January 20, 2018
|
ARC-Indianapolis - Indianapolis, IN
|
200m (Flat)

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Darin Lawrence JR-3 Southern Indiana 8:57.56 6:30.96 7:25.26 9:02.99 11:07.88 6:30.96
2 Michael DeMeyer FR-1 Vincennes 10:58.81 8:31.81 7:15.58 9:04.47 7:53.69 7:10.14
3 Kieffer Vittetow FR-1 Indianapolis 9:07.45 9:23.88 10:40.52 9:07.45 7:39.86 10:02.20
4 Sam Baker FR-1 Taylor 7:34.96 9:57.48 6:45.63 9:08.14 8:35.26 11:19.70
5 Jonas Simon JR-3 Tennessee Wesleyan 10:41.41 7:56.95 7:56.95 9:08.21 10:08.52 10:19.48
6 Tyler Manion JR-3 McKendree 9:58.37 8:57.98 7:46.62 9:08.96 8:19.56 8:30.54
7 Casey Wendorff SR-4 Indianapolis 11:00.08 7:09.05 7:58.56 9:10.06 7:25.55 10:10.57
8 Jacob Woodrow FR-1 Indianapolis 7:25.94 8:32.01 8:09.98 9:10.54 7:58.97 8:48.52
9 Joe Shannon JR-3 McKendree 7:34.19 6:44.34 7:28.65 9:13.89 9:30.51 11:43.44
10 Matthew Millard   Indiana University Run Club 6:33.64 10:43.13 7:01.36 9:14.42 7:56.81 8:57.79
11 Will Reid FR-1 Indianapolis 8:30.47 10:49.18 9:14.85 9:14.85 7:40.53 7:01.69
12 John Thomas (JT) Hodges Junior UNBROKEN RACING TEAM USATF,XC 9:31.70 10:22.15 11:12.59 9:20.49 10:55.78 9:48.52
13 Adam Russell FR-1 Indianapolis 10:53.54 8:21.42 9:00.86 9:23.39 9:23.39 11:10.44
14 Grady Wilkinson FR-1 Southern Indiana 7:26.22 11:46.04 10:43.91 9:24.83 12:14.28 7:37.52
15 Jon Butterbrodt SO-2 Southern Indiana 8:45.32 11:06.54 7:48.84 9:24.86 9:24.86 11:12.19
16 Danny Rockley FR-1 Indianapolis 8:38.09 10:20.56 7:41.15 9:29.32 7:06.99 11:00.42
17 Logan Ebersole SR-4 Lake Erie 12:09.99 10:33.04 10:44.44 9:30.30 7:24.84 8:44.68
18 Matthew Scales FR-1 Southern Indiana 11:01.82 11:24.84 9:41.25 9:35.49 7:11.62 6:48.60
19 Brandon Bryan JR-3 Lake Erie 7:24.00 9:13.56 7:47.07 9:36.62 9:59.69 9:19.33
20 Cody Demalavez FR-1 Tennessee Wesleyan 9:31.23 12:18.56 9:37.00 9:37.00 8:56.61 7:47.37
21 Brandon Price SR-4 Spalding 12:19.65 7:24.95 10:00.97 9:37.85 11:21.87 11:44.98
22 Gavin Prior FR-1 Southern Indiana 8:12.33 10:19.76 11:40.85 9:39.21 7:43.37 8:47.09
23 Antonio Alejos FR-1 Tennessee Wesleyan 9:58.43 11:25.58 9:00.33 9:41.00 11:54.63 8:31.28
24 Atlantis Green FR-1 Vincennes 8:14.82 9:07.22 10:22.89 9:42.14 10:34.54 8:09.00
25 Wyat Harmon FR-1 Southern Indiana 9:13.07 11:26.98 9:18.90 9:42.18 12:07.73 9:24.72
26 Brendon Hendson FR-1 Spalding 8:37.36 7:38.57 8:07.96 9:47.90 9:42.03 8:54.99
27 Cail Brown FR-1 Vincennes 7:46.03 9:26.31 8:50.91 9:49.90 7:04.73 7:10.63
28 Xavier Kibet FR-1 Lake Erie 10:08.38 10:26.10 11:31.08 9:50.66 7:23.00 8:39.78
