April 29, 2017
|
Macalester - St. Paul, MN

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Emma Weber   St. Benedict 4:17.18 4:48.96 5:20.75 5:55.42 4:08.51 3:22.28 10
2 Rachel Hall 6 Unattached 5:38.95 4:49.70 4:35.22 3:57.56 4:32.32 4:52.60 -
3 Jamie Hoornaert   St. Olaf 5:56.62 4:52.31 5:33.24 4:40.62 6:14.16 5:15.70 8
4 Sara Ness   St. Thomas (Minn.) 4:38.24 4:52.88 5:13.39 4:41.17 5:13.39 5:10.46 6
5 Natalie Prescott   Macalester 4:34.51 4:55.17 4:25.66 3:41.38 4:13.85 4:05.00 5
6 Maria West SR-4 Concordia-Moorhead 5:37.79 4:56.30 3:33.34 4:50.38 4:05.93 3:39.27 4
7 Shannon Strickland   St. Catherine 5:34.11 4:58.31 4:10.58 4:37.43 4:55.33 3:31.80 3
8 Katie Breuckman SO-2 St. Thomas (Minn.) 6:17.24 4:59.39 5:26.34 3:38.56 4:53.41 6:14.24 2
9 Liz Miller   Minnesota 3:39.19 5:00.26 3:30.19 5:15.28 3:30.19 5:45.30 1
10 Elise Reid   St. Benedict 5:10.25 5:01.21 4:31.09 5:22.30 4:52.18 5:58.44 -
11 Becca Wilkin SO-2 St. Thomas (Minn.) 3:54.97 5:01.24 4:49.19 6:10.53 5:55.47 5:34.38 -
12 Laura Werking   Minnesota 6:09.66 5:03.00 3:44.22 6:15.72 3:53.31 5:36.33 -
13 Elena Torry-Schrag   Macalester 5:07.65 5:04.60 5:59.43 5:47.25 3:36.27 5:01.56 -
14 Carmen Garson-Shumway SR-4 Macalester 6:25.88 5:06.25 5:39.94 6:35.07 3:52.75 6:07.50 -
15 Abby Sharer SR-4 Carleton 5:03.39 5:06.45 4:05.16 5:52.42 5:34.03 5:46.29 -
16 Allyx Kvasnicka   Minnesota Running Club 6:17.16 5:06.63 4:17.57 4:54.37 4:48.24 5:31.16 -
17 Alyssa Nash SR-4 Hamline 3:40.94 5:06.86 5:19.14 4:51.52 5:28.34 5:03.80 -
18 Courtney Kirkeide   St. Catherine 4:42.66 5:07.24 3:41.22 6:17.91 5:53.33 4:54.95 -
19 Abigail Borgmeier   St. Benedict 5:11.10 5:08.02 3:41.78 6:18.87 5:32.67 5:57.31 -
20 Kaylea Brase   Minnesota Running Club 5:50.37 5:10.06 6:39.98 4:01.85 5:53.47 5:41.07 -
21 Leighlin Ahlstrom SO-2 St. Catherine 3:52.62 5:10.16 3:58.83 5:07.06 5:03.96 6:18.40 -
22 Karlyn Russell   Macalester 4:36.11 5:10.23 4:39.21 6:40.20 4:14.39 4:57.82 -
23 Katrin O'Grady Junior Macalester 4:24.77 5:11.49 4:09.20 4:15.43 4:31.00 5:27.07 -
24 Katie Spray   St. Olaf 5:30.03 5:14.31 5:01.74 3:58.88 4:36.60 4:27.17 -
25 Bridget Schmitt JR-3 St. Thomas (Minn.) 6:15.17 5:17.94 6:18.35 6:53.33 5:24.30 6:40.61 -
26 Megan Davitt   Macalester 4:56.20 5:18.49 5:47.16 4:17.98 6:31.75 4:21.17 -
27 Alli Ruprecht SO-2 St. Benedict 6:50.95 5:18.56 3:46.18 5:40.86 5:28.12 5:28.12 -
28 Evelyn Frenz   Minnesota Running Club 6:52.53 5:19.79 4:06.24 4:47.82 6:17.36 5:26.19 -
