March 23, 2018
|
Indiana Wesleyan - Marion, IN

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Samuel Boyd SR-4 Ohio Northern 3:12.06 3:44.06 4:06.22 4:11.15 3:34.22 3:19.44 3:12.06
2 Thomas Bambach Senior Unattached 3:22.04 3:29.44 4:06.39 3:02.33 3:12.19 2:52.48 2:54.94
3 Andrew Morgan FR-1 Olivet Nazarene 3:56.25 5:00.91 4:08.68 3:33.87 3:04.03 5:10.85 5:23.29
4 Max Whittredge FR-1 Spring Arbor 3:19.41 2:56.98 4:09.26 4:26.71 3:29.38 4:04.28 3:31.87
5 Adrien Howard SO-2 Indiana Wesleyan 4:16.77 4:31.73 4:09.29 3:04.48 3:16.94 2:54.51 3:36.89
6 Andrew Shelton SO-2 Ohio Northern 3:05.88 3:33.51 4:11.18 4:06.16 3:18.44 2:55.83 4:33.79
7 Spencer Schulze JR-3 Ohio Northern 3:38.64 3:13.51 4:11.30 5:11.62 5:16.64 4:46.49 3:38.64
8 Sam Krabacher FR-1 Ohio Northern 5:13.35 5:20.93 4:12.70 2:59.42 3:52.49 5:25.99 4:45.56
9 Noah Shigley FR-1 Indiana Wesleyan 3:20.61 5:14.88 4:13.93 3:38.38 3:53.62 3:40.92 2:57.76
10 Max Hoffman JR-3 Otterbein 5:28.50 4:47.76 4:14.65 5:20.86 3:59.37 4:32.48 3:39.00
11 Alec Lunney SR-4 Ohio Northern 4:59.16 4:13.14 4:15.69 5:17.06 5:04.28 3:24.56 5:19.62
12 Landon Miller FR-1 Indiana Wesleyan 4:49.10 4:49.10 4:15.84 5:09.57 3:27.23 5:17.25 3:40.03
13 Chris Ramos   PNW Pride Track Club 4:09.10 4:01.40 4:16.80 5:13.30 3:51.12 5:08.16 5:31.28
14 Daniel Bennett JR-3 Olivet Nazarene 3:05.01 4:32.37 4:16.95 5:21.19 5:31.47 4:32.37 3:33.27
15 Michael Neideck SO-2 Indiana Wesleyan 3:10.86 4:05.02 4:17.91 4:35.97 4:35.97 3:39.23 3:05.70
16 Alexander Frank SO-2 Olivet Nazarene 3:29.63 3:45.16 4:18.80 3:24.46 5:26.09 5:18.33 4:39.51
17 Travis Sutter FR-1 Ohio Northern 5:08.65 5:11.25 4:19.37 4:45.31 3:27.50 5:08.65 4:34.94
18 Nick Childs JR-3 Huntington 3:27.64 5:32.22 4:19.54 5:16.64 3:50.99 3:30.23 4:40.31
19 Jeff Schlicker SR-4 Alma 3:07.39 4:04.65 4:20.26 4:30.67 4:25.47 5:35.74 4:30.67
20 Adam Joseph   PNW Pride Track Club 3:32.38 3:37.62 4:22.19 4:03.84 4:09.08 5:25.12 3:53.35
21 Colin Pickering SO-2 Olivet Nazarene 5:30.39 4:24.84 4:22.21 4:40.57 3:24.53 4:51.06 3:08.80
22 Jordan Green FR-1 Ohio Northern 4:19.60 3:29.78 4:22.22 5:09.42 3:53.38 4:51.07 3:42.89
23 Joey Coogan SO-2 Otterbein 3:40.82 4:49.17 4:22.88 5:39.12 4:33.40 5:41.75 5:10.20
24 Dakota Frost SO-2 Bluffton 4:28.28 3:14.64 4:23.02 4:28.28 3:12.01 3:38.31 3:54.09
25 Ian McKee SR-4 Ohio Northern 3:46.61 4:15.60 4:23.50 4:41.95 3:30.80 4:26.14 4:52.49
26 Adrien Gentrie FR-1 Huntington 3:30.91 4:15.73 4:23.63 3:15.09 3:33.54 5:26.91 4:05.18
27 Elijah Chesterman FR-1 Huntington 5:00.61 4:21.06 4:23.69 4:50.06 5:05.88 5:26.98 3:12.50
28 Kris Lyons SR-4 Bluffton 4:07.93 4:26.39 4:23.75 4:10.57 4:31.67 4:52.77 4:55.40
29 Trent Smith FR-1 Spring Arbor 4:52.98 3:17.96 4:23.94 5:35.21 3:17.96 4:34.50 5:14.09
30 Alessandro Tramontano FR-1 Ohio Northern 3:05.68 5:26.26 4:25.25 5:18.30 5:15.65 4:41.17 4:06.69
31 John McNutt JR-3 Ohio Northern 5:43.41 3:30.31 4:26.21 4:07.58 5:08.81 5:38.09 3:51.61
32 Jack Borden FR-1 Ohio Northern 3:14.99 4:35.12 4:27.10 3:52.38 3:06.97 4:08.41 5:07.17
33 Codi Wiersema SR-4 Huntington 4:53.91 4:32.54 4:27.19 5:47.35 4:48.57 5:31.32 3:33.76
34 Alex Marsch SO-2 Ohio Northern 4:27.91 4:11.84 4:27.91 4:41.31 3:58.44 4:19.88 4:27.91
35 Logan Perry SR-4 Ohio Northern 4:32.17 4:32.17 4:29.47 5:39.54 3:24.80 3:43.66 5:17.98
