April 27, 2017
|
Macalester - St. Paul, MN

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Luke Lahr SO-2 Minnesota-Duluth 14:55.82 10
2 Sean Bjork SR-4 St. Olaf 14:59.89 8
3 Thomas Lerdall SO-2 St. Olaf 15:08.92 6
4 Jack Henschel FR-1 St. Olaf 15:09.15 5
5 Alec Anderson Sophomore Unattached 15:11.81 -
6 Paul Timm JR-3 St. Olaf 15:12.41 4
7 Keith Ketola JR-3 St. Olaf 15:14.62 3
8 Walter Edstrom SR-4 Carleton 15:15.32 2
9 James Logan SR-4 Hamline 15:19.71 1
10 Maxwell Kuzara SR-4 St. John's (Minn.) 15:21.23 -
11 Blake Anderson JR-3 Minnesota-Duluth 15:22.99 -
12 James Doherty SO-2 Macalester 15:24.50 -
13 Henry Harper FR-1 Macalester 15:24.52 -
14 Jacob Eggers SR-4 St. Olaf 15:27.88 -
15 Trevor Smith SR-4 St. Thomas (Minn.) 15:28.59 -
16 Nathan Rock   Unattached 15:28.72 -
17 Sam Nelson SO-2 Bethel (Minn.) 15:37.83 -
18 Tayler Aarness JR-3 St. Olaf 15:37.96 -
19 Adam Armbruster SO-2 Minnesota-Duluth 15:38.88 -
20 Grant Suttie SR-4 St. Thomas (Minn.) 15:42.40 -
21 Jared Genteman   Minnesota Running Club 15:44.86 -
22 Matt Longen   Run N Fun Elite 15:45.77 -
23 Daniel Zoltek JR-3 St. John's (Minn.) 15:47.39 -
24 Kendall Hill FR-1 Minnesota-Duluth 15:48.01 -
25 Justin Furcich SO-2 St. Olaf 15:48.19 -
26 Jon Olsen   Minnesota Running Club 15:48.76 -
27 Nick Lawson SO-2 Minnesota-Duluth 15:49.90 -
28 Jake Lepak FR-1 Macalester 15:52.22 -
29 Dan Buchmeier JR-3 St. Olaf 15:52.89 -
30 Andrew Fritz JR-3 St. Thomas (Minn.) 15:54.63 -
31 Tony Duchenes SO-2 Hamline 15:55.02 -
32 Frank Gustafson FR-1 Hamline 15:58.16 -
33 Daniel Mahota SO-2 St. Thomas (Minn.) 15:58.84 -
34 Spencer Urick FR-1 St. Thomas (Minn.) 15:58.94 -
35 Ethan Anderson   Unattached 16:00.27 -
36 Jake Avenson JR-3 Minnesota-Duluth 16:00.50 -
37 Jace Galley   Minnesota Running Club 16:00.51 -
38 Tremayne Collins SO-2 St. John's (Minn.) 16:05.29 -
39 Andrew Plumb SO-2 St. Olaf 16:08.39 -
40 Spencer Nelson SR-4 Macalester 16:10.36 -
41 Hiroshi Nakajima JR-3 Carleton 16:14.79 -
42 Alex Schneider SO-2 Carleton 16:19.00 -
43 Alex Gordon JR-3 Macalester 16:24.67 -
44 Henry Boettcher SO-2 St. John's (Minn.) 16:24.98 -
45 Isaac Slagel FR-1 St. Olaf 16:28.84 -
46 Fernando Benitez FR-1 Hamline 16:29.81 -
47 Samuel Cruz FR-1 St. John's (Minn.) 16:30.16 -
48 Derek DeBlieck JR-3 St. Olaf 16:30.38 -
49 Jacob Bransky FR-1 Carleton 16:31.58 -
50 Joey Chmelik JR-3 St. Olaf 16:31.73 -
51 David Ellenberger JR-3 St. Olaf 16:33.68 -
52 Ricky Peterson JR-3 St. Thomas (Minn.) 16:36.09 -
53 Nick Lowery JR-3 Bethel (Minn.) 16:48.09 -
54 Spencer Ware Joncas FR-1 St. Olaf 16:50.31 -
55 Edward Hershewe FR-1 Carleton 16:52.68 -
56 Conrad Phelan FR-1 Carleton 16:52.83 -
57 Andrew Elliott FR-1 St. Thomas (Minn.) 16:54.16 -
58 Chris Schold FR-1 St. Olaf 17:05.65 -
59 Ethan Ellis SO-2 Carleton 17:09.70 -
60 Jake Kirsch SO-2 St. John's (Minn.) 17:28.21 -
61 Sam O'Donnell-Hoff FR-1 Macalester 17:35.28 -
62 Kevin Dudley JR-3 St. John's (Minn.) 17:50.64 -
63 Mason Martinez SO-2 Macalester 18:00.29 -
64 Brandon Johnson JR-3 Bethel (Minn.) 18:03.72 -
65 Alex Walsh FR-1 Hamline 18:20.73 -
  Cameron Meikle FR-1 Carleton DNF -
  Tris Dodge SO-2 Carleton DNF -
  George McGivern FR-1 St. Thomas (Minn.) DNF -
  Scott Helstad FR-1 St. Thomas (Minn.) DNF -
  William Anderson SO-2 St. Olaf DNF -
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Luke Lahr SO-2 Minnesota-Duluth 14:55.82 18:12.90 10:44.99 19:06.65 14:19.99 14:46.87 16:16.45 10
2 Sean Bjork SR-4 St. Olaf 14:59.89 12:17.91 10:56.92 13:29.91 19:29.86 10:47.92 17:32.88 8
3 Thomas Lerdall SO-2 St. Olaf 15:08.92 11:12.60 12:16.23 15:54.37 19:41.60 10:54.43 15:27.10 6
4 Jack Henschel FR-1 St. Olaf 15:09.15 16:49.16 17:52.80 18:29.17 12:25.51 19:23.72 10:54.59 5
5 Alec Anderson Sophomore Unattached 15:11.81 16:24.76 17:55.94 13:13.28 11:32.98 18:50.65 11:42.10 -
6 Paul Timm JR-3 St. Olaf 15:12.41 19:18.76 14:26.79 12:00.81 19:27.89 13:22.92 18:05.77 4
7 Keith Ketola JR-3 St. Olaf 15:14.62 12:11.70 13:52.31 18:17.55 12:48.28 12:48.28 16:27.79 3
8 Walter Edstrom SR-4 Carleton 15:15.32 14:02.10 15:33.63 12:03.11 18:09.23 13:16.33 18:27.54 2
9 James Logan SR-4 Hamline 15:19.71 11:02.20 13:29.35 17:00.88 13:56.94 13:20.15 15:19.71 1
10 Maxwell Kuzara SR-4 St. John's (Minn.) 15:21.23 11:03.29 15:39.66 12:35.41 11:49.35 17:02.57 19:11.54 -
11 Blake Anderson JR-3 Minnesota-Duluth 15:22.99 12:27.63 13:23.01 18:36.82 13:13.78 19:50.66 16:55.29 -
12 James Doherty SO-2 Macalester 15:24.50 13:52.05 12:10.36 20:01.85 11:33.38 17:06.20 19:52.61 -
13 Henry Harper FR-1 Macalester 15:24.52 13:33.58 20:01.88 18:38.67 13:05.85 13:52.07 19:34.14 -
14 Jacob Eggers SR-4 St. Olaf 15:27.88 19:01.30 11:35.91 12:22.31 13:36.54 16:51.39 14:32.21 -
15 Trevor Smith SR-4 St. Thomas (Minn.) 15:28.59 14:23.59 10:59.30 17:29.31 13:00.02 11:36.45 11:36.45 -
16 Nathan Rock   Unattached 15:28.72 19:58.05 18:34.47 17:57.32 19:02.33 11:08.68 17:57.32 -
17 Sam Nelson SO-2 Bethel (Minn.) 15:37.83 11:52.75 14:32.19 12:30.27 19:51.05 14:04.05 13:45.29 -
35 Ethan Anderson   Unattached 16:00.27 15:41.07 20:00.34 14:05.04 13:26.63 18:05.11 14:53.06 -
38 Tremayne Collins SO-2 St. John's (Minn.) 16:05.29 11:25.36 12:32.93 18:20.43 14:09.46 20:35.58 13:21.19 -
  William Anderson SO-2 St. Olaf DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
  Tris Dodge SO-2 Carleton DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
  Cameron Meikle FR-1 Carleton DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
18 Tayler Aarness JR-3 St. Olaf 13:54.79 18:36.18 11:15.34 17:21.14 17:21.14 15:37.96 -
19 Adam Armbruster SO-2 Minnesota-Duluth 13:27.44 11:06.61 11:25.39 16:07.05 12:21.72 15:38.88 -
20 Grant Suttie SR-4 St. Thomas (Minn.) 13:21.04 20:15.70 13:39.89 18:41.46 14:45.86 15:42.40 -
21 Jared Genteman   Minnesota Running Club 13:13.69 12:45.34 17:09.90 16:22.66 11:01.41 15:44.86 -
22 Matt Longen   Run N Fun Elite 17:48.72 17:58.18 14:49.03 13:23.91 17:29.81 15:45.77 -
23 Daniel Zoltek JR-3 St. John's (Minn.) 12:18.97 12:37.92 18:56.87 20:31.61 11:22.12 15:47.39 -
24 Kendall Hill FR-1 Minnesota-Duluth 13:16.33 12:28.93 15:38.53 13:54.25 16:25.93 15:48.01 -
25 Justin Furcich SO-2 St. Olaf 12:29.07 19:54.72 11:03.74 12:00.63 11:51.15 15:48.19 -
26 Jon Olsen   Minnesota Running Club 17:14.15 14:23.38 14:13.89 14:42.35 18:58.52 15:48.76 -
