January 19-20, 2018
|
Albuquerque Convention Center - Albuquerque, NM
|
200m (Banked)
|
4958 ft. elevation

Women's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Katie Mackey   Brooks 5:00.30 3:40.40 4:35.50 3:48.67 3:37.65 3:12.85 4:02.44
2 Ednah Kurgat JR-3 New Mexico 4:24.54 4:30.17 4:41.42 4:49.87 4:27.35 5:48.96 4:32.98
3 Lilian Koech SR-4 UTEP 4:24.31 3:38.34 4:47.29 3:41.22 5:44.75 3:35.47 6:13.48
4 Susannah Lynch SR-4 North Texas 4:12.64 5:49.58 4:53.76 6:16.02 3:57.95 3:46.20 4:27.33
5 Esther Gitahi SO-2 New Mexico JC 6:03.15 4:53.55 5:02.62 4:05.13 6:24.33 4:35.39 4:23.28
6 Linda Cheruiyot SO-2 UTEP 3:53.94 3:56.98 5:03.81 3:41.79 5:00.78 5:25.08 5:43.31
7 Christina Rice FR-1 UCLA 5:13.93 5:23.07 5:04.78 6:24.03 3:51.64 5:44.41 5:29.17
8 Eileen Stressling JR-3 Azusa Pacific 4:27.81 3:41.63 5:07.82 4:43.20 6:06.31 4:15.49 6:03.23
9 Kendall Kelly JR-3 New Mexico 4:19.64 4:44.66 5:12.81 6:43.53 5:34.71 6:43.53 6:18.50
10 Gillian Maness SO-2 CSU-Pueblo 5:15.28 4:18.53 5:15.28 5:31.05 6:43.56 3:40.70 6:46.72
11 Kelly Bernd FR-1 UCLA 5:53.91 3:50.68 5:15.99 6:47.63 5:03.35 4:41.24 6:44.47
12 Claire Markey FR-1 UCLA 5:06.74 6:25.79 5:16.22 3:44.52 6:19.47 5:09.90 5:44.68
13 Rachael Lopez JR-3 CSU-Pueblo 3:54.35 5:38.86 5:16.69 6:07.36 6:26.37 5:23.03 4:13.36
14 Teresha Jacobs SO-2 New Mexico JC 6:06.59 5:34.44 5:21.57 4:10.83 6:51.61 4:17.26 4:20.48
15 Veronica Yamane JR-3 UCLA 3:58.52 6:17.12 5:22.32 4:37.20 4:46.87 4:17.86 5:51.33
16 Johanna Briscoe FR-1 New Mexico 4:21.24 6:44.91 5:26.54 5:42.87 5:26.54 7:01.24 5:46.14
17 Cristina Amberg   UNAT-New Mexico St. 5:34.04 5:11.12 5:27.49 3:55.80 5:50.42 3:59.07 5:20.94
18 Dominique Allen JR-3 Incarnate Word 6:08.56 5:09.33 5:29.07 3:53.64 4:46.29 5:55.40 4:23.26
19 Jessica Cushing-Murray JR-3 UCLA 4:34.56 5:07.64 5:30.79 5:44.03 6:50.18 5:07.64 6:33.64
20 Sydney Tencate JR-3 Hardin-Simmons 4:51.35 4:08.31 5:31.08 5:14.53 6:53.85 5:31.08 6:57.16
21 Leah Salazar SO-2 New Mexico St. 5:44.43 5:14.63 5:31.18 4:48.13 4:24.95 5:41.12 7:00.60
22 Nicolette Pacheco SO-2 New Mexico St. 5:24.94 6:14.68 5:31.57 4:28.58 5:38.21 6:54.47 6:04.73
23 Nicole Bouma FR-1 CSU-Pueblo 6:40.08 6:33.42 5:33.40 4:26.72 6:00.08 5:06.73 5:33.40
24 Madison Henry FR-1 Incarnate Word 3:57.55 4:00.89 5:34.57 6:38.14 4:37.70 6:51.53 6:18.07
25 Katherine Ramirez JR-3 Incarnate Word 4:07.85 4:58.09 5:34.93 6:55.32 6:25.17 6:18.47 5:14.84
26 Sharon Jerono SO-2 New Mexico JC 4:08.59 5:35.93 5:35.93 4:01.87 4:52.26 4:25.39 5:32.57
27 Julia Yescas SO-2 New Mexico St. 5:40.18 6:34.07 5:36.81 4:49.66 6:50.91 6:57.65 6:30.70
28 MacKenzie Everett JR-3 New Mexico 6:34.39 4:06.07 5:37.08 5:26.97 5:06.75 4:46.52 6:31.02
29 Elizabeth Reyes FR-1 New Mexico 5:37.47 3:59.61 5:37.47 5:20.60 7:11.97 5:03.73 5:27.35
30 Natalia Marrujo FR-1 New Mexico Highlands 4:50.91 6:45.92 5:38.26 7:16.36 5:34.88 4:13.70 5:07.82
31 Belle Moran SO-2 Azusa Pacific 6:02.02 4:13.75 5:38.33 4:06.98 4:34.05 4:40.82 6:22.32
32 Megan Hernandez SO-2 Incarnate Word 5:45.93 7:07.32 5:39.14 7:07.32 7:14.10 6:40.19 6:06.28
33 Cynthia Kipserem SO-2 New Mexico JC 7:10.46 6:29.46 5:41.63 6:19.21 6:29.46 4:12.81 6:46.54
34 Allison Hebard SO-2 CSU-Pueblo 5:22.23 7:11.92 5:42.79 7:15.35 6:23.93 5:35.94 4:34.24
35 Abbey Meck FR-1 Pepperdine 6:21.07 5:36.03 5:46.42 7:13.03 6:00.28 4:30.21 7:30.35
36 Samantha Dicker SO-2 New Mexico 6:19.20 6:22.68 5:47.89 7:25.30 5:09.63 4:07.01 4:13.96
37 Amanda Stahl FR-1 Pepperdine 6:43.61 6:40.10 5:50.96 4:44.28 4:44.28 5:33.42 4:30.24
38 Andrea Lucero FR-1 UTEP 7:13.17 7:06.06 5:55.05 6:55.41 5:58.60 7:09.61 6:05.71
39 Jaylene Garcia SR-4 New Mexico Highlands 6:43.79 4:26.79 6:00.52 5:49.71 4:26.79 5:49.71 5:06.45
40 Nicole Penick FR-1 Western Texas College 5:15.12 6:28.40 6:06.41 5:18.78 5:18.78 4:42.14 6:46.72
41 Cassidy Aberson FR-1 Pepperdine 4:25.73 6:08.23 6:19.61 4:48.51 5:26.47 7:39.33 4:44.71
42 Karina Crowley FR-1 Pepperdine 7:48.94 8:41.95 6:47.77 6:11.07 5:09.91 8:25.64 7:00.01
43 Jakeline Blea FR-1 Southwest (N.M.) 7:51.56 8:17.52 7:12.62 8:04.54 5:28.80 8:17.52 7:25.60
44 Karla Prieto SO-2 Southwest (N.M.) 7:37.06 5:48.45 7:32.53 9:43.77 7:41.58 7:05.38 7:46.11
  Kieran Casey   New Mexico DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Lindsay Sanger FR-1 Pepperdine DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Danielle Martinez JR-3 Incarnate Word DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Gabriella Sites SO-2 Southwest (N.M.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Caroline Archer FR-1 Pepperdine DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Katie Mackey   Brooks 5:11.32 4:35.50
2 Ednah Kurgat JR-3 New Mexico 3:17.00 4:41.42
3 Lilian Koech SR-4 UTEP 5:30.39 4:47.29
4 Susannah Lynch SR-4 North Texas 4:36.14 4:53.76
5 Esther Gitahi SO-2 New Mexico JC 6:12.23 5:02.62
6 Linda Cheruiyot SO-2 UTEP 5:28.12 5:03.81
7 Christina Rice FR-1 UCLA 5:56.60 5:04.78
8 Eileen Stressling JR-3 Azusa Pacific 4:30.89 5:07.82
11 Kelly Bernd FR-1 UCLA 4:44.40 5:15.99
19 Jessica Cushing-Murray JR-3 UCLA 6:07.18 5:30.79