36 Brett Holder JR-3 Olivet Nazarene 4:21.56 3:14.15 4:29.65 4:32.35 4:05.39 5:18.19 4:18.87
37 Bryan Peck SO-2 Ohio Northern 5:29.66 3:43.40 4:32.44 3:46.13 3:18.89 5:18.76 3:37.96
38 Bricyn Healey SO-2 Olivet Nazarene 3:16.23 5:16.15 4:32.54 3:29.86 5:43.40 3:16.23 3:35.31
39 Jacob Hill JR-3 Bluffton 4:09.38 5:53.52 4:34.04 5:48.03 3:58.42 5:42.55 4:23.08
40 Justin Ayres FR-1 Huntington 3:47.20 5:57.42 4:37.07 5:21.41 3:52.74 5:18.63 3:13.95
41 Kyle Petronio Freshman RunWestern 5:19.72 6:01.42 4:38.01 4:24.11 4:15.77 4:38.01 5:05.82
42 Andres Jara   PNW Pride Track Club 3:23.08 5:58.87 4:38.19 4:32.63 5:00.45 4:07.59 4:07.59
43 Ryan Wirgau FR-1 Spring Arbor 3:43.45 5:18.42 4:39.31 4:44.90 3:26.69 5:12.83 5:29.59
44 Akeem Green SO-2 Indiana Wesleyan 5:03.18 3:47.39 4:40.72 3:16.51 5:03.18 3:16.51 5:03.18
45 Jackson Brandstaetter FR-1 Ohio Northern 4:08.09 3:56.82 4:41.92 4:33.47 4:30.65 5:07.30 3:39.90
46 Joshua Pitts JR-3 Olivet Nazarene 4:57.32 3:35.21 4:43.16 3:40.87 5:19.97 3:18.22 5:08.65
47 Michael Lehman JR-3 Bluffton 4:37.37 3:34.46 4:45.94 5:51.71 4:11.63 5:34.55 4:45.94
48 Daniel Gustas SR-4 Olivet Nazarene 5:18.15 3:55.03 4:46.62 4:35.16 3:57.90 3:32.10 3:52.17
49 Jacob Fletcher SO-2 Spring Arbor 4:21.79 5:48.10 4:47.68 5:33.71 5:59.60 5:33.71 4:27.55
50 Jonah Eckert JR-3 Bluffton 3:54.01 3:54.01 4:48.90 3:30.90 5:20.68 4:37.35 3:59.79
51 Robert Corning   PNW Pride Track Club 3:41.22 4:22.52 4:54.96 5:15.61 5:53.96 5:15.61 3:32.38
52 Cameron Kyser SO-2 Spring Arbor 5:42.26 6:05.87 4:55.05 4:49.15 5:21.61 5:03.91 4:10.80
53 Brandon Davis   PNW Pride Track Club 6:01.31 3:50.49 5:11.47 5:17.70 4:09.18 5:58.19 4:49.67
54 Alexander Morales   PNW Pride Track Club 4:05.56 6:36.68 5:14.82 3:59.27 6:27.23 5:11.68 3:46.67
  Jake West Freshman Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Luke Cheng Freshman Purdue Run Club DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  David Czerwonky Freshman Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Alejandro Unzueta FR-1 Roosevelt DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Osvaldo Gonzalez   PNW Pride Track Club DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Matthew Kovacic JR-3 Spring Arbor DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  John Munyan FR-1 Olivet Nazarene DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Joshua Ehlers FR-1 Bluffton DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Connor Gulick SO-2 Bluffton DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Justin Jones JR-3 Alma DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Samuel Boyd SR-4 Ohio Northern 4:53.01 3:02.21 4:40.69 4:06.22
2 Thomas Bambach Senior Unattached 3:19.58 4:40.89 4:28.57 4:06.39
3 Andrew Morgan FR-1 Olivet Nazarene 3:13.97 4:43.50 4:41.01 4:08.68
6 Andrew Shelton SO-2 Ohio Northern 3:38.53 3:28.48 4:46.35 4:11.18
7 Spencer Schulze JR-3 Ohio Northern 3:33.61 4:31.41 3:46.17 4:11.30
8 Sam Krabacher FR-1 Ohio Northern 4:55.66 3:17.11 3:22.16 4:12.70
9 Noah Shigley FR-1 Indiana Wesleyan 3:02.83 3:40.92 5:17.42 4:13.93
11 Alec Lunney SR-4 Ohio Northern 4:10.58 3:34.78 3:34.78 4:15.69
14 Daniel Bennett JR-3 Olivet Nazarene 4:55.50 5:28.90 3:12.72 4:16.95