29 Andrew Carr SR-4 Indianapolis 8:12.61 10:29.11 8:36.35 9:53.50 9:53.50 9:29.76
30 TJ Tupps JR-3 Tennessee Wesleyan 12:45.66 6:55.47 8:12.63 9:53.53 10:23.21 8:48.25
31 Kyle Gross FR-1 Indianapolis 12:33.85 11:34.49 10:41.07 9:53.58 9:41.71 12:10.11
32 Bryon Berg FR-1 Southern Indiana 10:19.00 7:38.30 11:06.62 9:55.19 8:02.11 12:23.99
33 Lucas Overmyer JR-3 Spalding 7:36.54 11:06.78 10:24.73 10:00.70 9:12.65 9:42.68
34 Brayden Little JR-3 Southern Indiana 8:08.84 7:20.56 12:10.24 10:03.50 12:10.24 8:20.91
35 Shaun Montgomery SO-2 Spalding 12:54.15 9:58.76 9:52.71 10:04.80 8:15.94 10:10.85
36 Trace Perez SO-2 Indianapolis 8:49.75 12:04.59 8:19.30 10:08.90 10:45.44 11:21.97
37 Jonathan Long   Lindsey Wilson JV 10:49.94 8:04.39 10:43.81 10:13.15 11:20.60 10:56.07
38 Forrest Coffey SR-4 Spalding 13:06.82 7:34.88 13:12.97 10:14.70 11:28.47 7:59.47
39 Sam Hardy FR-1 Taylor 9:15.08 12:13.94 10:35.26 10:16.75 10:35.26 7:30.23
40 Will Brittian FR-1 Spalding 12:33.92 11:56.53 8:49.61 10:23.07 11:00.46 9:08.31
41 Eric Johnson SR-4 Indianapolis 7:44.65 12:33.48 11:36.97 10:27.90 10:27.90 7:57.21
42 Reid Otto SO-2 Taylor 10:59.42 9:43.33 10:40.39 10:34.05 13:06.23 12:28.18
43 Connor Price Freshman Unattached 13:09.39 13:28.49 12:18.46 10:36.60 7:38.36 7:31.99
44 Matthew Ajamie SO-2 Indianapolis 10:07.62 10:20.42 7:46.91 10:39.60 8:31.68 12:02.75
  Marcus Graham FR-1 Vincennes DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Darin Lawrence JR-3 Southern Indiana 8:08.70 9:02.99 9:24.71 10:46.16
3 Kieffer Vittetow FR-1 Indianapolis 8:29.13 9:07.45 9:12.93 7:12.49
5 Jonas Simon JR-3 Tennessee Wesleyan 11:14.30 9:08.21 6:29.23 8:40.80
7 Casey Wendorff SR-4 Indianapolis 11:27.58 9:10.06 8:42.56 10:38.07
8 Jacob Woodrow FR-1 Indianapolis 10:16.61 9:10.54 8:59.53 9:27.06
10 Matthew Millard   Indiana University Run Club 8:24.53 9:14.42 6:39.19 11:10.85
11 Will Reid FR-1 Indianapolis 7:23.88 9:14.85 9:20.40 7:01.69
12 John Thomas (JT) Hodges Junior UNBROKEN RACING TEAM USATF,XC 9:26.10 9:20.49 8:24.45 11:46.22
14 Grady Wilkinson FR-1 Southern Indiana 11:51.69 9:24.83 11:23.45 8:34.00
15 Jon Butterbrodt SO-2 Southern Indiana 8:05.78 9:24.86 8:00.14 9:47.46
17 Logan Ebersole SR-4 Lake Erie 10:38.74 9:30.30 10:15.93 8:21.87
22 Gavin Prior FR-1 Southern Indiana 8:41.29 9:39.21 10:08.17 8:35.50
24 Atlantis Green FR-1 Vincennes 12:13.50 9:42.14 11:09.46 7:51.54
32 Bryon Berg FR-1 Southern Indiana 8:02.11 9:55.19 8:02.11 11:48.28
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
