January 12-13, 2018
|
East Tennessee State-Memorial Center - Johnson City, TN
|
280m (Flat)

Men's 800m Run High School

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jake Renfree   Knoxville Catholic TC 2:22.44 2:28.42 1:28.57 1:30.97 1:59.69 2:29.62
2 Davis Turner   Asheville Club 2:09.70 2:06.10 1:44.48 2:33.72 2:00.09 2:27.71
3 Jeb Jones   Unattached 2:04.68 1:25.56 1:48.79 2:25.46 2:02.23 2:04.68
4 Tommy Banker   Hardin Valley Academy 1:45.31 2:02.45 2:02.45 1:39.19 2:02.45 1:36.74
5 Elias Sandifer   Unattached 2:04.01 2:01.56 1:30.86 1:29.63 2:02.78 1:41.91
6 Nathaniel Blalock   GymTek Academy 2:41.10 2:23.62 2:12.38 1:56.14 2:04.88 1:31.17
7 Andrew Hendry   Unattached 1:53.68 2:03.67 1:34.94 2:21.16 2:04.92 2:07.42
8 Justice Ogbe   Unattached 2:37.55 2:16.30 2:33.80 2:01.29 2:05.04 1:57.54
9 Matt Huff   Daniel Boone 1:57.94 2:20.52 2:15.50 2:31.81 2:05.46 2:34.32
10 Dylan Brittain   Dynamic Speed Kinetix 2:19.39 2:16.88 1:49.25 1:59.30 2:05.57 1:50.51
11 Gavin Cooper   Unattached 1:34.26 1:59.73 2:30.30 2:35.40 2:07.37 1:55.91
12 Zane Earl   Carolina Rockets 1:54.68 1:41.94 2:43.10 1:55.96 2:07.42 1:57.23
13 Jackson Collette   Baylor Track Club 2:07.24 2:45.79 2:41.94 2:25.23 2:08.52 2:26.52
14 Austin Galloway   Daniel Boone 1:51.51 2:33.00 1:30.77 2:23.93 2:09.66 2:05.77
15 Jake Allison   FARRAGUT TC 1:50.35 2:31.89 1:39.97 2:22.81 2:09.82 2:42.28
16 Austin Kirkpatrick   TCYA 1:42.69 2:30.78 2:11.28 1:47.89 2:09.98 1:46.59
17 Ethan Tornstrom   Knoxville Catholic TC 1:35.59 2:04.40 2:30.59 2:13.56 2:10.94 2:35.82
18 Devin Sullivan   Knoxville Catholic TC 1:55.35 2:47.77 1:44.86 2:41.22 2:11.07 2:13.70
19 Mason Lewis   Daniel Boone 2:00.32 2:01.65 1:40.49 1:40.49 2:12.22 2:06.94
20 Jordan Thomas   PG & Company 1:50.13 1:35.53 1:35.53 1:47.47 2:12.68 1:43.49
21 Seth Jinks   Unattached 2:53.72 1:56.26 2:22.99 2:33.68 2:13.63 1:44.24
22 Seth Bowden   Knoxville Youth Athletics 2:31.57 1:37.92 2:35.59 2:38.28 2:14.13 2:50.35
23 Bailey Morgerson Morgerson   Unattached 2:42.83 2:12.98 1:51.27 2:07.55 2:15.69 2:31.98
24 Trent Burney   Unattached 1:41.93 2:39.01 1:58.24 2:26.78 2:15.90 2:34.93
25 Davis Latimer   Baylor Track Club 2:17.59 2:43.47 2:06.69 2:32.57 2:16.22 1:39.44
26 Sam MacMillan   Baylor Track Club 2:55.93 1:36.83 1:58.65 2:05.47 2:16.38 2:45.02
27 Matthew Fennell   Archbishop Carroll 1:47.74 2:36.84 2:57.30 2:47.75 2:16.38 2:27.29
28 Grant Thompson   Unattached 2:30.17 2:02.86 2:02.86 1:36.93 2:16.51 2:54.74
29 Riley Smith   Knoxville Catholic TC 2:21.14 2:18.40 2:17.03 1:41.41 2:17.03 1:38.67
30 matthew owens   Knoxville Youth Athletics 2:33.82 2:20.09 2:22.84 1:56.74 2:17.34 2:26.96
31 Marshall Beagley   Dobyns Bennett 2:55.56 2:18.23 2:25.15 1:45.06 2:18.23 1:56.12
32 Ridge Clark   Unattached 1:46.80 1:39.86 2:18.69 2:11.76 2:18.69 2:56.14
33 Caleb Strickler   TCYA 2:33.85 2:46.44 2:07.28 2:47.84 2:19.86 2:29.65
34 Benjamin Mary   Unattached 1:43.65 1:42.25 1:56.25 2:35.47 2:20.06 3:00.68
35 Daniel Lewis   TCYA 2:45.50 2:35.68 2:11.84 2:42.69 2:20.25 1:38.18
36 Lisa Jagger   Dobyns Bennett 2:05.43 2:46.30 2:35.03 1:47.11 2:20.93 1:54.16
