February 10, 2018
|
ARC-Indianapolis - Indianapolis, IN
|
200m (Flat)

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jeremy Breedlove JR-3 IUPUI 10:20.24 6:19.32 8:32.59 7:46.46 7:20.83
2 Roman Jennings FR-1 IUPUI 8:55.43 7:58.80 8:34.83 10:17.80 9:41.76
3 Damon Pruett   Unattached 7:58.77 7:17.14 8:40.40 7:11.94 9:48.06
4 Josh Mollway   Illinois Track Club 8:42.75 7:03.43 8:42.75 8:16.62 10:42.99
5 Jarit Perkins SO-2 IUPUI 9:58.96 10:56.75 8:45.40 8:55.91 7:00.32
6 Jacob Stamm SO-2 IUPUI 6:19.13 10:31.89 8:46.57 10:42.42 7:32.85
7 Joel Thompson JR-3 IUPUI 11:23.03 10:24.79 8:49.48 6:21.23 6:58.29
8 Abiel Mogos SR-4 IUPUI 7:47.89 10:32.72 8:51.69 9:44.86 9:28.91
9 Dustin Starnes FR-1 IUPUI 7:05.52 11:31.47 8:51.90 8:09.35 6:44.25
10 Eric Hoffman FR-1 IUPUI 6:36.49 9:22.58 8:55.79 7:03.28 11:09.74
11 Bret Crawford JR-3 Campbellsville 8:34.53 7:08.77 8:55.96 6:31.25 9:06.68
12 Noah Kramer SO-2 IUPUI 10:15.38 8:19.99 9:09.44 11:04.83 10:42.85
13 John Thomas (JT) Hodges Junior UNBROKEN RACING TEAM USATF,XC 8:36.88 9:04.38 9:09.87 11:27.34 6:30.41
14 Josh Everetts FR-1 IUPUI 10:34.18 9:22.49 9:11.46 9:55.58 10:56.24
15 Ben Savage SO-2 IUPUI 10:46.27 11:24.93 9:12.36 11:35.98 8:11.60
16 Levi Owens FR-1 Lindsey Wilson 7:33.60 8:23.39 9:13.17 8:28.92 10:58.28
17 Nyc Sigmon Senior Unattached 7:17.13 9:18.86 9:13.32 7:55.86 8:12.46
18 Alex Ratkovich FR-1 IUPUI 9:43.57 7:02.40 9:15.78 9:32.46 7:30.19
19 Connor Farrell   Illinois Track Club 6:40.78 7:03.05 9:16.64 11:58.07 8:26.55
20 Kyle O'Farrell SO-2 Maryville (Mo.) 7:42.75 6:41.43 9:17.53 11:36.92 8:21.78
21 Lukas Brant JR-3 Indiana Tech 10:42.28 12:06.05 9:18.50 6:36.54 8:22.65
22 Jacob wisnikwski   Unattached 9:25.29 10:21.82 9:25.29 9:42.25 6:41.36
23 Kyle Gross FR-1 Indianapolis 10:20.39 8:15.17 9:29.16 9:34.86 11:23.00
24 Logan Thompson Junior Unattached 8:15.82 9:29.90 9:29.90 11:52.38 10:04.10
25 Quinn Miller SO-2 Truman 9:52.91 8:04.59 9:30.10 12:15.43 9:01.60
26 Jiovanni Rivera SO-2 Campbellsville 9:20.72 12:23.81 9:32.16 7:32.01 10:35.10
27 Dalton Kane Sophomore Unattached 11:15.77 12:24.49 9:32.68 9:04.05 7:38.15
28 Dakota Merkel FR-1 IUPUI 11:45.35 7:55.97 9:33.45 9:04.78 10:53.74
29 Andrius Kriauciunas Freshman Unattached 11:31.48 12:06.05 9:36.23 8:44.37 11:43.00
30 Jonas Chimbanda   UNBROKEN RACING TEAM USATF,XC 6:43.75 9:36.78 9:36.78 10:11.39 10:11.39
31 Michael Gerkin   Illinois Track Club 6:57.44 12:16.31 9:39.77 9:45.57 7:38.02
32 Cody Brdar FR-1 Maryville (Mo.) 8:13.07 12:28.31 9:40.08 10:55.49 9:51.69
33 Ross Allen SR-4 Campbellsville 10:03.79 9:17.34 9:40.56 8:19.29 11:01.84
34 RJ Brown SO-2 Maryville (Mo.) 7:57.55 8:55.78 9:42.37 12:25.44 11:27.20
35 Luku Ojerinde   UNBROKEN RACING TEAM USATF,XC 7:52.85 12:38.89 9:43.76 9:02.90 9:49.60
36 Andrew Carr SR-4 Indianapolis 6:48.97 7:18.18 9:44.23 9:44.23 11:11.87
37 David Ehlers SO-2 IUPUI 10:31.90 10:20.20 9:45.09 8:17.33 7:07.12
38 William Priddy SR-4 Lindsey Wilson 9:16.13 7:19.05 9:45.40 7:07.35 7:48.32