6 Tyler Manion JR-3 McKendree 9:08.96 11:20.71 7:52.11 10:58.76
9 Joe Shannon JR-3 McKendree 9:13.89 8:18.51 7:06.50 11:21.29
13 Adam Russell FR-1 Indianapolis 9:23.39 8:15.79 7:41.98 11:44.24
16 Danny Rockley FR-1 Indianapolis 9:29.32 12:14.43 6:49.91 7:58.23
18 Matthew Scales FR-1 Southern Indiana 9:35.49 11:30.59 12:10.88 8:43.70
19 Brandon Bryan JR-3 Lake Erie 9:36.62 9:42.39 11:43.48 12:23.84
21 Brandon Price SR-4 Spalding 9:37.85 11:33.42 11:21.87 10:52.97
25 Wyat Harmon FR-1 Southern Indiana 9:42.18 10:40.40 11:50.26 8:20.68
28 Xavier Kibet FR-1 Lake Erie 9:50.66 11:36.98 10:02.48 11:13.36
30 TJ Tupps JR-3 Tennessee Wesleyan 9:53.53 10:17.28 11:10.69 11:34.43
31 Kyle Gross FR-1 Indianapolis 9:53.58 11:16.69 8:48.29 12:51.66
40 Will Brittian FR-1 Spalding 10:23.07 8:37.15 13:05.07 13:17.53
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
20 Cody Demalavez FR-1 Tennessee Wesleyan 8:39.30 7:30.06 10:40.47 9:37.00 9:08.15 8:16.22
23 Antonio Alejos FR-1 Tennessee Wesleyan 11:25.58 11:43.01 9:35.19 9:41.00 12:06.25 10:50.72
26 Brendon Hendson FR-1 Spalding 10:23.18 8:13.84 10:11.42 9:47.90 9:06.75 7:32.69
27 Cail Brown FR-1 Vincennes 9:38.11 12:17.38 11:47.88 9:49.90 8:15.52 10:13.50
29 Andrew Carr SR-4 Indianapolis 9:29.76 11:04.72 8:00.74 9:53.50 7:54.80 11:04.72
33 Lucas Overmyer JR-3 Spalding 9:12.65 10:24.73 10:48.76 10:00.70 9:30.67 7:48.55
34 Brayden Little JR-3 Southern Indiana 8:14.87 7:02.45 8:57.12 10:03.50 9:39.36 8:20.91
35 Shaun Montgomery SO-2 Spalding 7:39.65 10:16.90 7:51.75 10:04.80 8:34.08 13:06.24
36 Trace Perez SO-2 Indianapolis 10:33.26 10:39.35 7:48.86 10:08.90 12:16.77 9:38.46
38 Forrest Coffey SR-4 Spalding 7:10.29 8:54.79 13:19.11 10:14.70 13:12.97 13:19.11
41 Eric Johnson SR-4 Indianapolis 10:34.18 12:02.09 10:02.79 10:27.90 12:27.20 8:22.32
43 Connor Price Freshman Unattached 7:38.36 11:08.43 9:20.21 10:36.60 13:34.85 12:50.29
44 Matthew Ajamie SO-2 Indianapolis 13:19.50 10:58.79 11:05.19 10:39.60 13:13.11 11:37.17
Men's 3000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Michael DeMeyer FR-1 Vincennes 11:42.37 7:04.69 9:37.14 9:04.47 7:31.91 6:59.25
4 Sam Baker FR-1 Taylor 7:07.55 7:56.89 11:47.10 9:08.14 10:30.37 10:02.96
37 Jonathan Long   Lindsey Wilson JV 8:47.31 12:21.92 10:49.94 10:13.15 12:34.18 7:21.47
39 Sam Hardy FR-1 Taylor 8:13.40 9:33.58 8:44.24 10:16.75 11:49.27 13:09.44
42 Reid Otto SO-2 Taylor 8:33.58 9:30.65 13:18.91 10:34.05 7:30.18 7:49.20
  Marcus Graham FR-1 Vincennes DNF DNF DNF DNF DNF DNF