37 Victor Lynch   Archbishop Carroll 1:38.74 2:36.57 1:41.56 1:45.79 2:21.05 2:33.75
38 Mason King   Unattached 1:54.34 3:02.10 1:43.05 3:03.51 2:21.16 2:56.45
39 Lucas Nelson   GymTek Academy 1:46.45 1:45.03 1:46.45 2:43.22 2:21.93 2:36.13
40 Noah Almond   West Stanly 2:18.01 2:05.20 2:10.89 2:50.73 2:22.27 2:15.16
41 Nicholas Murray   PG & Company 2:36.61 2:48.00 2:49.42 1:42.51 2:22.37 2:43.73
42 Connor Hayes   Unattached 2:49.76 2:34.07 2:42.62 1:41.29 2:22.65 2:31.21
43 Kaleb Mokonnen   Archbishop Carroll 2:24.48 2:08.75 1:51.58 2:54.53 2:23.05 2:33.07
44 Brett Arnold   Daniel Boone 2:37.43 2:03.08 2:50.30 2:54.60 2:23.11 3:01.75
45 Jameson Cline   Daniel Boone 2:40.82 1:41.95 2:55.18 1:57.75 2:23.59 2:16.41
46 Andrew Broome   TCYA 2:05.30 2:05.30 2:15.50 3:09.40 2:25.69 3:06.49
47 Hunter Snyder   Unattached 2:21.68 2:20.22 3:04.04 2:43.59 2:26.06 2:45.05
48 Christian Mack   GymTek Academy 3:01.98 2:06.79 2:53.03 2:09.77 2:29.16 2:26.18
49 Christian Bowden   West Stanly 2:58.98 2:58.98 3:12.52 2:27.40 2:30.40 2:27.40
50 Eric Sherman   Quick Striders 2:34.40 2:08.41 3:17.21 3:08.03 2:32.87 2:32.87
51 Carson Sells   Daniel Boone 1:53.76 2:59.45 2:35.42 3:23.48 2:40.22 2:27.41
  David Roachford   NewRoc Rockets TC DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Daniel Hossack   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jacob Pettinger   Knoxville Catholic TC DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Brent Borden   Grace DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Mykal Hogue   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Nick Street   TCYA DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Cade Flatt   Team Kentucky Elite DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Bryson Sargent   Trojan Track Team DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Zac Cantrell   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Simon Wade   Trojan Track Team DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Tyler Randolph   Cookeville Track Club DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800m Run High School Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Jake Renfree   Knoxville Catholic TC 1:33.36 1:59.69
2 Davis Turner   Asheville Club 2:34.92 2:00.09
3 Jeb Jones   Unattached 1:40.23 2:02.23
4 Tommy Banker   Hardin Valley Academy 2:06.13 2:02.45
6 Nathaniel Blalock   GymTek Academy 1:27.42 2:04.88
11 Gavin Cooper   Unattached 2:18.84 2:07.37
21 Seth Jinks   Unattached 2:18.98 2:13.63
22 Seth Bowden   Knoxville Youth Athletics 2:24.86 2:14.13
  Zac Cantrell   Unattached DNS DNS
  Daniel Hossack   Unattached DNS DNS
  Cade Flatt   Team Kentucky Elite DNS DNS
  Brent Borden   Grace DNS DNS
Men's 800m Run High School Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
5 Elias Sandifer   Unattached 1:45.59 2:21.20 2:02.78 1:45.59 2:29.80
7 Andrew Hendry   Unattached 2:16.17 1:51.18 2:04.92 2:07.42 1:46.19
8 Justice Ogbe   Unattached 2:22.55 2:15.05 2:05.04 1:35.03 1:42.54
9 Matt Huff   Daniel Boone 2:04.21 2:34.32 2:05.46 2:31.81 2:04.21
12 Zane Earl   Carolina Rockets 2:27.81 2:22.71 2:07.42 2:03.60 1:41.94
