April 8- 9, 2017
|
St. John's (MN) - Collegeville, MN

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Chalmer Combellick SR-4 Minnesota-Morris 3:47.06 4:32.96 4:01.55 10
2 Grant Pulver JR-3 Minnesota-Duluth 4:06.83 3:30.54 4:01.99 8
3 Connor Haugen SR-4 Bethel (Minn.) 3:59.30 4:46.66 4:09.27 6
4 Frank Gustafson FR-1 Hamline 3:52.18 3:22.22 4:09.65 4
5 Alex Charbonneau SR-4 St. John's (Minn.) 4:20.05 3:12.53 4:10.04 2
6 Luke Lahr SO-2 Minnesota-Duluth 2:57.58 3:07.59 4:10.11 1
7 Corey Zeutzius SR-4 Michigan Tech 4:55.17 5:10.18 4:10.14 -
8 Andy Barnhart FR-1 Bethel (Minn.) 4:02.67 5:02.71 4:10.17 -
9 James Logan SR-4 Hamline 3:56.37 5:14.32 4:11.45 -
10 Zach Dietz SR-4 St. John's (Minn.) 5:27.82 3:29.31 4:12.17 -
11 Justin Brecheisen SO-2 Bethel (Minn.) 3:37.97 5:04.14 4:13.45 -
12 Blake Anderson JR-3 Minnesota-Duluth 3:10.19 4:56.69 4:13.58 -
13 Tyler Bethke SO-2 Bethel (Minn.) 4:13.77 4:46.76 4:13.77 -
14 Spencer Bergen   2:58.30 4:09.62 4:14.71 -
15 Nick Lawson SO-2 Minnesota-Duluth 5:08.69 3:26.64 4:15.11 -
16 Alex Claerbaut JR-3 Michigan Tech 5:09.05 3:34.55 4:15.41 -
17 Garrett Smith FR-1 Michigan Tech 4:40.98 4:43.53 4:15.43 -
18 Chase Scheel FR-1 Michigan Tech 4:36.11 3:06.63 4:15.65 -
19 Tremayne Collins SO-2 St. John's (Minn.) 4:57.34 5:15.28 4:16.32 -
20 Andrew Wischnack FR-1 Gustavus Adolphus 3:48.63 3:43.49 4:16.88 -
21 Kendall Hill FR-1 Minnesota-Duluth 5:22.42 4:10.20 4:17.93 -
22 Kyle Becker SO-2 St. John's (Minn.) 3:11.47 3:08.88 4:18.74 -
23 Edmund Cease FR-1 Minnesota-Morris 4:21.68 3:40.23 4:19.09 -
24 Alex Naughton JR-3 Minnesota-Duluth 5:24.22 3:14.53 4:19.37 -
25 Abdullahi Salan SR-4 Augsburg 4:22.24 5:06.38 4:19.64 -
26 Adam Armbruster SO-2 Minnesota-Duluth 4:46.14 4:04.52 4:20.12 -
27 Geleto Roba FR-1 St. John's (Minn.) 4:22.99 5:07.25 4:20.38 -
28 Brandon Quibell JR-3 Concordia-Moorhead 3:21.39 4:37.24 4:21.54 -
29 Raymond Abraham FR-1 Minnesota-Morris 4:51.58 4:04.30 4:22.68 -
30 Samuel Cruz FR-1 St. John's (Minn.) 5:02.97 5:10.88 4:23.45 -
31 Tim Huss SO-2 Bethel (Minn.) 5:22.79 4:03.42 4:24.58 -
32 Tyler Stordahl SO-2 Gustavus Adolphus 4:40.49 5:20.18 4:24.61 -
33 Riley Hibbard FR-1 Michigan Tech 4:51.82 5:07.74 4:25.29 -
34 Jonathan Fleischmann JR-3 Martin Luther 4:18.44 4:18.44 4:26.43 -
35 John Miles SO-2 St. John's (Minn.) 3:20.11 4:10.81 4:26.81 -
36 Peter Pelon FR-1 Michigan Tech 4:56.10 5:23.02 4:29.18 -
37 Henry Boettcher SO-2 St. John's (Minn.) 4:31.90 3:59.28 4:31.90 -
38 Anthony Paladie JR-3 Hamline 5:54.37 5:05.30 4:32.59 -
39 Jake Kirsch SO-2 St. John's (Minn.) 5:55.74 5:47.53 4:33.64 -
40 Max Bauer SO-2 Gustavus Adolphus 4:03.62 5:03.84 4:33.73 -
41 Nick Lowery JR-3 Bethel (Minn.) 3:55.42 4:11.84 4:33.74 -
42 Keenan Pearson JR-3 Bethel (Minn.) 4:39.49 3:17.29 4:34.01 -
43 Austin Zollner SR-4 Gustavus Adolphus 4:03.42 4:31.08 4:36.61 -
44 Connor Sandok SO-2 Gustavus Adolphus 3:42.61 5:28.35 4:38.26 -
45 Jacob Melso SO-2 Martin Luther 3:35.78 4:17.82 4:40.23 -
46 Thomas Nelson FR-1 St. John's (Minn.) 3:39.04 3:16.57 4:40.81 -
47 Bernard Kluskens SO-2 Michigan Tech 3:29.14 4:20.01 4:42.62 -
48 Elijah Fourre FR-1 Gustavus Adolphus 5:56.59 3:53.93 4:45.27 -
49 Alex Walsh FR-1 Hamline 5:02.77 5:19.91 4:45.63 -
50 Brandon Johnson JR-3 Bethel (Minn.) 5:59.48 5:19.22 4:47.58 -
51 Robert Thurston SR-4 Minnesota-Morris 5:34.05 4:24.94 4:47.97 -
52 Kevin Dudley JR-3 St. John's (Minn.) 4:11.23 3:51.01 4:48.76 -
53 Benjamin Barnack FR-1 Minnesota-Morris 6:03.12 5:51.50 4:50.49 -
54 John Henning SO-2 Martin Luther 4:33.06 3:43.15 4:53.61 -
55 Andrew Broberg FR-1 Minnesota-Morris 6:04.52 3:47.82 5:03.76 -
56 Apsen Joe Bue SO-2 Martin Luther 6:15.46 6:57.18 6:19.25 -
  Spencer Walton SR-4 Minnesota-Morris NT NT NT -
  David Roanhorse SO-2 Minnesota-Morris NT NT NT -
  Peter Fry JR-3 Hamline NT NT NT -
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Chalmer Combellick SR-4 Minnesota-Morris 4:01.55 4:52.28 4:16.05 3:10.83 10
2 Grant Pulver JR-3 Minnesota-Duluth 4:01.99 2:56.66 3:08.76 2:54.24 8
3 Connor Haugen SR-4 Bethel (Minn.) 4:09.27 4:01.80 3:01.97 3:41.85 6
4 Frank Gustafson FR-1 Hamline 4:09.65 4:02.16 4:57.09 3:12.23 4
5 Alex Charbonneau SR-4 St. John's (Minn.) 4:10.04 3:07.53 3:07.53 3:10.03 2
7 Corey Zeutzius SR-4 Michigan Tech 4:10.14 3:07.61 5:22.68 4:22.65 -
8 Andy Barnhart FR-1 Bethel (Minn.) 4:10.17 2:57.62 3:47.66 5:05.21 -
9 James Logan SR-4 Hamline 4:11.45 4:24.03 3:48.82 3:06.08 -
11 Justin Brecheisen SO-2 Bethel (Minn.) 4:13.45 4:10.92 3:35.44 3:10.09 -
13 Tyler Bethke SO-2 Bethel (Minn.) 4:13.77 4:56.91 3:48.40 4:59.45 -
15 Nick Lawson SO-2 Minnesota-Duluth 4:15.11 3:11.34 4:12.56 3:44.50 -
25 Abdullahi Salan SR-4 Augsburg 4:19.64 3:04.35 4:24.84 4:43.01 -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
6 Luke Lahr SO-2 Minnesota-Duluth 4:55.13 4:10.11 1
10 Zach Dietz SR-4 St. John's (Minn.) 3:16.70 4:12.17 -
12 Blake Anderson JR-3 Minnesota-Duluth 4:28.80 4:13.58 -
14 Spencer Bergen   5:08.20 4:14.71 -
16 Alex Claerbaut JR-3 Michigan Tech 5:26.93 4:15.41 -
17 Garrett Smith FR-1 Michigan Tech 3:39.67 4:15.43 -
18 Chase Scheel FR-1 Michigan Tech 4:02.87 4:15.65 -
19 Tremayne Collins SO-2 St. John's (Minn.) 5:20.40 4:16.32 -
20 Andrew Wischnack FR-1 Gustavus Adolphus 5:00.55 4:16.88 -
21 Kendall Hill FR-1 Minnesota-Duluth 5:25.00 4:17.93 -
23 Edmund Cease FR-1 Minnesota-Morris 3:24.69 4:19.09 -
24 Alex Naughton JR-3 Minnesota-Duluth 3:19.72 4:19.37 -
26 Adam Armbruster SO-2 Minnesota-Duluth 4:59.14 4:20.12 -
28 Brandon Quibell JR-3 Concordia-Moorhead 5:32.16 4:21.54 -
36 Peter Pelon FR-1 Michigan Tech 4:04.96 4:29.18 -
38 Anthony Paladie JR-3 Hamline 3:46.25 4:32.59 -
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
22 Kyle Becker SO-2 St. John's (Minn.) 4:18.74 3:58.04 -
27 Geleto Roba FR-1 St. John's (Minn.) 4:20.38 3:59.55 -
29 Raymond Abraham FR-1 Minnesota-Morris 4:22.68 5:28.35 -
30 Samuel Cruz FR-1 St. John's (Minn.) 4:23.45 3:20.23 -
31 Tim Huss SO-2 Bethel (Minn.) 4:24.58 4:58.98 -
32 Tyler Stordahl SO-2 Gustavus Adolphus 4:24.61 5:25.47 -
33 Riley Hibbard FR-1 Michigan Tech 4:25.29 5:44.88 -
35 John Miles SO-2 St. John's (Minn.) 4:26.81 5:38.85 -
39 Jake Kirsch SO-2 St. John's (Minn.) 4:33.64 5:22.90 -
40 Max Bauer SO-2 Gustavus Adolphus 4:33.73 3:14.35 -
41 Nick Lowery JR-3 Bethel (Minn.) 4:33.74 4:00.90 -
43 Austin Zollner SR-4 Gustavus Adolphus 4:36.61 3:41.29 -
47 Bernard Kluskens SO-2 Michigan Tech 4:42.62 5:10.89 -
50 Brandon Johnson JR-3 Bethel (Minn.) 4:47.58 5:59.48 -
  David Roanhorse SO-2 Minnesota-Morris NT NT -
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
34 Jonathan Fleischmann JR-3 Martin Luther 3:19.83 4:42.42 3:09.17 4:26.43 -
37 Henry Boettcher SO-2 St. John's (Minn.) 4:29.19 4:01.99 4:21.03 4:31.90 -
42 Keenan Pearson JR-3 Bethel (Minn.) 4:25.79 4:58.67 4:01.13 4:34.01 -
44 Connor Sandok SO-2 Gustavus Adolphus 3:14.79 4:41.05 5:03.31 4:38.26 -
45 Jacob Melso SO-2 Martin Luther 3:46.99 5:27.87 4:01.00 4:40.23 -
46 Thomas Nelson FR-1 St. John's (Minn.) 3:36.23 4:32.39 3:50.27 4:40.81 -
48 Elijah Fourre FR-1 Gustavus Adolphus 5:28.06 4:53.83 5:39.48 4:45.27 -
49 Alex Walsh FR-1 Hamline 4:28.50 3:42.80 5:14.20 4:45.63 -
51 Robert Thurston SR-4 Minnesota-Morris 4:07.66 4:10.54 4:01.90 4:47.97 -
52 Kevin Dudley JR-3 St. John's (Minn.) 4:57.43 4:02.56 3:42.35 4:48.76 -
53 Benjamin Barnack FR-1 Minnesota-Morris 5:36.97 4:41.78 3:34.97 4:50.49 -
54 John Henning SO-2 Martin Luther 3:49.02 4:12.51 6:04.08 4:53.61 -
55 Andrew Broberg FR-1 Minnesota-Morris 5:49.33 6:16.67 5:03.76 5:03.76 -
56 Apsen Joe Bue SO-2 Martin Luther 7:42.69 5:56.50 7:23.73 6:19.25 -
  Spencer Walton SR-4 Minnesota-Morris NT NT NT NT -
  Peter Fry JR-3 Hamline NT NT NT NT -