May 12-13, 2017
|
Hamline - St. Paul, MN

Women's 1500 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Annika Halverson JR-3 Bethel (Minn.) 6:00.52 4:26.84 4:52.39 3:35.75 4:43.87 10
2 Meg Mathison FR-1 Carleton 4:12.76 3:35.84 5:52.15 4:04.24 4:43.99 8
3 Kayla Janto SR-4 St. Thomas (Minn.) 5:50.90 6:08.02 6:02.31 5:02.40 4:45.28 6
4 Ali Glassbrenner JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:35.96 5:30.57 3:21.22 5:53.57 4:47.45 5
5 Jenny Walz JR-3 St. Thomas (Minn.) 3:21.24 5:24.86 3:29.86 4:07.24 4:47.48 4
6 Josephine Brekke SR-4 St. Olaf 4:06.72 4:47.35 6:08.62 4:58.96 4:50.25 3
7 Emma Weber SR-4 St. Benedict 5:42.68 5:57.20 4:47.50 6:00.10 4:50.40 2
8 Eliza Ramsey SR-4 Macalester 3:38.65 6:01.50 3:44.48 5:20.69 4:51.53 1
9 Sadie Novak-Klug JR-3 Gustavus Adolphus 5:06.79 5:24.49 5:59.89 4:28.44 4:54.99 -
10 Nicole Nipper SR-4 Carleton 5:33.99 3:59.41 4:58.52 4:37.83 4:55.56 -
11 Lydia Hayes JR-3 Gustavus Adolphus 5:10.80 4:19.50 6:23.21 5:56.06 5:01.74 -
12 Olivia Dengel JR-3 St. Benedict 5:18.31 5:30.55 5:36.67 5:58.09 5:06.06 -

Women's 1500 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Meg Mathison FR-1 Carleton 5:03.52 5:53.13 5:29.78 5:35.62 4:43.09 3:56.39 4:51.84
2 Annika Halverson JR-3 Bethel (Minn.) 5:27.11 5:12.38 4:57.64 3:32.18 6:11.31 3:55.76 4:54.69
3 Kayla Janto SR-4 St. Thomas (Minn.) 5:12.62 3:44.97 5:21.38 3:56.65 4:55.09 3:59.58 4:52.16
4 Olivia Dengel JR-3 St. Benedict 3:56.51 5:01.55 5:04.50 4:46.77 4:43.81 4:31.98 4:55.63
5 Jenny Walz JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:30.19 4:20.06 4:17.14 5:18.50 4:40.52 4:49.28 4:52.20
6 Ali Glassbrenner JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:05.65 4:02.69 5:16.68 3:47.89 5:01.88 3:39.01 4:55.96
7 Eliza Ramsey SR-4 Macalester 3:30.64 5:33.51 6:02.77 4:08.67 4:05.75 6:17.39 4:52.55
8 Emma Weber SR-4 St. Benedict 4:26.98 5:14.44 4:18.08 4:35.88 4:18.08 5:55.97 4:56.64
9 Josephine Brekke SR-4 St. Olaf 5:16.24 5:19.17 5:51.38 6:08.94 4:11.82 3:33.76 4:52.81
10 Lydia Hayes JR-3 Gustavus Adolphus 6:17.75 5:12.32 3:28.21 5:56.93 5:42.06 4:06.88 4:57.44
11 Nicole Nipper SR-4 Carleton 4:53.27 4:32.75 3:45.82 5:02.07 5:46.06 4:38.61 4:53.27
12 Sadie Novak-Klug JR-3 Gustavus Adolphus 5:07.55 6:15.57 3:29.97 4:05.45 4:49.81 4:46.85 4:55.72
13 Helen Schuda FR-1 Carleton 6:16.69 6:10.75 4:00.25 4:59.57 5:55.92 6:10.75 4:56.60
14 Julia Giefer JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:42.50 5:12.72 4:34.00 5:54.41 5:48.45 3:28.48 4:57.82
15 Tierney Winter FR-1 Gustavus Adolphus 4:23.30 5:35.11 6:22.98 5:47.08 6:28.96 5:53.06 4:59.20
16 Molly Sweet FR-1 Saint Mary's (Minn.) 5:17.81 4:29.84 3:38.87 6:23.77 5:11.82 3:29.88 4:59.82
17 Alyssa Nash JR-3 Hamline 4:48.05 5:27.06 6:15.07 5:36.06 3:45.04 4:45.05 5:00.05
18 Holly Hankins JR-3 Hamline 6:18.60 5:06.48 5:57.56 6:12.59 5:36.53 5:33.53 5:00.47
19 Shannon Strickland SR-4 St. Catherine 6:18.40 4:32.45 5:48.13 3:37.96 3:59.15 6:06.30 5:02.72
20 Karlyn Russell SR-4 Macalester 5:16.27 6:17.09 4:27.61 6:29.25 3:32.87 5:10.19 5:04.10