  Kieran Casey   New Mexico DNF DNF
Women's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
9 Kendall Kelly JR-3 New Mexico 4:57.17 5:12.81
12 Claire Markey FR-1 UCLA 4:57.25 5:16.22
13 Rachael Lopez JR-3 CSU-Pueblo 6:01.03 5:16.69
15 Veronica Yamane JR-3 UCLA 5:41.66 5:22.32
16 Johanna Briscoe FR-1 New Mexico 4:04.91 5:26.54
17 Cristina Amberg   UNAT-New Mexico St. 4:58.02 5:27.49
18 Dominique Allen JR-3 Incarnate Word 7:01.21 5:29.07
27 Julia Yescas SO-2 New Mexico St. 6:47.54 5:36.81
31 Belle Moran SO-2 Azusa Pacific 6:12.17 5:38.33
35 Abbey Meck FR-1 Pepperdine 6:00.28 5:46.42
Women's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
10 Gillian Maness SO-2 CSU-Pueblo 6:49.87 6:46.72 5:15.28 6:08.88 6:05.73
14 Teresha Jacobs SO-2 New Mexico JC 6:35.54 5:44.08 5:21.57 4:17.26 5:47.30
21 Leah Salazar SO-2 New Mexico St. 6:53.98 4:51.44 5:31.18 5:37.81 4:18.32
22 Nicolette Pacheco SO-2 New Mexico St. 6:27.94 4:31.89 5:31.57 4:21.94 5:54.78
24 Madison Henry FR-1 Incarnate Word 6:48.18 5:27.88 5:34.57 4:04.24 6:48.18
25 Katherine Ramirez JR-3 Incarnate Word 4:21.25 5:21.54 5:34.93 7:05.37 6:48.62
26 Sharon Jerono SO-2 New Mexico JC 5:05.70 4:18.67 5:35.93 5:12.42 4:22.03
28 MacKenzie Everett JR-3 New Mexico 5:26.97 4:22.93 5:37.08 4:43.15 6:00.68
29 Elizabeth Reyes FR-1 New Mexico 5:54.35 4:19.86 5:37.47 5:13.85 6:51.72
32 Megan Hernandez SO-2 Incarnate Word 6:53.75 7:00.54 5:39.14 5:49.32 5:45.93
36 Samantha Dicker SO-2 New Mexico 6:19.20 4:07.01 5:47.89 5:54.85 7:32.26
37 Amanda Stahl FR-1 Pepperdine 4:23.22 4:40.77 5:50.96 5:33.42 5:12.36
38 Andrea Lucero FR-1 UTEP 4:26.29 6:09.26 5:55.05 4:51.15 5:19.55
  Danielle Martinez JR-3 Incarnate Word DNS DNS DNS DNS DNS
Women's Mile Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
20 Sydney Tencate JR-3 Hardin-Simmons 5:31.08 5:01.29
23 Nicole Bouma FR-1 CSU-Pueblo 5:33.40 4:53.40
30 Natalia Marrujo FR-1 New Mexico Highlands 5:38.26 5:41.65
33 Cynthia Kipserem SO-2 New Mexico JC 5:41.63 4:43.56
34 Allison Hebard SO-2 CSU-Pueblo 5:42.79 5:56.51
39 Jaylene Garcia SR-4 New Mexico Highlands 6:00.52 7:45.07
40 Nicole Penick FR-1 Western Texas College 6:06.41 4:38.48
41 Cassidy Aberson FR-1 Pepperdine 6:19.61 5:18.88
42 Karina Crowley FR-1 Pepperdine 6:47.77 7:44.86
43 Jakeline Blea FR-1 Southwest (N.M.) 7:12.62 6:07.73
44 Karla Prieto SO-2 Southwest (N.M.) 7:32.53 9:39.24
  Lindsay Sanger FR-1 Pepperdine DNS DNS
  Caroline Archer FR-1 Pepperdine DNS DNS
  Gabriella Sites SO-2 Southwest (N.M.) DNS DNS