April 19-22, 2017
|
Kansas-Rock Chalk Park - Lawrence, KS

Men 1500m Run unseeded Collegiate

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Cole Wellnitz SR-4 Nebraska-Kearney 3:49.90
2 Omar Es Salmouny JR-3 Lindenwood 3:51.23
3 Alexander Burson JR-3 Pittsburg St. 3:56.88
4 Tim Rose JR-3 Northwestern (Iowa) 3:57.09
5 Jacob Klemz FR-1 Washburn 3:58.06
6 Oscar Carmona SO-2 Fort Hays St. 3:58.50
7 Marvin Dierker FR-1 Cameron 3:58.67
8 John Danner JR-3 Benedictine (Kan.) 3:59.56
9 Nicholas Ray FR-1 Pittsburg St. 3:59.88
10 Colin Cernik SR-4 Lindenwood 3:59.91
11 Jerod Broadbooks SO-2 Lindenwood 4:00.20
12 Christian Skinner FR-1 Park U. 4:00.35
13 Elvis Reyes FR-1 Washburn 4:00.80
14 Tayler James JR-3 Nebraska-Kearney 4:01.49
15 Derek Wilson JR-3 Missouri Valley 4:01.73
16 Stephen Marindich FR-1 Cloud County CC 4:01.89
17 Hunter Blount JR-3 Pittsburg St. 4:02.06
18 Tegan Michael SR-4 St. Mary (Kan.) 4:02.38
19 Ryan Way JR-3 Drury 4:02.50
20 Nate Pierce FR-1 Nebraska-Kearney 4:02.55
21 Derek Meeks FR-1 Washburn 4:02.55
22 Phillip Lagemann SO-2 Allen County CC 4:03.33
23 Ty Dickerson SO-2 Pittsburg St. 4:03.47
24 Joshua Mehl JR-3 Nebraska-Kearney 4:04.22
25 Robert Loeffler FR-1 Fort Hays St. 4:04.63
26 Miguel Ibarra FR-1 Cowley County CC 4:04.67
27 Cole Bosley SO-2 Emporia St. 4:04.86
28 Caleb Nelson FR-1 Emporia St. 4:05.15
29 Tyler Knapp JR-3 Nebraska Wesleyan 4:06.29
30 Connor Wright FR-1 Cowley County CC 4:06.44
31 Rob Holcomb   KC Smoke TC 4:06.70
32 Travis Furtkamp SR-4 Southwest Baptist 4:07.01
33 Ty Hansen SO-2 Midland 4:08.81
34 Joe Anger JR-3 NW Missouri 4:09.48
35 Peyton Burlingame FR-1 Pittsburg St. 4:10.69
36 Brandon Colner FR-1 Southwest Baptist 4:10.90
37 Jesus Gutierrez FR-1 Allen County CC 4:12.10
38 Michael Tyll JR-3 St. Mary (Kan.) 4:12.67
39 Celso Ramirez FR-1 Cameron 4:15.67
40 Woodrow Murray SO-2 Central Arkansas 4:16.24
41 Garrett Young SR-4 Kansas Wesleyan 4:18.35
Men 1500m Run unseeded Collegiate Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
8 John Danner JR-3 Benedictine (Kan.) 3:38.00 4:01.96 3:59.56 3:54.77
9 Nicholas Ray FR-1 Pittsburg St. 3:45.49 4:35.87 3:59.88 4:31.07
15 Derek Wilson JR-3 Missouri Valley 3:35.14 4:33.16 4:01.73 3:37.56
21 Derek Meeks FR-1 Washburn 3:43.15 2:49.79 4:02.55 2:52.21
22 Phillip Lagemann SO-2 Allen County CC 3:07.37 4:56.87 4:03.33 4:39.83
25 Robert Loeffler FR-1 Fort Hays St. 3:32.83 3:18.15 4:04.63 5:18.02
26 Miguel Ibarra FR-1 Cowley County CC 4:24.25 4:07.12 4:04.67 4:26.69
28 Caleb Nelson FR-1 Emporia St. 3:23.48 4:17.41 4:05.15 3:55.35
