January 27, 2018
|
Cornell-Barton Hall - Ithaca, NY
|
200m (Flat)

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Otto Kingstedt JR-3 RIT 9:02.45 7:12.92 11:12.84 8:20.72 8:36.37 8:25.94 8:41.58
2 James Bailey SR-4 RIT 6:57.45 9:28.78 9:54.87 9:02.69 8:31.38 10:20.96 8:41.81
3 David Leff FR-1 Binghamton 9:56.00 8:15.79 9:08.53 7:17.77 10:22.37 10:38.19 8:47.43
4 Robert Whitney SO-2 Cornell 7:02.04 10:43.61 10:54.17 9:35.03 9:13.93 10:48.89 8:47.55
5 Mitch Halpern SO-2 Binghamton 9:35.57 10:12.53 10:07.25 8:26.92 10:49.49 6:51.88 8:48.04
6 Paul Casavant FR-1 Cornell 10:30.17 7:19.53 9:21.33 8:38.96 9:47.80 7:56.60 8:49.55
7 Henry Whipple SR-4 Hamilton 8:39.13 6:58.48 7:14.37 6:10.81 6:37.29 11:28.64 8:49.72
8 Peter DeWeirdt SR-4 Hamilton 8:50.71 6:53.96 10:52.78 7:04.57 7:04.57 7:09.88 8:50.71
9 Colin Greenseich SR-4 Oswego State 9:47.66 7:50.13 8:59.58 10:03.68 9:31.63 8:27.52 8:54.23
10 Connor Pulvidente SR-4 SUNY Geneseo 9:06.32 9:43.81 8:44.89 9:06.32 9:54.52 6:14.92 8:55.60
11 Jackson Tate SO-2 SUNY Geneseo 6:37.39 11:38.12 8:08.68 10:39.05 10:12.20 6:26.65 8:57.01
12 Herlandt Lino FR-1 RIT 10:45.20 9:56.40 11:28.57 8:07.97 7:51.70 7:51.70 9:02.18
13 John Ripa JR-3 SUNY Geneseo 7:16.08 10:48.67 6:48.83 8:37.85 7:21.54 11:10.48 9:05.10
14 Watson Hanson SR-4 Colgate 9:22.31 7:10.00 10:11.92 11:23.59 8:32.69 11:07.05 9:11.28
15 Tim Courts FR-1 Binghamton 9:45.84 7:55.31 10:30.06 11:30.85 9:18.21 9:34.79 9:12.68
16 Thorr Trowbridge SO-2 Cornell 11:30.90 11:08.80 8:50.62 7:49.82 6:43.49 7:33.23 9:12.72
17 Ryan Konotopskyj SO-2 Cortland St. 7:22.72 6:55.05 11:48.36 9:13.40 6:38.45 8:12.53 9:13.40
18 Christopher Thorpe SO-2 Cortland St. 11:00.23 9:02.73 9:08.32 9:25.11 11:50.58 11:22.61 9:19.51
19 James Kane FR-1 RIT 11:02.54 11:30.61 12:04.30 10:06.39 11:53.07 10:17.62 9:21.47
20 Blake Dellabough SO-2 Oneonta 11:34.51 8:33.83 8:05.59 7:14.78 9:07.70 6:52.19 9:24.64
21 Stephen Loce SO-2 SUNY Geneseo 11:18.20 7:26.48 7:03.87 7:32.13 9:30.82 12:14.71 9:25.16
22 Jacob Lange SO-2 Ithaca 7:38.77 8:41.07 11:47.98 9:49.04 9:03.73 9:20.72 9:26.38
23 Neil Kolhatkar FR-1 RIT 10:17.47 10:28.91 7:14.52 9:54.60 8:00.26 10:00.32 9:31.73
24 david choi Senior Unattached 11:20.71 6:57.58 11:49.31 8:57.70 7:20.46 7:43.34 9:32.02
25 James Blough FR-1 SUNY Delhi 9:58.66 6:48.70 7:57.78 10:21.68 11:48.03 8:32.31 9:35.63
26 Michael George JR-3 Oneonta 8:10.65 11:35.08 10:19.15 7:18.08 8:28.17 9:03.22 9:44.10
27 Benjamin Lupia FR-1 Oswego State 7:07.07 11:53.73 10:49.38 11:47.88 9:09.92 7:48.02 9:45.02
28 Daniel Hunt SO-2 RIT 7:15.75 7:21.72 9:03.19 12:26.14 11:08.54 10:14.82 9:56.91
29 Tommy Williams FR-1 Colgate 9:13.49 11:01.79 11:25.85 12:01.95 11:01.79 7:07.15 10:01.62
30 Samuel Havens FR-1 Oneonta 12:47.51 10:15.23 11:10.05 7:30.76 9:50.86 10:39.59 10:09.13
