April 6- 7, 2018
|
Embry-Riddle (O) - Daytona Beach, FL

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Jacob Nkamasiai FR-1 Keiser University 15:41.23 14:47.95 19:05.46 10
2 Lelei Too FR-1 Embry-Riddle 19:35.94 15:18.70 12:33.34 8
3 Crisman Jones JR-3 Flagler 16:27.71 15:23.09 16:09.25 6
4 Trevor Kattenberg FR-1 Tampa 18:38.85 15:24.67 11:42.75 5
5 Evan Williams FR-1 Florida Southern 16:47.74 15:33.09 15:05.10 4
6 Noah Kemp JR-3 Embry-Riddle 11:23.47 15:36.25 17:37.97 3
7 Andrew Carpenter SR-4 Embry-Riddle 14:25.69 15:40.96 12:51.59 2
8 Ty Fisher FR-1 Palm Beach Atlantic 17:15.56 15:41.41 20:23.84 1
9 Michael Wilson FR-1 Tampa 12:47.03 15:46.95 18:09.00 -
10 Nick Morfesi SR-4 Tampa 16:28.21 15:50.20 19:09.75 -
11 Brendan Twiggs FR-1 Tampa 18:05.08 15:51.82 13:29.05 -
12 Paris Williams FR-1 Embry-Riddle 19:17.33 15:56.47 19:26.90 -
13 Chris Cabret   Florida Running Club 13:25.99 15:59.51 13:45.18 -
14 Brian Cheluget SO-2 Embry-Riddle 13:08.74 16:01.87 18:45.39 -
15 Alex Turnock SO-2 Jacksonville 15:14.22 16:02.33 13:57.23 -
16 James Dooley FR-1 Tampa 20:12.63 16:10.10 12:26.98 -
17 Brice Easton FR-1 Tampa 20:44.23 16:12.05 11:39.88 -
18 Lukas Hassler JR-3 Florida Tech 13:17.33 16:12.35 15:14.01 -
19 Francesc Cabrero FR-1 Keiser University 19:01.82 16:15.91 13:49.53 -
20 Michael Smith SR-4 Palm Beach Atlantic 18:43.96 16:17.35 11:24.15 -
21 Mitch Arnold SR-4 Tampa 19:53.77 16:18.50 13:22.37 -
22 John Davis   No Team 20:27.23 16:21.78 17:01.06   
23 Alex Marchek   Florida Running Club 13:50.71 16:28.93 20:36.17 -
24 Noah Elliott SO-2 Tampa 17:58.01 16:29.00 21:25.70 -
25 Reece Duff FR-1 Stetson 11:34.96 16:32.80 17:12.52 -
26 John Dennehy JR-3 Embry-Riddle 12:19.42 16:39.21 21:09.00 -
27 Bosco Hakuzimana FR-1 Brewton-Parker 16:30.08 16:40.08 15:00.08 -
28 Erick Contreras SO-2 Bethel (Ind.) 17:42.09 16:41.97 20:02.37 -
29 Lucas Harbour FR-1 Florida Tech 17:34.58 16:44.36 11:53.10 -
30 Nick Nweeia JR-3 Stetson 21:26.46 16:45.04 20:16.10 -
31 Jordan Gonzalez FR-1 Southeastern U. 20:28.04 16:46.59 15:46.20 -
32 Cesar Sandoval SO-2 Warner 16:18.39 16:48.65 17:29.00 -
33 Matthew Kraska FR-1 Florida Tech 19:50.28 16:48.71 12:26.45 -
34 Brandon Williams SO-2 Florida Southern 21:33.20 16:50.31 21:43.30 -
35 Kole Hanke SO-2 Bethel (Ind.) 13:40.32 16:52.74 17:23.13 -
36 Peterley Louis FR-1 St. Thomas (Fla.) 18:06.82 17:05.30 17:25.81 -
37 John Hutton FR-1 Southeastern U. 17:00.77 17:11.08 16:40.15 -
38 Anthony Bordanaro   Florida Running Club 16:23.91 17:15.69 17:46.76 -
39 Matthew Connor   Florida Running Club 20:19.78 17:31.53 14:53.80 -
40 Daniel Marin Senior No Team 21:53.41 17:47.81 21:21.38   
41 Christian Timana FR-1 Southeastern U. 22:02.36 17:55.09 18:05.84 -
42 Anthony Desrivieres SR-4 Southeastern U. 14:42.88 18:09.97 18:31.77 -
43 Gerardo Miron   Florida Running Club 12:54.32 18:10.59 22:10.52 -
44 Avonte Boykins SR-4 Keiser University 16:04.54 18:28.66 19:13.01 -
  Oswaldo Zapata SR-4 Florida Southern DNF DNF DNF   
  Evan Quinones SR-4 Florida Southern DNF DNF DNF   
  Brian Martin FR-1 Florida Southern DNF DNF DNF   
  Joel Zaila FR-1 Warner DNS DNS DNS   
