April 28, 2018
|
St. John Fisher - Rochester, NY

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
0 Jack Erickson   Unattached 4:27.95 4:00.04 3:29.34 4:39.11
0 Gavin Caccavale-Brown   Unattached 6:07.42 4:54.54 4:54.54 5:03.65
0 Remy Binns   Unattached 4:28.54 4:13.62 5:05.83 4:08.64
0 Robert Cooper   Bergen Elite 4:37.92 3:16.76 3:43.81 4:05.94
1 James Felice SR-4 St. John Fisher 4:02.17 4:35.74 4:38.14 3:59.77
2 Nick LeClair JR-3 Oswego State 5:03.24 4:48.80 4:36.76 4:00.66
3 Christopher Sims SO-2 Roberts Wesleyan 3:05.58 4:49.22 3:34.50 4:01.01
4 Hunter Phinney JR-3 Rochester 4:39.63 5:01.51 3:24.25 4:03.15
5 James Martin SR-4 SUNY Geneseo 4:37.27 3:29.17 5:13.76 4:03.22
6 Adrian Mazur SO-2 Roberts Wesleyan 4:49.00 4:07.36 4:49.00 4:04.91
7 Alfredo Mazzuca SR-4 SUNY Geneseo 4:12.32 3:52.73 3:42.93 4:04.97
8 Benjamin Martell JR-3 Rochester 3:16.07 4:07.53 4:34.49 4:05.08
9 Dylan McCarthy SO-2 Oswego State 4:32.74 3:06.74 4:45.03 4:05.71
10 Sean Kuehn SO-2 Brockport St. 3:46.62 3:58.93 3:58.93 4:06.32
11 Gerard Connelly SO-2 Brockport St. 4:23.72 4:55.76 4:11.39 4:06.46
12 Sharif Jarvis SO-2 Brockport St. 3:05.15 4:38.96 4:26.61 4:06.86
13 Timothy Olmsted JR-3 Oswego State 3:10.16 4:44.01 3:00.28 4:06.96
14 Stefen Davies SR-4 Brockport St. 4:46.49 4:56.37 4:02.03 4:06.97
15 Justin Sommer SR-4 Oswego State 4:16.88 3:00.31 4:02.06 4:07.00
16 Nate Conroy SR-4 Rochester 4:56.62 4:56.62 4:59.09 4:07.18
17 Kevin Seitz SO-2 SUNY Geneseo 3:42.80 4:29.83 3:32.90 4:07.55
18 Ivan Frantz SO-2 Rochester 3:23.53 4:30.54 5:17.70 4:08.20
19 Andrew Chabot SO-2 RIT 5:20.32 4:53.01 3:33.55 4:08.31
20 Matthew Gostomski JR-3 Houghton 5:05.61 3:56.04 4:40.76 4:08.46
21 Jackson Tate SO-2 SUNY Geneseo 4:53.69 3:51.47 3:06.67 4:08.89
22 Herlandt Lino FR-1 RIT 3:54.88 5:24.84 3:44.89 4:09.87
23 Griffin Hess SO-2 SUNY Geneseo 3:40.68 4:25.82 5:10.96 4:10.77
24 Eric Franklin SR-4 Rochester 4:36.51 5:26.79 3:21.10 4:11.37
25 Douglas Luba FR-1 RIT 5:12.04 3:59.06 3:38.93 4:11.64
26 Sam Trawick FR-1 Rochester 2:59.13 3:44.54 3:29.40 4:12.29
27 Andrew Faulstich JR-3 Rochester 3:57.84 4:35.80 4:58.57 4:13.02
28 Matthew Penberthy JR-3 Brockport St. 5:17.07 4:56.77 4:23.80 4:13.65
29 Tyler Deuschle SO-2 Houghton 5:12.09 4:16.27 3:17.91 4:13.73
30 Jason Ziskind FR-1 RIT 3:28.37 3:58.87 3:36.00 4:14.11
31 Aidan Pollard SO-2 Fredonia 5:05.38 3:59.22 4:55.20 4:14.48
32 Ryley Robinson SO-2 Rochester 3:23.59 5:25.74 4:14.48 4:14.48
33 Tyler LaLonde FR-1 SUNY Geneseo 5:26.86 3:16.63 4:25.58 4:15.36
34 Doug Bachman JR-3 Oswego State 3:02.03 3:04.59 3:17.41 4:16.37
35 Marius Sidlauskas FR-1 Brockport St. 3:25.16 4:06.20 3:30.29 4:16.45
