February 2, 2018
|
East Tennessee State-Memorial Center - Johnson City, TN
|
280m (Flat)

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Joel Barlow FR-1 Cumberland (Tenn.) 9:23.98 8:42.20 8:57.87
2 Michael Flanagan SO-2 Appalachian State 9:42.51 8:49.55 8:33.67
3 Ben Cignarale FR-1 Appalachian State 6:38.37 8:51.15 11:14.56
4 Nathan Longfellow SO-2 East Tenn. St. 11:04.25 8:51.40 11:30.82
5 Khayvon Benson SO-2 Shorter 7:22.72 8:53.39 6:56.05
6 Ryan Gebelein SO-2 Chattanooga 6:15.13 8:55.89 10:43.07
7 James Russell Ballowe SR-4 King 6:38.46 8:58.46 10:30.00
8 Jack Whetstone FR-1 Emory 11:21.10 9:00.55 7:44.88
9 Logan Ward JR-3 UNC Pembroke 10:16.39 9:00.69 7:07.15
10 Colin Loy SR-4 Appalachian State 9:34.99 9:02.44 6:41.41
11 Mark Britt JR-3 Chattanooga 8:08.92 9:03.24 8:46.95
12 Lawson Benfield SO-2 Appalachian State 11:39.94 9:11.13 10:28.29
13 Jacob Gatewood FR-1 Lincoln Memorial 10:29.66 9:12.33 6:43.20
14 Alex Campbell SO-2 Emory 9:25.38 9:14.29 11:16.24
15 Isaiah Hanna SO-2 Western Carolina 10:43.07 9:14.37 9:14.37
16 Philip Quillen FR-1 Anderson (S.C.) 11:11.83 9:15.23 9:48.55
17 Egan Kattenberg FR-1 Emory 9:53.50 9:19.90 8:18.32
18 Will Cronin FR-1 Tusculum 7:29.41 9:21.76 10:23.56
19 John Cox FR-1 Emory 9:10.87 9:22.11 7:57.80
20 Brennan Huber SO-2 Chattanooga 10:39.49 9:25.92 10:33.83
21 Kelvin Ronoh SO-2 Carson-Newman 11:34.06 9:28.90 10:59.93
22 Tyler Breeden JR-3 Emory 12:08.43 9:29.08 7:46.65
23 Jacob King SR-4 Lincoln Memorial 7:41.79 9:30.11 10:49.93
24 John Drummond SR-4 Anderson (S.C.) 9:19.75 9:31.17 9:42.60
25 Andrew Gale SO-2 Piedmont 11:20.70 9:32.01 7:09.01
26 Matthew Burgess FR-1 Anderson (S.C.) 10:31.12 9:33.74 11:11.28
27 Brett Haas SO-2 Lenoir-Rhyne 9:16.65 9:33.86 6:41.71
28 Garrett Napier SO-2 Lincoln Memorial 7:11.02 9:34.69 6:53.78
29 Harrison Calhoun SO-2 Lincoln Memorial 9:58.63 9:35.60 9:18.34
30 Bryan Barbee SO-2 Mars Hill 9:12.77 9:35.80 7:11.85
31 Jerry Rojas SO-2 Cumberland (Tenn.) 10:16.60 9:36.26 7:17.96
32 James Benik SO-2 Mars Hill 11:14.42 9:36.42 10:22.54
33 Ian George JR-3 Emory 8:19.43 9:40.73 8:25.24
34 Skyler Cantrell SO-2 Mars Hill 10:15.02 9:45.73 7:31.02
35 James Gilreath SR-4 Mars Hill 9:46.08 9:46.08 11:49.16
36 Riley Dixon FR-1 Anderson (S.C.) 10:30.06 9:48.84 7:45.19
37 Christopher Swann JR-3 Cumberland (Tenn.) 7:30.17 10:00.22 12:00.27
38 Matthew Rogers SO-2 Mars Hill 9:30.80 10:00.84 12:49.08
39 Carlos Tirado JR-3 Cumberland (Tenn.) 8:57.76 10:04.22 12:59.45
40 James Williams JR-3 South Carolina St. 12:45.19 10:07.29 7:59.76
41 Nathan Galloway SO-2 Piedmont 7:07.60 10:10.85 8:57.55
42 Nick Resor JR-3 Mars Hill 8:06.00 10:15.18 7:16.78
43 Michael Toney FR-1 UNAT-Livingstone 12:49.52 10:15.61 12:12.58
44 Phil Roberts   Unattached 7:42.78 10:17.03 9:40.01
45 Austin Fowler JR-3 Berry 7:41.02 10:23.00 10:47.92
46 Alex Kelly FR-1 Barton 10:50.38 10:25.36 8:51.56
47 Nathan Crews JR-3 Piedmont 11:40.57 10:31.14 10:24.83
48 William Foster JR-3 Piedmont 12:21.97 10:34.16 12:15.63
49 Tyreese Jones JR-3 Livingstone 7:40.33 10:48.35 10:41.87
  Juan Chavez JR-3 Berry DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Joel Barlow FR-1 Cumberland (Tenn.) 8:42.20 6:31.65 7:18.65 8:21.32 10:16.20 10:37.09
2 Michael Flanagan SO-2 Appalachian State 8:49.55 7:08.94 8:17.78 6:26.58 7:46.01 8:54.85
3 Ben Cignarale FR-1 Appalachian State 8:51.15 10:21.45 8:19.28 6:11.81 6:38.37 7:42.10
4 Nathan Longfellow SO-2 East Tenn. St. 8:51.40 8:40.78 11:25.51 7:10.44 10:58.94 9:28.60
5 Khayvon Benson SO-2 Shorter 8:53.39 11:06.74 8:42.73 8:16.06 7:12.05 11:06.74
6 Ryan Gebelein SO-2 Chattanooga 8:55.89 8:55.89 9:11.97 10:16.28 7:03.36 8:02.31
7 James Russell Ballowe SR-4 King 8:58.46 6:38.46 10:24.62 10:56.93 6:22.31 10:08.46
10 Colin Loy SR-4 Appalachian State 9:02.44 7:41.08 9:34.99 9:45.84 7:46.50 11:28.90
11 Mark Britt JR-3 Chattanooga 9:03.24 7:36.33 8:41.51 6:20.27 6:58.30 6:42.00
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Jack Whetstone FR-1 Emory 8:22.72 8:55.15 9:00.55 6:40.01 9:32.99 8:33.53
9 Logan Ward JR-3 UNC Pembroke 6:18.49 9:38.54 9:00.69 10:10.98 11:26.68 10:38.02
12 Lawson Benfield SO-2 Appalachian State 10:00.74 10:28.29 9:11.13 9:38.69 11:23.41 7:09.89
13 Jacob Gatewood FR-1 Lincoln Memorial 8:33.67 7:43.96 9:12.33 6:43.20 8:22.62 9:06.81
14 Alex Campbell SO-2 Emory 10:15.27 9:42.01 9:14.29 8:13.32 6:55.72 7:51.15
15 Isaiah Hanna SO-2 Western Carolina 11:10.79 10:26.44 9:14.37 8:52.20 7:29.04 11:55.14
16 Philip Quillen FR-1 Anderson (S.C.) 7:24.19 8:58.58 9:15.23 8:25.26 7:57.50 9:48.55
17 Egan Kattenberg FR-1 Emory 8:35.11 11:34.28 9:19.90 10:10.30 7:39.12 8:29.51
20 Brennan Huber SO-2 Chattanooga 7:55.38 7:21.42 9:25.92 7:10.10 8:51.97 7:27.08
23 Jacob King SR-4 Lincoln Memorial 9:24.41 10:21.42 9:30.11 10:10.02 9:18.71 11:58.34
31 Jerry Rojas SO-2 Cumberland (Tenn.) 10:05.08 8:15.59 9:36.26 9:18.98 12:00.33 10:28.13
35 James Gilreath SR-4 Mars Hill 9:46.08 9:05.06 9:46.08 9:28.50 9:16.78 9:28.50
42 Nick Resor JR-3 Mars Hill 11:59.76 13:01.28 10:15.18 8:18.30 10:27.49 8:42.91
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
18 Will Cronin FR-1 Tusculum 11:59.06 9:21.76 9:49.85 6:33.24 10:46.03
19 John Cox FR-1 Emory 9:10.87 9:22.11 11:20.16 9:05.25 8:31.52
21 Kelvin Ronoh SO-2 Carson-Newman 7:06.68 9:28.90 8:09.26 9:00.46 7:18.06
22 Tyler Breeden JR-3 Emory 11:34.28 9:29.08 8:43.56 7:01.12 9:06.32
24 John Drummond SR-4 Anderson (S.C.) 9:02.62 9:31.17 10:22.58 10:39.71 7:25.52
25 Andrew Gale SO-2 Piedmont 10:46.38 9:32.01 12:12.18 12:17.90 10:17.77
26 Matthew Burgess FR-1 Anderson (S.C.) 11:57.18 9:33.74 10:19.64 10:42.59 7:56.21
27 Brett Haas SO-2 Lenoir-Rhyne 9:28.13 9:33.86 7:50.57 11:40.11 11:51.59
32 James Benik SO-2 Mars Hill 6:49.26 9:36.42 7:12.32 8:56.07 9:07.60
34 Skyler Cantrell SO-2 Mars Hill 8:17.87 9:45.73 7:48.59 12:35.60 11:19.45
36 Riley Dixon FR-1 Anderson (S.C.) 7:45.19 9:48.84 8:44.07 7:03.97 11:58.39
38 Matthew Rogers SO-2 Mars Hill 10:00.84 10:00.84 12:37.06 11:00.93 8:54.75
41 Nathan Galloway SO-2 Piedmont 7:38.14 10:10.85 10:41.40 9:58.64 12:55.78
46 Alex Kelly FR-1 Barton 10:12.86 10:25.36 7:17.76 11:46.66 10:50.38
Men's 3000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
28 Garrett Napier SO-2 Lincoln Memorial 9:05.96 9:34.69
29 Harrison Calhoun SO-2 Lincoln Memorial 9:24.09 9:35.60
30 Bryan Barbee SO-2 Mars Hill 9:12.77 9:35.80
33 Ian George JR-3 Emory 9:17.50 9:40.73
37 Christopher Swann JR-3 Cumberland (Tenn.) 11:42.26 10:00.22
39 Carlos Tirado JR-3 Cumberland (Tenn.) 9:15.89 10:04.22
40 James Williams JR-3 South Carolina St. 12:51.26 10:07.29
43 Michael Toney FR-1 UNAT-Livingstone 12:31.05 10:15.61
44 Phil Roberts   Unattached 7:55.12 10:17.03
45 Austin Fowler JR-3 Berry 13:17.44 10:23.00
47 Nathan Crews JR-3 Piedmont 11:09.01 10:31.14
48 William Foster JR-3 Piedmont 9:56.11 10:34.16
49 Tyreese Jones JR-3 Livingstone 14:02.86 10:48.35
  Juan Chavez JR-3 Berry DNF DNF