  Arye Beck FR-1 Stetson DNS DNS DNS   
  Samuel Addington FR-1 Keiser University DNS DNS DNS   
  Tucker Melles JR-3 Florida Tech DNS DNS DNS   
  Brandon Park SO-2 SCAD Savannah DNS DNS DNS   
  Jeremiah Coxton-Dease SO-2 Brewton-Parker DNS DNS DNS   
  Evan Herr Knispel SR-4 Bethel (Ind.) DNS DNS DNS   
  Christian Beauchemin SR-4 Florida Southern DNS DNS DNS   
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Jacob Nkamasiai FR-1 Keiser University 14:21.32 14:47.95 10
2 Lelei Too FR-1 Embry-Riddle 12:24.15 15:18.70 8
3 Crisman Jones JR-3 Flagler 13:23.09 15:23.09 6
4 Trevor Kattenberg FR-1 Tampa 11:24.26 15:24.67 5
5 Evan Williams FR-1 Florida Southern 19:54.36 15:33.09 4
6 Noah Kemp JR-3 Embry-Riddle 12:19.64 15:36.25 3
7 Andrew Carpenter SR-4 Embry-Riddle 18:20.93 15:40.96 2
8 Ty Fisher FR-1 Palm Beach Atlantic 16:09.66 15:41.41 1
10 Nick Morfesi SR-4 Tampa 13:37.18 15:50.20 -
11 Brendan Twiggs FR-1 Tampa 12:50.98 15:51.82 -
14 Brian Cheluget SO-2 Embry-Riddle 17:09.20 16:01.87 -
15 Alex Turnock SO-2 Jacksonville 17:38.57 16:02.33 -
16 James Dooley FR-1 Tampa 20:41.73 16:10.10 -
17 Brice Easton FR-1 Tampa 19:36.18 16:12.05 -
18 Lukas Hassler JR-3 Florida Tech 16:31.80 16:12.35 -
19 Francesc Cabrero FR-1 Keiser University 14:48.08 16:15.91 -
21 Mitch Arnold SR-4 Tampa 15:10.01 16:18.50 -
24 Noah Elliott SO-2 Tampa 21:15.81 16:29.00 -
25 Reece Duff FR-1 Stetson 19:11.65 16:32.80 -
  Evan Quinones SR-4 Florida Southern DNF DNF   
  Arye Beck FR-1 Stetson DNS DNS   
  Tucker Melles JR-3 Florida Tech DNS DNS   
  Evan Herr Knispel SR-4 Bethel (Ind.) DNS DNS   
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
9 Michael Wilson FR-1 Tampa 15:46.95 -
12 Paris Williams FR-1 Embry-Riddle 15:56.47 -
13 Chris Cabret   Florida Running Club 15:59.51 -
20 Michael Smith SR-4 Palm Beach Atlantic 16:17.35 -
22 John Davis   No Team 16:21.78   
23 Alex Marchek   Florida Running Club 16:28.93 -
26 John Dennehy JR-3 Embry-Riddle 16:39.21 -
27 Bosco Hakuzimana FR-1 Brewton-Parker 16:40.08 -
28 Erick Contreras SO-2 Bethel (Ind.) 16:41.97 -
29 Lucas Harbour FR-1 Florida Tech 16:44.36 -
30 Nick Nweeia JR-3 Stetson 16:45.04 -
31 Jordan Gonzalez FR-1 Southeastern U. 16:46.59 -
32 Cesar Sandoval SO-2 Warner 16:48.65 -
33 Matthew Kraska FR-1 Florida Tech 16:48.71 -
34 Brandon Williams SO-2 Florida Southern 16:50.31 -
35 Kole Hanke SO-2 Bethel (Ind.) 16:52.74 -
36 Peterley Louis FR-1 St. Thomas (Fla.) 17:05.30 -
37 John Hutton FR-1 Southeastern U. 17:11.08 -
38 Anthony Bordanaro   Florida Running Club 17:15.69 -
39 Matthew Connor   Florida Running Club 17:31.53 -
40 Daniel Marin Senior No Team 17:47.81   
41 Christian Timana FR-1 Southeastern U. 17:55.09 -
42 Anthony Desrivieres SR-4 Southeastern U. 18:09.97 -
43 Gerardo Miron   Florida Running Club 18:10.59 -
44 Avonte Boykins SR-4 Keiser University 18:28.66 -
  Brian Martin FR-1 Florida Southern DNF   
  Oswaldo Zapata SR-4 Florida Southern DNF   
  Brandon Park SO-2 SCAD Savannah DNS   
  Christian Beauchemin SR-4 Florida Southern DNS   
  Samuel Addington FR-1 Keiser University DNS   
  Joel Zaila FR-1 Warner DNS   
  Jeremiah Coxton-Dease SO-2 Brewton-Parker DNS