May 6, 2017
|
Georgia - Athens, GA

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 James Dwyer   Atlanta Track Club 3:51.83
2 James Quattlebaum   Unattached 3:52.13
3 Nahom Solomon JR-3 Georgia Tech 3:54.01
4 Anthony Didion JR-3 Belmont 3:57.31
5 Matthew Munns JR-3 Georgia Tech 3:57.67
6 Michael Hans   Unattached 3:58.82
7 Austin Sprague   Unattached 3:58.94
8 James Gildard   Unattached 3:59.67
9 Tanner Shaw JR-3 Georgia Tech 4:01.07
10 Davis Stockwell   Unattached 4:01.45
11 Sam Costa FR-1 Georgia Tech 4:01.54
12 Jackson Goodwin SO-2 Clemson 4:01.57
13 Andrew Emery   Unattached 4:01.58
14 John Minen   Atlanta Track Club 4:01.64
15 Jack Bordoni SR-4 Georgia Tech 4:01.81
16 Daniel Shaughnessy   Unattached 4:02.24
17 Parker Nail   Unattached 4:03.18
18 Jack Bradley   Unattached 4:03.91
19 Terrell Estime SO-2 Georgia 4:04.40
20 Matthew Tinsley FR-1 Clemson 4:04.77
21 Isaac Penman SO-2 Georgia Tech 4:07.90
22 Jacob Slann   Unattached 4:08.46
23 Ryan Mullen FR-1 Clemson 4:09.03
24 Nate Reichard   Unattached 4:10.55
25 Grant Murphy SR-4 Emory 4:10.90
26 Ryan Peppenhorst FR-1 Georgia 4:15.50
27 Alex Haight FR-1 Clemson 4:17.83
28 Ben Weisel SO-2 Belmont 4:19.26
  John Lyons FR-1 Georgia Tech DNF
  Eamon McCoy FR-1 Georgia Tech DNF
  Matthew Edwards JR-3 Belmont DNF
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 James Dwyer   Atlanta Track Club 4:40.52 3:00.83 3:51.83 4:31.25 4:21.97 2:51.56 4:17.34
2 James Quattlebaum   Unattached 3:33.56 3:08.03 3:52.13 3:33.56 4:06.06 4:15.35 3:56.78
3 Nahom Solomon JR-3 Georgia Tech 2:48.49 3:42.31 3:54.01 3:51.67 3:58.69 4:40.82 4:26.78
4 Anthony Didion JR-3 Belmont 4:56.64 4:35.28 3:57.31 4:06.81 4:59.01 4:28.16 2:57.99
5 Matthew Munns JR-3 Georgia Tech 2:51.13 4:07.18 3:57.67 3:26.78 2:53.50 2:58.26 3:17.27
7 Austin Sprague   Unattached 2:59.21 3:56.55 3:58.94 3:56.55 4:39.56 5:05.85 4:13.28
8 James Gildard   Unattached 4:09.26 4:45.21 3:59.67 4:40.42 3:38.10 3:59.67 4:11.66
9 Tanner Shaw JR-3 Georgia Tech 4:22.77 3:46.61 4:01.07 4:49.29 4:15.54 5:06.16 2:58.40
11 Sam Costa FR-1 Georgia Tech 3:54.30 3:51.88 4:01.54 4:57.10 4:08.79 3:51.88 3:56.71
13 Andrew Emery   Unattached 4:40.24 3:20.52 4:01.58 3:01.19 3:37.43 4:54.73 4:16.08
15 Jack Bordoni SR-4 Georgia Tech 2:51.69 2:58.94 4:01.81 3:44.89 3:03.78 3:20.71 4:11.49
19 Terrell Estime SO-2 Georgia 5:12.84 5:03.06 4:04.40 3:32.63 4:58.17 4:16.62 2:55.97
22 Jacob Slann   Unattached 4:30.83 3:58.53 4:08.46 4:45.73 4:55.67 3:31.20 3:36.16
25 Grant Murphy SR-4 Emory 3:33.27 4:23.45 4:10.90 4:56.07 3:35.78 4:23.45 3:18.22
28 Ben Weisel SO-2 Belmont 4:01.12 4:01.12 4:19.26 5:16.30 5:24.08 3:19.63 3:27.41
  Matthew Edwards JR-3 Belmont DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
6 Michael Hans   Unattached 3:58.82 4:17.93 4:51.36 4:51.36
10 Davis Stockwell   Unattached 4:01.45 3:49.38 4:40.09 4:03.87
12 Jackson Goodwin SO-2 Clemson 4:01.57 2:49.10 5:04.38 4:28.15
14 John Minen   Atlanta Track Club 4:01.64 3:15.73 5:14.14 3:22.98
16 Daniel Shaughnessy   Unattached 4:02.24 5:00.38 4:33.74 2:59.26
17 Parker Nail   Unattached 4:03.18 4:12.91 4:34.80 3:38.87
18 Jack Bradley   Unattached 4:03.91 3:05.38 4:57.57 4:25.87
20 Matthew Tinsley FR-1 Clemson 4:04.77 3:40.30 4:09.67 5:03.52
21 Isaac Penman SO-2 Georgia Tech 4:07.90 4:45.09 4:47.57 4:10.38
23 Ryan Mullen FR-1 Clemson 4:09.03 4:38.92 3:11.76 3:21.72
24 Nate Reichard   Unattached 4:10.55 4:28.09 4:23.08 4:08.05
26 Ryan Peppenhorst FR-1 Georgia 4:15.50 3:16.74 4:30.83 3:09.07
27 Alex Haight FR-1 Clemson 4:17.83 3:34.00 3:36.58 4:46.20
  John Lyons FR-1 Georgia Tech DNF DNF DNF DNF
  Eamon McCoy FR-1 Georgia Tech DNF DNF DNF DNF