29 Tyler Knapp JR-3 Nebraska Wesleyan 4:08.76 4:26.00 4:06.29 4:21.07
30 Connor Wright FR-1 Cowley County CC 4:48.34 4:45.87 4:06.44 4:43.41
31 Rob Holcomb   KC Smoke TC 3:07.50 3:54.37 4:06.70 4:21.51
33 Ty Hansen SO-2 Midland 4:13.79 4:11.30 4:08.81 3:06.61
41 Garrett Young SR-4 Kansas Wesleyan 3:44.77 4:26.10 4:18.35 3:49.94
Men 1500m Run unseeded Collegiate Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
10 Colin Cernik SR-4 Lindenwood 2:55.14 5:09.49 3:59.91 3:19.13
11 Jerod Broadbooks SO-2 Lindenwood 4:02.61 4:05.01 4:00.20 3:19.37
12 Christian Skinner FR-1 Park U. 3:07.48 3:12.28 4:00.35 4:48.42
13 Elvis Reyes FR-1 Washburn 3:19.87 4:05.62 4:00.80 4:10.44
14 Tayler James JR-3 Nebraska-Kearney 4:47.38 4:13.57 4:01.49 4:06.32
16 Stephen Marindich FR-1 Cloud County CC 3:15.93 4:38.18 4:01.89 4:13.99
17 Hunter Blount JR-3 Pittsburg St. 4:48.06 3:47.54 4:02.06 4:38.37
18 Tegan Michael SR-4 St. Mary (Kan.) 4:07.23 5:12.67 4:02.38 3:35.72
20 Nate Pierce FR-1 Nebraska-Kearney 4:14.68 2:54.64 4:02.55 4:31.66
23 Ty Dickerson SO-2 Pittsburg St. 3:39.13 5:01.91 4:03.47 4:27.82
24 Joshua Mehl JR-3 Nebraska-Kearney 4:33.53 4:45.74 4:04.22 4:55.51
32 Travis Furtkamp SR-4 Southwest Baptist 5:01.36 3:15.14 4:07.01 4:49.01
35 Peyton Burlingame FR-1 Pittsburg St. 3:45.63 3:30.58 4:10.69 3:55.65
37 Jesus Gutierrez FR-1 Allen County CC 4:44.88 4:12.10 4:12.10 4:42.36
38 Michael Tyll JR-3 St. Mary (Kan.) 3:09.51 3:14.56 4:12.67 4:55.63
Men 1500m Run unseeded Collegiate Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Cole Wellnitz SR-4 Nebraska-Kearney 3:49.90 2:52.43 3:20.02 4:12.89 4:08.30
2 Omar Es Salmouny JR-3 Lindenwood 3:51.23 3:53.55 2:48.80 3:16.55 2:53.43
3 Alexander Burson JR-3 Pittsburg St. 3:56.88 4:08.73 5:05.58 4:51.37 2:50.56
4 Tim Rose JR-3 Northwestern (Iowa) 3:57.09 3:31.01 4:04.21 3:07.31 4:16.06
5 Jacob Klemz FR-1 Washburn 3:58.06 4:12.35 4:12.35 3:19.97 4:14.73
6 Oscar Carmona SO-2 Fort Hays St. 3:58.50 4:10.43 4:12.81 2:58.88 3:25.11
7 Marvin Dierker FR-1 Cameron 3:58.67 3:01.39 4:44.02 3:25.26 2:49.46
19 Ryan Way JR-3 Drury 4:02.50 4:29.18 4:02.50 3:57.65 4:02.50
27 Cole Bosley SO-2 Emporia St. 4:04.86 4:22.00 5:13.42 4:02.42 5:01.18
34 Joe Anger JR-3 NW Missouri 4:09.48 4:02.00 5:14.35 3:14.60 4:34.43
36 Brandon Colner FR-1 Southwest Baptist 4:10.90 4:46.03 5:06.10 4:00.87 5:08.61
39 Celso Ramirez FR-1 Cameron 4:15.67 4:10.56 4:46.35 4:46.35 2:58.97
40 Woodrow Murray SO-2 Central Arkansas 4:16.24 3:58.31 4:49.56 4:21.37 3:30.12