April 20-21, 2017
|
UW-La Crosse - La Crosse, WI

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
0 Alec Olson   Unattached 3:53.15 4:35.12 3:48.49 3:50.82 3:36.83 -
0 Paul Escher   Run N Fun 3:52.83 4:04.48 3:13.25 4:23.10 3:48.18 -
0 Luke Vrooman Sophomore Unattached 4:41.81 4:16.45 3:20.09 3:20.09 4:22.09 -
1 Joe Coffey SR-4 St. Olaf 3:49.40 2:52.05 4:32.99 4:58.22 3:24.17 10
2 Donson Cook-Gallardo JR-3 Carleton 3:51.03 3:53.34 3:39.48 3:41.79 3:51.03 8
3 Matt Cooper SR-4 Wis.-Eau Claire 3:51.37 4:30.71 4:02.94 4:56.16 4:14.51 6
4 Roberto Lara JR-3 Wis.-Oshkosh 3:51.63 3:12.26 3:05.31 4:58.81 4:58.81 5
5 Kyler Lueck FR-1 Wis.-Eau Claire 3:51.67 3:30.82 4:51.91 3:21.56 3:23.87 4
6 Joe Zack JR-3 Wis.-Oshkosh 3:52.06 4:43.12 4:22.23 4:15.27 5:01.68 3
7 Sam Hinz SO-2 Wis.-La Crosse 3:52.83 4:20.77 2:59.28 3:57.49 3:31.88 2
8 Seth Reel SR-4 Winona State 3:53.33 4:42.33 2:57.33 4:23.67 3:32.33 1
9 Michael Rosenberg SR-4 Wis.-La Crosse 3:53.60 4:07.62 4:40.32 3:23.24 4:16.96 -
10 Ian Ewers SR-4 Wis.-La Crosse 3:54.38 4:03.76 3:52.04 4:57.67 3:19.23 -
11 Brock Eves FR-1 Wis.-Parkside 3:54.79 4:30.01 3:59.49 2:51.40 4:27.66 -
12 Jacob Eggers SR-4 St. Olaf 3:54.80 3:52.46 3:31.32 3:26.63 3:05.50 -
13 Sean Bjork SR-4 St. Olaf 3:55.42 4:18.97 3:36.59 3:05.99 4:14.26 -
14 Joshua Schaeder FR-1 Wis.-La Crosse 3:55.69 4:26.33 4:23.98 4:52.26 4:40.48 -
15 Trevor Legg FR-1 Wis.-Parkside 3:55.99 4:26.67 3:46.55 3:48.91 2:57.00 -
16 Brendon Paucek JR-3 Wis.-Eau Claire 3:56.88 3:42.67 2:57.66 3:21.35 4:15.83 -
17 Mitchell Maegaard SO-2 Wis.-La Crosse 3:57.78 4:26.32 2:53.58 2:55.96 4:38.21 -
18 Joe Van Grinsven SO-2 Wis.-Stout 3:59.50 4:54.59 3:16.39 4:13.87 3:18.79 -
19 Brian Hansford FR-1 Wis.-La Crosse 4:00.95 3:46.50 2:48.67 4:25.05 2:53.49 -
20 James Logan SR-4 Hamline 4:02.91 3:48.34 3:55.63 3:41.05 5:03.64 -
21 Tyler Ellefson FR-1 Wis.-Stout 4:03.40 4:56.95 4:44.78 2:55.25 4:18.01 -
22 Jacob Butler SR-4 Wis.-Parkside 4:03.47 2:55.30 4:44.86 4:08.34 3:53.74 -
23 Evan Walpole SO-2 Wis.-Superior 4:04.02 3:10.34 4:40.63 3:10.34 3:22.54 -
24 Ryan O'Neil SO-2 Wis.-La Crosse 4:04.36 3:37.48 5:03.01 4:43.46 4:33.69 -
25 Alex Winn FR-1 Wis.-Eau Claire 4:04.84 4:34.22 4:44.02 4:21.98 3:30.57 -
26 Frank Gustafson FR-1 Hamline 4:05.04 4:41.80 3:52.79 3:40.54 5:03.85 -
27 Steven Schimmel SR-4 Wis.-Eau Claire 4:06.80 4:04.34 4:26.55 3:22.38 3:24.85 -
28 Zachary Leinbach FR-1 Wis.-La Crosse 4:06.95 3:49.67 3:42.26 5:18.57 3:49.67 -
29 Andrew Gilles SO-2 Wis.-Stout 4:07.06 3:27.53 3:52.24 5:16.24 4:51.53 -
30 Chalmer Combellick SR-4 Minnesota-Morris 4:07.08 4:02.14 4:29.32 4:56.50 3:42.38 -
31 Bailey Zdroik FR-1 Wis.-La Crosse 4:08.15 3:50.78 3:30.93 4:13.12 3:48.30 -
32 Edward Carlson FR-1 Wis.-Superior 4:08.38 3:33.61 3:11.26 2:53.87 3:18.71 -
33 Patrick Treacy SO-2 Wis.-Eau Claire 4:13.41 4:33.69 4:48.89 3:07.53 3:02.46 -
34 Matt Schrupp JR-3 Wis.-Eau Claire 4:15.55 4:28.33 4:30.89 3:52.55 3:34.67 -
35 David Alvarado SO-2 Viterbo 4:15.60 3:21.93 3:24.48 3:34.71 5:11.84 -
36 Fernando Benitez FR-1 Hamline 4:15.86 3:57.95 4:28.66 3:55.40 3:09.34 -
37 Jesse Frank SO-2 Winona State 4:17.37 3:23.33 3:23.33 3:05.31 5:21.72 -
38 Isaiah Sample FR-1 Wis.-Oshkosh 4:19.50 3:12.03 3:56.15 4:16.91 5:14.00 -
39 Mike Okeson SR-4 Minnesota-Morris 4:23.81 5:03.39 5:27.13 4:52.83 4:26.45 -
40 Justin Paschall FR-1 Viterbo 4:24.76 5:09.77 3:05.34 5:04.48 3:55.64 -
41 Garett Zakrzewski FR-1 Winona State 4:25.35 4:57.20 3:53.51 5:31.69 5:31.69 -
42 Sean Ahlness JR-3 Hamline 4:34.09 5:48.10 3:33.79 3:52.98 3:50.24 -
43 Zach Molland FR-1 Wis.-Oshkosh 4:47.87 4:50.75 3:41.66 5:45.45 5:08.02 -
44 Alex Walsh FR-1 Hamline 5:04.55 6:20.69 5:44.15 4:55.42 5:35.01 -
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
0 Paul Escher   Run N Fun 3:34.21 5:00.35 3:36.54 3:27.22 4:25.43 4:41.73 3:52.83 -
0 Alec Olson   Unattached 2:50.20 4:51.44 4:14.14 3:32.17 4:58.44 3:53.15 3:53.15 -
1 Joe Coffey SR-4 St. Olaf 4:12.34 4:03.17 3:05.82 4:10.05 2:52.05 3:47.11 3:49.40 10
2 Donson Cook-Gallardo JR-3 Carleton 3:32.55 4:30.31 4:55.72 3:32.55 4:18.76 3:09.45 3:51.03 8
3 Matt Cooper SR-4 Wis.-Eau Claire 3:07.41 4:09.88 4:42.28 3:00.47 4:28.39 3:02.79 3:51.37 6
4 Roberto Lara JR-3 Wis.-Oshkosh 4:44.91 3:26.15 4:03.22 4:26.38 4:05.53 5:01.12 3:51.63 5
6 Joe Zack JR-3 Wis.-Oshkosh 3:28.86 2:58.69 4:15.27 4:57.04 4:43.12 4:26.87 3:52.06 3
7 Sam Hinz SO-2 Wis.-La Crosse 2:59.28 4:37.07 4:41.73 3:36.54 3:50.51 3:48.18 3:52.83 2
8 Seth Reel SR-4 Winona State 4:56.33 3:09.00 4:28.33 4:56.33 3:25.33 4:47.00 3:53.33 1
9 Michael Rosenberg SR-4 Wis.-La Crosse 4:14.63 3:37.25 3:25.57 2:48.20 4:28.64 4:59.01 3:53.60 -
10 Ian Ewers SR-4 Wis.-La Crosse 3:33.29 5:04.70 3:30.95 3:30.95 5:02.35 3:35.63 3:54.38 -
12 Jacob Eggers SR-4 St. Olaf 3:54.80 3:21.93 5:05.24 3:17.24 3:50.11 4:48.81 3:54.80 -
