February 3- 4, 2018
|
Ithaca-Athletics & Events Center - Ithaca, NY
|
200m (Flat)

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Henry Whipple SR-4 Hamilton 17:05.24 19:33.03 15:23.64 15:51.35 10:46.55
2 Dylan Brickner SR-4 Brockport St. 14:41.91 12:39.95 15:38.20 14:51.29 14:41.91
3 Chris Hannan JR-3 Oneonta 18:01.94 11:36.20 15:40.81 12:32.65 11:17.39
4 WIlliam McCoy JR-3 Ramapo 15:27.17 19:42.62 15:46.09 16:42.86 12:17.95
5 Peter DeWeirdt SR-4 Hamilton 13:53.03 13:53.03 15:46.62 11:02.64 14:49.83
6 Griffin Hess SO-2 SUNY Geneseo 18:27.64 11:02.69 15:46.70 17:49.78 12:56.30
7 Christopher Thorpe SO-2 Cortland St. 16:39.55 20:28.02 15:51.95 16:49.07 14:35.80
8 Nolan Vest SO-2 Cortland St. 11:17.19 15:53.78 15:53.78 17:48.24 14:47.02
9 Cabel McCandless SO-2 Cortland St. 16:19.94 14:34.26 16:00.72 12:38.97 19:22.48
10 Mark Difulvio JR-3 Oneonta 20:20.96 20:30.57 16:01.38 18:35.20 14:15.63
11 Ethan Carey FR-1 Brockport St. 12:50.04 20:32.06 16:02.54 12:59.66 17:00.30
12 Ryan Konotopskyj SO-2 Cortland St. 20:53.53 20:43.89 16:04.25 14:56.76 12:51.40
13 Christopher Skeldon SO-2 Hamilton 16:52.23 18:00.36 16:13.29 12:00.24 17:50.62
14 Chris Tinti SO-2 Ithaca 17:28.22 19:35.57 16:19.64 21:03.74 20:04.96
15 Chris Celecki FR-1 Nazareth 17:09.00 17:09.00 16:20.00 12:34.60 15:11.40
16 Lucas Reilly SO-2 SUNY Delhi 17:49.27 20:55.66 16:20.98 12:25.55 19:17.56
17 Patrick Engel FR-1 SUNY Geneseo 11:37.40 12:26.51 16:22.25 20:57.28 14:14.56
18 Stephen Loce SO-2 SUNY Geneseo 13:37.96 17:04.91 16:25.49 13:37.96 19:32.74
19 Jacob Lange SO-2 Ithaca 20:45.83 18:47.18 16:28.75 12:11.68 20:45.83
20 Michael George JR-3 Oneonta 21:28.23 13:32.57 16:30.94 14:51.85 17:10.58
21 Alex Burg SO-2 Brockport St. 11:44.06 11:34.15 16:31.63 21:29.12 14:12.81
22 Grant Boyd JR-3 Cortland St. 20:34.08 16:25.27 16:35.22 12:16.47 19:44.32
23 Andrew Davis JR-3 Brockport St. 16:56.01 12:07.14 16:36.08 16:56.01 11:57.18
24 Joe Northup JR-3 Brockport St. 12:33.57 13:23.81 16:44.76 19:35.57 19:45.62
25 Justin Scheg SO-2 Brockport St. 16:55.00 17:25.15 16:44.95 16:44.95 16:44.95
26 Cody Mooney FR-1 Brockport St. 12:33.30 18:09.23 16:57.97 14:55.82 14:25.28
27 John Boyzok SO-2 Brockport St. 14:18.03 13:16.74 17:01.46 20:46.19 18:23.18
28 Kevin Malen SO-2 SUNY Delhi 12:39.13 15:46.31 17:19.90 21:08.68 19:03.89
29 Michael Larkin SR-4 Brockport St. 14:02.74 22:32.55 17:20.42 18:54.06 13:21.13
