May 5- 6, 2017
|
Howard Wood Field - Sioux Falls, SD

Girls 1,600m Sprint Medley Division 4

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Viborg/Hurley HS Lexie Jensen, Holly Richards, Emily Bjerkaas, Kirsten Paetow 5:30.71 3:54.36 4:59.46 3:10.10 4:20.40 3:41.34 3:54.36
2 Deubrook Area HS Cortney Bauman, Ashley Vandermeer, Josie Olsen, Shaylee DeBeer 3:52.52 4:42.15 4:00.35 3:31.62 4:21.25 4:29.09 5:08.28
3 Newell HS Lexa Burtzlaff, Austin Alexander, Kayden Steele, Delaney Leber 3:28.41 4:52.83 3:49.52 3:36.33 4:23.81 3:44.24 4:10.62
4 Corsica/Stickney HS Alexis Tilton, Jenna Bamberg, Courtney Menning, Rachel Gerlach 4:34.68 4:15.83 3:19.28 4:10.44 4:29.29 5:31.23 5:39.31
5 Lake Preston HS Lindsay Hillestad, Rylie Brown, Ashley Neeley, Ashlyn DeKnikker 3:57.31 5:20.91 4:10.80 3:54.62 4:29.67 4:13.49 4:05.40
6 Potter County HS Jenna Robbennolt, Mercades Genzler, Makaivry Schatz, Sierra Wieseler 3:12.93 5:26.07 5:47.81 4:12.70 4:31.72 5:26.07 4:58.90
7 Arlington HS Mady Gilbertson, Jeryn Christensen, Tanley Goebel, Brylee Hennrich 4:33.90 4:50.34 5:09.51 4:20.21 4:33.90 4:55.82 5:39.64
8 Sully Buttes HS Brooklynn Bradford, Hannah Weinheimer, Avery Weinheimer, Gracie Weinheimer 3:11.81 3:22.77 5:50.74 3:25.51 4:34.01 3:50.17 4:25.79
9 Philip HS Tia Guptill, Shay Hand, Peyton Kuchenbecker, Bailey Bierle 5:14.17 4:54.87 5:03.14 4:54.87 4:35.58 3:34.96 5:14.17
10 Dell Rapids St. Marys HS Cassie Mullaney, Kennedi Mullaney, Tana Harrington, Ella Heinitz 4:19.82 5:37.21 4:30.88 5:17.86 4:36.40 4:41.93 4:25.35
11 Northwestern Area HS Hailey Boekelheide, Sydney Schell, Darby Duncan, Jessica Boekelheide 3:35.85 5:21.00 5:01.63 3:16.48 4:36.72 3:27.54 3:19.24
12 Gregory HS JayCee Bartling, Bailey Beck, Megan Warnke, Emma Thomas 5:51.71 3:52.63 5:40.63 3:36.01 4:36.93 5:18.47 3:13.86
13 Freeman HS Josie Fuhrmann, Rijjy Peterson, Hannah Eberts, Dayna Roth 3:36.07 4:25.93 3:19.45 4:34.24 4:37.01 3:30.53 3:52.69
14 James Valley Chr HS Alaina Dale, Emily Hasart, Alanna Hood, Samantha Dowling 3:45.05 5:52.85 3:58.94 5:25.07 4:37.83 3:58.94 3:50.60
15 Sunshine Bible Academy Maggie Kondra, Leigha Banik, Lindsey Wilken, Shariah Brockel 3:20.72 5:12.23 4:19.26 3:31.87 4:38.77 4:47.14 3:37.44
16 Gayville-Volin HS Sarah Buckman, Elianna Clark, Jayden Engen, Maddy Fairley 5:25.73 4:35.19 3:16.56 4:04.30 4:40.80 4:35.19 5:28.54
17 Wolsey-Wessington Raquel Nelson, Kailen Krause, Chantel Haider, Hailey Clarke 4:38.98 5:09.97 5:29.70 3:39.80 4:41.79 5:01.52 5:12.79
18 Menno HS Hailey Handel, Marissa Buechler, Paige Heckenlaible, Morgan Edelman 6:01.96 4:54.10 4:08.85 5:45.00 4:42.78 5:50.65 5:16.72
19 Rosholt Tri-State HS Sydney Madsen, Allison Grefsrud, McKenzie Fjelland, Anna Eggers 4:17.68 4:14.85 6:08.11 4:12.02 4:43.16 4:29.01 5:08.65
