April 6- 7, 2018
|
Embry-Riddle (O) - Daytona Beach, FL

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Kristen Metcalfe JR-3 Embry-Riddle 4:00.30 3:30.93 4:37.67 5:31.07 4:26.99 3:20.25 10
2 Meggie Schneider FR-1 Stetson 5:43.23 4:44.15 4:35.71 5:51.67 4:41.33 4:01.95 8
3 Kate Fisher FR-1 Lynn 3:37.05 3:37.05 6:00.81 3:42.69 4:41.88 5:55.17 6
4 Alexis Bible SO-2 Tampa 3:58.15 3:24.13 5:40.22 4:54.85 4:43.51 3:35.47 5
5 Tatyana Hodnett SR-4 Bethune-Cookman 3:44.73 4:35.93 5:55.58 4:16.02 4:44.46 5:41.36 4
6 Lauren Penkala JR-3 Flagler 5:47.80 5:30.70 5:02.19 5:30.70 4:45.08 4:47.93 3
7 Sarah Edens JR-3 Embry-Riddle 5:25.54 5:59.81 3:34.17 5:45.53 4:45.56 3:22.75 2
8 Zoe Jarvis FR-1 Tampa 3:43.28 5:34.92 5:09.15 3:43.28 4:46.25 3:20.38 1
9 Destiny Johnson SR-4 Florida A&M 3:20.65 3:52.17 4:35.17 5:49.69 4:46.63 3:32.11 -
10 Julia Kaster JR-3 Southeastern U. 4:13.85 5:06.37 4:08.02 4:08.02 4:51.78 4:28.44 -
11 Nicole Kvitkauskaus JR-3 Embry-Riddle 6:13.63 5:05.96 5:14.79 3:52.41 4:54.19 3:46.53 -
12 Claire Farnsworth Sophomore No Team 5:19.03 4:02.22 3:59.27 6:21.06 4:55.39 5:45.61   
13 Hannah Palm SR-4 Southeastern U. 5:39.74 5:36.78 3:44.52 3:35.66 4:55.42 3:50.43 -
14 Lesly Marcin FR-1 St. Thomas (Fla.) 5:46.58 5:22.88 4:17.72 3:27.36 4:56.22 4:44.38 -
15 Hannah Nelson JR-3 Florida Southern 5:47.39 4:00.50 6:02.23 3:51.59 4:56.91 4:59.88 -
16 Kayla McManama SO-2 Flagler 6:19.09 5:03.87 3:45.65 4:33.79 5:00.86 5:18.92 -
17 Camryn Rickenbach SO-2 Palm Beach Atlantic 4:41.72 3:59.31 6:09.57 5:30.19 5:02.92 3:44.16 -
18 Lia Hanus FR-1 Florida Tech 6:16.27 4:42.20 5:09.51 3:53.65 5:03.44 4:39.17 -
19 Ally Jones FR-1 Lynn 4:21.40 5:06.99 6:10.82 4:51.80 5:03.95 4:51.80 -
20 Melanie Pacheco FR-1 Stetson 6:20.38 4:30.83 4:55.18 6:11.25 5:04.30 4:15.62 -
21 Kassidy Watkins JR-3 Florida Southern 3:33.73 6:18.60 4:25.63 5:35.86 5:05.32 6:00.28 -
22 Malia Cryan FR-1 Flagler 3:43.81 3:34.61 4:05.27 5:00.45 5:06.58 5:55.64 -
23 Kendal Clark FR-1 Webber 4:02.32 4:57.53 4:36.06 3:59.25 5:06.73 5:03.67 -
24 Jessica Duvall SO-2 Bethel (Ind.) 6:39.60 3:38.24 5:59.64 4:24.35 5:07.38 5:19.68 -
25 Bernita Brown FR-1 Bethune-Cookman 6:12.49 4:30.90 5:41.71 6:06.33 5:07.84 6:00.18 -
26 Ysabella Guerra SO-2 Florida Southern 5:54.15 6:24.94 6:09.54 5:38.75 5:07.95 3:57.13 -
27 Katie Whiffen FR-1 Stetson 6:31.84 6:28.75 5:08.53 5:20.88 5:08.53 6:28.75 -
28 Emily Christensen FR-1 Lynn 4:19.50 4:10.23 4:22.59 6:04.53 5:08.92 4:34.94 -
29 Amber Winton FR-1 Florida Southern 5:06.97 4:14.26 6:18.29 4:01.86 5:10.07 4:35.97 -
30 Natasha Menifee JR-3 Webber 6:41.31 3:43.99 4:43.10 5:42.20 5:11.09 3:53.32 -
31 Courtney Pansza JR-3 SCAD Savannah 5:08.27 6:32.34 4:09.11 4:34.02 5:11.38 6:38.57 -