36 Anthony Pane JR-3 Rochester 4:24.76 3:59.05 4:22.18 4:17.04
37 Ethan Wyman FR-1 RIT 5:16.31 3:46.30 4:42.88 4:17.16
38 Jack Wessel JR-3 Nazareth 3:15.79 3:13.21 3:59.58 4:17.61
39 Erik Johnson SR-4 Roberts Wesleyan 4:43.53 4:43.53 3:46.82 4:17.75
40 Dominik Sullivan FR-1 Houghton 4:38.98 4:23.48 5:28.06 4:18.31
41 Michael Bastedo SR-4 Rochester 3:35.51 3:35.51 3:14.73 4:19.64
42 Benjamin Richards SO-2 Roberts Wesleyan 5:20.11 3:33.41 5:09.70 4:20.25
43 Bernard Daoust SO-2 St. John Fisher 4:41.26 4:25.63 4:25.63 4:20.42
44 James Kane FR-1 RIT 5:11.99 5:27.72 3:03.52 4:22.17
45 Ankur Desai JR-3 Rochester 3:24.68 4:01.41 5:33.25 4:22.40
46 Ryan Dunning FR-1 Fredonia 4:19.17 4:50.90 4:37.68 4:24.45
47 Alex Burg SO-2 Brockport St. 5:21.26 4:38.78 3:16.47 4:25.50
48 Jonathan Richards SR-4 Roberts Wesleyan 5:43.96 3:17.31 5:06.63 4:26.63
49 Devyn Chase FR-1 Nazareth 3:23.22 4:40.76 5:02.15 4:27.39
50 Nick Schug SR-4 St. John Fisher 5:16.30 4:09.29 4:38.78 4:28.05
51 Benjamin Beaudry FR-1 RIT 4:37.86 5:12.93 4:02.79 4:29.76
52 Sam Voak SO-2 Finger Lakes CC 4:54.59 4:08.64 5:32.42 4:30.26
53 Michael Larkin SR-4 Brockport St. 4:02.12 4:53.81 3:26.75 4:32.04
54 Christian Arbour SO-2 Houghton 4:02.24 5:13.01 4:07.69 4:32.18
55 Michael Brown FR-1 Nazareth 4:49.19 5:54.67 4:49.19 4:32.82
56 Zechariah Nower FR-1 Nazareth 5:19.36 3:19.26 5:52.11 4:32.95
57 Nick Valenti SO-2 RIT 3:17.90 5:05.10 4:48.61 4:34.86
58 Jake Miller SO-2 SUNY Geneseo 4:59.83 4:48.83 4:54.33 4:35.07
59 Andrew Gwynn SO-2 Nazareth 5:47.50 4:04.64 3:47.96 4:38.00
60 Kyle Holmes SO-2 Herkimer County CC 5:13.57 5:24.77 3:15.98 4:39.97
61 Ryan Lohr FR-1 Alfred State 3:53.82 4:44.53 4:44.53 4:41.71
62 Evan Miller FR-1 Houghton 4:25.20 4:25.20 3:17.49 4:42.12
63 Tristin Gleason FR-1 Houghton 3:39.75 4:03.19 4:06.12 4:53.00
64 Matt Conner SO-2 Alfred State 3:31.57 5:38.50 4:53.17 5:02.23
65 Jesse Stevens SO-2 Alfred State 5:42.37 5:39.31 3:40.09 5:05.68
66 Ian Ciulla FR-1 Finger Lakes CC 4:20.21 5:52.04 3:52.66 5:06.12
67 Jake Phillips FR-1 Finger Lakes CC 5:04.17 5:50.26 5:56.40 5:07.24
68 Jesse Smith SO-2 Finger Lakes CC 4:11.91 4:08.76 4:15.06 5:14.88
69 Jacob Blanchard SO-2 Finger Lakes CC 6:46.87 6:40.56 4:02.86 5:15.40
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
0 Robert Cooper   Bergen Elite 5:02.51 4:05.94
0 Remy Binns   Unattached 5:08.32 4:08.64
1 James Felice SR-4 St. John Fisher 3:45.39 3:59.77
2 Nick LeClair JR-3 Oswego State 2:50.87 4:00.66
3 Christopher Sims SO-2 Roberts Wesleyan 3:36.91 4:01.01
4 Hunter Phinney JR-3 Rochester 3:53.43 4:03.15
5 James Martin SR-4 SUNY Geneseo 4:47.00 4:03.22
7 Alfredo Mazzuca SR-4 SUNY Geneseo 2:51.48 4:04.97
8 Benjamin Martell JR-3 Rochester 4:32.04 4:05.08
