May 5- 6, 2017
|
Howard Wood Field - Sioux Falls, SD

Girls 1,600m Sprint Medley Division 13

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME
1 Brandon Valley HS Tanya Tingle, Kennedy Nuebel, Krista Bickley, Haylee Waterfall 3:34.38 4:09.27 5:19.07
2 Legacy ND HS Mercedes Baumgartner, Peyton Jensen, Kaydee Wescom, Lindsey Werner 4:28.30 4:10.74 4:08.24
3 Brookings HS Sydney Maher, Baylee Tetzlaff, Madison Gray, Ellie Abraham 5:21.95 4:11.52 4:44.22
4 SF Lincoln Jade Thomas, Emira Belhaj, Caroline Sudbeck, Liz Bindert 3:47.76 4:13.06 4:30.78
5 St Michael-Albertville MN Lexie Nelson, Anna Tschida, Cammi Ailts, Annalise Davis 4:17.61 4:15.06 5:26.48
6 Sturgis HS Carlee Steeves, Olivia Jolley, Loralee Stock, Kylee Bennett 3:59.31 4:17.32 4:37.91
7 RC Central Lauren Sperlich, Emma Avery, Maddison Sullivan, Sarra Gutknecht 5:30.97 4:18.57 3:11.35
8 Century HS-BismarckND Hannah Dschaak, Kenzie Gullickson, Gracie Grinsteiner, Kelby Anderson 4:57.60 4:21.05 4:52.38
9 SF Roosevelt Myah Roggenbuck, Grace Hofer, Alison Bren, Hope Grismer 5:26.43 4:21.14 3:31.53
10 Pierre Riggs HS Addy Smith, Joana Zanin, Emily Mikkelsen, Hannah Shaffer 5:07.05 4:22.43 3:50.94
11 RC Stevens Delaney Klosterman, Sophie Hartford, Catherine Whiting, Erica Dykstra 3:29.57 4:25.27 3:42.83
12 SF Washington Skylar Moen, Leah Barber, Laura Petterson, Kelsi Kearney 3:37.57 4:25.33 5:15.75
13 Yankton HS Madison Schroeder, Payton Wolfgram, Cameryn Specht, Madison Bietz 3:52.76 4:27.54 5:13.03
14 Huron HS Sydney Shillingstad, Leah Pyle, Tenley Buddenhagen, Sami shoultz 3:50.16 4:27.62 4:22.27
15 Watertown HS Ange-Laurett Lear, Sidney Weber, Alexa Buckley, Morgan Anderson 4:33.86 4:28.49 5:43.67
16 Spencer Community HS Abby Borth, Abbie Brown, Mollie Williams, Grace Hamilton 4:12.69 4:28.81 3:16.24
17 Marshall HS Melodee Grant, Lexi Schnaser, Sydney Blomme, Alison Mortier 3:51.34 4:29.00 3:48.65
18 Mitchell HS Bailey Roden, Caitlin Ostbye, Kyla Crago, Mary Krause 5:33.87 4:29.25 4:07.71
19 Aberdeen Central HS Jenna Grismer, Chelsey Bad Moccasin, Brooklyn Kusler, Ava Riggs 3:22.07 4:29.42 4:10.56
20 Douglas HS Elly Mitchell, Jessica Martian, Jordynn Toliver, Jadyn Brown 5:04.89 4:29.81 3:25.06
21 SF O'Gorman Gabbi Holbert, Kendyl Kreber, Theresa Pujado, Olivia Althoff 5:32.04 4:29.95 4:00.26
22 Minot ND HS Joree Obergfell, Tessa Olson, Thias Borud, Brooke Nelson 4:47.08 4:30.83 5:03.33
23 Hopkins HS Annika Patterson, Sally Reed, Lucy Avenson, Isabelle Olson 5:07.02 4:36.59 4:17.23
Girls 1,600m Sprint Medley Division 13 Section 1
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME
12 SF Washington Moen, Barber, Petterson, Kearney 3:24.31 4:30.64 4:25.33
14 Huron HS Shillingstad, Pyle, Buddenhagen, shoultz 3:55.51 3:55.51 4:27.62
15 Watertown HS Lear, Weber, Buckley, Anderson 4:04.33 4:39.23 4:28.49
17 Marshall HS Grant, Schnaser, Blomme, Mortier 3:37.89 4:58.59 4:29.00
18 Mitchell HS Roden, Ostbye, Crago, Krause 4:34.64 3:32.71 4:29.25
20 Douglas HS Mitchell, Martian, Toliver, Brown 4:59.49 4:05.53 4:29.81
21 SF O'Gorman Holbert, Kreber, Pujado, Althoff 5:21.24 3:22.47 4:29.95
Girls 1,600m Sprint Medley Division 13 Section 2
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME
5 St Michael-Albertville MN Nelson, Tschida, Ailts, Davis 4:15.06 4:38.02 5:23.93
9 SF Roosevelt Roggenbuck, Hofer, Bren, Grismer 4:21.14 4:31.59 3:13.25
10 Pierre Riggs HS Smith, Zanin, Mikkelsen, Shaffer 4:22.43 5:28.04 5:20.17
13 Yankton HS Schroeder, Wolfgram, Specht, Bietz 4:27.54 5:34.43 5:23.73
16 Spencer Community HS Borth, Brown, Williams, Hamilton 4:28.81 4:42.25 5:41.39
19 Aberdeen Central HS Grismer, Bad Moccasin, Kusler, Riggs 4:29.42 4:02.48 4:26.73
22 Minot ND HS Obergfell, Olson, Borud, Nelson 4:30.83 3:31.25 5:33.12
23 Hopkins HS Patterson, Reed, Avenson, Olson 4:36.59 5:09.78 3:35.74
Girls 1,600m Sprint Medley Division 13 Section 3
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Brandon Valley HS Tingle, Nuebel, Bickley, Waterfall 4:09.27 5:11.59 4:54.14 4:26.72 4:04.29 4:34.20 4:19.24
2 Legacy ND HS Baumgartner, Jensen, Wescom, Werner 4:10.74 4:10.74 4:05.73 4:43.34 5:13.43 4:23.28 4:13.25
3 Brookings HS Maher, Tetzlaff, Gray, Abraham 4:11.52 5:26.98 3:11.16 5:11.89 4:59.31 5:11.89 4:34.16
4 SF Lincoln Thomas, Belhaj, Sudbeck, Bindert 4:13.06 5:23.92 5:28.98 4:18.13 3:45.23 3:50.29 4:51.02
6 Sturgis HS Steeves, Jolley, Stock, Bennett 4:17.32 5:13.93 5:03.64 3:00.13 5:24.23 4:37.91 5:24.23
7 RC Central Sperlich, Avery, Sullivan, Gutknecht 4:18.57 4:34.09 4:15.99 4:39.26 4:34.09 3:11.35 4:47.02
8 Century HS-BismarckND Dschaak, Gullickson, Grinsteiner, Anderson 4:21.05 3:44.51 4:02.78 4:54.99 3:28.84 3:15.79 5:26.32
11 RC Stevens Klosterman, Hartford, Whiting, Dykstra 4:25.27 4:17.32 4:54.45 3:24.26 3:24.26 5:36.90 4:57.11