39 Stephen Renuart FR-1 Truman 7:43.79 10:04.69 9:47.07 12:19.71 7:49.66
40 Trace Perez SO-2 Indianapolis 7:55.60 10:22.39 9:47.16 12:37.44 11:32.85
41 Dylan Brown SO-2 Indianapolis 10:25.37 8:20.30 9:55.59 9:31.77 11:54.71
42 Kehinde Oladapo   UNBROKEN RACING TEAM USATF,XC 7:50.05 11:51.10 10:02.62 12:27.25 8:14.15
43 Jonathan Long   Lindsey Wilson JV 8:56.28 9:08.47 10:09.41 11:40.83 13:00.05
44 Matthew Ajamie SO-2 Indianapolis 12:34.88 11:21.23 10:13.72 13:05.57 11:27.37
45 Eric Johnson SR-4 Indianapolis 12:13.55 11:48.68 10:21.65 8:11.11 8:04.89
46 Isidore White Freshman Unattached 9:42.42 8:58.58 10:26.25 10:32.52 9:48.68
47 Alex Pruitt FR-1 Indianapolis 10:09.41 8:02.45 10:34.80 13:00.81 10:22.11
48 Kyle Zelt SO-2 Indianapolis 8:13.84 8:52.32 10:41.34 10:47.76 8:20.25
49 Olan Bruyere   Illinois Track Club 10:24.04 10:43.34 10:43.34 13:49.91 12:26.28
50 Hunter Slater SO-2 Indianapolis 11:05.21 8:17.29 10:45.83 13:33.75 12:35.63
51 Cruz Ramos JR-3 Union (Ky.) 11:17.76 12:42.48 10:51.69 7:42.70 12:35.96
52 Blake Borwig FR-1 Georgetown (Ky.) 14:42.40 12:38.31 11:29.37 12:03.84 14:28.61
  Zachary Williams FR-1 Lindsey Wilson DNS DNS DNS DNS DNS
  Matthew King SR-4 Calumet-St. Joseph DNS DNS DNS DNS DNS
  Josh Feldman   Illinois Track Club DNS DNS DNS DNS DNS
  Matt Dickenson   Illinois Track Club DNS DNS DNS DNS DNS
  Dylan Deardurff SO-2 Maryville (Mo.) DNS DNS DNS DNS DNS
  Nate Montemayor FR-1 Maryville (Mo.) DNS DNS DNS DNS DNS
  Mitchell Trent SO-2 Union (Ky.) DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jeremy Breedlove JR-3 IUPUI 10:20.24 8:32.59 8:01.84 10:45.87 10:40.74
2 Roman Jennings FR-1 IUPUI 7:12.46 8:34.83 6:10.68 8:45.13 9:05.72
3 Damon Pruett   Unattached 9:16.83 8:40.40 8:45.61 10:24.48 7:32.75
4 Josh Mollway   Illinois Track Club 8:16.62 8:42.75 7:29.57 9:35.03 7:45.25
5 Jarit Perkins SO-2 IUPUI 6:18.29 8:45.40 9:06.42 8:24.39 6:34.05
6 Jacob Stamm SO-2 IUPUI 9:07.64 8:46.57 9:07.64 7:06.53 9:02.37
7 Joel Thompson JR-3 IUPUI 9:26.55 8:49.48 7:14.18 7:45.95 8:07.13
8 Abiel Mogos SR-4 IUPUI 9:50.18 8:51.69 10:22.08 6:12.19 10:00.81
9 Dustin Starnes FR-1 IUPUI 9:18.50 8:51.90 9:50.41 11:20.84 6:44.25
10 Eric Hoffman FR-1 IUPUI 7:51.50 8:55.79 6:41.85 8:50.44 9:27.94
12 Noah Kramer SO-2 IUPUI 11:26.80 9:09.44 6:24.61 9:03.95 10:31.86
15 Ben Savage SO-2 IUPUI 9:34.46 9:12.36 8:00.56 6:37.70 9:06.84
24 Logan Thompson Junior Unattached 9:35.60 9:29.90 9:29.90 7:18.83 10:04.10
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
11 Bret Crawford JR-3 Campbellsville 7:24.85 11:26.03 11:15.31 8:55.96 8:39.89
13 John Thomas (JT) Hodges Junior UNBROKEN RACING TEAM USATF,XC 6:35.91 7:41.89 9:53.86 9:09.87 7:58.39
16 Levi Owens FR-1 Lindsey Wilson 8:17.86 8:17.86 11:25.93 9:13.17 9:46.36
17 Nyc Sigmon Senior Unattached 6:38.39 10:36.32 11:09.52 9:13.32 10:14.19
18 Alex Ratkovich FR-1 IUPUI 7:02.40 8:20.21 11:51.40 9:15.78 8:14.65
19 Connor Farrell   Illinois Track Club 10:01.18 9:33.34 10:01.18 9:16.64 9:11.08
