February 3, 2018
|
Indiana Wesleyan-Indoor Sports Complex - Marion, IN
|
200m (Flat)

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Joseph Beamish SR-4 Taylor 9:13.27 8:41.95 6:41.91
2 Jeremy Johnson Senior Unattached 10:56.79 8:45.43 11:17.81
3 Jacob Reinking   3RRC Elite 6:20.40 8:55.77 9:22.56
4 Hunter Smith SO-2 Taylor 8:57.11 8:57.11 9:56.20
5 Nick Bergen   Indiana University Run Club 6:22.45 8:58.65 6:17.06
6 Ben Payton Freshman Unattached 11:03.05 8:59.06 8:37.50
7 Josh Roth FR-1 Taylor 9:17.35 9:01.11 9:33.58
8 Jonathan Taylor SR-4 Taylor 10:31.47 9:04.37 8:31.71
9 Garrett McKee FR-1 Indiana Wesleyan 6:29.64 9:08.78 9:03.30
10 Jared Williams SO-2 Indiana Wesleyan 7:53.32 9:10.37 10:38.43
11 Ryan Kritzer SO-2 Indiana State 10:17.59 9:11.42 9:33.48
12 Seth Foutty   Indiana University Run Club 7:25.68 9:17.10 10:18.39
13 Caleb Smith FR-1 Indiana Wesleyan 11:14.59 9:17.51 9:34.24
14 Ben Rankin SO-2 Grace 10:36.27 9:18.13 11:15.34
15 Quinton Huggett FR-1 Indiana Wesleyan 7:28.59 9:20.73 9:54.38
16 Stephen Cho SR-4 Taylor 12:03.87 9:25.52 11:29.94
17 Zac Leinheiser   Indiana University Run Club 9:10.79 9:27.82 8:02.65
18 Salvador Escamilla FR-1 Goshen 7:31.37 9:31.35 8:45.65
19 Tyler Anderson JR-3 Indiana Wesleyan 8:16.22 9:36.99 8:39.30
20 Nathan Savoree JR-3 Bellarmine 12:30.33 9:41.65 10:16.55
21 Gerardo Abad FR-1 Goshen 8:38.16 9:42.20 8:38.16
22 Jeremy Ambrosio   Indiana University Run Club 10:51.46 9:46.90 10:33.86
23 Aaron Beck FR-1 Indiana Wesleyan 8:11.00 9:51.56 8:46.49
24 Max Burkholder SO-2 Goshen 10:35.64 9:59.66 9:23.68
25 Josiah Friedersdorf SO-2 Indiana Wesleyan 7:37.86 10:02.44 8:44.13
26 Akeem Green JR-3 Indiana Wesleyan 8:02.75 10:18.91 9:23.21
27 Silas Vermilya FR-1 Indiana Wesleyan 12:58.87 10:23.09 11:25.40
28 Joseph Ray JR-3 Bellarmine 10:35.87 10:23.40 7:53.79
29 Brandon Roe FR-1 Goshen 12:50.00 10:26.01 10:00.97
30 Dustin Nokes FR-1 Indiana Wesleyan 13:29.84 10:27.78 7:57.12
31 Jonathon Lade JR-3 Bethel (Ind.) 10:57.17 10:44.28 9:59.18
32 Jeremy Jakes Freshman Unattached 10:33.66 12:08.34 15:46.85
33 Jonathan Stephens SR-4 Indiana Wesleyan 11:02.68 12:33.04 10:47.62
  Micah Bragg SR-4 Taylor DNF DNF DNF
  Stephen Gomez   Indiana University Run Club DNS DNS DNS
  Grant Keaffaber   Unattached DNS DNS DNS
  Nathan Gerick   Unattached DNS DNS DNS
  Carter Meyer FR-1 Grace DNS DNS DNS
  Erick Contreras FR-1 Bethel (Ind.) DNS DNS DNS
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
12 Seth Foutty   Indiana University Run Club 10:12.81 9:17.10 7:14.54 10:23.96 8:32.54 8:54.82
13 Caleb Smith FR-1 Indiana Wesleyan 6:41.41 9:17.51 9:39.81 10:02.11 9:28.66 11:42.47
17 Zac Leinheiser   Indiana University Run Club 7:11.55 9:27.82 7:11.55 10:07.57 11:55.46 10:24.61
18 Salvador Escamilla FR-1 Goshen 11:25.62 9:31.35 10:05.64 6:57.09 8:51.36 8:34.22
21 Gerardo Abad FR-1 Goshen 6:59.19 9:42.20 12:31.04 9:59.67 7:45.76 11:15.36
22 Jeremy Ambrosio   Indiana University Run Club 9:41.04 9:46.90 10:39.73 11:26.68 12:19.50 8:01.26