20 DeSmet HS Callie Martens, Emily Martens, Gianna Janssen, Reyna Beck 5:09.63 4:55.43 4:52.59 3:41.57 4:44.06 4:12.82 5:49.40
21 Lyman HS Kadi Terca, Kayt Garnos, Kacie Wagner, Sara Herman 3:59.82 5:59.72 5:31.17 5:02.62 4:45.49 3:36.98 4:22.65
22 Ipswich HS Lily Gaston, Avery Sylte, Bethany Lange, Kari Kanable 5:41.24 3:46.54 4:09.48 5:32.63 4:46.75 4:58.22 4:18.08
23 South Central/Burke HS Sally Hakin, Teah Serr, Lahna Matucha, Lacey Person 5:05.74 5:28.81 5:11.51 3:42.10 4:48.43 6:14.96 4:39.78
Girls 1,600m Sprint Medley Division 4 Section 1
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME
4 Corsica/Stickney HS Tilton, Bamberg, Menning, Gerlach 4:45.45 4:29.29 5:36.62 3:54.29 4:13.14
10 Dell Rapids St. Marys HS Mullaney, Mullaney, Harrington, Heinitz 4:19.82 4:36.40 4:52.99 4:58.52 4:14.29
12 Gregory HS Bartling, Beck, Warnke, Thomas 4:17.55 4:36.93 3:47.09 4:06.47 3:49.86
15 Sunshine Bible Academy Kondra, Banik, Wilken, Brockel 5:51.25 4:38.77 4:08.11 3:15.14 3:17.93
18 Menno HS Handel, Buechler, Heckenlaible, Edelman 5:33.68 4:42.78 3:26.43 6:07.62 5:28.03
19 Rosholt Tri-State HS Madsen, Grefsrud, Fjelland, Eggers 3:52.20 4:43.16 3:32.37 3:35.21 4:14.85
22 Ipswich HS Gaston, Sylte, Lange, Kanable 4:49.62 4:46.75 4:52.49 5:58.44 4:41.02
23 South Central/Burke HS Hakin, Serr, Matucha, Person 5:49.00 4:48.43 4:10.94 4:45.55 5:34.58
Girls 1,600m Sprint Medley Division 4 Section 2
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Newell HS Burtzlaff, Alexander, Steele, Leber 5:32.40 4:21.18 3:31.05 5:00.75 4:31.73 4:23.81 3:15.22
6 Potter County HS Robbennolt, Genzler, Schatz, Wieseler 3:23.79 3:12.93 4:53.46 5:26.07 4:53.46 4:31.72 3:45.53
9 Philip HS Guptill, Hand, Kuchenbecker, Bierle 5:33.46 4:30.07 5:36.21 3:40.47 3:45.98 4:35.58 5:33.46
11 Northwestern Area HS Boekelheide, Schell, Duncan, Boekelheide 5:59.74 3:24.78 5:29.30 3:19.24 5:56.97 4:36.72 3:38.61
13 Freeman HS Fuhrmann, Peterson, Eberts, Roth 3:47.15 4:17.62 4:37.01 4:39.78 4:45.32 4:37.01 4:37.01
14 James Valley Chr HS Dale, Hasart, Hood, Dowling 3:28.38 4:35.06 4:26.72 5:30.62 4:35.06 4:37.83 4:21.16
17 Wolsey-Wessington Nelson, Krause, Haider, Clarke 5:09.97 4:36.16 4:44.61 3:31.35 3:53.89 4:41.79 5:01.52
Girls 1,600m Sprint Medley Division 4 Section 3
PL TEAM ATHLETES TIME TIME
1 Viborg/Hurley HS Jensen, Richards, Bjerkaas, Paetow 4:20.40 3:49.16
2 Deubrook Area HS Bauman, Vandermeer, Olsen, DeBeer 4:21.25 5:16.12
5 Lake Preston HS Hillestad, Brown, Neeley, DeKnikker 4:29.67 5:20.91
7 Arlington HS Gilbertson, Christensen, Goebel, Hennrich 4:33.90 3:14.47
8 Sully Buttes HS Bradford, Weinheimer, Weinheimer, Weinheimer 4:34.01 4:36.75
16 Gayville-Volin HS Buckman, Clark, Engen, Fairley 4:40.80 5:34.16
20 DeSmet HS Martens, Martens, Janssen, Beck 4:44.06 4:46.90
21 Lyman HS Terca, Garnos, Wagner, Herman 4:45.49 4:22.65