April 6- 7, 2018
|
Embry-Riddle (O) - Daytona Beach, FL

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Calahan Warren SO-2 Embry-Riddle 3:53.46 2:55.10 3:53.46 3:41.79 10
2 Bobby Ormsby SR-4 Florida Southern 3:53.71 4:10.07 3:16.32 4:12.41 8
3 Sean Trainor JR-3 Webber 3:57.98 4:17.02 3:31.81 4:09.88 6
4 Joshua Wagner FR-1 Florida Southern 3:59.44 3:47.47 3:33.11 3:21.13 5
5 Mason Jones FR-1 Florida Southern 4:00.27 4:31.51 5:12.36 4:19.50 4
6 Arye Beck FR-1 Stetson 4:00.66 4:07.88 3:55.85 3:46.22 3
7 Cameron Berryhill SO-2 Bethune-Cookman 4:03.73 4:08.61 3:44.24 4:28.11 2
8 Lelei Too FR-1 Embry-Riddle 4:04.96 4:31.91 5:13.55 4:09.86 1
9 James Harkless SR-4 Warner 4:05.54 3:53.27 3:48.36 5:06.93 -
10 Warran Grajalez SO-2 Florida Southern 4:09.99 5:17.49 5:17.49 3:10.00 -
11 Trenton Liberty SO-2 Flagler 4:10.84 4:03.32 2:55.59 4:25.89 -
12 Austin Epstein FR-1 Embry-Riddle 4:13.62 4:18.70 3:07.68 2:57.54 -
13 DeAndre Petty SO-2 Bethune-Cookman 4:14.47 4:42.47 5:15.55 4:55.19 -
14 Joshua Read JR-3 Palm Beach Atlantic 4:14.49 3:31.23 3:05.78 5:25.75 -
15 Matthew Corolis FR-1 SCAD Savannah 4:14.63 5:28.48 3:10.98 3:44.08 -
16 Avonte Boykins SR-4 Keiser University 4:14.80 4:47.93 3:31.49 3:39.13 -
17 Tucker Melles JR-3 Florida Tech 4:15.95 3:04.29 5:17.38 5:27.62 -
18 Alvaro Rivadeneira JR-3 Webber 4:16.20 4:41.82 4:21.33 5:12.57 -
19 John Hutton FR-1 Southeastern U. 4:17.69 4:17.69 4:53.77 3:21.00 -
20 John Bryant SR-4 Florida Southern 4:19.11 4:57.98 3:22.11 3:11.75 -
21 Collin Wiersema SR-4 Bethel (Ind.) 4:19.51 4:27.30 4:40.27 5:37.37 -
22 Isaac Gordon   Florida Running Club 4:20.41 4:28.23 3:51.77 3:10.10 -
23 Drew Hart SO-2 Embry-Riddle 4:21.31 4:16.09 5:21.42 4:05.64 -
24 Tyler Mccabe SR-4 Florida Tech 4:21.68 5:40.19 4:58.32 4:32.15 -
25 Triston Viara FR-1 Tampa 4:21.71 5:29.76 5:24.52 3:45.07 -
26 Justin Nesbit FR-1 Palm Beach Atlantic 4:25.19 4:57.02 3:24.20 3:56.02 -
27 Lilrobert Wilson SR-4 Webber 4:25.30 4:41.22 5:26.32 4:01.43 -
28 Ari Guardascione-Wolf FR-1 Webber 4:25.48 5:45.13 3:29.73 5:07.96 -
29 Justin Contreras SO-2 Bethel (Ind.) 4:28.48 3:10.62 3:42.84 5:11.44 -
30 Jermaine Jones   UNAT-SCAD Savannah 4:30.90 4:39.03 5:33.21 4:52.58   
31 James McVeigh FR-1 Tampa 4:32.20 5:04.87 4:18.59 4:48.54 -
32 Rodjnald Joseph FR-1 St. Thomas (Fla.) 4:34.64 5:46.05 3:39.72 3:53.45 -
33 Christian Beauchemin SR-4 Florida Southern 4:35.34 4:32.59 4:18.82 3:34.77 -
34 Patrick White   UNAT-Embry-Riddle 4:35.50 5:58.15 5:33.36 3:26.63   
35 Chris Daniele   No Team 4:37.62 3:31.00 3:14.34 3:50.43   
36 Carlos Meneses JR-3 Palm Beach Atlantic 4:41.08 5:26.06 3:28.00 4:18.60 -