10 Sean Kuehn SO-2 Brockport St. 5:17.76 4:06.32
13 Timothy Olmsted JR-3 Oswego State 5:11.17 4:06.96
14 Stefen Davies SR-4 Brockport St. 4:31.67 4:06.97
24 Eric Franklin SR-4 Rochester 3:53.78 4:11.37
58 Jake Miller SO-2 SUNY Geneseo 4:18.57 4:35.07
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Adrian Mazur SO-2 Roberts Wesleyan 4:24.51 3:11.03 4:04.91 4:00.02 3:50.22 4:14.71 4:12.26
9 Dylan McCarthy SO-2 Oswego State 4:54.86 3:31.31 4:05.71 3:53.43 3:48.51 3:09.20 4:27.83
11 Gerard Connelly SO-2 Brockport St. 5:10.54 5:03.15 4:06.46 4:18.79 3:31.96 3:19.64 4:58.22
12 Sharif Jarvis SO-2 Brockport St. 4:11.80 3:52.05 4:06.86 3:47.12 4:51.30 4:58.70 4:24.14
15 Justin Sommer SR-4 Oswego State 4:04.53 4:07.00 4:07.00 5:01.34 3:15.13 3:57.12 4:21.82
16 Nate Conroy SR-4 Rochester 3:52.35 3:12.80 4:07.18 3:44.94 3:32.58 4:41.79 4:39.32
18 Ivan Frantz SO-2 Rochester 4:42.95 5:10.25 4:08.20 3:26.01 3:38.42 4:03.24 4:20.61
19 Andrew Chabot SO-2 RIT 4:50.53 3:13.69 4:08.31 4:38.11 5:12.87 3:45.97 4:13.28
20 Matthew Gostomski JR-3 Houghton 3:23.74 5:18.03 4:08.46 2:53.93 3:33.68 5:13.06 3:46.10
21 Jackson Tate SO-2 SUNY Geneseo 4:38.76 3:21.60 4:08.89 3:39.03 2:56.72 4:43.74 3:46.49
22 Herlandt Lino FR-1 RIT 3:14.90 5:12.34 4:09.87 2:59.91 3:34.89 3:49.88 3:24.90
23 Griffin Hess SO-2 SUNY Geneseo 5:05.94 5:26.01 4:10.77 5:23.50 3:28.14 5:08.45 2:55.54
29 Tyler Deuschle SO-2 Houghton 3:40.75 4:26.42 4:13.73 4:26.42 4:46.72 4:51.79 4:41.64
33 Tyler LaLonde FR-1 SUNY Geneseo 4:58.78 4:38.35 4:15.36 3:06.42 4:20.47 4:15.36 3:24.29
35 Marius Sidlauskas FR-1 Brockport St. 5:28.26 3:22.60 4:16.45 3:20.04 4:06.20 3:35.42 5:18.00
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
17 Kevin Seitz SO-2 SUNY Geneseo 3:10.62 4:52.11 3:20.52 4:07.55 4:12.51 3:35.37 3:37.85
25 Douglas Luba FR-1 RIT 4:24.23 3:41.45 3:06.22 4:11.64 5:04.49 4:46.87 3:11.25
26 Sam Trawick FR-1 Rochester 5:15.37 4:14.82 3:16.79 4:12.29 3:52.11 5:12.84 4:32.48
27 Andrew Faulstich JR-3 Rochester 4:53.51 4:38.33 3:50.25 4:13.02 3:32.54 4:48.45 3:17.36
28 Matthew Penberthy JR-3 Brockport St. 3:55.90 4:49.17 5:17.07 4:13.65 5:24.68 4:51.70 4:03.51
30 Jason Ziskind FR-1 RIT 4:42.07 4:09.03 2:57.88 4:14.11 3:18.21 4:36.98 3:43.62
31 Aidan Pollard SO-2 Fredonia 3:00.68 3:51.58 5:28.28 4:14.48 3:23.59 4:34.84 5:05.38
32 Ryley Robinson SO-2 Rochester 5:10.47 3:51.58 3:54.13 4:14.48 3:10.86 4:04.30 3:26.13
37 Ethan Wyman FR-1 RIT 4:27.45 4:58.31 3:00.02 4:17.16 3:36.02 4:04.31 3:07.73
38 Jack Wessel JR-3 Nazareth 3:54.43 4:04.73 4:07.31 4:17.61 4:27.92 4:48.53 3:00.33
39 Erik Johnson SR-4 Roberts Wesleyan 5:32.50 3:49.40 5:09.30 4:17.75 4:10.02 4:40.95 3:41.67
