May 5- 6, 2017
|
Howard Wood Field - Sioux Falls, SD

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Kyle Burdick SO-2 South Dakota St. 4:03.75 3:45.69
2 Jacob Simmons SO-2 South Dakota 4:15.71 3:50.37
3 Eldon Warner SO-2 South Dakota 4:21.09 3:51.05
4 Zach Lundberg FR-1 Sioux Falls 4:45.18 3:51.85
5 Mason Phillips SO-2 Sioux Falls 3:59.99 3:55.28
6 Lukas Nelson FR-1 South Dakota St. 3:35.66 3:56.98
7 Sebastian Sowada JR-3 South Dakota St. 4:45.68 3:58.06
8 Ayrton Ledesma Freshman Unat-Gillette College 5:00.73 3:58.67
9 Micah Mather FR-1 South Dakota St. 4:41.32 4:00.44
10 Jesus Urtusuastegui   UNAT-Augustana (S.D.) 4:29.35 4:02.65
11 Cameron Harming FR-1 Dakota State 2:50.16 4:03.08
12 Logan Burns SO-2 Augustana (S.D.) 4:42.05 4:03.14
13 Aaron Runge FR-1 Augustana (S.D.) 4:06.10 4:03.66
14 Nathan Wendt SO-2 South Dakota 4:06.72 4:04.27
15 Hunter Paulsen SO-2 South Dakota 5:09.76 4:05.84
16 Jordan Hanna SO-2 South Dakota St. 5:05.29 4:06.20
17 Daniel Radkte FR-1 South Dakota St. 3:59.27 4:06.67
18 Alex Tietz SO-2 Augustana (S.D.) 4:46.43 4:06.92
19 Jase Kraft SO-2 Sioux Falls 4:19.63 4:07.26
20 Alex Derr FR-1 Dakota State 4:56.23 4:08.93
21 Chris Kveseth SR-4 SW Minnesota St. 3:46.97 4:09.41
22 Bashir Aidrus FR-1 SW Minnesota St. 4:59.81 4:09.84
23 Ray Munsterman   UNAT-South Dakota St. 4:07.77 4:10.27
24 Pierce Libbey SO-2 South Dakota 5:07.53 4:12.07
25 Brice Cowman JR-3 South Dakota 4:47.49 4:12.18
26 Connor Haaland   UNAT-South Dakota St. 3:27.37 4:12.89
27 Nick Lawson JR-3 Sioux Falls 4:03.56 4:16.37
28 Israel Parsons JR-3 Sioux Falls 4:52.43 4:16.51
29 Lawson Sims Freshman Unattached 5:15.79 4:16.74
30 John Noyes SO-2 Sioux Falls 4:34.50 4:21.42
31 Kelly Fitzsimmons SR-4 SW Minnesota St. 4:17.48 4:22.73
32 Corey Hermann SO-2 Dakota State 4:51.58 4:25.07
33 Taylor Hauge SR-4 Dakota State 3:49.16 4:29.60
34 Alex Solheim SR-4 SW Minnesota St. 3:20.09 4:30.39
35 Shane Herman SO-2 Sioux Falls 4:46.20 4:32.57
36 Joey Black JR-3 Wayne St. (Neb.) 5:49.85 4:39.88
37 Alejandro Sanchez SR-4 South Dakota St. 6:05.79 4:50.31
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
16 Jordan Hanna SO-2 South Dakota St. 5:10.22 4:52.98 4:55.44 5:02.83 3:24.35 4:06.20 4:20.98
17 Daniel Radkte FR-1 South Dakota St. 3:34.61 4:43.67 4:43.67 3:27.21 3:49.41 4:06.67 3:12.41
21 Chris Kveseth SR-4 SW Minnesota St. 4:04.43 4:46.83 5:06.78 4:04.43 4:44.33 4:09.41 5:09.27
23 Ray Munsterman   UNAT-South Dakota St. 3:02.70 5:12.84 4:47.81 3:17.72 4:30.30 4:10.27 5:25.36
