January 20, 2018
|
Akron-Field House - Akron, OH
|
300m (Flat)

Girls' 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Samantha Thomas Sophomore Unattached 50.12 1:11.35 58.96 44.22 1:01.91 45.99
2 Ke'Aijhan Strong Junior Massillon Tuslaw 45.00 1:10.46 59.21 42.64 1:08.10 1:05.73
3 Rayannah Torrence Junior Akron Buchtel 1:06.76 1:07.37 1:01.24 1:17.17 1:04.92 50.83
4 Dyamond Myers Junior Akron Buchtel 46.02 1:09.03 1:02.19 55.98 1:10.28 59.71
5 Jayla Atkinson   Action Packed Track 1:01.26 49.39 1:02.51 1:06.89 1:05.01 1:10.02
6 Mattea Parker Senior Clayton Northmont 52.20 55.98 1:02.89 49.69 1:09.81 1:20.50
7 Karrington Butler Senior Cin. Walnut Hills 1:13.60 1:21.15 1:02.90 1:19.26 1:18.00 59.76
8 Allyicia Diggs Hall Junior Worth. Thomas Worthington 1:11.76 1:16.79 1:02.94 59.80 1:09.24 58.54
9 Abbie Walker Freshman New Concord John Glenn 1:11.19 59.22 1:03.00 1:06.15 1:20.64 56.07
10 Gracie Dennison Senior Granville 59.02 1:01.59 1:04.15 1:01.59 50.04 1:09.29
11 Olivia Kentner Senior Wapakoneta 1:18.95 1:10.60 1:04.18 50.06 1:11.89 1:05.47
12 Amanda Orban Sophomore Medina Highland 46.63 1:13.18 1:04.76 47.93 1:12.54 53.11
13 Zoey stone Junior Unattached 58.31 1:10.61 1:04.78 1:00.90 1:07.38 1:17.09
14 Timmia Crayton Junior Unattached 1:01.59 1:02.24 1:04.83 1:02.24 1:14.56 1:04.19
15 Carly Jacobs Junior Sugarcreek Garaway HS 57.71 55.77 1:04.84 46.69 1:08.09 1:17.81
16 Angela Dobson Junior Medina 1:16.67 1:18.62 1:04.97 1:05.62 1:16.67 51.98
17 Delia Washington Junior Cin. Walnut Hills 1:16.49 1:15.18 1:05.37 48.38 1:24.33 1:07.34
18 Karah Van Horn Freshman Granville 58.32 1:23.87 1:05.52 47.18 48.49 1:11.42
19 Erycka Byer Junior Navarre Fairless 1:10.16 1:14.75 1:05.57 1:04.26 1:06.89 1:17.38
20 Jayla Currie Junior Cle. V.A.-St. Joseph 57.62 1:26.10 1:06.23 1:05.57 1:26.10 1:06.23
21 Delaney Geiger   Highland Project 1:13.85 55.89 1:06.53 1:25.16 52.56 1:11.86
22 Elle Lewandowski Sophomore Granville 1:26.12 1:02.76 1:06.76 1:22.79 50.07 56.08
23 Anijah Triggs Sophomore Cin. Walnut Hills 1:27.39 50.81 1:07.74 1:06.39 58.94 1:11.81
24 Tayah Christian Junior Unattached 53.72 1:01.87 1:07.99 1:18.19 53.04 1:16.83
25 Ashanti Turner Junior Cle. V.A.-St. Joseph 1:13.42 1:13.42 1:08.61 1:07.93 1:18.91 1:18.22
26 Paris Gosha-Reynolds   Action Packed Track 51.54 1:21.09 1:08.72 52.92 55.67 50.86
27 Kate Smith Junior Lancaster 1:13.61 53.66 1:08.79 1:23.24 1:08.79 51.60
28 Liberty Brock Sophomore New Concord John Glenn 1:23.96 48.18 1:08.82 1:26.72 1:12.95 1:11.58
29 Cantrelle Williams 8 Unattached 1:28.41 1:04.24 1:09.07 1:15.98 1:28.41 1:27.72
30 Brogan Steimal Junior Millersburg West Holmes 1:20.22 53.01 1:09.75 1:20.22 1:18.12 56.50
31 Abby Sacha Freshman Lakewood 1:17.47 55.84 1:09.79 1:02.82 52.35 1:23.75
32 Briana Washington Freshman Bedford 1:25.14 1:28.66 1:10.36 1:14.59 1:25.14 57.00
33 Madison McBride Freshman Mantua Crestwood 52.98 1:00.05 1:10.64 1:09.94 54.40 50.86
34 Deja Pulley Junior Bedford 1:26.51 53.90 1:10.91 1:27.22 1:07.37 1:29.35
35 Sophia Kless Freshman Gates Mil. Gilmour Acad. 1:04.70 1:11.80 1:11.09 1:18.91 54.74 1:16.07
36 Hannah Hostetler Sophomore Zoarville Tuscarawas Val. 1:01.17 1:10.41 1:11.12 1:12.55 55.48 51.92
37 Elizabeth Origlio Sophomore Medina Highland 1:07.76 1:30.58 1:11.32 1:11.32 1:30.58 1:13.46
