May 5- 6, 2017
|
Howard Wood Field - Sioux Falls, SD

Girls 4 x 400m Relay Division 4

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Deubrook Area HS Shaylee DeBeer, Ashley Vandermeer, Josie Olsen, Cortney Bauman 4:29.36 4:41.94 4:24.32 4:54.53 4:26.84 4:11.73 4:14.25
2 Hills Beaver Creek MN HS Taryn Rauk, Sidney Fick, Kenadie Fick, Paige Tilstra 3:21.61 3:21.61 3:01.20 4:35.62 5:24.11 4:15.20 3:01.20
3 Ipswich HS Tessa Kilber, Lyndsey Grabowska, Aleah Steger, Taylor Maurer 3:35.46 3:45.72 4:26.76 3:07.25 3:30.33 4:16.50 3:50.85
4 Potter County HS Jenna Robbennolt, Makaivry Schatz, Sierra Wieseler, Autumn Pitlick 5:05.91 5:26.47 4:32.49 3:53.93 5:31.61 4:17.06 4:24.78
5 Hanson HS Brooke Slaba, Heather Kayser, Brooke Weber, Ellie Tuschen 4:01.88 4:04.46 3:49.02 5:24.23 5:06.21 4:17.32 5:11.36
6 Chester Area HS Karissa Campbell, Marissa Hanley, Jennilee Hoyer, Makenna Larson 4:35.78 4:15.16 5:09.28 5:14.43 4:43.51 4:17.73 3:59.69
7 Freeman HS Dayna Roth, Hannah Eberts, Rijjy Peterson, Josie Fuhrmann 3:21.42 5:30.53 5:35.69 4:23.39 5:15.03 4:18.22 4:18.22
8 Viborg/Hurley HS Kaylee Kropuenske, Emily Bjerkaas, Lexie Jensen, Kirsten Paetow 4:33.19 3:28.15 5:25.23 3:48.96 4:12.38 4:20.18 3:25.55
9 Platte-Geddes HS Ally Holter, Alexis Peterson, Candice Knutson, Kaetlyn Engebretson 4:46.68 4:07.58 4:57.10 3:07.64 3:38.92 4:20.61 3:15.46
10 DeSmet HS Emily Martens, Callie Martens, Autumn Wilkinson, Gianna Janssen 3:39.12 3:10.42 3:49.55 3:26.08 3:05.21 4:20.85 3:49.55
11 Bridgewater-Emery Kennedee Weber, Joslyn Schrank, Kristin Kotas, Julia Weber 3:44.52 3:05.36 5:36.78 3:26.25 3:21.03 4:21.07 5:26.34
12 Sully Buttes HS Avery Weinheimer, Hannah Weinheimer, Gracie Weinheimer, Brooklynn Bradford 5:29.08 4:05.50 3:08.05 5:31.69 4:31.62 4:21.17 4:18.56
13 Langford Area HS Chesney Olson, Ashley Gustafson, Brooklyn Kreger, Adyson Dwight 4:39.77 5:16.37 3:31.79 3:13.48 4:03.16 4:21.46 4:16.23
14 Tripp-Delmont/Armour Hannah Whitney, Ally Bertram, Erica Koster, Kianna Payer 3:11.67 3:03.79 3:51.05 4:01.55 5:12.44 4:22.55 5:07.19
15 Rosholt Tri-State HS Anna Eggers, Tana Lick, Sydney Madsen, McKenzie Fjelland 4:11.73 5:04.72 3:10.78 3:24.03 3:55.83 4:24.97 3:29.33
16 Sunshine Bible Academy Susan Wilken, Lindsey Wilken, Victoria Paul, Shariah Brockel 4:15.06 4:33.65 4:01.77 3:45.83 4:09.74 4:25.68 4:23.03
17 Lake Preston HS Karley DeKnikker, Lindsay Hillestad, Ashley Neeley, Ashlyn DeKnikker 4:58.15 4:04.91 4:10.23 5:46.06 5:43.40 4:26.20 3:06.34
18 Lyman HS Sara Herman, Kacie Wagner, Quinn Lulf, Kayt Garnos 3:33.20 4:26.49 5:27.79 3:17.21 3:49.19 4:26.49 4:34.49
19 James Valley Chr HS Alanna Hood, Emily Hasart, Mallory Aughenbaugh, Samantha Dowling 5:39.64 4:03.37 3:41.97 3:49.99 4:40.81 4:27.43 4:00.69