13 Jackson Collette   Baylor Track Club 2:18.81 1:36.39 2:08.52 1:45.39 2:13.66
14 Austin Galloway   Daniel Boone 1:46.33 2:36.89 2:09.66 1:33.36 1:47.62
15 Jake Allison   FARRAGUT TC 2:16.32 2:39.68 2:09.82 2:31.89 2:48.77
17 Ethan Tornstrom   Knoxville Catholic TC 2:47.61 2:29.28 2:10.94 2:14.87 2:27.97
23 Bailey Morgerson Morgerson   Unattached 2:06.20 2:06.20 2:15.69 2:21.12 1:48.56
25 Davis Latimer   Baylor Track Club 1:47.62 1:39.44 2:16.22 2:23.04 2:39.38
32 Ridge Clark   Unattached 2:11.76 2:21.47 2:18.69 1:48.18 2:35.34
Men's 800m Run High School Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
10 Dylan Brittain   Dynamic Speed Kinetix 2:05.57 2:25.67 2:09.34 2:05.57 2:33.20
16 Austin Kirkpatrick   TCYA 2:09.98 1:51.79 1:43.99 2:30.78 2:34.68
18 Devin Sullivan   Knoxville Catholic TC 2:11.07 2:08.45 1:39.62 2:30.73 2:37.29
19 Mason Lewis   Daniel Boone 2:12.22 2:50.57 2:02.97 1:45.78 2:29.41
20 Jordan Thomas   PG & Company 2:12.68 2:04.72 2:47.18 1:39.51 2:00.74
26 Sam MacMillan   Baylor Track Club 2:16.38 2:45.02 2:05.47 2:43.66 1:47.74
28 Grant Thompson   Unattached 2:16.51 2:47.91 2:47.91 2:54.74 2:04.23
36 Lisa Jagger   Dobyns Bennett 2:20.93 2:09.66 2:02.61 2:01.20 2:09.66
42 Connor Hayes   Unattached 2:22.65 2:01.26 1:44.14 1:41.29 2:09.82
50 Eric Sherman   Quick Striders 2:32.87 2:55.80 2:42.05 3:17.21 2:38.99
  Mykal Hogue   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800m Run High School Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
29 Riley Smith   Knoxville Catholic TC 1:48.26 2:15.66 2:10.18 2:17.03 2:15.66 2:33.48
30 matthew owens   Knoxville Youth Athletics 2:35.20 2:55.80 2:57.17 2:17.34 1:49.88 2:18.72
31 Marshall Beagley   Dobyns Bennett 2:44.50 2:48.64 2:30.67 2:18.23 2:43.12 1:58.88
35 Daniel Lewis   TCYA 2:46.90 1:49.40 3:02.33 2:20.25 1:46.59 2:39.89
38 Mason King   Unattached 2:19.75 1:51.52 2:26.81 2:21.16 2:11.28 2:18.34
39 Lucas Nelson   GymTek Academy 1:57.81 2:57.42 2:50.32 2:21.93 2:41.80 1:49.29
40 Noah Almond   West Stanly 3:02.11 1:43.86 2:53.57 2:22.27 2:53.57 2:05.20
46 Andrew Broome   TCYA 1:49.27 2:47.55 1:59.47 2:25.69 2:35.89 2:16.95
47 Hunter Snyder   Unattached 2:15.84 1:46.63 2:01.23 2:26.06 2:58.20 2:56.74
  Jacob Pettinger   Knoxville Catholic TC DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Tyler Randolph   Cookeville Track Club DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Nick Street   TCYA DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800m Run High School Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
24 Trent Burney   Unattached 2:15.90
27 Matthew Fennell   Archbishop Carroll 2:16.38
33 Caleb Strickler   TCYA 2:19.86
34 Benjamin Mary   Unattached 2:20.06
37 Victor Lynch   Archbishop Carroll 2:21.05
41 Nicholas Murray   PG & Company 2:22.37
43 Kaleb Mokonnen   Archbishop Carroll 2:23.05
44 Brett Arnold   Daniel Boone 2:23.11
45 Jameson Cline   Daniel Boone 2:23.59
48 Christian Mack   GymTek Academy 2:29.16
49 Christian Bowden   West Stanly 2:30.40
51 Carson Sells   Daniel Boone 2:40.22
  Simon Wade   Trojan Track Team DNS
  Bryson Sargent   Trojan Track Team DNS
  David Roachford   NewRoc Rockets TC DNS