May 12-13, 2017
|
Hamline - St. Paul, MN

Men's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Donson Cook-Gallardo JR-3 Carleton 1:49.88 10
2 Evan Hatton SO-2 Bethel (Minn.) 1:51.30 8
3 Ben Withbroe SR-4 Carleton 1:51.56 6
4 Nolan Ebner JR-3 Macalester 1:51.95 5
5 Kyle Fredrickson SR-4 Gustavus Adolphus 1:54.13 4
6 Isaac Krause SR-4 Hamline 1:54.63 3
7 Sam Jewson JR-3 Hamline 1:56.30 2
8 David Huffman JR-3 Bethel (Minn.) 1:58.02 1
9 Brandon Krogman JR-3 Saint Mary's (Minn.) 1:58.04 -

Men's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Evan Hatton SO-2 Bethel (Minn.) 1:49.34 2:25.78 1:31.12 1:53.89 1:27.70
2 Donson Cook-Gallardo JR-3 Carleton 1:32.52 2:07.22 2:09.53 1:55.65 1:57.97
3 Nolan Ebner JR-3 Macalester 2:26.76 2:08.12 1:44.83 1:56.47 1:40.17
4 Sam Jewson JR-3 Hamline 1:20.89 1:50.51 2:03.04 1:53.92 2:13.29
5 Ben Withbroe SR-4 Carleton 1:59.38 1:53.59 1:44.31 1:55.90 2:28.36
6 Isaac Krause SR-4 Hamline 1:41.42 1:36.76 1:43.75 1:56.57 2:00.07
7 Kyle Fredrickson SR-4 Gustavus Adolphus 1:26.59 2:07.61 1:22.03 1:53.93 1:55.07
8 Brandon Krogman JR-3 Saint Mary's (Minn.) 1:25.47 1:58.52 1:30.03 1:53.96 1:20.92
9 David Huffman JR-3 Bethel (Minn.) 1:51.82 1:59.98 2:10.46 1:56.48 2:12.79
10 Sean Lonergan FR-1 St. Olaf 1:53.34 2:05.02 1:21.79 1:56.84 1:51.00
11 Jess Palyan SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:28.10 2:16.26 2:03.34 1:57.46 2:24.48
12 Jonathan Lenz SR-4 St. Olaf 2:21.08 2:29.31 1:22.30 1:57.56 2:19.90
13 Nick Sokolowski JR-3 St. Olaf 2:04.76 1:48.28 1:31.80 1:57.69 1:56.52
14 Anthony Kuplic SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:33.80 2:29.03 2:02.80 1:59.22 1:27.03
15 Tayeb Zaidi SR-4 Macalester 2:26.25 1:39.50 1:28.71 1:59.87 1:34.70
16 Bailey LaChance SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:32.80 2:03.92 2:25.58 2:00.31 1:27.83
17 Alex Ozark SO-2 Hamline 1:48.70 2:27.34 2:00.77 2:00.77 2:17.68
18 Tyler Lerbakken SR-4 Hamline 1:37.04 2:11.01 2:11.01 2:01.30 2:20.71
19 Taylor Huffman JR-3 Bethel (Minn.) 1:59.32 2:11.49 1:47.14 2:01.75 1:48.36
20 Liam Getzloff SO-2 St. Olaf 1:30.12 2:33.45 2:07.87 2:01.78 1:45.95
21 Jackson Simon FR-1 St. Olaf 2:15.51 2:35.22 2:15.51 2:03.19 1:26.24
22 Chase Graff SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:26.96 2:23.25 1:33.86 2:03.49 1:43.74
23 Bridger Pavelka FR-1 Gustavus Adolphus 2:38.60 1:27.97 2:41.07 2:03.90 2:39.84
24 Sam Longenbach SR-4 St. Olaf 1:50.92 2:00.90 1:39.71 2:04.63 2:04.63
25 Brendon Nuese SO-2 Bethel (Minn.) 1:44.10 2:01.66 2:33.02 2:05.42 2:01.66
26 Jack Schugel SO-2 Gustavus Adolphus 2:40.55 1:40.35 2:22.99 2:05.43 1:55.40
27 Ryan Trapp SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:00.36 2:00.36 1:51.10 2:12.26 2:25.49
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Donson Cook-Gallardo JR-3 Carleton 2:28.04 1:55.65
5 Ben Withbroe SR-4 Carleton 1:39.68 1:55.90
9 David Huffman JR-3 Bethel (Minn.) 1:25.03 1:56.48
12 Jonathan Lenz SR-4 St. Olaf 2:02.27 1:57.56
13 Nick Sokolowski JR-3 St. Olaf 2:08.29 1:57.69
14 Anthony Kuplic SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:27.84 1:59.22
17 Alex Ozark SO-2 Hamline 2:03.19 2:00.77
18 Tyler Lerbakken SR-4 Hamline 2:08.58 2:01.30
24 Sam Longenbach SR-4 St. Olaf 1:43.45 2:04.63
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Nolan Ebner JR-3 Macalester 1:35.51 1:56.47 2:26.76 1:39.00 2:13.94 2:26.76 1:35.51
6 Isaac Krause SR-4 Hamline 1:26.27 1:56.57 1:21.60 2:22.22 1:27.43 1:21.60 2:23.39
10 Sean Lonergan FR-1 St. Olaf 1:53.34 1:56.84 2:00.35 1:24.13 2:03.85 1:35.81 2:05.02
11 Jess Palyan SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:37.50 1:57.46 1:24.58 1:23.40 1:42.19 1:25.75 2:11.56
15 Tayeb Zaidi SR-4 Macalester 1:59.87 1:59.87 2:03.47 2:17.85 2:35.84 1:23.91 1:26.31
20 Liam Getzloff SO-2 St. Olaf 1:49.61 2:01.78 1:41.08 2:05.44 2:18.83 2:34.66 1:30.12
21 Jackson Simon FR-1 St. Olaf 1:53.34 2:03.19 1:38.56 2:38.92 1:36.09 2:13.05 2:01.96
23 Bridger Pavelka FR-1 Gustavus Adolphus 2:12.58 2:03.90 2:37.36 1:52.75 2:37.36 2:39.84 2:31.16
25 Brendon Nuese SO-2 Bethel (Minn.) 2:31.76 2:05.42 2:09.19 2:35.52 1:41.59 1:54.14 2:05.42
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Evan Hatton SO-2 Bethel (Minn.) 1:53.89
4 Sam Jewson JR-3 Hamline 1:53.92
7 Kyle Fredrickson SR-4 Gustavus Adolphus 1:53.93
8 Brandon Krogman JR-3 Saint Mary's (Minn.) 1:53.96
16 Bailey LaChance SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:00.31
19 Taylor Huffman JR-3 Bethel (Minn.) 2:01.75
22 Chase Graff SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:03.49
26 Jack Schugel SO-2 Gustavus Adolphus 2:05.43
27 Ryan Trapp SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:12.26