Boyer SR-4 Malone 14:19.31 15:14.16 12:20.47
10 Noah Whittington SO-2 Malone 18:35.61 15:14.43 17:31.60
11 David Cecchi SO-2 Charleston (W.V.) 19:43.01 15:17.06 14:40.38
12 Benjamin Cardamone SO-2 Buffalo 15:51.66 15:23.94 13:42.31
13 Michael Dahmen   Unattached 16:20.64 15:25.13 20:02.67
14 Christopher Quinn   Unattached 16:21.82 15:26.24 12:02.47
15 Kevin Charette SR-4 Charleston (W.V.) 18:41.12 15:26.54 18:41.12
16 Charles Rodeheffer JR-3 Wittenberg 14:55.78 15:33.10 13:41.13
17 Zachary Wortman FR-1 PSU-Behrend 12:18.46 15:34.75 12:37.15
18 Dakota Frost SO-2 Bluffton 10:58.86 15:41.22 12:32.98
19 Noah Murray FR-1 Walsh 14:27.44 15:42.87 12:43.73
20 Jon Bach SO-2 Mount Union 19:06.65 15:47.64 17:41.36
21 Dylan Buffington SR-4 PSU-Behrend 14:52.11 15:49.05 18:39.88
22 Owen Reeher SO-2 Shawnee State 20:24.87 15:49.51 14:33.55
23 Jared Marsh SO-2 Mount Union 17:25.51 15:50.46 17:16.01
24 Hunter Hoover FR-1 Shawnee State 14:34.44 15:50.47 16:18.99
25 Ed Walsh FR-1 Walsh 18:23.43 15:51.23 17:45.38
26 Ryan Budnik JR-3 Grove City 20:32.10 15:55.11 14:00.50
27 Jack Kawalec SO-2 John Carroll 17:34.38 15:58.52 17:24.79
28 Logan Ebersole SR-4 Lake Erie 18:23.13 15:59.24 20:37.42
29 Jonah Eckert JR-3 Bluffton 19:41.04 16:00.19 12:28.95
30 Steven Adams SO-2 Shawnee State 11:12.76 16:01.08 18:34.86
31 Samuel Boyd SR-4 Ohio Northern 19:25.55 16:03.26 16:12.90
32 Parker Blain SR-4 Shawnee State 19:37.35 16:05.04 13:11.34
33 Zachery Salek JR-3 Saint Francis University 16:07.42 16:07.42 20:38.30
34 Josh McClung JR-3 Charleston (W.V.) 12:15.60 16:07.89 11:36.88
35 Joey Coudriet FR-1 Malone 15:59.51 16:09.20 15:11.05
36 Drew Thibault SR-4 Grove City 15:48.38 16:17.71 15:38.61
37 Canaan Gardner SO-2 Ohio Christian 14:32.96 16:20.85 17:09.90
38 Seth Kurzen   Unattached 19:08.56 16:21.67 13:05.34
39 Casey Kropka JR-3 Mount Union 14:54.46 16:22.92 18:20.87
40 Jacob Kemper SO-2 Shawnee State 12:29.46 16:26.13 19:43.36
41 Josh Metzung FR-1 Shawnee State 15:28.25 16:27.50 19:15.38
42 Matt Thomas SO-2 John Carroll 17:51.91 16:32.51 12:24.39
43 Isaac Verdow JR-3 Walsh 12:19.80 16:39.72 20:09.67
44 Travis Mattson SR-4 Grove City 12:40.74 16:40.97 16:20.95
45 Brandon Racine SO-2 Geneva 16:54.13 16:44.09 13:13.24
46 Sam Lander FR-1 Point Park 20:45.60 16:44.51 14:43.97
47 Brett Radabaugh SR-4 Mount Union 18:35.21 16:44.69 21:36.05
48 Alexander Reimund JR-3 Walsh 11:53.61 16:45.08 15:34.73
49 Timothy Meli JR-3 Charleston (W.V.) 19:07.39 16:46.48 19:17.46
50 Ethan Richter SR-4 Shawnee State 18:40.74 16:49.67 13:37.84
51 Timothy Wheeler FR-1 PSU-Behrend 13:02.68 16:56.46 15:35.15