31 Kevin Malen SO-2 SUNY Delhi 8:39.53 12:56.24 7:56.75 8:27.31 9:40.65 10:35.66 10:11.21
32 Kyle Thompson FR-1 RIT 11:27.67 10:01.71 8:05.06 7:40.50 11:09.25 9:37.15 10:13.99
33 Matt Brown FR-1 Potsdam St. 13:41.06 8:03.73 9:20.11 10:23.75 12:43.78 12:37.42 10:36.48
34 Nicholas Bohr FR-1 Keystone 12:10.62 16:43.59 12:58.79 15:39.36 16:59.65 17:07.68 13:22.87
  Grant Boyd JR-3 Cortland St. DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Justin Sommer SR-4 Oswego State DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Otto Kingstedt JR-3 RIT 7:54.64 7:54.64 11:02.41 8:41.58 8:25.94 10:51.98
2 James Bailey SR-4 RIT 9:34.00 7:28.76 7:02.67 8:41.81 7:23.54 8:47.03
3 David Leff FR-1 Binghamton 7:23.05 7:07.22 8:05.24 8:47.43 9:56.00 7:49.42
4 Robert Whitney SO-2 Cornell 7:38.97 8:52.83 7:12.59 8:47.55 10:22.51 7:49.52
5 Mitch Halpern SO-2 Binghamton 6:51.88 10:49.49 11:21.18 8:48.04 9:25.01 11:00.05
6 Paul Casavant FR-1 Cornell 8:01.89 8:38.96 7:46.01 8:49.55 9:26.62 9:42.51
7 Henry Whipple SR-4 Hamilton 6:37.29 8:55.02 10:56.86 8:49.72 6:21.40 6:32.00
8 Peter DeWeirdt SR-4 Hamilton 6:16.81 10:26.24 8:34.79 8:50.71 6:48.65 7:15.19
9 Colin Greenseich SR-4 Oswego State 8:22.18 8:00.81 8:22.18 8:54.23 6:13.97 6:46.02
10 Connor Pulvidente SR-4 SUNY Geneseo 11:14.86 8:39.54 6:30.99 8:55.60 7:19.20 7:24.55
11 Jackson Tate SO-2 SUNY Geneseo 10:39.05 11:05.90 10:28.31 8:57.01 9:07.75 8:57.01
12 Herlandt Lino FR-1 RIT 8:18.81 10:45.20 8:24.23 9:02.18 10:28.93 11:39.42
13 John Ripa JR-3 SUNY Geneseo 8:21.50 11:26.83 11:15.93 9:05.10 8:48.75 11:32.28
14 Watson Hanson SR-4 Colgate 7:54.10 7:59.62 7:48.59 9:11.28 8:16.16 6:36.93
15 Tim Courts FR-1 Binghamton 9:51.37 7:11.09 8:45.05 9:12.68 7:22.15 7:11.09
16 Thorr Trowbridge SO-2 Cornell 11:30.90 6:54.54 7:22.18 9:12.72 6:49.02 11:30.90
  Justin Sommer SR-4 Oswego State DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
17 Ryan Konotopskyj SO-2 Cortland St. 9:13.40 7:33.79
18 Christopher Thorpe SO-2 Cortland St. 9:19.51 9:02.73
19 James Kane FR-1 RIT 9:21.47 9:49.55
20 Blake Dellabough SO-2 Oneonta 9:24.64 9:35.94
21 Stephen Loce SO-2 SUNY Geneseo 9:25.16 9:02.56
22 Jacob Lange SO-2 Ithaca 9:26.38 10:57.00
23 Neil Kolhatkar FR-1 RIT 9:31.73 8:28.84
24 david choi Senior Unattached 9:32.02 12:12.19
25 James Blough FR-1 SUNY Delhi 9:35.63 9:29.88
26 Michael George JR-3 Oneonta 9:44.10 11:11.72
27 Benjamin Lupia FR-1 Oswego State 9:45.02 11:42.03
28 Daniel Hunt SO-2 RIT 9:56.91 8:51.25
29 Tommy Williams FR-1 Colgate 10:01.62 12:38.05
30 Samuel Havens FR-1 Oneonta 10:09.13 7:12.49
31 Kevin Malen SO-2 SUNY Delhi 10:11.21 7:13.96
32 Kyle Thompson FR-1 RIT 10:13.99 11:03.11
33 Matt Brown FR-1 Potsdam St. 10:36.48 12:31.05
34 Nicholas Bohr FR-1 Keystone 13:22.87 13:54.99
  Grant Boyd JR-3 Cortland St. DNF DNF