May 6- 7, 2017
|
Mount St. Mary's - Emmitsburg, MD

Men's 1500 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Trevor Guerrera JR-3 Sacred Heart 3:57.23 3:14.53 4:20.96 5:08.40 10
2 Joe Gioielli SR-4 Central Connecticut 3:59.53 3:11.63 5:04.21 3:04.44 8
3 Joseph Abbatiello JR-3 Wagner 4:00.68 4:48.82 4:24.75 3:05.33 6
4 Nicholas Pandolfo FR-1 Sacred Heart 4:01.51 4:20.83 4:54.65 4:57.06 5
5 Matthew Whalen SO-2 Wagner 4:03.32 2:55.19 3:41.43 5:01.72 4
6 Brian Hackman SO-2 Saint Francis (Pa.) 4:04.32 3:52.11 3:39.89 4:18.98 3
7 Jeremie Venne SO-2 Saint Francis (Pa.) 4:06.29 4:55.55 4:28.46 4:58.01 2
8 Benjamin Finnigan SO-2 Mount St. Mary's 4:07.88 3:50.53 3:10.87 4:10.36 1
9 Noah Rotich FR-1 Fairleigh Dickinson 4:10.17 3:30.15 2:57.62 3:10.13 -
10 Julio Arredondo FR-1 Central Connecticut 4:11.04 5:26.36 3:58.49 4:48.70 -
11 Alexander Evans SR-4 Bryant 4:17.91 4:10.18 3:18.59 5:12.08 -
12 Scott Baker JR-3 Mount St. Mary's 4:30.46 4:25.05 3:58.01 3:47.19 -

Men's 1500 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Nicholas Pandolfo FR-1 Sacred Heart 5:00.47 4:57.97 4:57.97 3:25.32 4:10.39 3:22.82 5:20.50
2 Benjamin Finnigan SO-2 Mount St. Mary's 3:26.03 3:38.59 3:41.10 3:43.62 4:11.25 3:41.10 5:11.55
3 Joe Gioielli SR-4 Central Connecticut 3:49.20 4:44.61 4:26.98 3:41.64 4:11.86 5:04.75 3:46.68
4 Matthew Whalen SO-2 Wagner 3:19.24 5:05.17 4:44.99 4:22.29 4:12.20 4:47.51 3:06.63
5 Julio Arredondo FR-1 Central Connecticut 3:25.06 3:47.84 3:09.87 4:20.75 4:13.15 4:38.47 3:07.34
6 Joseph Abbatiello JR-3 Wagner 3:04.95 3:42.95 3:10.02 4:23.49 4:13.35 5:21.76 4:20.95
7 Jeremie Venne SO-2 Saint Francis (Pa.) 5:19.55 4:16.15 4:36.44 3:02.60 4:13.61 3:15.28 5:17.02
8 Brian Hackman SO-2 Saint Francis (Pa.) 5:04.41 3:15.33 5:19.63 3:10.26 4:13.67 3:30.55 5:12.02
9 Trevor Guerrera JR-3 Sacred Heart 4:16.30 4:31.53 4:34.06 4:06.15 4:13.76 3:05.25 5:14.67
10 Alexander Evans SR-4 Bryant 3:53.79 5:27.81 5:22.72 5:25.26 4:14.11 4:36.98 5:02.39
11 Noah Rotich FR-1 Fairleigh Dickinson 3:56.77 3:54.23 3:38.95 3:44.04 4:14.59 2:58.22 4:06.96
12 Scott Baker JR-3 Mount St. Mary's 5:10.58 4:39.00 5:39.53 5:36.90 4:23.20 4:39.00 4:33.73
13 Nicholas Ruiz SR-4 LIU Brooklyn 4:13.76 5:14.56 5:38.35 3:44.68 4:24.33 3:49.97 4:16.40
14 Abdallah Hammad FR-1 Fairleigh Dickinson 4:47.11 5:08.98 4:41.64 4:03.36 4:33.43 5:03.51 4:30.70
15 Joshua Utate SR-4 Fairleigh Dickinson 5:06.60 3:45.77 3:40.19 3:20.68 4:38.72 4:19.21 3:17.90
16 matthew morales FR-1 St. Francis (N.Y.) 3:35.41 5:31.62 5:54.29 5:03.27 4:43.43 5:17.45 4:54.77
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Joseph Abbatiello JR-3 Wagner 4:38.69 3:35.35 4:03.22 3:25.22 4:13.35 4:53.89 4:53.89
7 Jeremie Venne SO-2 Saint Francis (Pa.) 5:14.48 5:09.41 5:17.02 4:51.66 4:13.61 3:40.64 4:03.47
8 Brian Hackman SO-2 Saint Francis (Pa.) 3:45.77 3:12.79 4:51.72 4:54.26 4:13.67 4:16.21 4:36.50
9 Trevor Guerrera JR-3 Sacred Heart 3:12.86 5:27.35 3:43.31 3:38.24 4:13.76 5:14.67 3:40.78
10 Alexander Evans SR-4 Bryant 4:49.69 3:41.08 3:43.62 5:12.56 4:14.11 3:08.05 3:48.70
12 Scott Baker JR-3 Mount St. Mary's 4:17.94 5:34.27 3:46.36 3:48.99 4:23.20 5:10.58 3:14.77
14 Abdallah Hammad FR-1 Fairleigh Dickinson 3:16.87 3:46.95 3:11.40 4:14.29 4:33.43 3:57.89 4:00.62
15 Joshua Utate SR-4 Fairleigh Dickinson 3:20.68 3:29.04 4:41.51 3:17.90 4:38.72 3:40.19 5:01.02
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Nicholas Pandolfo FR-1 Sacred Heart 2:55.28 4:10.39 4:17.91
2 Benjamin Finnigan SO-2 Mount St. Mary's 5:21.60 4:11.25 5:06.53
3 Joe Gioielli SR-4 Central Connecticut 4:49.64 4:11.86 3:44.16
4 Matthew Whalen SO-2 Wagner 3:19.24 4:12.20 4:02.12
5 Julio Arredondo FR-1 Central Connecticut 4:53.66 4:13.15 4:58.72
11 Noah Rotich FR-1 Fairleigh Dickinson 3:13.49 4:14.59 4:19.69
13 Nicholas Ruiz SR-4 LIU Brooklyn 4:00.54 4:24.33 5:11.91
16 matthew morales FR-1 St. Francis (N.Y.) 6:05.63 4:43.43 3:26.91