May 3, 2017
|
Concordia University, St. Paul - St. Paul, MN

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Bethany Hasz   UNAT-Minnesota 5:44.80 5:23.08 5:28.51 4:50.50 4:01.63 4:31.49
2 Megan Hasz   UNAT-Minnesota 5:50.90 5:15.26 3:22.87 4:01.25 4:28.66 4:34.14
3 Meg Mathison FR-1 Carleton 3:56.20 3:47.76 3:28.08 5:12.11 4:52.43 4:41.18
4 Ali Glassbrenner JR-3 St. Thomas (Minn.) 3:18.14 3:29.46 4:09.09 5:56.65 5:05.70 4:43.05
5 Kimber Meyer SR-4 Macalester 4:46.38 4:35.04 5:57.26 5:28.91 3:44.00 4:43.54
6 Zetta Mason   UNAT-Minnesota 4:09.70 3:44.17 4:09.70 3:38.49 5:23.48 4:43.75
7 Kayla Janto SR-4 St. Thomas (Minn.) 6:03.23 6:06.07 3:41.34 4:12.56 3:27.16 4:43.77
8 Emily Castanias SO-2 Minnesota 5:00.99 5:20.87 3:18.77 3:38.65 6:06.30 4:43.95
9 Ally Smith FR-1 Minnesota 5:12.39 3:44.36 4:29.79 4:49.67 6:09.19 4:43.99
10 Sam Prouty FR-1 Minnesota 3:31.30 4:02.70 3:19.87 3:42.72 6:05.48 4:45.53
11 Jenny Walz JR-3 St. Thomas (Minn.) 6:04.95 5:50.47 5:09.92 5:38.88 3:40.13 4:49.64
12 Victoria Casarrubias FR-1 Macalester 4:51.20 4:45.38 4:22.08 5:46.53 5:26.15 4:51.20
13 Briana Paulson SO-2 St. Olaf 5:20.48 6:04.18 5:43.79 3:58.90 4:54.26 4:51.34
14 Naomi Ollila JR-3 Minnesota 4:17.80 3:39.72 5:28.11 4:35.38 5:19.32 4:52.95
15 Megan Flanagan SR-4 Minnesota 4:07.85 4:55.05 5:00.96 5:36.36 6:23.57 4:55.05
16 Holly Ellingson SO-2 Macalester 3:37.14 4:33.66 3:49.04 6:20.74 5:59.92 4:57.45
17 Sarah Werking   UNAT-Minnesota 3:50.56 3:50.56 5:23.38 4:44.45 3:41.57 4:59.42
18 Laura Werking JR-3 Minnesota 5:15.73 5:24.75 5:57.83 5:24.75 5:09.71 5:00.69
19 Helen Schuda FR-1 Carleton 6:31.88 4:07.18 3:46.08 6:19.82 4:22.26 5:01.44
20 Bryony Hawgood FR-1 St. Olaf 4:43.69 3:43.33 5:01.79 5:47.06 6:32.33 5:01.79
21 Courtney Kirkeide SR-4 St. Catherine 5:45.07 4:11.24 3:56.10 6:06.26 4:47.56 5:02.69
22 Meredith Moore FR-1 St. Olaf 3:35.45 5:42.90 6:07.18 3:47.59 5:36.83 5:03.45
23 Karlyn Russell SR-4 Macalester 5:13.09 5:13.09 4:36.62 6:29.09 4:09.26 5:03.97
24 Alyssa Nash JR-3 Hamline 4:34.42 3:33.44 3:36.49 4:31.37 4:06.98 5:04.91
25 Julia Giefer JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:31.84 4:53.22 4:34.89 4:22.67 4:53.22 5:05.43
26 Caitie Ryan SO-2 St. Thomas (Minn.) 3:52.35 4:50.44 6:03.81 4:56.55 5:02.67 5:05.72
27 Victoria Simones SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:30.85 4:18.54 4:12.38 6:33.96 4:15.46 5:07.78
28 Lydia Simpson FR-1 Macalester 5:17.64 5:14.55 3:42.04 3:38.95 5:02.22 5:08.38
29 Kazia Mermel SR-4 Carleton 3:58.69 6:36.78 4:11.09 3:36.99 3:55.59 5:09.98
30 Bridget Schmitt SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:07.04 5:28.75 5:41.16 4:17.42 4:26.72 5:10.14