37 Christian Timana FR-1 Southeastern U. 4:43.66 4:29.48 4:06.79 5:43.23 -
38 Matthew Pogorelec   No Team 4:45.75 5:28.62 6:08.62 5:28.62   
39 Michael Papa JR-3 Florida Southern 4:50.52 4:59.24 5:45.72 5:48.63 -
40 Trequan Moreland SR-4 Webber 4:51.50 5:55.63 4:10.69 4:19.44 -
41 Brice Baird FR-1 Palm Beach Atlantic 4:55.51 6:09.39 4:23.01 4:43.69 -
  Michele Coletta SO-2 St. Thomas (Fla.) DNS DNS DNS DNS   
  Isaiah Boyd FR-1 Keiser University DNS DNS DNS DNS   
  Jonathan Moore SR-4 Bethune-Cookman DNS DNS DNS DNS   
  Anthony Colasanti JR-3 Flagler DNS DNS DNS DNS   
  Christopher Jackson SR-4 Bethune-Cookman DNS DNS DNS DNS   
  Peter Hopfe   Unattached DNS DNS DNS DNS   
  Pedro Fonseca SO-2 Keiser University DNS DNS DNS DNS   
  Brandon Park SO-2 SCAD Savannah DNS DNS DNS DNS   
  Andrew Carpenter SR-4 Embry-Riddle DNS DNS DNS DNS   
  Kyler Jourdan SR-4 SCAD Savannah DNS DNS DNS DNS   
  Stephen Dietz SR-4 Embry-Riddle DNS DNS DNS DNS   
  Justin Nauman FR-1 Embry-Riddle DNS DNS DNS DNS   
  Evan Williams FR-1 Florida Southern DNS DNS DNS DNS   
  Evan Quinones SR-4 Florida Southern DNS DNS DNS DNS   
  Matthew Bauer   Florida Running Club DNS DNS DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Calahan Warren SO-2 Embry-Riddle 4:21.48 4:30.82 3:53.46 10
2 Bobby Ormsby SR-4 Florida Southern 4:42.79 4:35.78 3:53.71 8
3 Sean Trainor JR-3 Webber 3:50.84 3:08.01 3:57.98 6
4 Joshua Wagner FR-1 Florida Southern 3:49.87 2:47.61 3:59.44 5
5 Mason Jones FR-1 Florida Southern 3:24.23 3:36.25 4:00.27 4
6 Arye Beck FR-1 Stetson 3:55.85 4:27.14 4:00.66 3
7 Cameron Berryhill SO-2 Bethune-Cookman 3:56.42 4:25.67 4:03.73 2
8 Lelei Too FR-1 Embry-Riddle 3:42.92 5:01.30 4:04.96 1
9 James Harkless SR-4 Warner 3:28.71 3:01.70 4:05.54 -
11 Trenton Liberty SO-2 Flagler 4:43.45 3:05.63 4:10.84 -
15 Matthew Corolis FR-1 SCAD Savannah 4:55.37 3:08.43 4:14.63 -
  Evan Williams FR-1 Florida Southern DNS DNS DNS   
  Evan Quinones SR-4 Florida Southern DNS DNS DNS   
  Stephen Dietz SR-4 Embry-Riddle DNS DNS DNS   
  Anthony Colasanti JR-3 Flagler DNS DNS DNS   
  Jonathan Moore SR-4 Bethune-Cookman DNS DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
10 Warran Grajalez SO-2 Florida Southern 4:02.49 4:09.99 3:17.50 -
12 Austin Epstein FR-1 Embry-Riddle 3:20.36 4:13.62 3:38.12 -
13 DeAndre Petty SO-2 Bethune-Cookman 3:28.67 4:14.47 4:45.01 -
14 Joshua Read JR-3 Palm Beach Atlantic 3:49.05 4:14.49 5:00.30 -
16 Avonte Boykins SR-4 Keiser University 4:37.74 4:14.80 4:27.54 -
17 Tucker Melles JR-3 Florida Tech 4:00.60 4:15.95 3:19.65 -
18 Alvaro Rivadeneira JR-3 Webber 4:13.64 4:16.20 4:57.20 -
