April 20-21, 2017
|
UW-La Crosse - La Crosse, WI

Men's 10,000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
0 Daniel Docherty   Team USA Minnesota 29:55.37 29:01.51 -
0 Ryne Scopp   Unattached 33:54.93 29:50.74 -
0 Rob Molke   Team USA Minnesota 29:35.01 38:27.52 -
1 Ian LaMere SR-4 Wis.-Platteville 29:18.92 32:32.41 10
2 Darin Lau JR-3 Wis.-Eau Claire 29:23.42 32:19.77 8
3 Zach Plank SR-4 North Central (Ill.) 30:03.42 27:39.15 6
4 Nick Petersson SR-4 Wis.-Eau Claire 30:10.35 38:01.04 5
5 Matthew Norvell SO-2 North Central (Ill.) 30:13.00 33:50.56 4
6 Eli Kaczinski JR-3 Wartburg 30:30.83 25:37.90 3
7 John Vodacek SR-4 Wis.-Eau Claire 30:36.22 32:08.04 2
8 Thomas Schultz SO-2 Wis.-La Crosse 30:43.28 25:29.93 1
9 Eric Lindelsee SR-4 Wis.-Parkside 31:00.46 24:11.16 -
10 Calvin Lehn SR-4 St. Olaf 31:10.18 30:51.48 -
11 Tyler Nault FR-1 Wis.-La Crosse 31:13.40 35:35.68 -
12 Matt Cyra SR-4 Wis.-Eau Claire 31:13.62 35:17.19 -
13 Paul Timm JR-3 St. Olaf 31:16.21 35:20.12 -
14 Carlitos Rangel SR-4 North Central (Ill.) 31:40.47 33:53.51 -
15 Jake Dubnicka JR-3 Wis.-Parkside 31:44.86 24:07.70 -
16 Jacob Gallagher SR-4 St. Scholastica 31:49.93 29:55.34 -
17 Luke Lahr SO-2 Minnesota-Duluth 32:01.29 27:13.10 -
18 Blake Anderson JR-3 Minnesota-Duluth 32:03.31 33:01.01 -
19 Tyler Bethke SO-2 Bethel (Minn.) 32:15.39 37:44.41 -
20 Charles Schauer JR-3 Winona State 32:20.94 23:56.30 -
21 Mike Friedman FR-1 Wis.-Stout 32:30.74 41:56.46 -
22 Joey Eterno FR-1 Wis.-Parkside 32:43.86 41:53.74 -
23 Dan Ressler SO-2 Wis.-Stout 32:51.56 24:38.67 -
24 Riley Huffman JR-3 Wis.-Eau Claire 32:53.85 36:30.98 -
25 Sam Friesen SR-4 St. John's (Minn.) 32:55.29 29:18.01 -
26 Anthony Dupont SO-2 Wis.-Eau Claire 33:00.87 33:20.68 -
27 Andrew Fink FR-1 Wis.-Eau Claire 33:03.16 38:40.30 -
28 Kendall Hill FR-1 Minnesota-Duluth 33:08.13 30:29.08 -
29 Brandon Puser SO-2 Wis.-La Crosse 33:09.47 36:48.32 -
30 Tyler Kobilarczik SO-2 Wis.-Eau Claire 33:10.58 24:33.03 -
31 Nick Lawson SO-2 Minnesota-Duluth 33:14.37 32:14.54 -
32 Ben Carmichael SO-2 Wis.-Eau Claire 33:17.52 26:58.00 -
33 Braydon Johnson SO-2 Wis.-River Falls 33:26.23 42:27.92 -
34 Trevor Blum JR-3 Wis.-Stout 33:32.05 31:51.45 -
35 Mitchell Black JR-3 Wartburg 33:56.06 26:07.77 -
36 Henry Boettcher SO-2 St. John's (Minn.) 34:17.03 28:06.77 -
37 Anthony Paladie JR-3 Hamline 34:25.83 28:13.98 -
38 Kevin Reiter FR-1 Wis.-La Crosse 34:29.69 35:52.48 -
39 Collin Borazo FR-1 Wis.-Oshkosh 34:54.29 35:36.18 -
40 Jack Rindahl FR-1 Wis.-Oshkosh 35:03.25 40:39.77 -
41 Nathan Nozzi JR-3 Wis.-Oshkosh 35:07.26 32:18.68 -
42 Michael Nelson JR-3 St. John's (Minn.) 35:24.75 45:19.68 -
43 John Miles SO-2 St. John's (Minn.) 36:22.73 38:33.70 -
  Jon Peterson   Team USA Minnesota DNF DNF -
  Matt Lancour SO-2 Wis.-Stout DNF DNF -
  Tyler Miletti JR-3 Wis.-Oshkosh DNF DNF -
  Austin Zajkowski SR-4 Wis.-La Crosse DNF DNF -
  Josh Dedering   Team USA Minnesota DNF DNF -
Men's 10,000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
0 Daniel Docherty   Team USA Minnesota 38:53.98 37:06.26 32:36.96 29:55.37 -
0 Rob Molke   Team USA Minnesota 28:59.51 34:54.52 32:14.76 29:35.01 -
1 Ian LaMere SR-4 Wis.-Platteville 21:41.60 20:48.84 23:44.73 29:18.92 10
2 Darin Lau JR-3 Wis.-Eau Claire 23:13.11 33:30.30 28:48.16 29:23.42 8
3 Zach Plank SR-4 North Central (Ill.) 28:33.25 27:03.08 38:46.42 30:03.42 6
