May 5- 6, 2017
|
Howard Wood Field - Sioux Falls, SD

Men's 1600 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Seth Eliason   Hopkins HS 4:14.86
2 Leif Everson   Williston ND HS 4:15.87
3 Gabe Peters   SF Lincoln 4:16.44
4 Gable Sieperda   Central Lyon HS 4:17.17
5 Daniel Burkhalter   Bison HS 4:18.17
6 Ryan Wheeling   New Town ND HS 4:19.15
7 Derick Peters   West Central HS 4:19.33
8 Caleb DeWeerd   SF Christian 4:21.54
9 Jakob Hanna   Brandon Valley HS 4:21.98
10 Jalen Chase   New Town ND HS 4:25.23
11 Thane Hein   SF Roosevelt 4:26.06
12 Luke Julian   St Thomas More HS 4:27.74
13 Henry Klitzke   SF Lincoln 4:28.84
14 Jack Elliott   SF Lincoln 4:29.10
15 Evan Sayler   Century HS-BismarckND 4:29.77
16 Eli Hoeft   Hopkins HS 4:30.40
17 Seth Iverson   SF Roosevelt 4:30.53
18 Keaton Mack   Williston ND HS 4:31.84
19 Keiser Freetly   LacQuiParle Valley-Dawson 4:33.15
20 Jacob Hansen   West Fork IA CSD 4:33.37
21 Carter Knaus   St Michael-Albertville MN 4:33.67
22 Ty Trainor   St Thomas More HS 4:34.19
23 Kurt TeBeest   Montevideo HS 4:34.51
24 Joseph Wolfe   Century HS-BismarckND 4:34.96
25 Cole Sargent   Miller HS 4:35.48
26 Alexander Auch   Harrisburg HS 4:35.77
27 Gabe Hegstad   Minot ND HS 4:35.93
28 Keegen Kleinwolterink   Tea Area HS 4:36.00
29 Aaron Ryan   Aberdeen Central HS 4:36.83
30 Lance VanZee   SF Christian 4:36.98
31 Isaiah Germolus   Legacy ND HS 4:37.09
32 Kray Person   South Central/Burke HS 4:37.23
33 Joe Anderson   George-Little Rock 4:37.37
34 Topher Zahn   SF Washington 4:38.20
35 Calvin Moehlman   RC Central 4:38.72
36 Derek Boekelheide   Northwestern Area HS 4:39.06
37 Jonah Breuer   St Michael-Albertville MN 4:39.09
38 Matthew Kennedy   Pipestone Area HS 4:39.10
39 Joe Rush   Custer HS 4:39.58
40 Dylan Pierson   SF O'Gorman 4:39.69
41 Grant Gader   Legacy ND HS 4:39.92
42 Dalton Byrne   Red River ND 4:40.06
43 Matt Bakken   Bismarck, ND HS 4:40.24
44 Caleb Lusk   Pierre Riggs HS 4:40.81
45 Braden Peters   West Central HS 4:41.79
46 Oscar Kavanaugh   Brookings HS 4:41.82
47 Isaiah Lee   SF Roosevelt 4:42.31
48 Kedric Brantner   James Valley Chr HS 4:42.45
49 Nickolas Green   Windom Area HS 4:43.13
50 Jack Markle   Legacy ND HS 4:43.18
51 Austin Folk   Minot ND HS 4:43.45
52 Aaron Voigt   Gregory HS 4:44.21
53 Max Wilde   Brandon Valley HS 4:44.30
54 Jackson Harrison   Aberdeen Central HS 4:44.84
55 Camden Wulf   Lennox HS 4:45.26
56 Grant Bushaw   Century HS-BismarckND 4:45.42
57 Merci Bita   SF Washington 4:45.46
58 Caleb Oliver   Hill City HS 4:45.47
59 Matt Parker   Spearfish HS 4:46.22
60 Zach Matzner   Marshall HS 4:46.98
61 Tristian Old Horse   Hot Springs (SD) 4:47.09
62 Eli Cheever   Brandon Valley HS 4:47.42
63 Alec Atwood   Beresford HS 4:48.67
64 Greg Opdahl   Brookings HS 4:49.10
65 Jacob Jarding   Mitchell HS 4:49.11
66 Ben Hutchison   Red River ND 4:49.93
67 Jesse Allen   Todd County HS 4:50.69
68 Izak Moleterno   Winner HS 4:51.37
69 Brendan Langbehn   Lennox HS 4:51.38
70 Cale Meiners   Stanley County HS 4:53.73