27 Nick Lawson SO-2 Minnesota-Duluth 15:11.91 19:37.88 15:59.40 13:46.42 20:25.38 15:49.90 -
28 Jake Lepak FR-1 Macalester 14:36.05 12:13.21 12:22.74 14:17.00 13:29.39 15:52.22 -
29 Dan Buchmeier JR-3 St. Olaf 15:33.84 13:29.96 11:45.14 11:45.14 12:23.26 15:52.89 -
30 Andrew Fritz JR-3 St. Thomas (Minn.) 18:46.47 15:35.54 13:02.80 17:11.00 13:50.53 15:54.63 -
31 Tony Duchenes SO-2 Hamline 12:53.57 12:34.47 17:40.08 16:42.78 20:03.33 15:55.02 -
32 Frank Gustafson FR-1 Hamline 16:55.65 13:15.28 11:58.62 13:34.44 19:38.54 15:58.16 -
36 Jake Avenson JR-3 Minnesota-Duluth 17:17.34 16:29.32 13:26.82 15:41.29 14:05.24 16:00.50 -
37 Jace Galley   Minnesota Running Club 14:14.86 20:19.85 19:12.62 13:46.04 11:12.36 16:00.51 -
39 Andrew Plumb SO-2 St. Olaf 12:15.98 13:14.08 13:04.40 15:10.29 16:47.13 16:08.39 -
40 Spencer Nelson SR-4 Macalester 12:36.88 11:28.96 11:28.96 14:43.03 13:06.00 16:10.36 -
41 Hiroshi Nakajima JR-3 Carleton 15:45.55 15:06.56 13:19.33 12:11.10 20:08.74 16:14.79 -
44 Henry Boettcher SO-2 St. John's (Minn.) 12:48.29 15:55.43 19:32.13 17:24.08 17:43.78 16:24.98 -
46 Fernando Benitez FR-1 Hamline 19:08.18 14:11.24 11:52.67 17:09.41 15:30.43 16:29.81 -
48 Derek DeBlieck JR-3 St. Olaf 19:08.84 13:51.92 21:27.50 21:17.59 16:20.48 16:30.38 -
52 Ricky Peterson JR-3 St. Thomas (Minn.) 14:56.49 19:45.35 18:25.66 20:55.08 16:46.05 16:36.09 -
  Scott Helstad FR-1 St. Thomas (Minn.) DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
33 Daniel Mahota SO-2 St. Thomas (Minn.) 12:37.49 15:58.84 16:46.79 13:15.84 -
34 Spencer Urick FR-1 St. Thomas (Minn.) 18:22.79 15:58.94 16:46.89 18:13.20 -
42 Alex Schneider SO-2 Carleton 12:33.83 16:19.00 19:25.01 19:44.59 -
43 Alex Gordon JR-3 Macalester 14:16.67 16:24.67 18:42.53 19:12.07 -
45 Isaac Slagel FR-1 St. Olaf 12:31.52 16:28.84 12:11.75 16:38.73 -
47 Samuel Cruz FR-1 St. John's (Minn.) 12:02.82 16:30.16 18:48.79 16:49.97 -
49 Jacob Bransky FR-1 Carleton 16:21.67 16:31.58 18:30.57 11:53.94 -
50 Joey Chmelik JR-3 St. Olaf 19:10.41 16:31.73 14:12.89 17:21.32 -
51 David Ellenberger JR-3 St. Olaf 21:01.98 16:33.68 15:04.25 15:44.00 -
53 Nick Lowery JR-3 Bethel (Minn.) 19:59.63 16:48.09 15:07.29 19:59.63 -
54 Spencer Ware Joncas FR-1 St. Olaf 11:47.22 16:50.31 15:39.59 15:29.49 -
55 Edward Hershewe FR-1 Carleton 17:33.19 16:52.68 19:34.71 21:36.23 -
56 Conrad Phelan FR-1 Carleton 21:36.43 16:52.83 21:26.30 20:05.27 -
57 Andrew Elliott FR-1 St. Thomas (Minn.) 17:04.31 16:54.16 21:48.27 16:33.88 -
58 Chris Schold FR-1 St. Olaf 14:11.29 17:05.65 12:18.47 22:03.09 -
59 Ethan Ellis SO-2 Carleton 12:00.79 17:09.70 12:41.98 12:52.28 -
60 Jake Kirsch SO-2 St. John's (Minn.) 18:31.11 17:28.21 16:14.84 20:36.89 -
61 Sam O'Donnell-Hoff FR-1 Macalester 14:46.44 17:35.28 14:35.89 17:45.84 -
62 Kevin Dudley JR-3 St. John's (Minn.) 22:39.72 17:50.64 14:48.64 17:29.23 -
63 Mason Martinez SO-2 Macalester 23:13.58 18:00.29 19:37.52 19:59.13 -
64 Brandon Johnson JR-3 Bethel (Minn.) 20:35.44 18:03.72 12:49.45 16:26.19 -
65 Alex Walsh FR-1 Hamline 15:57.64 18:20.73 19:48.79 17:47.71 -
  George McGivern FR-1 St. Thomas (Minn.) DNF DNF DNF DNF -