4 Nick Petersson SR-4 Wis.-Eau Claire 38:37.25 32:17.08 37:42.94 30:10.35 5
5 Matthew Norvell SO-2 North Central (Ill.) 28:42.35 22:03.49 38:40.64 30:13.00 4
6 Eli Kaczinski JR-3 Wartburg 31:07.45 28:40.98 25:37.90 30:30.83 3
7 John Vodacek SR-4 Wis.-Eau Claire 27:50.96 21:43.72 36:43.47 30:36.22 2
8 Thomas Schultz SO-2 Wis.-La Crosse 32:15.45 27:38.96 27:20.52 30:43.28 1
9 Eric Lindelsee SR-4 Wis.-Parkside 32:14.88 37:12.56 22:56.74 31:00.46 -
10 Calvin Lehn SR-4 St. Olaf 33:39.80 38:39.03 28:03.17 31:10.18 -
11 Tyler Nault FR-1 Wis.-La Crosse 28:24.80 30:35.94 26:32.39 31:13.40 -
12 Matt Cyra SR-4 Wis.-Eau Claire 34:39.72 29:58.68 23:43.96 31:13.62 -
13 Paul Timm JR-3 St. Olaf 34:05.07 24:42.21 34:23.84 31:16.21 -
14 Carlitos Rangel SR-4 North Central (Ill.) 30:43.46 34:50.52 25:58.39 31:40.47 -
15 Jake Dubnicka JR-3 Wis.-Parkside 40:57.27 31:06.77 27:18.18 31:44.86 -
16 Jacob Gallagher SR-4 St. Scholastica 28:38.94 24:49.75 22:16.96 31:49.93 -
18 Blake Anderson JR-3 Minnesota-Duluth 26:36.35 25:19.42 37:11.04 32:03.31 -
19 Tyler Bethke SO-2 Bethel (Minn.) 35:48.29 40:19.24 24:11.55 32:15.39 -
  Jon Peterson   Team USA Minnesota DNF DNF DNF DNF -
  Josh Dedering   Team USA Minnesota DNF DNF DNF DNF -
  Austin Zajkowski SR-4 Wis.-La Crosse DNF DNF DNF DNF -
Men's 10,000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
0 Ryne Scopp   Unattached 43:45.06 43:04.37 33:54.93 43:45.06 -
17 Luke Lahr SO-2 Minnesota-Duluth 27:32.31 32:58.93 32:01.29 24:58.61 -
20 Charles Schauer JR-3 Winona State 37:31.49 26:50.98 32:20.94 30:43.90 -
21 Mike Friedman FR-1 Wis.-Stout 27:38.13 29:54.68 32:30.74 33:29.27 -
22 Joey Eterno FR-1 Wis.-Parkside 32:24.23 25:12.18 32:43.86 34:22.06 -
23 Dan Ressler SO-2 Wis.-Stout 25:57.54 35:49.00 32:51.56 40:25.02 -
24 Riley Huffman JR-3 Wis.-Eau Claire 39:28.62 33:53.07 32:53.85 25:19.87 -
25 Sam Friesen SR-4 St. John's (Minn.) 40:29.61 25:01.22 32:55.29 28:38.51 -
26 Anthony Dupont SO-2 Wis.-Eau Claire 26:44.51 41:35.90 33:00.87 40:36.47 -
27 Andrew Fink FR-1 Wis.-Eau Claire 28:25.52 30:44.34 33:03.16 39:00.13 -
28 Kendall Hill FR-1 Minnesota-Duluth 31:48.61 37:06.71 33:08.13 33:47.90 -
29 Brandon Puser SO-2 Wis.-La Crosse 38:27.79 29:50.53 33:09.47 40:27.16 -
30 Tyler Kobilarczik SO-2 Wis.-Eau Claire 30:11.43 31:31.06 33:10.58 37:29.36 -
31 Nick Lawson SO-2 Minnesota-Duluth 27:35.33 25:15.73 33:14.37 42:32.80 -
32 Ben Carmichael SO-2 Wis.-Eau Claire 36:57.25 34:57.40 33:17.52 35:57.33 -
33 Braydon Johnson SO-2 Wis.-River Falls 31:05.80 26:04.86 33:26.23 41:07.67 -
34 Trevor Blum JR-3 Wis.-Stout 23:28.44 25:09.04 33:32.05 32:31.69 -
35 Mitchell Black JR-3 Wartburg 26:28.13 32:54.98 33:56.06 41:03.64 -
36 Henry Boettcher SO-2 St. John's (Minn.) 33:35.89 31:11.90 34:17.03 27:05.06 -
37 Anthony Paladie JR-3 Hamline 24:06.09 40:17.03 34:25.83 43:43.61 -
38 Kevin Reiter FR-1 Wis.-La Crosse 29:39.94 35:52.48 34:29.69 41:02.94 -
39 Collin Borazo FR-1 Wis.-Oshkosh 45:22.58 43:16.92 34:54.29 32:06.75 -
40 Jack Rindahl FR-1 Wis.-Oshkosh 28:23.64 36:48.42 35:03.25 30:29.83 -
41 Nathan Nozzi JR-3 Wis.-Oshkosh 40:44.43 35:49.41 35:07.26 33:21.90 -
42 Michael Nelson JR-3 St. John's (Minn.) 25:51.07 27:37.31 35:24.75 34:21.01 -
43 John Miles SO-2 St. John's (Minn.) 38:33.70 38:55.53 36:22.73 34:33.60 -
  Tyler Miletti JR-3 Wis.-Oshkosh DNF DNF DNF DNF -
  Matt Lancour SO-2 Wis.-Stout DNF DNF DNF DNF -