30 Neil Mahalanobis Senior Ottawa 22:14.65 18:44.47 17:30.90 17:51.92 13:18.69
31 Michael Brown FR-1 Nazareth 15:19.30 22:16.19 17:48.95 22:58.95 19:03.78
32 Devyn Chase FR-1 Nazareth 14:05.63 17:23.30 18:18.21 21:24.91 15:22.50
33 Brandon Law JR-3 Cortland St. 16:31.75 18:01.90 18:46.98 19:32.06 17:50.63
34 Robert Meyer FR-1 Cortland St. 14:10.43 20:18.19 19:09.23 15:07.90 21:38.63
  Joe LaRegina SO-2 SUNY Delhi DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Henry Whipple SR-4 Hamilton 12:46.63 11:41.97 15:23.64
2 Dylan Brickner SR-4 Brockport St. 13:17.47 12:49.33 15:38.20
3 Chris Hannan JR-3 Oneonta 12:42.06 11:17.39 15:40.81
4 WIlliam McCoy JR-3 Ramapo 11:02.27 18:55.31 15:46.09
5 Peter DeWeirdt SR-4 Hamilton 18:27.55 11:49.97 15:46.62
6 Griffin Hess SO-2 SUNY Geneseo 17:40.31 12:18.43 15:46.70
7 Christopher Thorpe SO-2 Cortland St. 17:17.63 18:52.82 15:51.95
8 Nolan Vest SO-2 Cortland St. 20:39.92 12:04.88 15:53.78
9 Cabel McCandless SO-2 Cortland St. 20:10.51 18:44.05 16:00.72
10 Mark Difulvio JR-3 Oneonta 13:46.79 18:25.59 16:01.38
12 Ryan Konotopskyj SO-2 Cortland St. 11:34.26 20:24.60 16:04.25
14 Chris Tinti SO-2 Ithaca 11:35.55 21:13.54 16:19.64
18 Stephen Loce SO-2 SUNY Geneseo 15:55.93 19:22.88 16:25.49
20 Michael George JR-3 Oneonta 15:51.31 13:22.67 16:30.94
22 Grant Boyd JR-3 Cortland St. 11:46.61 13:26.13 16:35.22
23 Andrew Davis JR-3 Brockport St. 13:26.83 20:25.18 16:36.08
24 Joe Northup JR-3 Brockport St. 17:45.05 21:26.10 16:44.76
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
11 Ethan Carey FR-1 Brockport St. 16:02.54 15:04.79
13 Christopher Skeldon SO-2 Hamilton 16:13.29 20:45.82
15 Chris Celecki FR-1 Nazareth 16:20.00 20:44.60
16 Lucas Reilly SO-2 SUNY Delhi 16:20.98 17:39.46
17 Patrick Engel FR-1 SUNY Geneseo 16:22.25 15:13.50
19 Jacob Lange SO-2 Ithaca 16:28.75 16:08.98
21 Alex Burg SO-2 Brockport St. 16:31.63 14:22.72
25 Justin Scheg SO-2 Brockport St. 16:44.95 15:14.51
26 Cody Mooney FR-1 Brockport St. 16:57.97 18:09.23
27 John Boyzok SO-2 Brockport St. 17:01.46 12:35.88
28 Kevin Malen SO-2 SUNY Delhi 17:19.90 21:50.28
29 Michael Larkin SR-4 Brockport St. 17:20.42 12:08.30
30 Neil Mahalanobis Senior Ottawa 17:30.90 20:19.05
31 Michael Brown FR-1 Nazareth 17:48.95 12:28.27
32 Devyn Chase FR-1 Nazareth 18:18.21 21:24.91
33 Brandon Law JR-3 Cortland St. 18:46.98 20:50.95
34 Robert Meyer FR-1 Cortland St. 19:09.23 14:44.91
  Joe LaRegina SO-2 SUNY Delhi DNF DNF