31 Allison Pillar SR-4 Macalester 3:46.52 5:38.23 5:47.54 5:07.20 5:19.61 5:10.30
32 Katrin O'Grady SO-2 Macalester 5:01.08 3:46.59 6:40.41 5:22.81 5:35.23 5:10.39
33 Anya Ptacek FR-1 Macalester 4:08.85 5:01.73 5:57.72 4:30.63 4:24.41 5:11.06
34 Katie Spray SO-2 St. Olaf 5:12.40 6:18.01 3:38.68 6:43.00 5:59.26 5:12.40
35 Winona Rachel SR-4 Carleton 5:44.62 6:19.08 6:22.22 4:13.77 6:28.48 5:13.29
36 Lizzy Lynn SO-2 Carleton 3:52.07 3:39.52 6:28.87 4:10.88 5:54.37 5:13.60
37 Emma Maxtutis FR-1 Macalester 5:58.89 4:05.56 5:17.96 4:18.15 5:14.81 5:14.81
38 Abigail Walker SO-2 Carleton 5:25.70 5:22.54 5:32.02 5:41.51 4:12.97 5:16.21
39 Michelle Perri JR-3 St. Catherine 4:08.69 5:37.96 5:44.34 6:19.41 6:28.98 5:18.83
40 Molly Adams FR-1 Macalester 5:47.84 6:03.94 4:20.88 6:49.03 6:36.15 5:22.07
41 Olivia Munson FR-1 St. Olaf 6:46.24 4:11.01 4:34.13 6:09.91 5:50.09 5:30.27
42 Olivia Damron FR-1 St. Catherine 6:27.03 5:57.26 7:06.72 6:33.64 5:37.41 5:30.79
43 Emilee Fulton FR-1 Carleton 4:08.61 5:51.36 4:11.92 4:28.49 7:00.97 5:31.47
44 Emma Higgins FR-1 Macalester 6:25.40 4:32.44 6:22.08 5:22.28 6:42.01 5:32.24
45 Laura Votava SO-2 St. Olaf 4:55.32 4:48.61 4:18.41 6:52.78 6:15.86 5:35.59
46 Kathryn York SO-2 St. Olaf 4:29.08 7:15.97 5:09.95 4:22.27 5:26.98 5:40.60
47 Rebecca Schoenfelder SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:23.11 4:50.44 4:16.27 5:28.03 5:07.53 5:41.69
48 Katie Murney SO-2 St. Olaf 7:12.13 5:40.78 6:29.97 4:37.55 5:37.27 5:51.32
49 Rachael Bentley SO-2 St. Olaf 4:39.88 4:47.06 6:34.71 6:52.65 5:48.06 5:58.82
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Bethany Hasz   UNAT-Minnesota 4:31.49
2 Megan Hasz   UNAT-Minnesota 4:34.14
3 Meg Mathison FR-1 Carleton 4:41.18
4 Ali Glassbrenner JR-3 St. Thomas (Minn.) 4:43.05
5 Kimber Meyer SR-4 Macalester 4:43.54
6 Zetta Mason   UNAT-Minnesota 4:43.75
7 Kayla Janto SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:43.77
8 Emily Castanias SO-2 Minnesota 4:43.95
9 Ally Smith FR-1 Minnesota 4:43.99
10 Sam Prouty FR-1 Minnesota 4:45.53
14 Naomi Ollila JR-3 Minnesota 4:52.95
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
11 Jenny Walz JR-3 St. Thomas (Minn.) 3:40.13 4:46.75 5:50.47 3:51.72 4:49.64 4:20.68
12 Victoria Casarrubias FR-1 Macalester 6:04.00 6:15.65 4:42.47 4:57.03 4:51.20 4:27.91
13 Briana Paulson SO-2 St. Olaf 3:35.60 6:10.01 4:19.30 5:20.48 4:51.34 5:26.30
15 Megan Flanagan SR-4 Minnesota 4:10.80 4:04.90 6:17.67 6:08.82 4:55.05 5:42.26
16 Holly Ellingson SO-2 Macalester 4:54.48 4:21.76 6:26.69 4:15.81 4:57.45 4:57.45