38 Gracie Budziak   All Star Track Club 1:30.36 1:19.60 1:11.71 58.09 1:25.34 53.79
39 Darnesia Shields Freshman Lakewood 55.34 52.46 1:11.86 1:06.12 1:06.12 1:31.27
40 Ashley Kinsey Junior Zoarville Tuscarawas Val. 1:30.66 1:19.87 1:11.95 51.81 50.37 1:19.15
41 Karleigh Ludwig Sophomore New Concord John Glenn 1:08.92 1:27.78 1:12.54 1:04.56 1:26.33 1:13.99
42 Allissah Lopez Sophomore Lakewood 52.59 52.59 1:13.03 1:24.72 1:10.84 1:27.64
43 Alyssa Laubenthal Senior Lancaster 1:06.54 1:24.82 1:13.12 1:16.05 1:02.16 53.38
44 Terryan Beauford   All Star Track Club 59.01 1:04.91 1:13.76 52.37 1:27.78 1:35.15
45 Cassidee Snyder Sophomore Creston Norwayne 59.35 51.93 1:14.18 1:28.28 1:00.09 1:03.06
46 kaylene Lane Senior New Castle 1:16.58 1:26.99 1:14.35 1:25.51 1:29.22 1:26.99
47 Haddie Lawler Senior Worth. Thomas Worthington 1:36.44 1:34.20 1:14.76 1:26.73 1:34.20 1:27.47
48 Natalie Jurjevic Sophomore Ashland 1:31.19 1:05.36 1:15.99 1:05.36 1:15.99 1:03.08
49 Ella McBride Sophomore Ashland 1:08.74 1:11.79 1:16.37 1:10.26 1:29.36 1:09.50
50 Layla Nelson   All Star Track Club 1:30.04 1:38.58 1:17.62 59.00 1:34.70 1:09.86
51 Ailean Duffie Sophomore Leesburg Fairfield 1:15.63 1:28.88 1:17.96 1:34.34 1:08.61 1:07.05
52 Kiara Zito Sophomore Canal Fulton Northwest 1:15.32 1:14.53 1:18.45 1:28.65 1:04.33 1:00.41
53 Trinity Pollard   Bedford SprintMasters 1:41.02 1:25.79 1:20.17 1:14.56 1:09.75 1:35.41
54 Jurnee Atkinson   Action Packed Track 1:45.57 1:46.40 1:23.78 1:47.24 1:18.76 1:33.00
55 Kyndall Worthy   Bedford SprintMasters 1:17.87 1:45.61 1:29.50 1:02.65 1:50.98 1:28.61
56 Janyah Thompson   All Star Track Club 1:19.75 1:48.42 1:29.60 1:18.85 1:40.36 1:23.33
57 Kenadie Keith   West Akron TC 1:36.48 1:16.64 1:30.16 1:50.90 1:26.56 1:20.25
58 Nyana Pumneo Junior Navarre Fairless 1:54.16 1:57.11 1:38.41 1:43.33 1:19.72 1:29.56
Girls' 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Samantha Thomas Sophomore Unattached 58.96
2 Ke'Aijhan Strong Junior Massillon Tuslaw 59.21
3 Rayannah Torrence Junior Akron Buchtel 1:01.24
4 Dyamond Myers Junior Akron Buchtel 1:02.19
8 Allyicia Diggs Hall Junior Worth. Thomas Worthington 1:02.94
14 Timmia Crayton Junior Unattached 1:04.83
Girls' 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
7 Karrington Butler Senior Cin. Walnut Hills 1:07.94 1:07.94 1:02.90 1:06.68 53.47
10 Gracie Dennison Senior Granville 1:20.19 1:06.72 1:04.15 52.61 45.55
13 Zoey stone Junior Unattached 1:12.56 48.59 1:04.78 49.24 56.36
18 Karah Van Horn Freshman Granville 1:00.28 1:20.59 1:05.52 1:12.73 1:19.94
22 Elle Lewandowski Sophomore Granville 54.75 1:24.12 1:06.76 1:14.11 1:06.10
Girls' 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
11 Olivia Kentner Senior Wapakoneta 1:23.44 1:04.18
17 Delia Washington Junior Cin. Walnut Hills 53.61 1:05.37
20 Jayla Currie Junior Cle. V.A.-St. Joseph 1:12.86 1:06.23
21 Delaney Geiger   Highland Project 1:18.51 1:06.53
Girls' 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
6 Mattea Parker Senior Clayton Northmont 56.61 1:15.47 1:02.89
16 Angela Dobson Junior Medina 1:16.02 1:19.92 1:04.97
19 Erycka Byer Junior Navarre Fairless 59.67 1:24.59 1:05.57
23 Anijah Triggs Sophomore Cin. Walnut Hills 1:13.16 1:13.16 1:07.74
24 Tayah Christian Junior Unattached 56.44 1:27.03 1:07.99
35 Sophia Kless Freshman Gates Mil. Gilmour Acad. 1:19.62 1:27.44 1:11.09
43 Alyssa Laubenthal Senior Lancaster 1:17.51 59.96 1:13.12
47 Haddie Lawler Senior Worth. Thomas Worthington 1:13.27 1:35.70 1:14.76
52 Kiara Zito Sophomore Canal Fulton Northwest 1:02.76 55.70 1:18.45
Girls' 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 Jayla Atkinson   Action Packed Track 48.76 1:04.39 1:02.51 1:08.77 1:00.01 1:03.76 1:09.39
9 Abbie Walker Freshman New Concord John Glenn 1:10.56 1:14.97 1:03.00 51.66 1:12.45 1:15.60 1:04.89
15 Carly Jacobs Junior Sugarcreek Garaway HS 57.71 59.01 1:04.84 1:02.90 55.12 1:22.35 1:19.11
25 Ashanti Turner Junior Cle. V.A.-St. Joseph 59.01 1:19.59 1:08.61 51.46 1:08.61 1:07.93 1:29.20
27 Kate Smith Junior Lancaster 1:21.18 51.60 1:08.79 1:11.55 1:21.18 1:00.54 1:04.67
31 Abby Sacha Freshman Lakewood 1:23.75 56.53 1:09.79 57.93 1:12.59 1:04.21 1:13.98
34 Deja Pulley Junior Bedford 1:31.48 1:18.01 1:10.91 1:25.81 1:05.95 57.44 56.02
44 Terryan Beauford   All Star Track Club 1:18.93 56.80 1:13.76 1:04.91 1:01.96 1:03.44 1:28.52
Girls' 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
26 Paris Gosha-Reynolds   Action Packed Track 1:08.72 59.10
29 Cantrelle Williams 8 Unattached 1:09.07 1:04.24
32 Briana Washington Freshman Bedford 1:10.36 54.18
36 Hannah Hostetler Sophomore Zoarville Tuscarawas Val. 1:11.12 1:16.81
38 Gracie Budziak   All Star Track Club 1:11.71 53.07
39 Darnesia Shields Freshman Lakewood 1:11.86 1:11.86
42 Allissah Lopez Sophomore Lakewood 1:13.03 54.78
45 Cassidee Snyder Sophomore Creston Norwayne 1:14.18 1:08.25
Girls' 400 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
28 Liberty Brock Sophomore New Concord John Glenn 1:25.34 48.87 1:13.64 1:05.38 1:15.71 1:08.82
30 Brogan Steimal Junior Millersburg West Holmes 50.22 1:09.75 1:18.12 1:28.59 1:25.10 1:09.75
33 Madison McBride Freshman Mantua Crestwood 55.81 52.28 1:07.11 1:19.12 52.98 1:10.64
40 Ashley Kinsey Junior Zoarville Tuscarawas Val. 59.72 56.13 1:27.06 1:16.27 53.25 1:11.95
46 kaylene Lane Senior New Castle 1:29.22 1:17.33 1:21.05 1:19.56 1:33.69 1:14.35
48 Natalie Jurjevic Sophomore Ashland 1:26.63 57.00 58.52 1:28.15 1:38.79 1:15.99
49 Ella McBride Sophomore Ashland 1:27.07 57.28 59.57 1:01.86 1:04.15 1:16.37
51 Ailean Duffie Sophomore Leesburg Fairfield 1:32.00 1:17.96 1:38.23 1:03.15 1:15.63 1:17.96
53 Trinity Pollard   Bedford SprintMasters 1:09.75 1:40.22 1:33.00 1:23.38 1:08.15 1:20.17
55 Kyndall Worthy   Bedford SprintMasters 1:48.30 1:42.93 1:33.98 1:12.50 1:50.98 1:29.50
Girls' 400 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
12 Amanda Orban Sophomore Medina Highland 1:16.42 1:04.76 1:18.36 1:04.76
37 Elizabeth Origlio Sophomore Medina Highland 1:15.60 55.63 1:14.18 1:11.32
41 Karleigh Ludwig Sophomore New Concord John Glenn 1:18.35 1:04.56 1:14.72 1:12.54
50 Layla Nelson   All Star Track Club 1:37.03 1:28.49 1:34.70 1:17.62
54 Jurnee Atkinson   Action Packed Track 1:25.46 1:38.03 1:48.92 1:23.78
56 Janyah Thompson   All Star Track Club 1:34.98 1:26.02 1:34.08 1:29.60
57 Kenadie Keith   West Akron TC 1:25.66 1:13.94 1:54.51 1:30.16
58 Nyana Pumneo Junior Navarre Fairless 1:09.88 1:58.10 1:59.08 1:38.41