January 12, 2018
|
Grand Valley State-Laker Turf Building - Allendale, MI
|
300m (Flat)

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Nolan McKenna JR-3 North Central (Ill.) 9:37.68 7:04.32 9:01.90 10:18.58 8:31.22 8:41.45 10
2 Zach Hird JR-3 North Central (Ill.) 6:09.13 5:58.88 11:01.36 6:04.01 8:32.68 9:59.84 8
3 Walker Rynes SR-4 Wis.-Platteville 8:58.82 9:34.74 9:24.48 7:52.11 8:33.16 6:45.40 6
4 Al Baldonado SO-2 North Central (Ill.) 8:18.82 9:46.24 8:49.67 8:08.53 8:34.24 6:46.25 5
5 Matthew Norvell JR-3 North Central (Ill.) 6:26.66 8:04.61 6:06.04 6:57.59 8:35.54 8:25.23 4
6 Andrew Philipose SR-4 Calvin 8:31.17 11:00.91 11:06.07 7:49.86 8:36.33 10:04.11 3
7 Dan O'Keefe SR-4 North Central (Ill.) 10:47.88 6:33.91 10:47.88 9:04.22 8:38.30 10:11.60 2
8 Matt Osmulski SO-2 North Central (Ill.) 6:25.06 8:09.12 6:14.65 7:22.29 8:40.34 8:35.14 1
9 Dominic Dina SO-2 North Central (Ill.) 8:00.70 7:34.58 10:27.00 6:16.20 8:42.50 6:05.75 -
10 Caleb Ferguson SO-2 Calvin 9:24.78 8:42.94 6:26.98 8:22.03 8:42.94 6:11.29 -
11 Dylan Rocha FR-1 Northwood (Mich.) 9:41.02 10:28.13 7:45.87 7:45.87 8:43.44 7:03.99 -
12 Jack Mader JR-3 Valparaiso 9:53.94 6:07.93 7:21.52 8:40.36 8:45.61 9:01.38 -
13 Tyler Johnson SO-2 Calvin 7:55.66 9:46.65 7:50.38 9:14.94 8:48.51 8:43.23 -
14 Logan Steinhoff SR-4 Wis.-Platteville 7:20.92 7:42.17 9:07.17 7:26.24 8:51.23 8:35.30 -
15 Andrew Mangiapane   Red Cedar Running Club 8:04.42 9:34.92 10:01.54 10:38.80 8:52.33 7:05.87 -
16 Di’Jon Smith   Unattached 6:36.36 9:33.11 11:14.87 7:29.92 8:55.61 9:06.33 -
17 Adam Gizowski SR-4 Aquinas 7:14.55 8:45.75 8:29.66 6:37.00 8:56.48 11:15.97 -
18 Tyler Steigenga   Q Elite 7:04.70 6:16.32 10:39.74 7:53.08 8:57.59 9:51.35 -
19 Jonathan Ellis FR-1 Calvin 6:33.26 11:29.54 9:09.48 6:49.42 8:58.70 8:53.32 -
20 Alexander Bruno JR-3 Valparaiso 9:20.51 6:55.00 8:15.84 11:24.47 8:58.95 10:09.02 -
21 Connor Oats JR-3 North Central (Ill.) 10:42.38 8:54.42 11:03.97 8:43.62 8:59.81 9:16.01 -
22 James Rector SR-4 North Central (Ill.) 10:22.17 8:44.78 6:34.94 10:32.99 9:01.01 7:01.99 -
23 Joseph Ciaravino JR-3 Aquinas 9:02.11 8:07.90 6:35.74 8:13.32 9:02.11 9:07.54 -
24 Addison Smith SO-2 Calvin 9:51.22 7:03.08 7:41.04 8:56.98 9:02.40 11:12.58 -
25 Mitchell Muffler SR-4 Wis.-Platteville 9:14.42 9:19.86 8:14.63 8:52.68 9:03.55 7:14.84 -
26 Bruce Baker SR-4 Olivet 10:35.99 10:35.99 9:36.20 10:57.74 9:03.58 10:41.43 -
27 Mark Klingel JR-3 Albion 10:53.19 9:53.31 10:53.19 9:04.32 9:04.32 10:36.86 -
28 Trevor Curtis SR-4 Cornerstone 6:54.24 11:37.67 11:21.32 10:43.16 9:05.05 9:59.56 -
29 Kyle Herbrand JR-3 Wis.-Platteville 10:33.29 7:38.59 11:33.35 9:44.16 9:05.94 11:33.35 -
30 Micah Meindertsma FR-1 Calvin 7:11.31 10:00.56 7:54.99 8:27.75 9:05.96 8:33.21 -
31 Andrew Wittland JR-3 Albion 7:12.32 11:18.57 10:51.21 10:12.90 9:07.23 6:55.90 -
32 Alex Clark SO-2 Wis.-Platteville 7:45.54 6:34.34 7:56.49 6:45.29 9:07.69 7:56.49 -
33 Noah Cummisford FR-1 Calvin 8:30.06 10:36.21 7:02.31 9:52.33 9:08.45 10:08.78 -
34 Eric Cichon JR-3 Aquinas 9:42.34 9:25.86 10:42.77 8:03.45 9:09.37 7:52.46 -
35 Nathaniel Izewski FR-1 Valparaiso 8:18.10 9:52.18 7:50.43 6:55.08 9:13.44 7:22.76 -
36 Dominic Paoletti FR-1 Valparaiso 8:18.67 6:33.39 6:55.56 10:15.02 9:14.07 6:44.48 -
37 Jonathon Randall JR-3 Calvin 7:45.44 9:03.01 10:31.67 9:08.55 9:14.09 7:17.74 -
38 Sydney Noble JR-3 Valparaiso 7:36.23 8:48.56 7:52.92 8:09.61 9:16.37 8:09.61 -
39 Isaac Schuetz SR-4 Wis.-Platteville 12:05.95 10:31.02 9:40.76 8:39.33 9:18.42 10:31.02 -
40 Matt Boelens SR-4 Calvin 8:28.47 11:10.50 9:24.34 7:32.59 9:18.75 12:06.38 -
41 Angelo Leon SO-2 Aquinas 7:44.42 11:17.05 8:06.80 7:05.25 9:19.54 8:17.99 -
42 D'Anthony Goodwin FR-1 Albion 7:11.12 11:06.27 9:53.49 11:51.06 9:19.89 8:29.50 -
43 Mark Smith JR-3 Olivet 7:45.04 7:45.04 7:00.22 11:34.76 9:20.29 9:20.29 -
44 Zach Klokow JR-3 Wis.-Platteville 9:12.60 10:59.73 10:54.09 9:06.96 9:23.87 6:34.71 -
45 Matthew Smith SR-4 Wis.-Platteville 6:52.44 10:55.38 12:03.18 9:19.33 9:24.98 9:30.63 -
46 Jacob Pettinga SO-2 Calvin 7:33.16 7:55.81 6:59.17 6:47.84 9:26.44 8:12.81 -
47 Jim Van Dyke SO-2 Calvin 8:31.39 8:02.98 9:16.85 9:45.26 9:28.21 7:40.25 -
48 Kody DeHaan FR-1 Albion 7:23.70 12:08.12 7:40.76 7:23.70 9:28.84 11:33.99 -
49 Nick Hein FR-1 Wis.-Platteville 10:59.90 9:00.44 10:54.22 10:08.71 9:28.88 11:05.59 -
50 Matthew Fosdick SO-2 Aquinas 9:18.08 8:15.44 7:46.97 12:20.32 9:29.47 9:40.86 -
51 Trevor Thiebaut SR-4 Aquinas 7:24.60 12:03.90 8:21.60 10:21.30 9:30.00 10:09.90 -
52 Tyler Champenoy SO-2 Aquinas 11:01.53 11:01.53 7:02.01 7:30.53 9:30.28 9:01.77 -
53 Charlie Kornoelje FR-1 Calvin 9:11.24 7:27.88 7:27.88 8:36.78 9:34.20 7:10.65 -
54 Jason Klaassen SO-2 Calvin 10:04.68 11:31.06 11:19.54 7:34.95 9:35.88 10:39.23 -
55 Ben Claas FR-1 Wis.-Platteville 9:36.13 7:12.10 7:29.39 12:05.93 9:36.13 9:18.85 -
56 Adam Pall FR-1 Aquinas 11:09.21 10:40.36 12:24.21 8:33.45 9:36.90 7:35.76 -
57 Joseph Wohlfert JR-3 St. Francis (Ind.) 8:11.06 11:15.92 10:23.93 12:25.25 9:37.71 12:31.03 -
58 Ben Haupt   Unattached 8:25.13 9:11.57 9:17.38 8:42.54 9:40.60 8:13.51 -
59 Alex Dermody SR-4 Albion 11:15.76 11:51.01 7:03.08 12:14.52 9:47.61 12:08.64 -
60 Edward Kaleel SO-2 Aquinas 11:37.79 7:11.68 7:29.42 12:19.18 9:51.34 10:20.91 -
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Nolan McKenna JR-3 North Central (Ill.) 8:31.22 8:10.78 8:41.45 7:40.10 10
2 Zach Hird JR-3 North Central (Ill.) 8:32.68 7:26.04 9:23.95 7:31.16 8
3 Walker Rynes SR-4 Wis.-Platteville 8:33.16 6:40.27 11:01.98 10:56.85 6
4 Al Baldonado SO-2 North Central (Ill.) 8:34.24 6:51.40 8:59.96 7:11.97 5
5 Matthew Norvell JR-3 North Central (Ill.) 8:35.54 7:33.68 9:06.48 8:09.77 4
6 Andrew Philipose SR-4 Calvin 8:36.33 8:05.35 7:49.86 6:11.76 3
7 Dan O'Keefe SR-4 North Central (Ill.) 8:38.30 8:12.39 11:13.79 8:33.12 2
8 Matt Osmulski SO-2 North Central (Ill.) 8:40.34 8:09.12 9:06.36 10:29.62 1
9 Dominic Dina SO-2 North Central (Ill.) 8:42.50 9:24.30 6:26.65 6:10.98 -
10 Caleb Ferguson SO-2 Calvin 8:42.94 9:50.93 9:45.70 9:24.78 -
11 Dylan Rocha FR-1 Northwood (Mich.) 8:43.44 8:27.74 7:30.16 8:06.80 -
12 Jack Mader JR-3 Valparaiso 8:45.61 8:03.57 8:24.59 8:50.87 -
13 Tyler Johnson SO-2 Calvin 8:48.51 8:59.08 8:59.08 7:23.95 -
14 Logan Steinhoff SR-4 Wis.-Platteville 8:51.23 7:04.99 7:42.17 10:37.48 -
16 Di’Jon Smith   Unattached 8:55.61 9:17.04 7:08.49 9:59.89 -
18 Tyler Steigenga   Q Elite 8:57.59 11:11.99 9:40.60 8:25.34 -
20 Alexander Bruno JR-3 Valparaiso 8:58.95 10:52.13 7:00.39 7:43.50 -
24 Addison Smith SO-2 Calvin 9:02.40 7:35.62 9:13.25 8:40.71 -
28 Trevor Curtis SR-4 Cornerstone 9:05.05 6:54.24 9:21.41 11:32.22 -
40 Matt Boelens SR-4 Calvin 9:18.75 8:00.53 6:36.72 6:31.13 -
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
15 Andrew Mangiapane   Red Cedar Running Club 7:11.19 8:52.33 7:37.81 6:17.96 -
17 Adam Gizowski SR-4 Aquinas 6:53.09 8:56.48 6:31.63 9:50.13 -
19 Jonathan Ellis FR-1 Calvin 10:19.51 8:58.70 10:41.06 9:47.19 -
21 Connor Oats JR-3 North Central (Ill.) 10:26.18 8:59.81 9:16.01 7:38.84 -
22 James Rector SR-4 North Central (Ill.) 11:05.45 9:01.01 11:27.09 10:49.22 -
23 Joseph Ciaravino JR-3 Aquinas 8:51.27 9:02.11 8:56.69 6:52.01 -
25 Mitchell Muffler SR-4 Wis.-Platteville 6:31.36 9:03.55 7:52.89 7:52.89 -
26 Bruce Baker SR-4 Olivet 8:30.97 9:03.58 10:52.30 9:19.89 -
27 Mark Klingel JR-3 Albion 8:58.88 9:04.32 7:42.68 11:14.96 -
29 Kyle Herbrand JR-3 Wis.-Platteville 8:44.11 9:05.94 10:38.75 7:11.30 -
30 Micah Meindertsma FR-1 Calvin 8:22.29 9:05.96 7:22.23 8:49.59 -
31 Andrew Wittland JR-3 Albion 6:50.43 9:07.23 10:18.37 7:56.09 -
32 Alex Clark SO-2 Wis.-Platteville 10:46.28 9:07.69 6:56.25 7:29.11 -
33 Noah Cummisford FR-1 Calvin 7:51.67 9:08.45 11:31.05 6:51.34 -
37 Jonathon Randall JR-3 Calvin 8:57.47 9:14.09 8:35.31 8:57.47 -
38 Sydney Noble JR-3 Valparaiso 7:30.66 9:16.37 7:52.92 9:38.63 -
39 Isaac Schuetz SR-4 Wis.-Platteville 10:03.10 9:18.42 11:38.03 11:32.44 -
41 Angelo Leon SO-2 Aquinas 7:16.45 9:19.54 10:04.31 9:19.54 -
46 Jacob Pettinga SO-2 Calvin 11:19.73 9:26.44 11:42.39 8:41.13 -
50 Matthew Fosdick SO-2 Aquinas 11:23.37 9:29.47 9:23.78 8:15.44 -
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
34 Eric Cichon JR-3 Aquinas 9:25.86 8:58.39 8:30.92 6:35.55 9:09.37 10:31.78 6:52.03 -
35 Nathaniel Izewski FR-1 Valparaiso 7:39.36 6:38.48 9:02.38 6:32.95 9:13.44 6:38.48 7:28.29 -
36 Dominic Paoletti FR-1 Valparaiso 8:51.91 7:34.34 6:44.48 9:08.53 9:14.07 8:07.59 9:58.40 -
42 D'Anthony Goodwin FR-1 Albion 8:18.31 9:03.10 8:51.90 11:23.07 9:19.89 10:43.88 10:38.28 -
43 Mark Smith JR-3 Olivet 7:39.44 8:18.66 9:48.31 8:35.47 9:20.29 7:17.03 12:08.38 -
44 Zach Klokow JR-3 Wis.-Platteville 10:54.09 11:16.65 9:06.96 11:39.20 9:23.87 10:37.18 7:19.82 -
45 Matthew Smith SR-4 Wis.-Platteville 9:36.28 11:34.93 9:24.98 12:14.48 9:24.98 6:46.79 11:34.93 -
47 Jim Van Dyke SO-2 Calvin 8:42.76 11:33.22 7:23.21 11:44.58 9:28.21 8:31.39 10:47.76 -
48 Kody DeHaan FR-1 Albion 8:09.21 10:31.42 8:54.71 12:13.81 9:28.84 11:39.68 11:33.99 -
49 Nick Hein FR-1 Wis.-Platteville 8:37.68 12:13.86 9:51.64 11:28.35 9:28.88 9:06.13 8:14.93 -
51 Trevor Thiebaut SR-4 Aquinas 11:29.70 10:49.80 8:55.80 9:12.90 9:30.00 12:21.00 7:41.70 -
52 Tyler Champenoy SO-2 Aquinas 11:35.75 10:04.50 10:04.50 7:59.04 9:30.28 9:18.88 9:07.47 -
53 Charlie Kornoelje FR-1 Calvin 11:46.27 10:02.91 11:11.82 12:20.72 9:34.20 11:06.08 9:57.17 -
54 Jason Klaassen SO-2 Calvin 11:59.85 11:48.34 9:01.33 11:42.58 9:35.88 11:08.02 6:43.12 -
55 Ben Claas FR-1 Wis.-Platteville 7:35.15 7:17.86 8:09.71 8:38.52 9:36.13 11:37.12 12:23.21 -
56 Adam Pall FR-1 Aquinas 9:02.29 7:41.52 8:04.60 11:20.75 9:36.90 10:46.13 10:11.52 -
57 Joseph Wohlfert JR-3 St. Francis (Ind.) 8:16.83 10:47.04 8:28.39 11:10.15 9:37.71 8:28.39 11:21.70 -
58 Ben Haupt   Unattached 9:46.41 11:48.34 11:36.72 7:38.68 9:40.60 10:27.05 10:50.28 -
59 Alex Dermody SR-4 Albion 7:55.97 7:26.59 10:28.75 10:16.99 9:47.61 9:29.99 11:21.63 -
60 Edward Kaleel SO-2 Aquinas 12:25.09 12:13.27 8:40.38 9:21.78 9:51.34 7:53.08 6:53.94 -