17 Sarah Werking   UNAT-Minnesota 4:26.49 5:38.35 5:56.31 5:05.41 4:59.42 3:56.55
19 Helen Schuda FR-1 Carleton 5:13.50 3:52.11 5:01.44 5:37.62 5:01.44 5:46.66
21 Courtney Kirkeide SR-4 St. Catherine 6:33.50 5:20.86 4:38.48 5:20.86 5:02.69 3:53.08
31 Allison Pillar SR-4 Macalester 5:28.92 6:24.78 5:16.51 5:56.85 5:10.30 3:40.32
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
18 Laura Werking JR-3 Minnesota 5:00.69 3:36.50 6:18.87 4:27.62 4:54.68 3:39.51
22 Meredith Moore FR-1 St. Olaf 5:03.45 5:09.52 6:13.25 5:58.07 4:27.04 5:18.63
23 Karlyn Russell SR-4 Macalester 5:03.97 4:36.62 4:36.62 3:47.98 5:00.93 5:28.29
24 Alyssa Nash JR-3 Hamline 5:04.91 3:45.64 6:15.04 3:57.83 6:36.39 4:49.67
25 Julia Giefer JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:05.43 5:23.76 5:39.03 4:01.29 3:36.86 5:08.49
27 Victoria Simones SR-4 St. Thomas (Minn.) 5:07.78 4:43.16 5:32.41 5:20.10 5:17.02 5:10.86
28 Lydia Simpson FR-1 Macalester 5:08.38 6:13.14 3:45.12 5:26.89 3:45.12 3:57.46
29 Kazia Mermel SR-4 Carleton 5:09.98 4:01.79 4:54.49 6:08.88 5:53.38 3:52.49
32 Katrin O'Grady SO-2 Macalester 5:10.39 4:05.21 5:22.81 4:57.98 5:56.95 6:43.51
33 Anya Ptacek FR-1 Macalester 5:11.06 4:21.29 3:40.86 4:08.85 4:21.29 6:13.28
35 Winona Rachel SR-4 Carleton 5:13.29 5:07.03 6:34.75 3:42.44 6:28.48 5:35.22
38 Abigail Walker SO-2 Carleton 5:16.21 4:06.65 5:51.00 6:16.29 5:09.89 5:38.35
40 Molly Adams FR-1 Macalester 5:22.07 5:28.52 6:26.49 6:07.16 5:22.07 4:20.88
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
20 Bryony Hawgood FR-1 St. Olaf 6:32.33 5:59.13 3:31.26 5:01.79
26 Caitie Ryan SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:21.01 6:25.21 3:34.01 5:05.72
30 Bridget Schmitt SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:44.26 4:32.93 5:19.45 5:10.14
34 Katie Spray SO-2 St. Olaf 4:09.92 6:21.13 5:34.27 5:12.40
36 Lizzy Lynn SO-2 Carleton 4:57.92 4:42.24 6:32.00 5:13.60
37 Emma Maxtutis FR-1 Macalester 5:58.89 4:52.78 6:02.04 5:14.81
39 Michelle Perri JR-3 St. Catherine 4:31.01 4:15.07 4:50.14 5:18.83
41 Olivia Munson FR-1 St. Olaf 7:09.36 5:30.27 6:16.51 5:30.27
42 Olivia Damron FR-1 St. Catherine 6:30.34 4:54.41 4:34.56 5:30.79
43 Emilee Fulton FR-1 Carleton 6:01.31 5:04.96 7:04.29 5:31.47
44 Emma Higgins FR-1 Macalester 7:05.27 6:32.05 5:42.21 5:32.24
45 Laura Votava SO-2 St. Olaf 6:22.58 6:29.29 7:09.56 5:35.59
46 Kathryn York SO-2 St. Olaf 5:06.54 7:15.97 5:54.23 5:40.60
47 Rebecca Schoenfelder SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:55.36 7:07.12 6:05.61 5:41.69
48 Katie Murney SO-2 St. Olaf 6:05.38 6:33.48 5:58.35 5:51.32
49 Rachael Bentley SO-2 St. Olaf 7:39.29 5:19.35 7:35.71 5:58.82