71 Carter Menz   Redwood Valley MN HS 4:53.94
72 Caden Tegethoff   Platte-Geddes HS 4:55.58
73 Garrett Rolph   Harding Cty HS 4:56.71
74 Charlie Wang   Brookings HS 4:57.37
75 Iren Grassrope   Lower Brule, SD 5:00.46
76 Jeremiah Whalen   Red Cloud HS 5:04.06
77 Wil Johnson   Harrisburg HS 5:06.44
78 Nick Wipf   Harrisburg HS 5:08.60
79 Andrew Sorensen   Faulkton 5:12.84
80 Ethan Brenneman   Sturgis HS 5:14.44
Men's 1600 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
21 Carter Knaus   St Michael-Albertville MN 4:33.67 4:36.41
33 Joe Anderson   George-Little Rock 4:37.37 4:06.86
35 Calvin Moehlman   RC Central 4:38.72 4:44.30
37 Jonah Breuer   St Michael-Albertville MN 4:39.09 3:51.65
39 Joe Rush   Custer HS 4:39.58 4:08.83
41 Grant Gader   Legacy ND HS 4:39.92 5:44.31
42 Dalton Byrne   Red River ND 4:40.06 4:26.06
46 Oscar Kavanaugh   Brookings HS 4:41.82 4:33.37
48 Kedric Brantner   James Valley Chr HS 4:42.45 4:02.91
49 Nickolas Green   Windom Area HS 4:43.13 3:21.03
50 Jack Markle   Legacy ND HS 4:43.18 5:48.32
52 Aaron Voigt   Gregory HS 4:44.21 3:41.69
54 Jackson Harrison   Aberdeen Central HS 4:44.84 4:04.97
55 Camden Wulf   Lennox HS 4:45.26 3:25.39
58 Caleb Oliver   Hill City HS 4:45.47 4:48.33
59 Matt Parker   Spearfish HS 4:46.22 6:06.37
60 Zach Matzner   Marshall HS 4:46.98 4:46.98
61 Tristian Old Horse   Hot Springs (SD) 4:47.09 4:27.00
62 Eli Cheever   Brandon Valley HS 4:47.42 4:33.05
63 Alec Atwood   Beresford HS 4:48.67 5:34.86
65 Jacob Jarding   Mitchell HS 4:49.11 5:49.83
67 Jesse Allen   Todd County HS 4:50.69 6:17.90
68 Izak Moleterno   Winner HS 4:51.37 5:23.42
69 Brendan Langbehn   Lennox HS 4:51.38 5:43.83
71 Carter Menz   Redwood Valley MN HS 4:53.94 5:08.64
73 Garrett Rolph   Harding Cty HS 4:56.71 5:29.35
74 Charlie Wang   Brookings HS 4:57.37 4:36.56
75 Iren Grassrope   Lower Brule, SD 5:00.46 4:57.46
76 Jeremiah Whalen   Red Cloud HS 5:04.06 5:22.31
78 Nick Wipf   Harrisburg HS 5:08.60 4:28.49
Men's 1600 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
14 Jack Elliott   SF Lincoln 3:24.52 5:47.14 5:20.23 4:15.65 5:47.14 4:29.10
16 Eli Hoeft   Hopkins HS 4:52.04 5:16.37 4:46.63 3:49.84 4:16.88 4:30.40
19 Keiser Freetly   LacQuiParle Valley-Dawson 4:52.27 4:33.15 5:05.93 4:35.89 5:44.17 4:33.15
20 Jacob Hansen   West Fork IA CSD 5:22.58 5:00.71 3:52.37 5:30.78 5:03.44 4:33.37
22 Ty Trainor   St Thomas More HS 4:34.19 5:56.45 5:45.48 3:25.65 4:56.13 4:34.19
25 Cole Sargent   Miller HS 3:32.12 5:22.32 4:54.77 3:18.35 3:40.39 4:35.48
26 Alexander Auch   Harrisburg HS 4:13.71 3:32.35 3:29.59 4:41.29 5:06.11 4:35.77
28 Keegen Kleinwolterink   Tea Area HS 3:32.52 4:24.96 5:00.84 4:33.24 3:43.56 4:36.00
29 Aaron Ryan   Aberdeen Central HS 4:28.53 3:19.32 4:22.99 4:11.92 4:36.83 4:36.83
30 Lance VanZee   SF Christian 4:50.83 4:36.98 6:00.08 3:27.74 3:38.82 4:36.98
31 Isaiah Germolus   Legacy ND HS 4:06.61 4:56.49 5:02.03 3:44.45 4:59.26 4:37.09
32 Kray Person   South Central/Burke HS 3:50.10 5:52.09 5:13.27 3:41.79 4:42.78 4:37.23