19 John Hutton FR-1 Southeastern U. 4:33.16 4:17.69 4:09.96 -
20 John Bryant SR-4 Florida Southern 3:27.29 4:19.11 5:10.94 -
21 Collin Wiersema SR-4 Bethel (Ind.) 4:09.13 4:19.51 4:27.30 -
23 Drew Hart SO-2 Embry-Riddle 3:18.60 4:21.31 4:21.31 -
24 Tyler Mccabe SR-4 Florida Tech 4:58.32 4:21.68 3:55.52 -
28 Ari Guardascione-Wolf FR-1 Webber 5:45.13 4:25.48 3:13.80 -
29 Justin Contreras SO-2 Bethel (Ind.) 3:56.27 4:28.48 4:12.38 -
30 Jermaine Jones   UNAT-SCAD Savannah 5:14.25 4:30.90 3:55.69   
34 Patrick White   UNAT-Embry-Riddle 4:43.77 4:35.50 5:49.89   
  Andrew Carpenter SR-4 Embry-Riddle DNS DNS DNS   
  Kyler Jourdan SR-4 SCAD Savannah DNS DNS DNS   
  Christopher Jackson SR-4 Bethune-Cookman DNS DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
22 Isaac Gordon   Florida Running Club 3:07.50 5:22.91 4:20.41 4:23.02 4:17.81 3:33.54 -
25 Triston Viara FR-1 Tampa 5:06.20 3:21.52 4:21.71 4:50.50 5:11.44 3:58.16 -
26 Justin Nesbit FR-1 Palm Beach Atlantic 5:39.45 5:02.32 4:25.19 4:43.76 4:14.59 3:34.81 -
27 Lilrobert Wilson SR-4 Webber 3:18.98 4:43.88 4:25.30 5:21.02 4:43.88 5:10.41 -
31 James McVeigh FR-1 Tampa 3:13.27 3:35.04 4:32.20 3:29.60 4:56.70 3:32.32 -
32 Rodjnald Joseph FR-1 St. Thomas (Fla.) 4:37.39 3:45.21 4:34.64 3:25.98 4:42.88 3:39.72 -
33 Christian Beauchemin SR-4 Florida Southern 3:43.03 3:56.80 4:35.34 3:48.54 3:34.77 5:44.18 -
35 Chris Daniele   No Team 5:44.25 6:00.91 4:37.62 4:09.86 5:05.39 3:25.44   
36 Carlos Meneses JR-3 Palm Beach Atlantic 4:41.08 4:38.27 4:41.08 4:07.35 4:18.60 5:42.92 -
37 Christian Timana FR-1 Southeastern U. 3:21.40 5:17.70 4:43.66 4:29.48 3:52.61 6:05.93 -
38 Matthew Pogorelec   No Team 5:57.19 5:51.48 4:45.75 4:45.75 4:02.89 3:20.03   
39 Michael Papa JR-3 Florida Southern 5:39.91 4:44.71 4:50.52 4:41.81 5:34.10 4:27.28 -
40 Trequan Moreland SR-4 Webber 5:49.80 5:14.82 4:51.50 3:32.80 3:38.63 3:56.12 -
41 Brice Baird FR-1 Palm Beach Atlantic 4:37.78 6:06.44 4:55.51 5:48.71 5:16.20 6:21.21 -
  Peter Hopfe   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Matthew Bauer   Florida Running Club DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Justin Nauman FR-1 Embry-Riddle DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Brandon Park SO-2 SCAD Savannah DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Pedro Fonseca SO-2 Keiser University DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Isaiah Boyd FR-1 Keiser University DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Michele Coletta SO-2 St. Thomas (Fla.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS