May 5- 6, 2017
|
Hamline - St. Paul, MN

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Andrew Nelson   Minnesota Running Club 3:57.43
2 Sam Hanson   Minnesota Running Club 3:58.64
3 Lachlan Hinwood SR-4 Macalester 3:58.97
4 Wyatt Midtvedt FR-1 Minnesota-Duluth 4:00.23
5 Luke Lahr SO-2 Minnesota-Duluth 4:01.52
6 Henry Harper FR-1 Macalester 4:04.15
7 Alex Naughton JR-3 Minnesota-Duluth 4:04.34
8 Kyle Mehrhof SO-2 Hamline 4:06.41
9 Adam Armbruster SO-2 Minnesota-Duluth 4:07.27
10 Justin Brecheisen SO-2 Bethel (Minn.) 4:08.84
11 Scott Berens   Minnesota Running Club 4:10.22
12 Jacob Bransky FR-1 Carleton 4:12.59
13 Tyler Stordahl SO-2 Gustavus Adolphus 4:13.18
14 Andrew Wischnack FR-1 Gustavus Adolphus 4:13.42
15 Andrew Ruvkun JR-3 Carleton 4:15.17
16 Jordan Baur   Minnesota Running Club 4:15.93
17 Jace Galley   Minnesota Running Club 4:16.15
18 Jake Lepak FR-1 Macalester 4:16.16
19 Abdullahi Salan SR-4 Augsburg 4:16.42
20 Andy Barnhart FR-1 Bethel (Minn.) 4:16.54
21 Tony Duchenes SO-2 Hamline 4:20.64
22 Peter Jarka-Sellers FR-1 Macalester 4:21.62
23 Conrad Phelan FR-1 Carleton 4:22.18
24 Kemal Kirchmeier SR-4 Macalester 4:22.30
25 Ben Bildsten FR-1 Macalester 4:22.32
26 Chris Huss SR-4 Augsburg 4:23.36
27 Sam Richmond SO-2 Macalester 4:24.84
28 Sean Ahlness JR-3 Hamline 4:25.95
29 Connor Sandok SO-2 Gustavus Adolphus 4:26.25
30 Nick Lowery JR-3 Bethel (Minn.) 4:26.52
31 Max Bauer SO-2 Gustavus Adolphus 4:28.12
32 Austin Zollner SR-4 Gustavus Adolphus 4:28.81
33 Keenan Pearson JR-3 Bethel (Minn.) 4:29.42
34 Sam O'Donnell-Hoff FR-1 Macalester 4:30.24
35 Houlden Ourada   Minnesota Running Club 4:38.60
36 Peter Dirks   Minnesota Running Club 4:39.30
37 Jackson Gerber FR-1 Augsburg 4:43.58
38 Wally Lu   Minnesota Running Club 4:47.52
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Andrew Nelson   Minnesota Running Club 3:57.43 4:28.30
2 Sam Hanson   Minnesota Running Club 3:58.64 4:55.92
3 Lachlan Hinwood SR-4 Macalester 3:58.97 4:49.16
4 Wyatt Midtvedt FR-1 Minnesota-Duluth 4:00.23 4:02.64
5 Luke Lahr SO-2 Minnesota-Duluth 4:01.52 4:32.92
6 Henry Harper FR-1 Macalester 4:04.15 4:28.57
7 Alex Naughton JR-3 Minnesota-Duluth 4:04.34 4:41.00
8 Kyle Mehrhof SO-2 Hamline 4:06.41 5:08.02
9 Adam Armbruster SO-2 Minnesota-Duluth 4:07.27 2:55.57
10 Justin Brecheisen SO-2 Bethel (Minn.) 4:08.84 4:26.26
11 Scott Berens   Minnesota Running Club 4:10.22 3:10.17
19 Abdullahi Salan SR-4 Augsburg 4:16.42 4:36.94
20 Andy Barnhart FR-1 Bethel (Minn.) 4:16.54 5:23.24
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
12 Jacob Bransky FR-1 Carleton 4:12.59 3:57.44 4:40.38
13 Tyler Stordahl SO-2 Gustavus Adolphus 4:13.18 3:04.83 4:43.57
14 Andrew Wischnack FR-1 Gustavus Adolphus 4:13.42 3:27.81 5:06.64
15 Andrew Ruvkun JR-3 Carleton 4:15.17 5:11.31 5:13.86
16 Jordan Baur   Minnesota Running Club 4:15.93 3:50.34 3:19.63
17 Jace Galley   Minnesota Running Club 4:16.15 4:39.21 3:58.22
18 Jake Lepak FR-1 Macalester 4:16.16 3:27.49 3:14.69
21 Tony Duchenes SO-2 Hamline 4:20.64 3:15.48 4:31.07
22 Peter Jarka-Sellers FR-1 Macalester 4:21.62 5:21.80 4:05.93
24 Kemal Kirchmeier SR-4 Macalester 4:22.30 4:09.19 3:29.84
25 Ben Bildsten FR-1 Macalester 4:22.32 5:41.02 4:32.82
26 Chris Huss SR-4 Augsburg 4:23.36 4:33.90 4:33.90
27 Sam Richmond SO-2 Macalester 4:24.84 4:35.44 5:09.87
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
23 Conrad Phelan FR-1 Carleton 4:22.18 3:37.61 3:27.13 5:04.13 4:22.18
28 Sean Ahlness JR-3 Hamline 4:25.95 3:06.17 3:11.49 4:04.68 4:36.59
29 Connor Sandok SO-2 Gustavus Adolphus 4:26.25 5:16.84 4:23.59 3:22.35 5:24.83
30 Nick Lowery JR-3 Bethel (Minn.) 4:26.52 3:57.21 4:45.18 3:30.55 4:13.20
31 Max Bauer SO-2 Gustavus Adolphus 4:28.12 4:38.85 5:19.07 3:39.86 5:16.39
32 Austin Zollner SR-4 Gustavus Adolphus 4:28.81 3:26.99 4:04.62 5:41.39 3:21.61
33 Keenan Pearson JR-3 Bethel (Minn.) 4:29.42 4:24.04 3:57.09 4:42.90 4:02.48
34 Sam O'Donnell-Hoff FR-1 Macalester 4:30.24 5:45.91 3:11.87 3:41.60 5:13.48
35 Houlden Ourada   Minnesota Running Club 4:38.60 5:51.04 3:56.81 5:45.47 4:21.89
36 Peter Dirks   Minnesota Running Club 4:39.30 5:07.23 3:37.86 4:05.79 4:30.93
37 Jackson Gerber FR-1 Augsburg 4:43.58 5:48.81 4:06.72 5:26.12 4:03.88
38 Wally Lu   Minnesota Running Club 4:47.52 4:01.52 6:10.90 3:29.89 4:30.27