May 25-27, 2017
|
Mickey Miller Blackwell Stadium - Gulf Shores, AL

Men's 5000 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Jackson Thomas SR-4 Bacone 14:40.13 10
2 Geoffrey Kipchumba JR-3 William Carey 14:41.16 8
3 Matt Hall SR-4 Taylor 14:54.17 6
4 Kieran Lumb FR-1 British Columbia 14:56.16 5
5 Jesse Hooton SR-4 British Columbia 14:59.45 4
6 Garrett Kraal JR-3 Northwest Christian 15:04.81 3
7 John Gay JR-3 British Columbia 15:05.82 2
8 Jacob Reinking SR-4 Indiana Wesleyan 15:09.65 1
9 Nolan Ryan JR-3 Lewis-Clark 15:32.98 -
10 Adam Sandidge JR-3 Campbellsville 15:39.86 -
11 Tyler Boone SR-4 Bryan 15:41.91 -
12 Ryan Thompson SO-2 Biola 15:43.10 -
13 Michael Milic FR-1 British Columbia 15:47.54 -
14 Will Norris SR-4 Northwestern (Iowa) 15:55.45 -
15 Dylan Walker SR-4 College of Idaho 16:15.26 -
  Colin De Young FR-1 Cornerstone DNF   

Men's 5000 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Geoffrey Kipchumba JR-3 William Carey 15:51.31 11:28.57 17:58.16 15:06.01
2 Jesse Hooton SR-4 British Columbia 14:29.93 18:07.41 18:43.65 15:06.17
3 Garrett Kraal JR-3 Northwest Christian 11:10.68 12:41.31 16:18.83 15:06.32
4 Matt Hall SR-4 Taylor 11:47.48 15:25.16 13:18.18 15:07.02
5 Jacob Reinking SR-4 Indiana Wesleyan 12:15.21 18:54.58 13:00.59 15:07.66
6 Kieran Lumb FR-1 British Columbia 15:07.67 11:11.68 18:27.36 15:07.67
7 Nolan Ryan JR-3 Lewis-Clark 16:20.91 11:57.52 12:33.85 15:08.25
8 Michael Milic FR-1 British Columbia 16:39.48 13:46.84 11:57.81 15:08.61
9 Dylan Walker SR-4 College of Idaho 17:09.39 11:41.44 10:37.68 15:10.96
10 Adam Sandidge JR-3 Campbellsville 16:56.42 12:03.40 14:48.22 15:15.69
11 Tyler Boone SR-4 Bryan 17:28.09 12:43.08 13:29.05 15:19.37
12 John Gay JR-3 British Columbia 16:07.96 11:22.18 14:26.55 15:21.86
13 Jackson Thomas SR-4 Bacone 14:00.85 16:56.42 16:47.17 15:24.01
14 Will Norris SR-4 Northwestern (Iowa) 17:35.37 12:57.64 15:07.25 15:25.76
15 Ryan Thompson SO-2 Biola 19:19.52 14:13.41 17:18.93 15:27.61
16 Colin De Young FR-1 Cornerstone 14:25.47 13:01.72 12:24.49 15:30.61
17 Connor Cushman SR-4 Southern Oregon 14:47.37 17:44.84 15:06.05 15:34.07
18 Jack Roberts JR-3 Oregon Tech 12:43.37 12:24.52 15:04.74 15:42.43
19 Stephen Merchant JR-3 Siena Heights 16:11.29 17:36.99 15:23.68 15:52.24
20 Jordan Bramblett SO-2 Embry-Riddle Arizona 19:57.92 12:46.67 11:39.58 15:58.33
21 Seth Schenck JR-3 Columbia (Mo.) 16:29.99 11:32.03 16:58.82 16:01.15
  Tony Floyd FR-1 Madonna DNS DNS DNS DNS
  Cam Knudsen SR-4 St. Francis (Ill.) DNS DNS DNS DNS
Men's 5000 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
11 Tyler Boone SR-4 Bryan 16:23.73 15:19.37 19:27.60
12 John Gay JR-3 British Columbia 11:49.84 15:21.86 19:39.98
13 Jackson Thomas SR-4 Bacone 11:51.49 15:24.01 16:47.17
14 Will Norris SR-4 Northwestern (Iowa) 19:26.46 15:25.76 10:48.04
15 Ryan Thompson SO-2 Biola 12:59.20 15:27.61 15:55.44
16 Colin De Young FR-1 Cornerstone 16:07.84 15:30.61 12:15.19
17 Connor Cushman SR-4 Southern Oregon 15:34.07 15:34.07 19:08.91
18 Jack Roberts JR-3 Oregon Tech 12:43.37 15:42.43 13:58.77
19 Stephen Merchant JR-3 Siena Heights 13:10.36 15:52.24 17:17.95
21 Seth Schenck JR-3 Columbia (Mo.) 19:13.38 16:01.15 14:05.82
  Cam Knudsen SR-4 St. Francis (Ill.) DNS DNS DNS
  Tony Floyd FR-1 Madonna DNS DNS DNS
Men's 5000 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Geoffrey Kipchumba JR-3 William Carey 15:06.01
2 Jesse Hooton SR-4 British Columbia 15:06.17
3 Garrett Kraal JR-3 Northwest Christian 15:06.32
4 Matt Hall SR-4 Taylor 15:07.02
5 Jacob Reinking SR-4 Indiana Wesleyan 15:07.66
6 Kieran Lumb FR-1 British Columbia 15:07.67
7 Nolan Ryan JR-3 Lewis-Clark 15:08.25
8 Michael Milic FR-1 British Columbia 15:08.61
9 Dylan Walker SR-4 College of Idaho 15:10.96
10 Adam Sandidge JR-3 Campbellsville 15:15.69
20 Jordan Bramblett SO-2 Embry-Riddle Arizona 15:58.33