40 Dominik Sullivan FR-1 Houghton 3:13.74 5:15.14 5:12.56 4:18.31 3:42.15 5:22.89 4:41.56
41 Michael Bastedo SR-4 Rochester 4:43.01 4:32.63 4:55.99 4:19.64 3:30.31 3:53.68 4:01.47
49 Devyn Chase FR-1 Nazareth 3:20.55 5:12.85 4:38.09 4:27.39 4:40.76 5:10.18 5:07.50
56 Zechariah Nower FR-1 Nazareth 4:46.60 4:49.33 4:41.14 4:32.95 3:11.07 3:54.74 4:24.77
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
34 Doug Bachman JR-3 Oswego State 3:22.54 3:35.35 4:11.25 3:48.17 4:08.68 4:16.37
36 Anthony Pane JR-3 Rochester 3:07.64 4:32.47 4:40.18 3:15.35 3:12.78 4:17.04
42 Benjamin Richards SO-2 Roberts Wesleyan 3:25.60 4:38.47 3:38.61 4:54.09 4:56.69 4:20.25
43 Bernard Daoust SO-2 St. John Fisher 5:20.32 3:36.15 5:33.34 4:10.01 5:20.32 4:20.42
44 James Kane FR-1 RIT 5:30.34 5:01.50 4:22.17 5:06.74 3:32.36 4:22.17
45 Ankur Desai JR-3 Rochester 3:24.68 4:30.28 3:14.18 5:30.63 5:17.51 4:22.40
46 Ryan Dunning FR-1 Fredonia 4:50.90 4:32.39 3:10.41 3:07.76 4:05.94 4:24.45
47 Alex Burg SO-2 Brockport St. 3:05.85 5:45.15 5:13.29 5:26.57 3:16.47 4:25.50
48 Jonathan Richards SR-4 Roberts Wesleyan 4:53.30 3:49.31 4:18.64 5:03.96 5:09.29 4:26.63
50 Nick Schug SR-4 St. John Fisher 5:13.62 4:28.05 3:47.85 4:57.54 4:01.25 4:28.05
51 Benjamin Beaudry FR-1 RIT 4:59.44 3:35.81 4:05.49 4:10.88 4:24.37 4:29.76
53 Michael Larkin SR-4 Brockport St. 3:13.15 5:21.01 3:10.43 5:18.29 3:59.40 4:32.04
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
0 Jack Erickson   Unattached 5:32.14 5:43.31 4:39.11 4:05.62 5:20.98
0 Gavin Caccavale-Brown   Unattached 6:01.35 5:37.06 5:03.65 5:15.80 4:39.36
52 Sam Voak SO-2 Finger Lakes CC 5:13.51 4:51.88 4:30.26 3:22.70 4:32.97
54 Christian Arbour SO-2 Houghton 3:45.91 4:13.13 4:32.18 3:29.58 3:56.80
55 Michael Brown FR-1 Nazareth 4:13.73 4:35.55 4:32.82 4:38.28 3:21.89
57 Nick Valenti SO-2 RIT 5:54.57 3:37.14 4:34.86 5:27.09 5:05.10
59 Andrew Gwynn SO-2 Nazareth 4:04.64 4:57.46 4:38.00 5:05.80 4:57.46
60 Kyle Holmes SO-2 Herkimer County CC 5:21.97 4:51.17 4:39.97 3:52.38 5:33.17
61 Ryan Lohr FR-1 Alfred State 4:02.27 4:52.98 4:41.71 3:22.84 3:56.64
62 Evan Miller FR-1 Houghton 4:44.95 3:20.31 4:42.12 3:28.77 4:56.23
63 Tristin Gleason FR-1 Houghton 5:22.30 4:14.91 4:53.00 3:54.40 5:16.44
64 Matt Conner SO-2 Alfred State 3:31.57 5:11.30 5:02.23 5:23.39 4:50.14
65 Jesse Stevens SO-2 Alfred State 4:56.51 5:17.91 5:05.68 4:59.57 6:25.16
66 Ian Ciulla FR-1 Finger Lakes CC 5:52.04 5:03.06 5:06.12 5:27.55 5:12.25
67 Jake Phillips FR-1 Finger Lakes CC 4:08.87 5:10.32 5:07.24 3:47.36 6:33.27
68 Jesse Smith SO-2 Finger Lakes CC 5:46.37 6:02.12 5:14.88 6:21.01 4:24.50
69 Jacob Blanchard SO-2 Finger Lakes CC 5:15.40 5:15.40 5:15.40 3:56.55 6:40.56