January 26-27, 2018
|
Kerr-Cregger Field House - Salem, VA
|
200m (Flat)

Women's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Marissa Coombs SR-4 Virginia Wesleyan 4:23.06 5:05.88 6:00.94 5:51.77 4:13.88 5:57.88
2 Julia Moody SO-2 Washington and Lee 4:13.43 5:29.12 6:54.70 5:52.16 4:16.72 4:03.55
3 Clarissa Barton FR-1 Southern Virginia 5:22.64 5:29.22 6:38.36 6:08.73 5:39.10 5:32.52
4 Didi Pace FR-1 Washington and Lee 5:31.33 5:31.33 5:21.39 4:28.38 7:10.73 6:27.66
5 Liliana Arnold SR-4 Washington and Lee 5:24.11 5:34.13 6:54.33 5:50.84 6:44.30 6:37.62
6 Calista Ariel SO-2 Bridgewater (Va.) 5:40.97 5:34.28 5:07.54 4:34.11 6:44.48 6:21.08
7 Anna Nelson FR-1 Washington and Lee 4:08.01 5:35.14 5:45.20 7:12.33 5:01.63 7:15.69
8 Katie Bearup SO-2 Washington and Lee 4:21.54 5:35.30 5:48.72 7:15.89 5:05.13 6:49.07
9 Danielle Haynes JR-3 Davis & Elkins 6:10.79 5:40.17 4:42.35 4:21.93 5:12.96 6:20.99
10 Alexis Mattson FR-1 Roanoke 6:57.33 5:42.07 6:47.07 5:01.03 6:12.86 7:07.59
11 Jenna Rea JR-3 Bridgewater (Va.) 4:13.47 5:42.52 5:59.65 5:21.97 6:03.08 5:01.42
12 Sommer Fanney SR-4 Guilford 7:05.11 5:42.83 5:35.98 6:20.55 4:10.27 4:37.70
13 Hannah Kusmierz SO-2 King 6:49.66 5:44.25 4:56.06 4:56.06 4:18.19 6:25.56
14 Hannah Bell SO-2 Milligan 6:54.64 5:45.53 7:11.92 6:37.36 4:05.33 6:47.73
15 Olivia Underwood FR-1 Davis & Elkins 7:10.33 5:47.04 6:28.69 5:43.57 7:06.86 6:56.45
16 Emily Young SR-4 Bridgewater (Va.) 6:15.30 5:47.50 5:02.33 6:15.30 7:14.38 6:15.30
17 Ellie Bradach SO-2 Washington and Lee 6:21.43 5:49.93 6:35.42 4:53.95 6:07.43 7:13.92
18 Stephanie Coffey SR-4 Milligan 6:50.39 5:50.76 5:43.75 6:36.36 6:57.41 4:30.09
19 Kirsten Gateless SR-4 Davis & Elkins 5:28.58 5:53.31 5:17.98 6:49.84 6:42.78 4:49.72
20 Claire Smith FR-1 Washington and Lee 4:07.68 5:53.82 7:25.82 6:25.67 5:00.75 7:08.13
21 Bailey Sanders JR-3 Washington and Lee 5:50.00 5:57.14 7:19.29 4:38.57 7:37.14 5:07.14
22 Maddie Hoaglund FR-1 Washington and Lee 4:53.26 5:57.63 6:11.94 6:22.67 7:05.58 7:34.19
23 Kathryn Fagan FR-1 Washington and Lee 5:54.78 5:58.36 6:44.95 7:02.87 6:19.87 5:18.94
24 Abbigail Pierce SR-4 King 5:55.16 6:02.40 4:57.17 6:31.40 6:02.40 4:13.68
25 Jordan Hunt SR-4 Catawba 5:14.66 6:14.59 6:44.56 7:03.29 7:18.27 8:06.97
26 Lexie Petty SO-2 Catawba 7:38.54 6:22.11 6:10.65 6:48.86 8:09.10 7:11.79
27 Trini Cole SO-2 Virginia Wesleyan 5:00.54 6:25.30 6:25.30 6:09.89 5:50.63 7:50.07
28 Kayleen Meinen FR-1 Virginia Wesleyan 8:19.67 6:27.34 6:04.10 7:48.69 6:04.10 8:23.55
29 Eva Dunn SO-2 Lincoln Memorial 6:12.39 6:27.90 8:04.88 8:01.00 6:16.27 7:37.73
30 Emily Sutherland FR-1 King 8:10.09 6:28.96 5:30.62 5:50.07 6:01.74 8:13.98
31 Erica Morin FR-1 Montreat 8:30.38 6:38.73 5:26.96 5:46.90 7:30.57 6:30.76
32 Sommer El-Khatib FR-1 Lincoln Memorial 5:35.54 6:44.26 6:48.31 7:52.99 7:04.48 8:33.41
33 Cassandra Mingl   Southern Virginia 7:49.51 6:48.27 7:08.69 5:34.79 5:26.62 7:57.68
34 Destiny Hood FR-1 Mary Baldwin 6:57.35 6:53.21 6:36.69 8:53.04 8:44.78 6:32.55
35 Dana Johnson SR-4 Pfeiffer 8:57.32 7:27.76 8:21.50 6:02.69 5:22.39 8:39.41
  Kirstin Barton SO-2 King DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Lavania LeMasters FR-1 Davis & Elkins DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Lydia Wilson SO-2 Montreat DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Kate Flory FR-1 Washington and Lee DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Sidney Hinkle JR-3 Bridgewater (Va.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