13 Sean Bjork SR-4 St. Olaf 4:28.38 3:57.78 4:40.15 3:46.01 3:27.17 2:44.80 3:55.42 -
30 Chalmer Combellick SR-4 Minnesota-Morris 4:04.61 4:29.32 3:25.08 2:57.90 3:52.26 4:31.79 4:07.08 -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
5 Kyler Lueck FR-1 Wis.-Eau Claire 2:49.12 4:05.57 3:53.99 4:14.84 3:51.67 4
11 Brock Eves FR-1 Wis.-Parkside 5:00.54 2:51.40 4:41.75 3:19.58 3:54.79 -
14 Joshua Schaeder FR-1 Wis.-La Crosse 4:19.26 4:42.83 3:50.98 4:12.19 3:55.69 -
15 Trevor Legg FR-1 Wis.-Parkside 4:14.87 3:46.55 3:41.83 3:46.55 3:55.99 -
16 Brendon Paucek JR-3 Wis.-Eau Claire 4:27.68 4:18.20 4:06.36 5:05.58 3:56.88 -
17 Mitchell Maegaard SO-2 Wis.-La Crosse 4:21.56 3:07.85 3:55.41 3:24.49 3:57.78 -
18 Joe Van Grinsven SO-2 Wis.-Stout 3:59.50 3:42.74 4:35.43 2:47.65 3:59.50 -
19 Brian Hansford FR-1 Wis.-La Crosse 3:56.13 2:51.08 2:58.31 5:01.19 4:00.95 -
22 Jacob Butler SR-4 Wis.-Parkside 3:02.61 3:39.13 3:19.65 4:57.04 4:03.47 -
23 Evan Walpole SO-2 Wis.-Superior 4:25.99 3:37.18 3:37.18 3:24.98 4:04.02 -
27 Steven Schimmel SR-4 Wis.-Eau Claire 5:13.44 4:11.74 4:33.95 4:48.76 4:06.80 -
33 Patrick Treacy SO-2 Wis.-Eau Claire 4:03.28 2:57.39 3:20.20 3:35.40 4:13.41 -
34 Matt Schrupp JR-3 Wis.-Eau Claire 5:11.78 4:25.78 4:38.55 2:58.89 4:15.55 -
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
20 James Logan SR-4 Hamline 4:58.78 4:27.21 4:02.91 -
21 Tyler Ellefson FR-1 Wis.-Stout 2:50.38 4:30.18 4:03.40 -
24 Ryan O'Neil SO-2 Wis.-La Crosse 5:12.78 3:37.48 4:04.36 -
25 Alex Winn FR-1 Wis.-Eau Claire 3:57.50 5:15.85 4:04.84 -
26 Frank Gustafson FR-1 Hamline 5:08.75 4:07.49 4:05.04 -
28 Zachary Leinbach FR-1 Wis.-La Crosse 4:31.65 3:15.09 4:06.95 -
29 Andrew Gilles SO-2 Wis.-Stout 3:27.53 4:09.53 4:07.06 -
31 Bailey Zdroik FR-1 Wis.-La Crosse 3:01.15 4:13.12 4:08.15 -
32 Edward Carlson FR-1 Wis.-Superior 4:58.06 3:06.29 4:08.38 -
36 Fernando Benitez FR-1 Hamline 4:56.80 3:17.02 4:15.86 -
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
0 Luke Vrooman Sophomore Unattached 4:41.81 -
35 David Alvarado SO-2 Viterbo 4:15.60 -
37 Jesse Frank SO-2 Winona State 4:17.37 -
38 Isaiah Sample FR-1 Wis.-Oshkosh 4:19.50 -
39 Mike Okeson SR-4 Minnesota-Morris 4:23.81 -
40 Justin Paschall FR-1 Viterbo 4:24.76 -
41 Garett Zakrzewski FR-1 Winona State 4:25.35 -
42 Sean Ahlness JR-3 Hamline 4:34.09 -
43 Zach Molland FR-1 Wis.-Oshkosh 4:47.87 -
44 Alex Walsh FR-1 Hamline 5:04.55 -