52 Zachary Barton JR-3 Shenandoah 14:24.00 16:56.47 17:47.30
53 Brandon Bryan JR-3 Lake Erie 13:02.78 16:56.59 14:54.60
54 Hayden Mink SO-2 Ohio Christian 15:30.82 17:02.88 21:49.29
55 Mack Mettille FR-1 Grove City 14:29.69 17:03.16 15:10.62
56 Adam Romano JR-3 West Virginia Wesleyan 16:53.23 17:24.56 20:53.48
57 Cody Schreiber SR-4 Geneva 18:54.74 17:30.68 21:00.82
58 Bryce Nelson SR-4 Grove City 20:49.91 17:48.30 17:37.62
59 Samuel Grate SR-4 Central State 13:24.53 18:07.20 16:07.61
60 Mark Scott SO-2 Shawnee State 17:10.28 18:16.04 22:28.13
61 Eric Ingros Junior Unattached 13:12.95 18:21.32 16:31.19
  Zach Greenspan JR-3 Grove City DNF DNF DNF
  Patrick O'Brien   Second Sole DNF DNF DNF
  Ian Grifith SR-4 PSU-Behrend DNF DNF DNF
  Michael Kozlowski SR-4 John Carroll DNF DNF DNF
  Eric Sampsel Senior Unattached DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Matt Andrews SR-4 John Carroll 15:39.54 16:51.13 13:34.27 14:54.80 11:20.05 17:26.92 19:14.30
2 Kyle Monahan SR-4 John Carroll 16:08.60 17:47.26 17:38.29 14:56.85 10:27.80 16:53.44 19:25.91
3 Jack Schlabig   CRC Elite 10:46.73 11:40.62 15:52.13 14:58.23 11:22.66 13:55.36 18:33.81
4 Andy Morgan Senior Unattached 18:37.29 14:15.99 13:30.94 15:01.04 12:00.84 10:39.74 15:01.04
5 Liam Hilbert SO-2 Buffalo 11:45.82 12:58.21 15:22.99 15:04.89 15:50.14 16:26.33 12:03.92
6 Adam Sopchak SR-4 Mount Union 14:56.48 15:50.81 18:06.64 15:05.53 15:32.70 17:39.47 17:03.25
7 George McCartney JR-3 Malone 13:01.97 12:16.50 12:25.60 15:09.26 13:38.34 13:11.06 13:20.15
8 Bobby Borger SR-4 Ohio Northern 16:43.03 13:04.19 18:32.45 15:11.84 14:08.02 10:56.53 13:40.66
9 Nate Boyer SR-4 Malone 16:36.44 15:14.16 13:24.46 15:14.16 18:35.28 16:18.16 12:29.62
10 Noah Whittington SO-2 Malone 15:32.72 11:16.68 17:22.45 15:14.43 19:21.33 14:56.15 15:51.01
11 David Cecchi SO-2 Charleston (W.V.) 14:40.38 13:27.02 15:07.89 15:17.06 18:57.16 18:57.16 19:52.18
12 Benjamin Cardamone SO-2 Buffalo 18:01.01 10:46.76 12:37.63 15:23.94 17:24.06 16:10.14 17:51.77
19 Noah Murray FR-1 Walsh 19:48.02 20:25.74 14:46.30 15:42.87 18:04.30 16:11.16 20:25.74
31 Samuel Boyd SR-4 Ohio Northern 17:01.06 15:34.37 14:17.31 16:03.26 19:35.18 14:17.31 14:26.94
  Patrick O'Brien   Second Sole DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
13 Michael Dahmen   Unattached 11:43.10 15:25.13
14 Christopher Quinn   Unattached 18:12.97 15:26.24
15 Kevin Charette SR-4 Charleston (W.V.) 12:58.30 15:26.54
16 Charles Rodeheffer JR-3 Wittenberg 14:27.79 15:33.10
17 Zachary Wortman FR-1 PSU-Behrend 14:10.63 15:34.75