20 Kyle O'Farrell SO-2 Maryville (Mo.) 9:23.11 11:03.46 9:34.26 9:17.53 10:30.01
21 Lukas Brant JR-3 Indiana Tech 8:00.31 8:44.99 9:24.09 9:18.50 8:00.31
23 Kyle Gross FR-1 Indianapolis 9:29.16 9:29.16 8:09.48 9:29.16 6:44.11
28 Dakota Merkel FR-1 IUPUI 12:02.55 12:25.49 9:10.52 9:33.45 11:28.14
29 Andrius Kriauciunas Freshman Unattached 9:53.52 11:25.72 10:45.38 9:36.23 10:10.81
32 Cody Brdar FR-1 Maryville (Mo.) 6:51.86 9:28.48 9:57.49 9:40.08 11:41.90
37 David Ehlers SO-2 IUPUI 12:40.62 12:28.92 8:23.18 9:45.09 12:23.07
  Josh Feldman   Illinois Track Club DNS DNS DNS DNS DNS
  Dylan Deardurff SO-2 Maryville (Mo.) DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
22 Jacob wisnikwski   Unattached 8:51.38 11:07.05 9:25.29 10:10.52 9:08.34
26 Jiovanni Rivera SO-2 Campbellsville 8:12.06 12:00.93 9:32.16 10:40.82 10:29.38
27 Dalton Kane Sophomore Unattached 12:24.49 12:01.58 9:32.68 8:23.96 11:15.77
30 Jonas Chimbanda   UNBROKEN RACING TEAM USATF,XC 7:41.43 12:12.51 9:36.78 8:50.64 7:12.59
31 Michael Gerkin   Illinois Track Club 10:31.95 7:55.42 9:39.77 9:51.37 12:33.71
33 Ross Allen SR-4 Campbellsville 9:05.73 12:28.93 9:40.56 11:36.68 8:07.67
35 Luku Ojerinde   UNBROKEN RACING TEAM USATF,XC 11:46.35 8:57.06 9:43.76 7:35.34 8:27.88
36 Andrew Carr SR-4 Indianapolis 9:55.92 6:54.81 9:44.23 7:41.55 8:04.91
38 William Priddy SR-4 Lindsey Wilson 12:05.90 12:35.17 9:45.40 12:17.61 10:38.09
41 Dylan Brown SO-2 Indianapolis 11:07.06 7:20.74 9:55.59 11:48.76 11:42.80
42 Kehinde Oladapo   UNBROKEN RACING TEAM USATF,XC 9:50.57 9:20.44 10:02.62 7:31.97 12:57.38
43 Jonathan Long   Lindsey Wilson JV 8:44.10 9:14.57 10:09.41 10:03.32 7:49.25
44 Matthew Ajamie SO-2 Indianapolis 8:04.84 10:50.55 10:13.72 9:18.49 10:56.68
  Matthew King SR-4 Calumet-St. Joseph DNS DNS DNS DNS DNS
  Nate Montemayor FR-1 Maryville (Mo.) DNS DNS DNS DNS DNS
  Zachary Williams FR-1 Lindsey Wilson DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 3000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
14 Josh Everetts FR-1 IUPUI 9:11.46 7:59.77 9:11.46 7:10.14
25 Quinn Miller SO-2 Truman 6:56.18 7:07.58 9:30.10 10:27.11
34 RJ Brown SO-2 Maryville (Mo.) 7:22.61 8:03.37 9:42.37 8:26.67
39 Stephen Renuart FR-1 Truman 11:03.39 8:48.37 9:47.07 11:03.39
40 Trace Perez SO-2 Indianapolis 12:31.57 11:32.85 9:47.16 8:01.48
45 Eric Johnson SR-4 Indianapolis 9:38.14 12:38.42 10:21.65 8:54.62
46 Isidore White Freshman Unattached 11:16.35 8:39.79 10:26.25 7:18.38
47 Alex Pruitt FR-1 Indianapolis 13:13.50 8:02.45 10:34.80 10:22.11
48 Kyle Zelt SO-2 Indianapolis 7:28.94 8:01.01 10:41.34 13:47.33
49 Olan Bruyere   Illinois Track Club 8:41.11 13:30.61 10:43.34 9:51.88
50 Hunter Slater SO-2 Indianapolis 11:05.21 13:40.21 10:45.83 8:49.58
51 Cruz Ramos JR-3 Union (Ky.) 12:35.96 7:55.74 10:51.69 8:21.81
52 Blake Borwig FR-1 Georgetown (Ky.) 9:18.39 13:33.46 11:29.37 14:28.61
  Matt Dickenson   Illinois Track Club DNS DNS DNS DNS
  Mitchell Trent SO-2 Union (Ky.) DNS DNS DNS DNS