14 Hannah Bell SO-2 Milligan 5:45.53 5:52.44 7:11.92
18 Stephanie Coffey SR-4 Milligan 5:50.76 5:26.21 5:50.76
25 Jordan Hunt SR-4 Catawba 6:14.59 6:48.31 5:37.14
28 Kayleen Meinen FR-1 Virginia Wesleyan 6:27.34 7:06.08 7:48.69
30 Emily Sutherland FR-1 King 6:28.96 5:46.18 7:35.09
31 Erica Morin FR-1 Montreat 6:38.73 7:38.54 6:54.68
32 Sommer El-Khatib FR-1 Lincoln Memorial 6:44.26 8:01.07 5:27.45
33 Cassandra Mingl   Southern Virginia 6:48.27 4:53.96 5:59.28
34 Destiny Hood FR-1 Mary Baldwin 6:53.21 5:05.78 5:09.91
35 Dana Johnson SR-4 Pfeiffer 7:27.76 5:53.73 8:52.84
Women's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
19 Kirsten Gateless SR-4 Davis & Elkins 4:46.19 5:53.31 4:53.25 4:46.19 4:56.78 6:39.24
20 Claire Smith FR-1 Washington and Lee 5:57.36 5:53.82 6:15.05 6:57.51 7:36.43 5:11.37
21 Bailey Sanders JR-3 Washington and Lee 6:54.29 5:57.14 5:35.72 7:15.71 5:25.00 6:15.00
23 Kathryn Fagan FR-1 Washington and Lee 4:14.44 5:58.36 4:43.11 4:25.19 6:48.53 6:34.20
24 Abbigail Pierce SR-4 King 7:36.63 6:02.40 4:13.68 7:18.51 7:40.25 4:13.68
26 Lexie Petty SO-2 Catawba 4:58.05 6:22.11 4:31.30 8:16.75 8:09.10 7:30.89
27 Trini Cole SO-2 Virginia Wesleyan 7:50.07 6:25.30 6:44.57 6:13.75 5:39.07 4:45.13
29 Eva Dunn SO-2 Lincoln Memorial 7:33.85 6:27.90 5:29.72 5:21.96 8:01.00 7:26.09
  Sidney Hinkle JR-3 Bridgewater (Va.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Lavania LeMasters FR-1 Davis & Elkins DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Clarissa Barton FR-1 Southern Virginia 4:56.30 6:25.19 4:06.92 5:29.22 4:13.50 4:29.96
6 Calista Ariel SO-2 Bridgewater (Va.) 6:31.11 5:20.91 6:44.48 5:34.28 5:54.34 3:54.00
9 Danielle Haynes JR-3 Davis & Elkins 4:28.74 5:06.16 4:45.75 5:40.17 5:12.96 6:55.01
11 Jenna Rea JR-3 Bridgewater (Va.) 6:30.48 3:59.77 4:06.62 5:42.52 5:32.25 4:34.02
12 Sommer Fanney SR-4 Guilford 6:37.69 4:30.84 7:05.11 5:42.83 6:20.55 4:10.27
15 Olivia Underwood FR-1 Davis & Elkins 4:20.28 5:22.75 4:54.99 5:47.04 6:07.87 5:08.87
16 Emily Young SR-4 Bridgewater (Va.) 5:19.70 6:43.10 6:22.25 5:47.50 7:31.75 5:57.93
17 Ellie Bradach SO-2 Washington and Lee 6:52.92 5:53.43 5:11.44 5:49.93 4:32.95 7:06.92
22 Maddie Hoaglund FR-1 Washington and Lee 7:09.16 7:44.92 7:09.16 5:57.63 4:38.96 7:02.01
  Kirstin Barton SO-2 King DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Kate Flory FR-1 Washington and Lee DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's Mile Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Marissa Coombs SR-4 Virginia Wesleyan 5:27.30 5:42.59 3:40.24 3:52.47 6:31.53 4:56.71 5:05.88
2 Julia Moody SO-2 Washington and Lee 6:44.82 5:06.09 6:28.37 4:23.30 5:48.87 7:07.86 5:29.12
4 Didi Pace FR-1 Washington and Lee 4:11.81 6:04.47 6:40.91 4:35.01 5:21.39 5:31.33 5:31.33
5 Liliana Arnold SR-4 Washington and Lee 4:17.28 4:44.01 5:47.50 6:17.57 6:14.23 4:47.36 5:34.13
7 Anna Nelson FR-1 Washington and Lee 4:01.30 6:35.47 3:57.95 6:55.58 4:44.87 5:15.04 5:35.14
8 Katie Bearup SO-2 Washington and Lee 5:42.01 6:52.42 6:49.07 6:49.07 5:25.25 6:55.78 5:35.30
10 Alexis Mattson FR-1 Roanoke 6:12.86 6:57.33 6:02.60 5:28.39 5:04.45 7:04.17 5:42.07
13 Hannah Kusmierz SO-2 King 4:18.19 7:17.20 4:18.19 6:53.10 6:15.24 5:02.94 5:44.25
  Lydia Wilson SO-2 Montreat DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS