February 9, 2018
|
Ocean Breeze Athletic Complex (Banked) - Staten Island, NY
|
200m (Banked)

Men 800m Run Invite

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Blair Henderson   District Track Club 1:28.21 1:30.42 1:28.21 1:50.26 2:03.50 1:35.93
2 Taurai Augustin SR-4 Holy Family 1:42.28 1:45.65 1:56.89 1:52.39 2:26.11 2:11.50
3 Ville Lampinen SR-4 Villanova 1:51.28 2:12.64 1:27.68 1:52.40 1:29.92 1:20.93
4 Nicholas Smart JR-3 La Salle 1:31.07 1:20.95 1:44.56 1:52.43 2:20.54 1:46.81
5 Tayron Reyes   Leonia track club 2:09.91 1:22.46 1:54.09 1:52.96 1:57.48 1:26.98
6 Jackson Storey FR-1 Columbia 2:19.39 1:54.46 1:55.59 1:53.32 1:30.66 1:19.33
7 Alfred Chawonza   Graybee Track Club 2:27.58 1:41.04 1:44.44 1:53.52 1:42.17 1:44.44
8 Nick Neville SO-2 Rowan 2:00.42 1:54.74 1:59.28 1:53.60 2:25.41 1:41.11
9 Nickolas Causey SR-4 Army West Point 1:47.12 2:22.44 1:20.91 1:53.95 2:04.21 1:49.40
10 Robert Downs JR-3 TAMU-Kingsville 2:21.90 2:25.33 1:59.01 1:54.43 1:54.43 2:00.16
11 Nathan Brown FR-1 Essex CC 1:48.30 1:58.67 2:05.58 1:55.21 2:02.13 1:35.63
12 Jake Caswell SO-2 Columbia 1:50.63 2:13.68 2:24.05 1:55.24 2:25.21 1:21.82
13 Jared Luckanitz JR-3 Kutztown 2:22.00 1:30.05 2:05.83 1:55.44 2:06.99 2:20.84
14 Lewis Ngwenya   Graybee Track Club 2:03.57 1:56.64 2:10.50 1:55.48 2:23.20 2:26.66
15 Evan DeGraw SO-2 Albany 1:32.44 1:24.36 1:57.87 1:55.55 2:29.06 1:52.09
16 Brian McGovern SR-4 Columbia 1:42.87 2:12.92 1:57.90 1:55.58 1:56.74 2:19.86
17 Matthew JeanPierre SO-2 Albany 2:18.71 1:34.79 2:21.02 1:55.59 2:25.65 2:27.96
18 Nick Velez SO-2 Wagner 2:00.23 1:27.86 2:10.63 1:55.60 2:12.94 2:00.23
19 Joe Somerville SO-2 Albany 1:30.86 2:11.63 1:59.98 1:56.48 1:33.19 2:15.12
20 Zachary Michon SO-2 St. Joseph's (Pa.) 2:02.40 1:55.41 2:07.07 1:56.57 1:50.75 1:39.09
21 Ross Clarke SR-4 Cornell 2:12.29 1:47.71 2:06.44 1:57.07 2:15.81 1:47.71
22 Tyler Davidson SO-2 Bloomfield 2:00.44 1:34.46 1:22.65 1:58.07 2:22.87 1:39.18
23 Nick McFarland JR-3 Monmouth 2:28.28 1:58.62 1:50.32 1:58.62 2:16.42 2:06.93
24 Robert Kirsty SR-4 Iona 1:52.64 2:17.81 1:47.85 1:59.83 2:29.79 2:34.58
25 Michael Twist   Twisted World US 1:56.23 1:29.60 1:25.96 2:01.07 1:35.65 1:36.86
26 Alex Combs SR-4 Army West Point 2:00.77 2:35.27 1:58.30 2:03.23 2:05.70 1:36.12
  Austin Sperl JR-3 Albany DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men 800m Run Invite Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Blair Henderson   District Track Club 1:28.21 1:32.62 1:50.26 2:05.70 2:23.34
2 Taurai Augustin SR-4 Holy Family 1:25.42 1:54.64 1:52.39 1:28.79 2:05.88
3 Ville Lampinen SR-4 Villanova 1:55.78 1:59.15 1:52.40 2:19.38 1:23.18
4 Nicholas Smart JR-3 La Salle 2:07.05 2:26.16 1:52.43 1:33.32 1:22.08
5 Tayron Reyes   Leonia track club 1:34.89 1:38.28 1:52.96 2:26.85 1:22.46
7 Alfred Chawonza   Graybee Track Club 1:26.28 2:13.96 1:53.52 1:50.12 1:22.87
9 Nickolas Causey SR-4 Army West Point 2:00.79 2:12.19 1:53.95 2:20.16 2:15.60
14 Lewis Ngwenya   Graybee Track Club 2:11.65 2:25.51 1:55.48 2:27.82 2:03.57
Men 800m Run Invite Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
6 Jackson Storey FR-1 Columbia 1:53.32 2:03.52 1:56.72
8 Nick Neville SO-2 Rowan 1:53.60 1:57.01 2:18.60
10 Robert Downs JR-3 TAMU-Kingsville 1:54.43 2:18.46 2:16.18
16 Brian McGovern SR-4 Columbia 1:55.58 2:26.79 2:10.61
22 Tyler Davidson SO-2 Bloomfield 1:58.07 2:25.23 2:00.44
25 Michael Twist   Twisted World US 2:01.07 1:59.86 2:18.02
Men 800m Run Invite Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
11 Nathan Brown FR-1 Essex CC 1:55.21 1:32.17 1:58.67 2:29.78
12 Jake Caswell SO-2 Columbia 1:55.24 1:46.02 2:12.53 2:29.82
13 Jared Luckanitz JR-3 Kutztown 1:55.44 1:36.97 2:20.84 2:15.07
15 Evan DeGraw SO-2 Albany 1:55.55 1:50.93 1:45.15 2:18.66
18 Nick Velez SO-2 Wagner 1:55.60 2:24.50 2:12.94 2:16.41
24 Robert Kirsty SR-4 Iona 1:59.83 1:57.44 2:27.39 1:45.45
  Austin Sperl JR-3 Albany DNF DNF DNF DNF
Men 800m Run Invite Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
17 Matthew JeanPierre SO-2 Albany 1:55.59 1:47.50 1:59.06 2:23.34 1:53.28 1:31.32
19 Joe Somerville SO-2 Albany 1:56.48 1:49.50 1:30.86 1:23.87 1:23.87 1:49.50
20 Zachary Michon SO-2 St. Joseph's (Pa.) 1:56.57 2:16.39 1:39.09 1:48.41 2:10.56 1:56.57
21 Ross Clarke SR-4 Cornell 1:57.07 2:28.68 1:57.07 2:13.46 1:47.71 2:31.02
23 Nick McFarland JR-3 Monmouth 1:58.62 1:34.90 2:09.30 1:45.58 1:28.97 2:12.86
26 Alex Combs SR-4 Army West Point 2:03.23 1:31.19 1:59.54 2:00.77 2:24.18 2:38.97