16 Alexander Frank SO-2 Olivet Nazarene 5:13.15 3:06.34 5:20.92 4:18.80
22 Jordan Green FR-1 Ohio Northern 5:17.29 3:29.78 5:12.05 4:22.22
33 Codi Wiersema SR-4 Huntington 5:31.32 5:42.01 3:12.38 4:27.19
  Connor Gulick SO-2 Bluffton DNS DNS DNS DNS
  Justin Jones JR-3 Alma DNS DNS DNS DNS
  John Munyan FR-1 Olivet Nazarene DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
10 Max Hoffman JR-3 Otterbein 4:14.65 4:42.67
13 Chris Ramos   PNW Pride Track Club 4:16.80 5:23.57
15 Michael Neideck SO-2 Indiana Wesleyan 4:17.91 4:41.13
17 Travis Sutter FR-1 Ohio Northern 4:19.37 3:17.13
18 Nick Childs JR-3 Huntington 4:19.54 5:21.83
19 Jeff Schlicker SR-4 Alma 4:20.26 5:01.91
20 Adam Joseph   PNW Pride Track Club 4:22.19 4:09.08
23 Joey Coogan SO-2 Otterbein 4:22.88 3:17.16
24 Dakota Frost SO-2 Bluffton 4:23.02 5:41.93
25 Ian McKee SR-4 Ohio Northern 4:23.50 5:08.30
28 Kris Lyons SR-4 Bluffton 4:23.75 3:15.18
35 Logan Perry SR-4 Ohio Northern 4:29.47 4:42.95
36 Brett Holder JR-3 Olivet Nazarene 4:29.65 5:28.98
50 Jonah Eckert JR-3 Bluffton 4:48.90 5:35.13
  David Czerwonky Freshman Unattached DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
12 Landon Miller FR-1 Indiana Wesleyan 4:15.84 5:27.48
21 Colin Pickering SO-2 Olivet Nazarene 4:22.21 5:25.14
26 Adrien Gentrie FR-1 Huntington 4:23.63 3:30.91
27 Elijah Chesterman FR-1 Huntington 4:23.69 4:57.97
30 Alessandro Tramontano FR-1 Ohio Northern 4:25.25 4:41.17
31 John McNutt JR-3 Ohio Northern 4:26.21 5:40.75
32 Jack Borden FR-1 Ohio Northern 4:27.10 5:12.51
34 Alex Marsch SO-2 Ohio Northern 4:27.91 5:29.53
37 Bryan Peck SO-2 Ohio Northern 4:32.44 3:46.13
38 Bricyn Healey SO-2 Olivet Nazarene 4:32.54 4:32.54
42 Andres Jara   PNW Pride Track Club 4:38.19 5:31.05
45 Jackson Brandstaetter FR-1 Ohio Northern 4:41.92 4:44.74
52 Cameron Kyser SO-2 Spring Arbor 4:55.05 4:07.85
  Osvaldo Gonzalez   PNW Pride Track Club DNS DNS
  Matthew Kovacic JR-3 Spring Arbor DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
39 Jacob Hill JR-3 Bluffton 4:20.34 4:23.08 4:34.04 5:50.78 3:31.01
40 Justin Ayres FR-1 Huntington 5:32.49 3:52.74 4:37.07 3:22.27 5:29.72
41 Kyle Petronio Freshman RunWestern 3:50.75 4:54.69 4:38.01 4:57.47 4:21.33
43 Ryan Wirgau FR-1 Spring Arbor 4:05.80 4:47.69 4:39.31 5:10.04 4:44.90
44 Akeem Green SO-2 Indiana Wesleyan 4:23.88 4:07.04 4:40.72 4:37.92 3:38.97
46 Joshua Pitts JR-3 Olivet Nazarene 3:55.03 4:43.16 4:43.16 5:14.31 5:42.63
47 Michael Lehman JR-3 Bluffton 5:48.85 5:00.24 4:45.94 5:11.68 3:45.90
48 Daniel Gustas SR-4 Olivet Nazarene 5:21.02 5:26.75 4:46.62 4:00.76 5:46.81
49 Jacob Fletcher SO-2 Spring Arbor 5:59.60 5:27.96 4:47.68 4:39.05 4:47.68
51 Robert Corning   PNW Pride Track Club 5:39.21 4:37.27 4:54.96 5:18.56 4:37.27
  Joshua Ehlers FR-1 Bluffton DNS DNS DNS DNS DNS
  Jake West Freshman Unattached DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
4 Max Whittredge FR-1 Spring Arbor 3:51.82 4:09.26 4:01.79
5 Adrien Howard SO-2 Indiana Wesleyan 4:11.79 4:09.29 3:49.35
29 Trent Smith FR-1 Spring Arbor 4:10.75 4:23.94 3:07.40
53 Brandon Davis   PNW Pride Track Club 4:34.10 5:11.47 3:44.26
54 Alexander Morales   PNW Pride Track Club 6:24.08 5:14.82 5:55.75
  Alejandro Unzueta FR-1 Roosevelt DNS DNS DNS
  Luke Cheng Freshman Purdue Run Club DNS DNS DNS