April 8, 2017
|
Ripon College - Ripon, WI

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Grant Marton SO-2 Carroll 4:19.29 4:04.61 3:49.94 3:25.48 4:41.31 10
2 Austin Wright SR-4 Milwaukee Sch. of Eng. 3:59.80 4:09.79 3:37.32 4:29.78 4:02.30 8
3 Jacob Jodat SR-4 Wisconsin Lutheran 4:27.66 4:10.15 5:07.69 3:07.62 3:15.12 6
4 Trey Horbinski JR-3 Milwaukee Sch. of Eng. 3:30.90 4:11.07 3:25.88 5:21.37 4:51.25 5
5 Hunter Salmon SR-4 Edgewood 5:10.64 4:16.72 3:12.54 5:15.77 3:27.95 4
6 Jack Klobucar SO-2 Beloit 5:05.68 4:16.87 3:43.48 4:16.87 4:01.46 3
7 Matthew McKendry FR-1 St. Norbert 3:44.49 4:21.03 3:15.78 3:57.54 3:54.93 2
8 Michael Taylor SR-4 Concordia (Wis.) 3:39.39 4:21.17 3:21.10 5:34.30 3:31.55 1
9 Ben Behling SO-2 St. Norbert 4:56.26 4:22.17 4:40.53 3:45.47 4:27.42 -
10 David Alvarado SO-2 Viterbo 5:03.11 4:25.88 3:22.07 5:08.42 4:15.25 -
11 Andrew Johnson FR-1 Ripon 3:46.14 4:26.04 5:24.57 5:08.61 3:08.89 -
12 Zachary Ziemann SR-4 Concordia (Wis.) 3:54.17 4:26.10 4:04.82 3:22.24 4:28.77 -
13 Blake Bostwick FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 5:35.86 4:26.55 3:59.90 5:33.19 3:19.92 -
14 Noah Miller SO-2 Edgewood 4:46.43 4:27.69 3:23.45 4:51.79 4:06.28 -
15 Kassahun Lehman Senior Lakeland 3:35.84 4:29.79 5:15.66 3:54.72 4:35.19 -
16 Ken Holbrook SO Milwaukee School of Engin 5:12.24 4:33.89 4:03.77 3:11.73 3:44.59 -
17 Hagen Opitz FR Milwaukee School of Engin 3:54.65 4:36.05 4:02.93 3:13.24 4:16.73 -
18 Nathan Arrigoni FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 3:41.14 4:39.92 5:19.11 5:10.72 4:59.52 -
19 Jacob Leiden SO-2 Marian (Wis.) 5:14.42 4:43.26 4:00.78 5:28.59 5:45.58 -
20 Teddy Kortenhof SR-4 Lawrence 5:17.50 4:43.48 3:18.44 3:52.46 4:15.14 -
21 Nikolai Haak FR-1 Concordia (Wis.) 3:33.89 4:45.18 4:05.26 4:30.93 3:51.00 -
22 Josh Eickhoff JR-3 Wisconsin Lutheran 4:37.38 4:45.95 3:51.62 5:37.43 5:03.11 -
23 Kyle May   Beloit 5:22.01 4:52.73 5:36.64 4:05.90 5:57.13 -
24 Patrick Kramper SO-2 St. Norbert 3:56.03 4:58.77 4:43.84 6:25.42 3:59.02 -
25 Derrick Byrne FR-1 Edgewood 4:53.52 5:02.59 4:38.39 5:38.90 4:02.08 -
26 Matthew Wilcox SO-2 Concordia (Wis.) 4:45.08 5:03.27 3:50.49 5:06.31 4:29.91 -
27 Daniel Gardner JR-3 Milwaukee Sch. of Eng. 5:37.24 5:09.39 4:07.52 6:32.93 5:24.86 -
28 Aaron Arthur FR-1 Lawrence 5:46.55 5:12.20 5:37.18 5:52.79 5:18.45 -
29 Andrew Wulf FR-1 Carroll 6:23.37 5:19.47 4:57.11 6:13.78 5:35.45 -
30 Jordan Bauer FR-1 Edgewood 6:42.58 5:22.06 5:34.95 6:00.71 4:49.86 -
31 Ka Yu Tse SO-2 Wisconsin Lutheran 4:31.24 5:22.90 6:08.11 4:11.87 6:17.80 -