23 Aaron Beck FR-1 Indiana Wesleyan 12:25.37 9:51.56 8:16.91 8:11.00 7:11.84 11:02.55
24 Max Burkholder SO-2 Goshen 7:17.76 9:59.66 9:35.68 11:23.62 11:17.62 8:05.73
25 Josiah Friedersdorf SO-2 Indiana Wesleyan 7:49.91 10:02.44 9:26.30 8:56.18 9:38.35 9:32.32
26 Akeem Green JR-3 Indiana Wesleyan 9:23.21 10:18.91 11:26.99 11:02.24 11:14.62 8:58.46
27 Silas Vermilya FR-1 Indiana Wesleyan 7:59.78 10:23.09 10:54.25 10:54.25 8:18.48 7:22.40
28 Joseph Ray JR-3 Bellarmine 11:19.51 10:23.40 12:53.02 10:54.57 10:29.64 12:59.25
29 Brandon Roe FR-1 Goshen 7:49.51 10:26.01 10:07.23 8:33.33 12:56.26 13:08.78
30 Dustin Nokes FR-1 Indiana Wesleyan 7:57.12 10:27.78 8:15.95 7:38.28 10:34.06 11:49.40
31 Jonathon Lade JR-3 Bethel (Ind.) 9:07.64 10:44.28 7:43.89 7:50.33 12:59.58 10:12.07
32 Jeremy Jakes Freshman Unattached 12:44.76 12:08.34 9:28.11 14:41.30 9:57.24 8:44.41
33 Jonathan Stephens SR-4 Indiana Wesleyan 13:55.88 12:33.04 12:10.45 15:03.65 14:10.94 13:25.76
  Carter Meyer FR-1 Grace DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Erick Contreras FR-1 Bethel (Ind.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Nathan Gerick   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Joseph Beamish SR-4 Taylor 11:13.32 8:00.20 8:36.73 11:13.32 8:41.95 6:31.47 11:18.54
2 Jeremy Johnson Senior Unattached 6:28.82 8:13.91 6:07.80 7:16.11 8:45.43 8:24.42 8:19.16
3 Jacob Reinking   3RRC Elite 7:46.12 7:51.48 9:54.71 10:37.57 8:55.77 6:57.90 6:15.04
4 Hunter Smith SO-2 Taylor 10:17.68 8:14.15 11:16.76 10:17.68 8:57.11 6:26.72 9:45.45
5 Nick Bergen   Indiana University Run Club 10:35.61 6:38.61 9:04.04 10:24.84 8:58.65 9:25.59 11:24.09
6 Ben Payton Freshman Unattached 10:03.75 6:55.08 8:42.89 7:22.03 8:59.06 8:10.55 10:14.53
7 Josh Roth FR-1 Taylor 7:29.13 8:28.65 9:17.35 10:38.51 9:01.11 7:56.18 8:55.70
8 Jonathan Taylor SR-4 Taylor 7:59.05 10:53.25 7:59.05 9:09.82 9:04.37 9:47.92 10:36.92
9 Garrett McKee FR-1 Indiana Wesleyan 10:36.59 11:09.52 9:36.22 10:58.54 9:08.78 9:30.74 11:04.03
10 Jared Williams SO-2 Indiana Wesleyan 10:10.91 8:31.85 9:26.89 7:42.31 9:10.37 11:55.49 11:11.46
11 Ryan Kritzer SO-2 Indiana State 9:22.45 7:54.23 7:21.14 9:27.97 9:11.42 11:40.31 8:27.31
14 Ben Rankin SO-2 Grace 7:15.35 12:05.57 9:23.72 8:50.23 9:18.13 10:47.43 7:04.18
15 Quinton Huggett FR-1 Indiana Wesleyan 11:46.52 7:56.62 10:05.59 11:18.49 9:20.73 11:40.92 8:19.05
16 Stephen Cho SR-4 Taylor 10:22.08 11:01.66 7:43.73 8:12.01 9:25.52 11:12.97 7:15.45
19 Tyler Anderson JR-3 Indiana Wesleyan 10:40.46 6:55.44 8:27.76 10:40.46 9:36.99 8:10.45 11:15.08
20 Nathan Savoree JR-3 Bellarmine 8:31.86 7:10.43 11:55.43 9:00.94 9:41.65 8:37.67 10:04.92
  Micah Bragg SR-4 Taylor DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Grant Keaffaber   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Stephen Gomez   Indiana University Run Club DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS