May 11-14, 2017
|
UTEP - El Paso, TX
|
3894 ft. elevation

Women's 1500 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Agnes Abu SR-4 Mid. Tenn. State 4:27.51 5:45.09 10
2 Lilian Koech SO-2 UTEP 4:30.42 3:52.57 8
3 Linda Cheruiyot FR-1 UTEP 4:31.78 3:45.58 6
4 Dana Dillistone SR-4 Southern Miss. 4:33.92 5:17.75 5
5 Brittany Stanley FR-1 Charlotte 4:35.45 4:18.93 4
6 Susannah Lynch JR-3 North Texas 4:38.76 5:31.73 3
7 Regen McGee FR-1 Southern Miss. 4:40.64 3:44.52 2
8 Savannah McMillon FR-1 Southern Miss. 4:47.38 3:38.41 1
9 Monika Gebarzewska FR-1 Southern Miss. 4:49.19 6:01.49 -
10 Rebecca Evans JR-3 UAB 4:50.81 4:21.73 -
11 Elizabeth Wellman SO-2 Florida Atlantic 4:51.81 5:09.32 -
12 Kellee McCann SO-2 North Texas 4:51.95 4:16.92 -

Women's 1500 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Lilian Koech SO-2 UTEP 4:35.28 4:21.52 4:16.01 4:18.77
1 Linda Cheruiyot FR-1 UTEP 4:35.28 5:22.08 5:49.61 5:30.34
3 Agnes Abu SR-4 Mid. Tenn. State 4:35.68 5:03.25 4:08.12 5:25.31
4 Dana Dillistone SR-4 Southern Miss. 4:35.98 5:20.14 4:00.11 3:24.23
5 Susannah Lynch JR-3 North Texas 4:37.49 5:57.97 4:23.62 4:48.59
6 Brittany Stanley FR-1 Charlotte 4:37.51 5:46.89 4:56.94 4:12.54
7 Rebecca Evans JR-3 UAB 4:38.65 4:44.23 5:17.66 5:37.17
8 Regen McGee FR-1 Southern Miss. 4:39.97 5:58.37 4:39.97 3:18.78
9 Elizabeth Wellman SO-2 Florida Atlantic 4:41.27 6:05.66 5:09.40 5:31.90
10 Savannah McMillon FR-1 Southern Miss. 4:42.58 5:44.75 5:10.84 4:03.02
11 Kellee McCann SO-2 North Texas 4:43.72 3:46.98 5:51.82 5:43.31
12 Monika Gebarzewska FR-1 Southern Miss. 4:44.94 6:01.88 3:39.41 5:16.29
13 Khayla Patel FR-1 Rice 4:45.43 5:13.98 4:59.71 4:02.62
14 Kylee Kittrell SR-4 North Texas 4:46.72 4:52.46 5:44.07 5:29.73
15 Ellen Diemert SR-4 Rice 4:57.32 6:05.71 3:51.91 4:36.51
16 Fabiola Andujar-Perez JR-3 Rice 4:59.05 6:01.85 4:41.11 5:14.01
17 Taylor Craigo SO-2 Marshall 4:59.86 5:14.86 5:47.84 4:50.87
18 Madeline Armstrong JR-3 Marshall 5:01.17 3:57.93 4:16.00 4:46.12
19 Cele Moon FR-1 UAB 5:01.23 5:19.31 3:33.88 5:31.36
20 Erica Lersch SO-2 Florida Atlantic 5:02.07 6:11.55 6:17.59 5:14.16
21 Meagen Carter SR-4 Marshall 5:02.18 3:46.64 6:29.82 4:22.90
22 Samantha Graffius JR-3 Marshall 5:06.65 4:20.66 4:54.39 4:23.72
23 Alexa Brainard JR-3 Western Kentucky 5:06.74 5:06.74 4:14.60 5:40.49
24 Susie Kemper SR-4 North Texas 5:09.57 3:58.37 4:10.76 5:31.24
25 Charlette Janicek SO-2 UTSA 5:13.35 4:29.49 5:29.02 3:42.48
26 Victoria Roughsedge SO-2 UAB 5:13.98 5:45.38 5:42.24 4:04.91
27 Serena Martinez FR-1 UAB 5:14.54 5:39.71 4:55.67 6:33.18
28 Catalina URIARTE SO-2 North Texas 5:20.76 5:14.35 5:20.76 4:48.69
29 Brianna Wolken FR-1 Western Kentucky 5:46.02 5:25.26 7:12.53 5:56.40
Women's 1500 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Lilian Koech SO-2 UTEP 3:53.99 4:35.28
1 Linda Cheruiyot FR-1 UTEP 5:52.36 4:35.28
6 Brittany Stanley FR-1 Charlotte 5:21.92 4:37.51
7 Rebecca Evans JR-3 UAB 3:23.42 4:38.65
9 Elizabeth Wellman SO-2 Florida Atlantic 5:34.72 4:41.27
13 Khayla Patel FR-1 Rice 3:39.79 4:45.43
15 Ellen Diemert SR-4 Rice 6:26.52 4:57.32
16 Fabiola Andujar-Perez JR-3 Rice 3:32.33 4:59.05
18 Madeline Armstrong JR-3 Marshall 5:01.17 5:01.17
20 Erica Lersch SO-2 Florida Atlantic 6:29.67 5:02.07
23 Alexa Brainard JR-3 Western Kentucky 5:40.49 5:06.74
24 Susie Kemper SR-4 North Texas 5:06.48 5:09.57
27 Serena Martinez FR-1 UAB 5:20.83 5:14.54
28 Catalina URIARTE SO-2 North Texas 3:54.16 5:20.76
Women's 1500 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
3 Agnes Abu SR-4 Mid. Tenn. State 3:26.76 4:35.68 5:55.63 3:29.52 5:50.12
4 Dana Dillistone SR-4 Southern Miss. 5:42.22 4:35.98 4:41.50 5:28.42 3:38.03
5 Susannah Lynch JR-3 North Texas 3:53.10 4:37.49 5:16.34 5:49.64 3:17.02
8 Regen McGee FR-1 Southern Miss. 4:06.38 4:39.97 3:29.98 5:52.77 5:19.17
10 Savannah McMillon FR-1 Southern Miss. 3:54.55 4:42.58 5:08.02 4:05.85 3:51.72
11 Kellee McCann SO-2 North Texas 4:52.24 4:43.72 5:46.14 5:17.77 3:58.33
12 Monika Gebarzewska FR-1 Southern Miss. 3:22.31 4:44.94 5:27.69 5:47.63 4:44.94
14 Kylee Kittrell SR-4 North Texas 6:01.27 4:46.72 5:24.00 5:49.80 3:49.38
17 Taylor Craigo SO-2 Marshall 5:14.86 4:59.86 5:44.84 4:17.88 5:41.84
19 Cele Moon FR-1 UAB 4:22.07 5:01.23 5:10.27 4:16.05 6:10.52
21 Meagen Carter SR-4 Marshall 5:35.42 5:02.18 5:56.58 5:41.47 4:19.88
22 Samantha Graffius JR-3 Marshall 5:43.45 5:06.65 4:48.26 4:23.72 4:08.39
25 Charlette Janicek SO-2 UTSA 4:16.95 5:13.35 5:38.42 5:47.82 4:20.08
26 Victoria Roughsedge SO-2 UAB 4:23.75 5:13.98 4:58.29 6:04.22 6:04.22
29 Brianna Wolken FR-1 Western Kentucky 5:28.72 5:46.02 7:22.91 6:27.55 7:22.91