29 Hallie Kircher-Henning Junior Macalester 4:41.48 5:19.86 6:27.03 5:45.45 3:43.91 6:33.43 -
30 Siri Block SR-4 St. Olaf 6:35.46 5:21.51 4:23.64 5:53.67 3:57.92 3:57.92 -
31 Michelle Perri SR-4 St. Catherine 4:24.07 5:22.03 4:56.27 4:14.41 6:58.64 4:07.97 -
32 Aubrey Shepard   St. Benedict 3:55.41 5:22.48 6:36.65 5:03.14 6:20.53 4:59.91 -
33 Claudia Lundgren SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:26.71 5:26.71 5:36.52 5:16.91 6:02.65 5:52.85 -
34 Anna Holten   St. Olaf 5:22.85 5:29.43 4:13.67 6:25.44 4:59.79 5:09.67 -
35 Kyla Porter JR-3 St. Benedict 5:47.16 5:30.62 4:44.34 6:33.44 5:27.32 6:23.52 -
36 Bryana Waage JR-3 St. Catherine 3:58.77 5:31.62 4:31.93 4:12.04 4:51.83 6:04.79 -
37 Madeline Egan JR-3 Carleton 7:07.81 5:31.63 5:41.58 3:55.46 3:55.46 4:38.57 -
38 Sam Witmer JR-3 St. Catherine 3:55.47 5:31.64 4:25.32 4:02.10 5:05.11 4:38.58 -
39 Emma Higgins SO-2 Macalester 6:42.64 5:32.76 5:22.78 3:52.94 3:52.94 4:16.23 -
40 Laura Votava JR-3 St. Olaf 4:44.51 5:34.71 4:01.00 5:17.98 5:28.02 5:41.41 -
41 Mandy Hansen   Minnesota Running Club 5:51.46 5:41.22 6:11.93 4:36.39 4:12.51 7:03.12 -
42 Nadine Thoemke SR-4 Hamline 4:24.61 5:43.64 4:58.97 4:58.97 6:59.24 5:02.41 -
43 Sophie Peterson Senior Minnesota Running Club 4:45.78 5:44.31 5:44.31 6:25.63 6:56.62 7:06.95 -
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Emma Weber   St. Benedict 3:59.84 5:00.52 5:46.76 4:48.96 5:00.52 4:08.51 10
2 Rachel Hall 6 Unattached 3:54.66 5:41.85 5:41.85 4:49.70 3:25.69 5:21.57 -
3 Jamie Hoornaert   St. Olaf 4:02.62 3:56.78 3:33.39 4:52.31 5:47.85 6:08.31 8
4 Sara Ness   St. Thomas (Minn.) 5:25.10 4:47.03 3:27.95 4:52.88 6:03.18 4:17.74 6
5 Natalie Prescott   Macalester 6:06.01 4:55.17 4:25.66 4:55.17 4:19.75 5:54.21 5
6 Maria West SR-4 Concordia-Moorhead 6:07.42 5:43.71 3:36.30 4:56.30 4:53.34 5:37.79 4
7 Shannon Strickland   St. Catherine 4:52.35 4:49.36 4:55.33 4:58.31 5:04.28 6:12.89 3
9 Liz Miller   Minnesota 5:45.30 5:33.29 6:27.34 5:00.26 3:48.20 3:51.20 1
10 Elise Reid   St. Benedict 4:19.04 6:25.55 4:37.12 5:01.21 6:19.53 6:22.54 -
11 Becca Wilkin SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:43.42 3:36.90 6:28.60 5:01.24 4:40.16 4:07.02 -
12 Laura Werking   Minnesota 4:17.55 3:32.10 3:32.10 5:03.00 3:56.34 4:02.40 -
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