34 Topher Zahn   SF Washington 4:29.86 5:00.46 5:33.84 4:24.29 5:42.19 4:38.20
36 Derek Boekelheide   Northwestern Area HS 5:12.55 5:40.46 3:26.51 3:34.88 3:15.35 4:39.06
38 Matthew Kennedy   Pipestone Area HS 4:55.85 3:34.91 4:55.85 5:09.81 3:26.54 4:39.10
40 Dylan Pierson   SF O'Gorman 4:45.29 4:06.13 4:28.51 5:13.26 3:43.76 4:39.69
44 Caleb Lusk   Pierre Riggs HS 4:35.20 3:36.23 4:18.35 3:22.19 6:05.06 4:40.81
45 Braden Peters   West Central HS 3:59.53 5:26.88 4:41.79 4:13.62 4:55.88 4:41.79
47 Isaiah Lee   SF Roosevelt 4:56.43 4:39.49 3:40.21 3:31.74 3:51.50 4:42.31
51 Austin Folk   Minot ND HS 5:40.14 4:23.61 3:38.26 6:02.82 5:25.97 4:43.45
53 Max Wilde   Brandon Valley HS 5:35.48 4:01.66 5:18.42 3:50.29 6:03.91 4:44.30
56 Grant Bushaw   Century HS-BismarckND 5:22.53 6:11.05 3:48.34 5:25.38 4:05.47 4:45.42
57 Merci Bita   SF Washington 3:19.83 4:31.19 4:45.46 3:45.52 5:31.14 4:45.46
64 Greg Opdahl   Brookings HS 6:01.38 5:20.91 4:25.98 6:12.94 3:59.96 4:49.10
66 Ben Hutchison   Red River ND 5:27.62 5:42.12 5:13.13 6:08.22 4:38.34 4:49.93
70 Cale Meiners   Stanley County HS 4:44.92 4:33.17 5:20.17 4:36.11 3:49.11 4:53.73
72 Caden Tegethoff   Platte-Geddes HS 5:22.19 6:18.35 5:39.92 4:20.11 3:59.42 4:55.58
77 Wil Johnson   Harrisburg HS 4:17.41 4:32.74 5:21.77 4:02.09 4:20.48 5:06.44
79 Andrew Sorensen   Faulkton 5:37.87 4:10.28 4:57.20 4:07.15 4:29.05 5:12.84
80 Ethan Brenneman   Sturgis HS 6:07.90 4:20.99 4:33.57 4:08.41 4:27.28 5:14.44
Men's 1600 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Seth Eliason   Hopkins HS 4:32.70 4:04.67 4:58.19 4:14.86 3:36.64
2 Leif Everson   Williston ND HS 4:13.32 3:19.58 4:00.52 4:15.87 4:36.34
3 Gabe Peters   SF Lincoln 4:47.22 3:32.85 4:52.35 4:16.44 5:05.17
4 Gable Sieperda   Central Lyon HS 4:17.17 3:36.03 3:07.74 4:17.17 4:24.89
5 Daniel Burkhalter   Bison HS 5:30.46 3:16.21 3:34.29 4:18.17 3:52.36
6 Ryan Wheeling   New Town ND HS 5:08.39 5:08.39 4:37.29 4:19.15 3:14.37
7 Derick Peters   West Central HS 3:11.91 4:40.08 5:03.42 4:19.33 5:11.20
8 Caleb DeWeerd   SF Christian 3:37.08 4:34.62 5:16.47 4:21.54 3:08.31
9 Jakob Hanna   Brandon Valley HS 3:21.73 3:50.55 5:11.76 4:21.98 4:19.36
10 Jalen Chase   New Town ND HS 4:43.80 4:14.62 5:26.24 4:25.23 4:46.45
11 Thane Hein   SF Roosevelt 5:19.28 3:56.80 4:02.12 4:26.06 5:13.95
12 Luke Julian   St Thomas More HS 4:51.84 3:23.49 4:06.32 4:27.74 3:23.49
13 Henry Klitzke   SF Lincoln 5:03.79 5:01.10 5:49.50 4:28.84 5:27.99
15 Evan Sayler   Century HS-BismarckND 3:14.24 4:51.36 4:32.47 4:29.77 4:02.80
17 Seth Iverson   SF Roosevelt 5:16.52 4:19.71 5:32.76 4:30.53 3:12.08
18 Keaton Mack   Williston ND HS 5:18.06 4:04.66 4:37.28 4:31.84 3:53.79
23 Kurt TeBeest   Montevideo HS 4:04.32 4:23.53 5:10.20 4:34.51 4:50.98
24 Joseph Wolfe   Century HS-BismarckND 4:18.47 5:32.71 4:10.22 4:34.96 3:26.22
27 Gabe Hegstad   Minot ND HS 3:26.95 3:13.15 4:55.25 4:35.93 4:38.69
43 Matt Bakken   Bismarck, ND HS 4:01.01 3:47.00 4:43.05 4:40.24 3:55.41