  Aaron Reseburg SR-4 Concordia (Wis.) DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
10 David Alvarado SO-2 Viterbo 4:25.88 5:16.40 4:44.50 3:11.44 -
15 Kassahun Lehman Senior Lakeland 4:29.79 4:59.47 4:40.59 3:52.02 -
21 Nikolai Haak FR-1 Concordia (Wis.) 4:45.18 5:56.48 3:33.89 5:16.55 -
25 Derrick Byrne FR-1 Edgewood 5:02.59 6:15.22 5:05.62 5:20.75 -
26 Matthew Wilcox SO-2 Concordia (Wis.) 5:03.27 4:11.72 5:06.31 5:12.37 -
27 Daniel Gardner JR-3 Milwaukee Sch. of Eng. 5:09.39 4:57.02 6:14.37 4:50.83 -
28 Aaron Arthur FR-1 Lawrence 5:12.20 5:46.55 4:50.35 4:03.52 -
29 Andrew Wulf FR-1 Carroll 5:19.47 5:41.84 4:57.11 3:53.22 -
30 Jordan Bauer FR-1 Edgewood 5:22.06 4:04.77 5:28.51 4:33.76 -
31 Ka Yu Tse SO-2 Wisconsin Lutheran 5:22.90 6:21.03 6:33.94 4:21.55 -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
11 Andrew Johnson FR-1 Ripon 5:11.27 5:27.23 3:06.23 3:14.21 4:26.04 3:38.16 -
16 Ken Holbrook SO Milwaukee School of Engin 3:17.20 4:58.54 5:50.58 3:50.07 4:33.89 5:06.76 -
17 Hagen Opitz FR Milwaukee School of Engin 3:18.76 5:06.42 5:58.87 5:56.11 4:36.05 4:44.34 -
18 Nathan Arrigoni FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 3:15.95 5:49.90 5:41.51 4:56.72 4:39.92 4:17.53 -
19 Jacob Leiden SO-2 Marian (Wis.) 3:35.28 3:21.12 3:49.44 4:46.10 4:43.26 4:00.78 -
20 Teddy Kortenhof SR-4 Lawrence 3:24.11 4:37.81 4:09.47 5:23.17 4:43.48 3:49.62 -
22 Josh Eickhoff JR-3 Wisconsin Lutheran 5:11.69 5:23.13 5:25.99 4:48.81 4:45.95 4:08.78 -
23 Kyle May   Beloit 5:16.15 4:49.81 4:23.46 6:14.70 4:52.73 3:27.84 -
24 Patrick Kramper SO-2 St. Norbert 6:16.45 4:28.90 4:46.82 5:52.55 4:58.77 5:58.53 -
  Aaron Reseburg SR-4 Concordia (Wis.) DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Grant Marton SO-2 Carroll 4:38.86 4:58.43 3:49.94 4:04.61 10
2 Austin Wright SR-4 Milwaukee Sch. of Eng. 4:34.77 4:59.75 4:37.27 4:09.79 8
3 Jacob Jodat SR-4 Wisconsin Lutheran 4:25.16 3:45.14 3:05.12 4:10.15 6
4 Trey Horbinski JR-3 Milwaukee Sch. of Eng. 3:53.50 5:16.35 4:51.25 4:11.07 5
5 Hunter Salmon SR-4 Edgewood 4:52.66 4:01.32 3:25.38 4:16.72 4
6 Jack Klobucar SO-2 Beloit 4:01.46 4:14.31 4:57.97 4:16.87 3
7 Matthew McKendry FR-1 St. Norbert 5:39.34 4:07.98 3:07.95 4:21.03 2
8 Michael Taylor SR-4 Concordia (Wis.) 3:47.22 5:31.69 5:36.91 4:21.17 1
9 Ben Behling SO-2 St. Norbert 5:17.23 5:09.36 3:45.47 4:22.17 -
12 Zachary Ziemann SR-4 Concordia (Wis.) 5:16.66 4:10.14 5:35.29 4:26.10 -
13 Blake Bostwick FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 5:22.53 4:07.90 4:02.56 4:26.55 -
14 Noah Miller SO-2 Edgewood 5:26.59 3:55.57 4:06.28 4:27.69 -