June 7-10, 2017
|
Hayward Field - Eugene, OR

Women's 3000 Steeplechase Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Allie Ostrander FR-1 Boise State 9:41.31 10:10.38 10:56.88 7:50.87 10
2 Madison Boreman FR-1 Colorado 9:46.48 9:58.21 6:56.40 9:46.48 8
3 Tori Gerlach SR-4 Penn State 9:46.76 9:35.03 10:27.84 12:19.32 6
4 Elinor Purrier JR-3 New Hampshire 9:48.26 8:49.44 12:32.98 8:14.14 5
5 Grayson Murphy JR-3 Utah 9:53.66 10:41.16 11:40.52 11:40.52 4
6 Hope Schmelzle SR-4 Northern Illinois 9:55.49 7:38.53 12:06.50 12:24.37 3
7 Ellie Abrahamson SR-4 Wake Forest 9:56.18 9:20.41 9:14.45 9:32.34 2
8 Brianna Ilarda JR-3 Providence 10:02.83 7:14.04 12:51.63 7:14.04 1
9 Madeline Strandemo JR-3 Minnesota 10:04.62 10:04.62 8:21.84 9:22.30 -
10 Sarah Edwards FR-1 Virginia Tech 10:12.45 11:50.45 8:22.21 7:39.34 -
11 Katy Kunc JR-3 Kentucky 10:21.68 7:46.26 8:17.35 8:42.22 -
12 Janelle Lincks SR-4 Colorado St. 10:31.15 10:50.09 8:37.55 12:43.70 -

Women's 3000 Steeplechase Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Hope Schmelzle SR-4 Northern Illinois 9:38.70 9:50.51 8:33.75 11:13.19
2 Madison Boreman FR-1 Colorado 7:52.80 9:51.00 8:16.44 9:27.36
3 Tori Gerlach SR-4 Penn State 10:20.07 9:50.54 8:21.96 9:44.64
4 Elinor Purrier JR-3 New Hampshire 9:34.82 9:52.59 9:17.04 9:46.67
5 Allie Ostrander FR-1 Boise State 11:30.95 9:50.55 7:52.44 8:45.59
6 Grayson Murphy JR-3 Utah 11:16.07 9:53.04 8:47.81 9:47.11
7 Madeline Strandemo JR-3 Minnesota 11:33.51 9:52.74 7:18.63 9:11.25
8 Brianna Ilarda JR-3 Providence 7:45.70 9:57.04 7:39.72 8:57.34
9 Katy Kunc JR-3 Kentucky 8:50.08 9:55.59 12:48.32 9:37.73
10 Ellie Abrahamson SR-4 Wake Forest 12:36.03 10:00.02 12:06.03 9:00.02
11 Sarah Edwards FR-1 Virginia Tech 7:21.04 9:56.00 7:21.04 11:37.32
12 Janelle Lincks SR-4 Colorado St. 13:00.03 10:00.02 8:12.02 11:00.03
13 Emily Myers SR-4 Nevada 10:18.33 10:00.32 7:48.25 7:00.23
14 Kristi Rush SR-4 BYU 12:08.41 10:01.99 10:08.01 12:26.47
15 Paige Stoner SO-2 Syracuse 12:33.32 10:02.65 8:26.23 7:56.10
16 Nell Crosby SO-2 Columbia 8:53.14 10:05.84 9:17.38 11:42.78
17 Claire Borchers JR-3 Michigan 13:03.49 10:07.35 10:07.35 10:55.94
18 Taylor Austin JR-3 Indiana State 10:48.33 10:11.63 10:42.22 9:59.40
19 Amy Cashin JR-3 West Virginia 8:58.44 10:11.86 9:16.80 13:03.18
20 Taylor Janssen SR-4 North Dakota State 10:17.40 10:17.40 11:12.97 11:25.32
21 Audra DeStefano SR-4 Wyoming 8:22.61 10:20.50 8:35.02 12:12.19
22 Sage Hurta FR-1 Colorado 9:24.74 10:20.59 8:41.30 8:41.30
23 Shelby Brown JR-3 Ole Miss 8:13.00 10:24.05 10:36.54 13:18.79
24 Ellie Child SR-4 Weber State 12:29.91 10:24.92 13:13.65 13:13.65
Women's 3000 Steeplechase Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Madison Boreman FR-1 Colorado 7:58.71 12:01.02 8:51.90 9:51.00
4 Elinor Purrier JR-3 New Hampshire 12:20.74 10:34.08 12:32.59 9:52.59
6 Grayson Murphy JR-3 Utah 9:05.60 7:54.44 10:52.35 9:53.04
8 Brianna Ilarda JR-3 Providence 11:02.72 9:15.25 7:39.72 9:57.04
10 Ellie Abrahamson SR-4 Wake Forest 7:36.02 9:00.02 8:48.02 10:00.02
15 Paige Stoner SO-2 Syracuse 8:14.18 7:07.89 8:20.20 10:02.65
16 Nell Crosby SO-2 Columbia 7:28.33 11:06.43 10:48.25 10:05.84
19 Amy Cashin JR-3 West Virginia 7:08.31 9:35.15 8:09.49 10:11.86
20 Taylor Janssen SR-4 North Dakota State 9:09.49 7:30.71 10:54.45 10:17.40
21 Audra DeStefano SR-4 Wyoming 10:14.30 9:49.48 13:20.45 10:20.50
22 Sage Hurta FR-1 Colorado 7:20.62 8:22.68 10:51.62 10:20.59
23 Shelby Brown JR-3 Ole Miss 13:25.03 11:32.70 12:22.62 10:24.05
Women's 3000 Steeplechase Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Hope Schmelzle SR-4 Northern Illinois 9:50.51 9:26.89
3 Tori Gerlach SR-4 Penn State 9:50.54 8:04.25
5 Allie Ostrander FR-1 Boise State 9:50.55 9:38.74
7 Madeline Strandemo JR-3 Minnesota 9:52.74 8:47.54
9 Katy Kunc JR-3 Kentucky 9:55.59 9:43.68
11 Sarah Edwards FR-1 Virginia Tech 9:56.00 9:50.04
12 Janelle Lincks SR-4 Colorado St. 10:00.02 9:30.02
13 Emily Myers SR-4 Nevada 10:00.32 10:54.35
14 Kristi Rush SR-4 BYU 10:01.99 12:32.49
17 Claire Borchers JR-3 Michigan 10:07.35 8:11.96
18 Taylor Austin JR-3 Indiana State 10:11.63 9:47.17
24 Ellie Child SR-4 Weber State 10:24.92 7:23.70