18 Dakota Frost SO-2 Bluffton 15:22.40 15:41.22
20 Jon Bach SO-2 Mount Union 14:03.40 15:47.64
22 Owen Reeher SO-2 Shawnee State 17:52.95 15:49.51
23 Jared Marsh SO-2 Mount Union 19:29.07 15:50.46
24 Hunter Hoover FR-1 Shawnee State 19:19.58 15:50.47
25 Ed Walsh FR-1 Walsh 13:47.57 15:51.23
28 Logan Ebersole SR-4 Lake Erie 18:03.95 15:59.24
30 Steven Adams SO-2 Shawnee State 11:51.20 16:01.08
32 Parker Blain SR-4 Shawnee State 17:22.25 16:05.04
34 Josh McClung JR-3 Charleston (W.V.) 11:56.24 16:07.89
39 Casey Kropka JR-3 Mount Union 12:46.68 16:22.92
48 Alexander Reimund JR-3 Walsh 12:53.92 16:45.08
50 Ethan Richter SR-4 Shawnee State 19:11.03 16:49.67
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
21 Dylan Buffington SR-4 PSU-Behrend 16:08.04 15:49.05
26 Ryan Budnik JR-3 Grove City 17:11.52 15:55.11
27 Jack Kawalec SO-2 John Carroll 11:20.55 15:58.52
29 Jonah Eckert JR-3 Bluffton 16:48.20 16:00.19
33 Zachery Salek JR-3 Saint Francis University 17:53.84 16:07.42
35 Joey Coudriet FR-1 Malone 20:50.27 16:09.20
36 Drew Thibault SR-4 Grove City 13:31.50 16:17.71
37 Canaan Gardner SO-2 Ohio Christian 12:05.83 16:20.85
38 Seth Kurzen   Unattached 13:54.42 16:21.67
41 Josh Metzung FR-1 Shawnee State 15:28.25 16:27.50
42 Matt Thomas SO-2 John Carroll 20:10.87 16:32.51
43 Isaac Verdow JR-3 Walsh 11:39.81 16:39.72
47 Brett Radabaugh SR-4 Mount Union 17:24.88 16:44.69
53 Brandon Bryan JR-3 Lake Erie 13:12.94 16:56.59
55 Mack Mettille FR-1 Grove City 22:10.11 17:03.16
  Ian Grifith SR-4 PSU-Behrend DNF DNF
  Michael Kozlowski SR-4 John Carroll DNF DNF
  Eric Sampsel Senior Unattached DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
40 Jacob Kemper SO-2 Shawnee State 20:42.53 16:26.13 19:03.91
44 Travis Mattson SR-4 Grove City 19:51.16 16:40.97 20:21.19
45 Brandon Racine SO-2 Geneva 21:35.28 16:44.09 18:34.54
46 Sam Lander FR-1 Point Park 12:03.25 16:44.51 15:44.24
49 Timothy Meli JR-3 Charleston (W.V.) 15:15.90 16:46.48 12:34.86
51 Timothy Wheeler FR-1 PSU-Behrend 17:47.29 16:56.46 16:36.13
52 Zachary Barton JR-3 Shenandoah 14:34.17 16:56.47 13:43.34
54 Hayden Mink SO-2 Ohio Christian 20:47.92 17:02.88 14:29.45
56 Adam Romano JR-3 West Virginia Wesleyan 14:58.33 17:24.56 16:21.89
57 Cody Schreiber SR-4 Geneva 22:24.87 17:30.68 22:45.89
58 Bryce Nelson SR-4 Grove City 17:16.26 17:48.30 15:29.42
59 Samuel Grate SR-4 Central State 18:07.20 18:07.20 22:49.88
60 Mark Scott SO-2 Shawnee State 22:28.13 18:16.04 23:01.01
61 Eric Ingros Junior Unattached 19:38.42 18:21.32 17:04.23
  Zach Greenspan JR-3 Grove City DNF DNF DNF