8 Katie Breuckman SO-2 St. Thomas (Minn.) 6:14.24 6:20.23 4:59.39 5:08.38 4:50.41 2
14 Carmen Garson-Shumway SR-4 Macalester 3:58.88 5:12.38 5:06.25 4:32.57 3:46.63 -
15 Abby Sharer SR-4 Carleton 5:06.45 5:30.97 5:06.45 4:35.81 5:46.29 -
16 Allyx Kvasnicka   Minnesota Running Club 6:32.49 4:20.64 5:06.63 4:57.44 6:26.36 -
17 Alyssa Nash SR-4 Hamline 5:59.03 4:42.32 5:06.86 4:30.04 6:20.51 -
18 Courtney Kirkeide   St. Catherine 6:33.27 6:02.55 5:07.24 4:24.23 4:08.87 -
19 Abigail Borgmeier   St. Benedict 6:18.87 4:03.34 5:08.02 3:51.02 4:18.74 -
20 Kaylea Brase   Minnesota Running Club 5:37.97 6:30.68 5:10.06 5:13.16 3:58.75 -
22 Karlyn Russell   Macalester 3:43.37 5:38.15 5:10.23 6:12.28 5:38.15 -
23 Katrin O'Grady Junior Macalester 5:02.15 6:23.14 5:11.49 4:49.69 4:21.66 -
27 Alli Ruprecht SO-2 St. Benedict 4:02.11 6:06.35 5:18.56 5:12.19 6:06.35 -
28 Evelyn Frenz   Minnesota Running Club 4:15.84 5:38.98 5:19.79 6:23.75 5:58.17 -
33 Claudia Lundgren SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:37.71 6:32.06 5:26.71 5:03.84 4:37.71 -
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
13 Elena Torry-Schrag   Macalester 5:04.60 5:19.83 4:12.82 5:47.25 -
21 Leighlin Ahlstrom SO-2 St. Catherine 5:10.16 5:16.37 6:15.30 4:29.84 -
24 Katie Spray   St. Olaf 5:14.31 5:42.60 3:40.02 4:08.31 -
25 Bridget Schmitt JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:17.94 5:40.20 5:14.76 5:17.94 -
26 Megan Davitt   Macalester 5:18.49 4:11.61 6:38.12 5:21.68 -
29 Hallie Kircher-Henning Junior Macalester 5:19.86 5:45.45 4:57.47 4:31.89 -
30 Siri Block SR-4 St. Olaf 5:21.51 4:59.01 6:29.03 4:17.21 -
31 Michelle Perri SR-4 St. Catherine 5:22.03 4:20.85 6:36.10 5:47.80 -
32 Aubrey Shepard   St. Benedict 5:22.48 4:53.46 4:40.56 5:54.73 -
34 Anna Holten   St. Olaf 5:29.43 5:49.20 5:19.55 5:03.08 -
35 Kyla Porter JR-3 St. Benedict 5:30.62 7:03.20 6:40.05 3:51.44 -
36 Bryana Waage JR-3 St. Catherine 5:31.62 3:52.14 4:25.30 5:08.41 -
37 Madeline Egan JR-3 Carleton 5:31.63 5:38.27 4:48.52 7:01.17 -
38 Sam Witmer JR-3 St. Catherine 5:31.64 6:41.29 5:01.80 6:31.34 -
39 Emma Higgins SO-2 Macalester 5:32.76 4:02.92 6:59.28 7:09.26 -
40 Laura Votava JR-3 St. Olaf 5:34.71 5:17.98 4:11.04 5:24.67 -
41 Mandy Hansen   Minnesota Running Club 5:41.22 5:00.28 6:28.99 7:20.18 -
42 Nadine Thoemke SR-4 Hamline 5:43.64 4:55.53 4:03.99 6:52.37 -
43 Sophie Peterson Senior Minnesota Running Club 5:44.31 6:08.42 6:46.29 4:32.01 -