32 Isabelle Granlund SR-4 Palm Beach Atlantic 6:17.26 6:26.61 4:40.61 6:01.67 5:11.78 4:59.31 -
33 Macy Peterson FR-1 Southeastern U. 5:13.47 5:07.20 5:35.42 6:47.52 5:13.47 3:48.84 -
34 Sara Curran SO-2 Tampa 5:35.11 6:41.50 6:19.37 5:16.14 5:16.14 4:31.88 -
35 Darby Watts FR-1 Lynn 4:30.35 6:31.21 4:01.72 4:23.99 5:18.05 6:40.75 -
36 Pauline Cosson FR-1 Florida Tech 5:40.66 5:12.01 5:59.76 6:22.05 5:18.37 4:14.70 -
37 Mariah King FR-1 Bethel (Ind.) 4:48.45 5:52.54 5:46.13 5:39.72 5:20.49 5:42.93 -
38 Alexandria Baba FR-1 Stetson 5:10.92 6:53.49 4:42.07 3:57.20 5:20.53 4:13.22 -
39 Nicolette Worrell Freshman No Team 6:41.07 6:25.02 5:24.06 3:44.60 5:20.85 6:53.90   
40 Kristen Robinson FR-1 Southeastern U. 4:33.19 4:55.68 5:31.04 6:44.96 5:21.39 3:48.19 -
41 Breann Fawcett SR-4 Bethel (Ind.) 3:50.74 4:52.49 5:34.73 4:42.74 5:24.98 6:39.73 -
42 Jessica Chavis JR-3 Palm Beach Atlantic 5:18.74 5:44.76 5:25.24 6:20.53 5:25.24 5:05.73 -
43 Natalie Beck SO-2 Lynn 5:39.91 6:35.47 4:57.42 4:34.54 5:26.83 4:34.54 -
44 Sydney Parks SO-2 Lynn 7:03.82 5:05.55 4:58.98 4:03.12 5:28.54 6:21.11 -
45 Kyana Munao FR-1 St. Thomas (Fla.) 7:00.68 4:16.35 6:08.09 5:58.23 5:28.65 4:49.22 -
46 Lauren Leckenby FR-1 Lynn 7:00.97 4:01.98 6:04.62 5:04.96 5:31.47 7:04.29 -
47 Diana Gorin JR-3 SCAD Savannah 5:18.75 5:58.60 4:58.83 5:08.79 5:32.03 6:48.40 -
48 Makayla Richardson SO-2 Palm Beach Atlantic 7:03.71 3:53.54 4:46.93 4:50.26 5:33.63 4:40.25 -
49 Sarah Kiehle FR-1 SCAD Savannah 4:11.18 6:16.77 7:00.90 5:49.62 5:39.43 4:34.94 -
50 Elise Engles JR-3 SCAD Savannah 6:41.10 5:50.11 5:53.51 6:54.69 5:39.91 5:12.72 -
51 Amanda Hennessey FR-1 Lynn 4:51.68 6:58.19 7:19.28 7:12.25 5:51.42 7:05.22 -
52 Hope Kanagy SO-2 Palm Beach Atlantic 4:13.50 4:45.19 6:20.25 6:23.77 5:52.08 5:52.08 -
53 Mikayla Kalapuch FR-1 Southeastern U. 4:34.33 5:56.27 7:14.65 6:31.90 5:56.27 6:14.09 -
54 Jenny Seeliger SO-2 SCAD Savannah 6:09.37 6:56.44 6:16.61 4:24.35 6:02.12 6:45.58 -
55 Jessica Spencer FR-1 Florida Southern 6:56.92 5:26.78 7:23.21 4:37.95 6:15.60 7:49.50 -
56 Lua Fernandez SO-2 Webber 7:18.40 8:10.21 6:14.63 6:22.60 6:38.54 5:22.82 -
  Aleksa Guerra JR-3 Florida Southern DNF DNF DNF DNF DNF DNF   
  Julia Lockridge JR-3 Tampa DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Alice Sjogren SO-2 Stetson DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Lemi Wutz FR-1 SCAD Savannah DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Marina Levine SR-4 Embry-Riddle DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Hannah Flemming FR-1 Florida Southern DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Hali McKinley Lester Senior Florida Running Club DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Malia Skidmore JR-3 SCAD Savannah DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Caroline Cook SR-4 SCAD Savannah DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Ezenwa Ilabor FR-1 Johnson & Wales (Fla.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Alexis Perez FR-1 Johnson & Wales (Fla.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Francessca Nivrose   Johnson & Wales (Fla.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Elise Combs SO-2 Palm Beach Atlantic DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Mandi Cohen SO-2 Lynn DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Carolyn Galan FR-1 St. Thomas (Fla.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Chanaiya Richards SO-2 Keiser University DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Kristen Metcalfe JR-3 Embry-Riddle 4:26.99 4:32.33 10
2 Meggie Schneider FR-1 Stetson 4:41.33 5:37.60 8
3 Kate Fisher FR-1 Lynn 4:41.88 5:52.35 6
4 Alexis Bible SO-2 Tampa 4:43.51 3:55.32 5
5 Tatyana Hodnett SR-4 Bethune-Cookman 4:44.46 5:18.60 4
6 Lauren Penkala JR-3 Flagler 4:45.08 5:50.65 3
7 Sarah Edens JR-3 Embry-Riddle 4:45.56 5:56.95 2
8 Zoe Jarvis FR-1 Tampa 4:46.25 4:00.45 1
9 Destiny Johnson SR-4 Florida A&M 4:46.63 3:43.58 -
11 Nicole Kvitkauskaus JR-3 Embry-Riddle 4:54.19 3:49.47 -
12 Claire Farnsworth Sophomore No Team 4:55.39 4:22.90   
20 Melanie Pacheco FR-1 Stetson 5:04.30 5:52.99 -
24 Jessica Duvall SO-2 Bethel (Ind.) 5:07.38 4:33.57 -
38 Alexandria Baba FR-1 Stetson 5:20.53 4:58.10 -
  Aleksa Guerra JR-3 Florida Southern DNF DNF   
  Marina Levine SR-4 Embry-Riddle DNS DNS   
  Hannah Flemming FR-1 Florida Southern DNS DNS   
  Alice Sjogren SO-2 Stetson DNS DNS   
  Lemi Wutz FR-1 SCAD Savannah DNS DNS   
  Caroline Cook SR-4 SCAD Savannah DNS DNS   
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
10 Julia Kaster JR-3 Southeastern U. 4:51.78 3:38.84 3:56.35 4:54.70 6:19.32 -
14 Lesly Marcin FR-1 St. Thomas (Fla.) 4:56.22 3:39.21 6:01.39 5:31.77 4:53.26 -
15 Hannah Nelson JR-3 Florida Southern 4:56.91 4:03.47 4:48.01 4:53.94 6:25.99 -
16 Kayla McManama SO-2 Flagler 5:00.86 6:10.06 5:03.87 4:33.79 4:00.69 -
17 Camryn Rickenbach SO-2 Palm Beach Atlantic 5:02.92 4:26.57 4:08.40 6:30.77 3:44.16 -
18 Lia Hanus FR-1 Florida Tech 5:03.44 5:36.82 5:48.96 5:27.72 3:56.69 -
21 Kassidy Watkins JR-3 Florida Southern 5:05.32 4:10.37 3:33.73 3:55.10 6:06.39 -
22 Malia Cryan FR-1 Flagler 5:06.58 5:58.70 5:15.78 3:34.61 5:40.31 -
26 Ysabella Guerra SO-2 Florida Southern 5:07.95 4:27.92 5:51.07 6:06.46 4:46.40 -
27 Katie Whiffen FR-1 Stetson 5:08.53 5:42.47 5:17.79 5:39.39 4:50.02 -
28 Emily Christensen FR-1 Lynn 5:08.92 3:39.34 5:42.91 5:58.35 4:16.41 -
36 Pauline Cosson FR-1 Florida Tech 5:18.37 6:28.42 5:47.03 5:37.48 5:21.56 -
37 Mariah King FR-1 Bethel (Ind.) 5:20.49 5:39.72 5:33.31 6:56.64 4:13.19 -
47 Diana Gorin JR-3 SCAD Savannah 5:32.03 4:38.91 6:18.52 4:02.39 6:21.84 -
  Julia Lockridge JR-3 Tampa DNS DNS DNS DNS DNS   
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
13 Hannah Palm SR-4 Southeastern U. 4:55.42 4:55.42 -
19 Ally Jones FR-1 Lynn 5:25.23 5:03.95 -
23 Kendal Clark FR-1 Webber 4:42.20 5:06.73 -
25 Bernita Brown FR-1 Bethune-Cookman 4:03.20 5:07.84 -
29 Amber Winton FR-1 Florida Southern 4:57.67 5:10.07 -
30 Natasha Menifee JR-3 Webber 5:51.54 5:11.09 -
31 Courtney Pansza JR-3 SCAD Savannah 6:29.23 5:11.38 -
32 Isabelle Granlund SR-4 Palm Beach Atlantic 4:31.25 5:11.78 -
33 Macy Peterson FR-1 Southeastern U. 6:28.71 5:13.47 -
34 Sara Curran SO-2 Tampa 6:44.66 5:16.14 -
35 Darby Watts FR-1 Lynn 5:53.04 5:18.05 -
39 Nicolette Worrell Freshman No Team 3:54.22 5:20.85   
40 Kristen Robinson FR-1 Southeastern U. 4:26.76 5:21.39 -
41 Breann Fawcett SR-4 Bethel (Ind.) 4:45.99 5:24.98 -
42 Jessica Chavis JR-3 Palm Beach Atlantic 3:47.67 5:25.24 -
43 Natalie Beck SO-2 Lynn 5:59.52 5:26.83 -
44 Sydney Parks SO-2 Lynn 4:26.12 5:28.54 -
50 Elise Engles JR-3 SCAD Savannah 4:59.12 5:39.91 -
  Malia Skidmore JR-3 SCAD Savannah DNS DNS   
  Chanaiya Richards SO-2 Keiser University DNS DNS   
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
45 Kyana Munao FR-1 St. Thomas (Fla.) 5:54.95 4:13.06 6:31.10 5:28.65 5:12.22 -
46 Lauren Leckenby FR-1 Lynn 4:15.24 5:04.96 3:52.03 5:31.47 6:24.51 -
48 Makayla Richardson SO-2 Palm Beach Atlantic 6:13.67 4:26.91 7:00.38 5:33.63 4:36.92 -
49 Sarah Kiehle FR-1 SCAD Savannah 7:00.90 6:26.95 4:55.31 5:39.43 6:13.38 -
51 Amanda Hennessey FR-1 Lynn 4:55.20 7:33.34 6:47.65 5:51.42 5:30.34 -
52 Hope Kanagy SO-2 Palm Beach Atlantic 7:13.06 4:17.02 7:20.10 5:52.08 4:34.63 -
53 Mikayla Kalapuch FR-1 Southeastern U. 4:34.33 4:20.08 4:23.64 5:56.27 5:02.83 -
54 Jenny Seeliger SO-2 SCAD Savannah 6:23.85 7:36.28 4:24.35 6:02.12 5:22.29 -
55 Jessica Spencer FR-1 Florida Southern 6:04.34 5:08.00 7:26.97 6:15.60 6:04.34 -
56 Lua Fernandez SO-2 Webber 6:26.59 8:10.21 4:50.94 6:38.54 7:18.40 -
  Francessca Nivrose   Johnson & Wales (Fla.) DNS DNS DNS DNS DNS   
  Alexis Perez FR-1 Johnson & Wales (Fla.) DNS DNS DNS DNS DNS   
  Ezenwa Ilabor FR-1 Johnson & Wales (Fla.) DNS DNS DNS DNS DNS   
  Elise Combs SO-2 Palm Beach Atlantic DNS DNS DNS DNS DNS   
  Mandi Cohen SO-2 Lynn DNS DNS DNS DNS DNS   
  Carolyn Galan FR-1 St. Thomas (Fla.) DNS DNS DNS DNS DNS   
  Hali McKinley Lester Senior Florida Running Club DNS DNS DNS DNS DNS