20 Dell Rapids St. Marys HS Tana Harrington, Cassy Geraets, Christina Vogel, Ella Heinitz 5:13.04 4:35.58 3:07.29 3:55.45 3:47.42 4:27.55 4:27.55
21 Parker HS Mayson Preheim, Raelin Jurgens, Ellie Travnicek, Alexis Even 3:33.55 3:33.55 3:38.96 4:46.53 4:33.02 4:30.31 3:36.25
22 Corsica/Stickney HS Rachel Gerlach, Lauren Bruinsma, Camden Plooster, Jordyn Gerlach 4:00.75 5:13.78 3:52.63 3:52.63 5:32.72 4:30.50 4:22.39
23 Wolsey-Wessington Raquel Nelson, Sierra York, Ally Boomsma, Chantel Haider 3:34.64 5:39.62 3:48.22 5:17.88 5:15.16 4:31.69 4:31.69
24 Colman-Egan HS Mackenzie Hemmer, Olivia Baumberger, Elizabeth Moore, Braiden Westley 3:15.18 3:12.43 3:56.42 4:51.40 4:01.92 4:34.90 5:10.64
Girls 4 x 400m Relay Division 4 Section 1
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME
10 DeSmet HS Martens, Martens, Wilkinson, Janssen 4:20.85 4:44.33 3:44.34
11 Bridgewater-Emery Weber, Schrank, Kotas, Weber 4:21.07 5:18.51 4:21.07
13 Langford Area HS Olson, Gustafson, Kreger, Dwight 4:21.46 5:03.30 3:52.70
14 Tripp-Delmont/Armour Whitney, Bertram, Koster, Payer 4:22.55 3:30.04 4:14.68
15 Rosholt Tri-State HS Eggers, Lick, Madsen, Fjelland 4:24.97 3:45.23 5:07.37
16 Sunshine Bible Academy Wilken, Wilken, Paul, Brockel 4:25.68 5:24.13 5:45.39
18 Lyman HS Herman, Wagner, Lulf, Garnos 4:26.49 5:09.13 3:09.21
20 Dell Rapids St. Marys HS Harrington, Geraets, Vogel, Heinitz 4:27.55 3:07.29 3:26.02
Girls 4 x 400m Relay Division 4 Section 2
PL TEAM ATHLETES TIME
4 Potter County HS Robbennolt, Schatz, Wieseler, Pitlick 4:17.06
6 Chester Area HS Campbell, Hanley, Hoyer, Larson 4:17.73
12 Sully Buttes HS Weinheimer, Weinheimer, Weinheimer, Bradford 4:21.17
17 Lake Preston HS DeKnikker, Hillestad, Neeley, DeKnikker 4:26.20
19 James Valley Chr HS Hood, Hasart, Aughenbaugh, Dowling 4:27.43
22 Corsica/Stickney HS Gerlach, Bruinsma, Plooster, Gerlach 4:30.50
23 Wolsey-Wessington Nelson, York, Boomsma, Haider 4:31.69
24 Colman-Egan HS Hemmer, Baumberger, Moore, Westley 4:34.90
Girls 4 x 400m Relay Division 4 Section 3
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME
1 Deubrook Area HS DeBeer, Vandermeer, Olsen, Bauman 4:54.53 4:11.73 4:29.36 4:36.91 5:17.18
2 Hills Beaver Creek MN HS Rauk, Fick, Fick, Tilstra 3:49.68 4:15.20 4:50.93 5:01.14 5:19.00
3 Ipswich HS Kilber, Grabowska, Steger, Maurer 4:54.98 4:16.50 3:04.68 2:59.55 5:10.37
5 Hanson HS Slaba, Kayser, Weber, Tuschen 4:30.19 4:17.32 4:32.76 4:43.06 5:01.07
7 Freeman HS Roth, Eberts, Peterson, Fuhrmann 3:26.58 4:18.22 3:49.82 3:16.25 4:36.30
8 Viborg/Hurley HS Kropuenske, Bjerkaas, Jensen, Paetow 5:38.24 4:20.18 3:54.17 5:25.23 4:35.79
9 Platte-Geddes HS Holter, Peterson, Knutson, Engebretson 4:46.68 4:20.61 4:57.10 3:33.70 4:38.86
21 Parker HS Preheim, Jurgens, Travnicek, Even 3:41.66 4:30.31 3:14.63 4:54.64 4:08.69