27 Nick Lawson JR-3 Sioux Falls 4:31.76 4:11.25 3:07.15 4:21.50 3:12.28 4:16.37 3:09.72
28 Israel Parsons JR-3 Sioux Falls 3:43.17 4:57.56 4:57.56 5:10.38 5:10.38 4:16.51 4:54.99
30 John Noyes SO-2 Sioux Falls 3:42.21 4:58.02 5:34.62 5:21.55 5:16.32 4:21.42 4:39.72
31 Kelly Fitzsimmons SR-4 SW Minnesota St. 4:04.34 5:33.67 5:15.28 5:17.91 3:40.70 4:22.73 5:02.14
32 Corey Hermann SO-2 Dakota State 4:06.52 5:36.64 4:25.07 3:29.41 4:54.23 4:25.07 3:29.41
33 Taylor Hauge SR-4 Dakota State 4:24.21 4:32.30 4:59.26 4:43.08 4:59.26 4:29.60 4:10.73
34 Alex Solheim SR-4 SW Minnesota St. 5:32.58 5:35.29 4:30.39 3:49.84 3:14.68 4:30.39 4:03.36
35 Shane Herman SO-2 Sioux Falls 3:16.25 4:02.59 4:18.95 4:59.83 3:21.71 4:32.57 3:59.87
36 Joey Black JR-3 Wayne St. (Neb.) 4:06.30 4:59.48 3:55.10 3:55.10 4:03.50 4:39.88 5:55.45
37 Alejandro Sanchez SR-4 South Dakota St. 5:10.64 5:57.09 6:05.79 3:37.74 5:45.47 4:50.31 5:33.86
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
11 Cameron Harming FR-1 Dakota State 3:14.47 4:03.08
12 Logan Burns SO-2 Augustana (S.D.) 4:00.71 4:03.14
13 Aaron Runge FR-1 Augustana (S.D.) 5:02.14 4:03.66
14 Nathan Wendt SO-2 South Dakota 4:28.70 4:04.27
15 Hunter Paulsen SO-2 South Dakota 4:03.39 4:05.84
18 Alex Tietz SO-2 Augustana (S.D.) 4:11.86 4:06.92
20 Alex Derr FR-1 Dakota State 4:16.40 4:08.93
22 Bashir Aidrus FR-1 SW Minnesota St. 3:52.36 4:09.84
24 Pierce Libbey SO-2 South Dakota 4:34.76 4:12.07
25 Brice Cowman JR-3 South Dakota 5:22.79 4:12.18
26 Connor Haaland   UNAT-South Dakota St. 3:12.20 4:12.89
29 Lawson Sims Freshman Unattached 3:58.77 4:16.74
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kyle Burdick SO-2 South Dakota St. 4:17.29 4:33.09 4:15.03 3:45.69 3:59.24
2 Jacob Simmons SO-2 South Dakota 2:45.87 4:57.18 4:22.63 3:50.37 3:15.82
3 Eldon Warner SO-2 South Dakota 4:41.89 2:57.91 3:46.43 3:51.05 4:28.02
4 Zach Lundberg FR-1 Sioux Falls 3:30.99 4:24.31 3:56.49 3:51.85 3:28.67
5 Mason Phillips SO-2 Sioux Falls 2:44.70 3:52.93 3:36.46 3:55.28 3:27.05
6 Lukas Nelson FR-1 South Dakota St. 4:25.42 3:07.22 3:38.03 3:56.98 4:25.42
7 Sebastian Sowada JR-3 South Dakota St. 4:45.68 3:31.88 2:53.79 3:58.06 3:39.02
8 Ayrton Ledesma Freshman Unat-Gillette College 3:18.10 2:59.01 3:22.87 3:58.67 3:15.71
9 Micah Mather FR-1 South Dakota St. 3:43.61 5:07.77 3:19.57 4:00.44 2:50.72
10 Jesus Urtusuastegui   UNAT-Augustana (S.D.) 3:11.70 4:14.79 4:26.92 4:02.65 4:56.04
19 Jase Kraft SO-2 Sioux Falls 3:12.87 5:11.55 4:27.04 4:07.26 2:58.03