21 Kelly Segura SO-2 Bethel (Minn.) 3:37.16 4:16.93 5:27.27 4:26.10 3:49.40 5:21.16 5:05.86
22 Victoria Simones SR-4 St. Thomas (Minn.) 6:31.97 6:07.47 6:01.34 3:40.48 3:37.42 5:18.47 5:06.22
23 Meredith Moore FR-1 St. Olaf 6:07.49 4:17.25 5:12.37 4:14.18 3:55.81 4:20.31 5:06.24
24 Carmen Garson-Shumway JR-3 Macalester 4:50.29 3:39.27 4:56.47 6:13.68 5:36.62 5:21.18 5:08.82
25 Katrin O'Grady SO-2 Macalester 5:50.58 4:51.63 6:09.19 6:12.29 5:38.17 6:40.21 5:10.24
26 Megan Gossfeld JR-3 St. Thomas (Minn.) 6:22.88 4:30.82 6:35.33 5:54.86 4:15.25 4:09.03 5:11.28
27 Caitie Ryan SO-2 St. Thomas (Minn.) 3:44.21 5:12.64 5:28.43 5:47.37 5:22.11 6:50.53 5:15.79
28 Elena Torry-Schrag SR-4 Macalester 4:31.51 4:05.65 6:47.26 3:49.49 5:23.22 6:37.56 5:23.22
Women's 1500 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Meg Mathison FR-1 Carleton 4:51.84 6:04.80 5:41.46 4:51.84 4:19.74 5:09.35
3 Kayla Janto SR-4 St. Thomas (Minn.) 6:19.81 3:47.89 5:06.77 4:52.16 5:09.69 6:19.81
5 Jenny Walz JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:05.45 6:16.94 3:56.69 4:52.20 4:37.59 4:40.52
7 Eliza Ramsey SR-4 Macalester 3:45.27 5:10.11 5:24.73 4:52.55 4:23.30 3:45.27
9 Josephine Brekke SR-4 St. Olaf 4:35.25 5:16.24 5:13.31 4:52.81 4:11.82 5:30.88
11 Nicole Nipper SR-4 Carleton 4:50.34 4:21.01 5:34.33 4:53.27 3:51.69 3:37.02
12 Sadie Novak-Klug JR-3 Gustavus Adolphus 6:21.48 6:18.53 3:41.79 4:55.72 4:20.24 5:25.30
13 Helen Schuda FR-1 Carleton 4:44.74 5:41.09 5:32.20 4:56.60 6:04.82 3:36.52
14 Julia Giefer JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:28.04 6:21.21 6:12.28 4:57.82 5:03.78 4:04.22
17 Alyssa Nash JR-3 Hamline 4:42.05 4:33.05 5:24.06 5:00.05 3:42.04 5:18.06
20 Karlyn Russell SR-4 Macalester 4:58.02 5:04.10 5:58.84 5:04.10 5:34.51 3:45.04
21 Kelly Segura SO-2 Bethel (Minn.) 6:07.04 5:39.51 5:11.98 5:05.86 6:07.04 4:53.63
22 Victoria Simones SR-4 St. Thomas (Minn.) 3:40.48 5:24.60 5:55.22 5:06.22 6:35.03 6:04.41
28 Elena Torry-Schrag SR-4 Macalester 6:21.40 5:36.15 5:45.85 5:23.22 5:03.83 4:25.04
Women's 1500 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Annika Halverson JR-3 Bethel (Minn.) 6:17.21 4:54.69 3:38.07
4 Olivia Dengel JR-3 St. Benedict 3:32.86 4:55.63 5:01.55
6 Ali Glassbrenner JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:23.41 4:55.96 5:19.64
8 Emma Weber SR-4 St. Benedict 4:12.15 4:56.64 3:42.48
10 Lydia Hayes JR-3 Gustavus Adolphus 4:42.57 4:57.44 5:48.01
15 Tierney Winter FR-1 Gustavus Adolphus 6:25.97 4:59.20 5:26.13
16 Molly Sweet FR-1 Saint Mary's (Minn.) 4:26.84 4:59.82 5:38.80
18 Holly Hankins JR-3 Hamline 3:48.36 5:00.47 6:12.59
19 Shannon Strickland SR-4 St. Catherine 4:29.42 5:02.72 3:47.04
23 Meredith Moore FR-1 St. Olaf 5:12.37 5:06.24 5:03.18
24 Carmen Garson-Shumway JR-3 Macalester 5:36.62 5:08.82 5:05.74
25 Katrin O'Grady SO-2 Macalester 6:15.39 5:10.24 6:21.60
26 Megan Gossfeld JR-3 St. Thomas (Minn.) 6:35.33 5:11.28 6:01.09
27 Caitie Ryan SO-2 St. Thomas (Minn.) 3:53.69 5:15.79 5:37.90