April 12-13, 2017
|
Northwestern (IA) - Orange City, IA

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Tim Rose JR-3 Northwestern (Iowa) 3:59.06 3:44.72
2 Caleb Drake SR-4 Dordt 4:02.05 5:02.57
3 Alec DeVries JR-3 Morningside 4:07.05 4:49.05
4 Nick Vander Kooi SR-4 Dordt 4:07.34 4:44.45
5 Tanner Goetsch JR-3 Northwestern (Iowa) 4:08.49 5:20.56
6 Hans Epp JR-3 Northwestern (Iowa) 4:11.10 4:41.24
7 Joe Heinrichs JR-3 Briar Cliff 4:13.35 3:25.22
8 AJ Janssen JR-3 Morningside 4:13.84 4:21.46
9 Alex Tietz SO-2 Augustana (S.D.) 4:14.18 3:43.68
10 Riley Schaap JR-3 Dordt 4:14.84 3:13.68
11 Cameron Harming FR-1 Dakota State 4:15.69 4:23.36
12 Lane Tibbs JR-3 Dakota Wesleyan 4:16.68 3:20.21
13 Claudio Tejada SR-4 Dakota State 4:17.57 4:48.48
14 Alex Van Ginkel JR-3 Dordt 4:18.71 3:03.69
15 Zach Kollasch SO-2 Briar Cliff 4:19.10 4:29.47
16 Caleb Benzing SO-2 Northwestern (Iowa) 4:19.19 4:39.93
17 Drew Schiltz SR-4 Morningside 4:20.18 5:09.62
18 Chase Bulten FR-1 Briar Cliff 4:22.14 4:50.98
19 Mark Ahlers SO-2 Waldorf 4:24.34 4:00.55
20 Tim Brink FR-1 Morningside 4:26.67 5:33.34
21 Slater Marshall FR-1 Morningside 4:26.97 3:54.94
22 David Te Krony JR-3 Dordt 4:27.12 3:17.67
23 Jon Dahlheimer FR-1 Morningside 4:27.39 5:44.94
24 Quinn Groff SR-4 Morningside 4:29.73 3:25.00
25 Dalton Demers FR-1 Briar Cliff 4:30.86 5:14.20
26 Kevin Steiger JR-3 Dordt 4:31.73 3:21.08
27 Taylor Hauge SR-4 Dakota State 4:33.52 4:03.44
28 Caleb Hemphill SR-4 Dakota State 4:34.44 3:14.86
29 Caleb Kroese FR-1 Dordt 4:34.79 3:56.32
30 Schuyler Malenke FR-1 Dordt 4:38.98 3:59.93
31 Ovan Garcia SR-4 Waldorf 4:40.62 6:02.00
32 Dan Kelly FR-1 Dordt 4:41.73 3:53.84
33 Zach Kenny FR-1 Buena Vista 4:44.69 5:55.87
34 James Blankenship SO-2 Waldorf 4:57.92 5:42.61
35 James Reeves JR-3 Mount Marty 5:23.28 5:55.61
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
21 Slater Marshall FR-1 Morningside 5:41.73 4:26.97 3:17.56
23 Jon Dahlheimer FR-1 Morningside 5:15.52 4:27.39 4:00.65
25 Dalton Demers FR-1 Briar Cliff 5:49.41 4:30.86 4:44.41
26 Kevin Steiger JR-3 Dordt 4:45.32 4:31.73 3:23.80
27 Taylor Hauge SR-4 Dakota State 5:50.11 4:33.52 4:36.26
29 Caleb Kroese FR-1 Dordt 5:57.23 4:34.79 5:46.24
30 Schuyler Malenke FR-1 Dordt 3:51.56 4:38.98 5:23.62
32 Dan Kelly FR-1 Dordt 6:00.62 4:41.73 3:34.12
33 Zach Kenny FR-1 Buena Vista 3:27.83 4:44.69 5:41.63
34 James Blankenship SO-2 Waldorf 4:22.17 4:57.92 3:34.51
35 James Reeves JR-3 Mount Marty 4:21.86 5:23.28 6:57.04
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Nick Vander Kooi SR-4 Dordt 4:17.24 4:49.39 5:16.60 3:54.98 5:01.76 4:07.34 2:55.62
11 Cameron Harming FR-1 Dakota State 5:06.83 5:27.29 3:04.10 5:19.62 4:54.05 4:15.69 4:05.47
12 Lane Tibbs JR-3 Dakota Wesleyan 5:25.99 3:35.62 3:33.05 4:14.12 5:20.85 4:16.68 5:02.89
14 Alex Van Ginkel JR-3 Dordt 4:52.35 3:45.08 3:03.69 4:52.35 5:23.39 4:18.71 4:34.24
16 Caleb Benzing SO-2 Northwestern (Iowa) 3:32.54 3:09.21 3:29.95 4:58.07 4:01.05 4:19.19 3:22.17
18 Chase Bulten FR-1 Briar Cliff 4:48.36 3:29.72 4:09.04 3:03.50 3:11.37 4:22.14 3:13.99
19 Mark Ahlers SO-2 Waldorf 4:03.20 3:05.04 4:32.27 3:34.12 3:12.97 4:24.34 3:31.48
20 Tim Brink FR-1 Morningside 5:09.34 3:38.67 4:16.01 4:50.67 4:26.67 4:26.67 4:37.34
22 David Te Krony JR-3 Dordt 5:28.56 3:33.70 5:31.23 4:51.16 4:32.47 4:27.12 4:37.81
24 Quinn Groff SR-4 Morningside 4:18.94 4:18.94 4:54.01 5:12.89 5:18.29 4:29.73 3:08.82
28 Caleb Hemphill SR-4 Dakota State 3:58.77 3:50.53 4:39.93 3:36.81 4:42.68 4:34.44 3:12.11
31 Ovan Garcia SR-4 Waldorf 4:46.24 6:02.00 4:26.59 4:04.14 3:58.53 4:40.62 5:03.07
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Tim Rose JR-3 Northwestern (Iowa) 3:04.08 4:06.24 3:08.86 3:59.06 4:49.27 3:16.03
2 Caleb Drake SR-4 Dordt 4:26.26 2:59.12 3:11.22 4:02.05 4:31.10 5:12.25
3 Alec DeVries JR-3 Morningside 4:16.94 4:04.58 4:12.00 4:07.05 4:14.47 3:34.94
5 Tanner Goetsch JR-3 Northwestern (Iowa) 4:28.37 5:05.65 4:20.92 4:08.49 4:08.49 4:55.71
6 Hans Epp JR-3 Northwestern (Iowa) 4:28.68 3:40.97 4:11.10 4:11.10 2:55.77 3:56.04
7 Joe Heinrichs JR-3 Briar Cliff 3:10.02 4:33.62 5:29.36 4:13.35 3:45.49 4:38.69
8 AJ Janssen JR-3 Morningside 5:22.38 3:18.00 3:10.38 4:13.84 3:18.00 4:06.23
9 Alex Tietz SO-2 Augustana (S.D.) 4:59.94 4:29.43 3:03.01 4:14.18 3:46.22 4:42.14
10 Riley Schaap JR-3 Dordt 4:12.30 3:51.91 5:10.91 4:14.84 4:53.07 5:18.55
13 Claudio Tejada SR-4 Dakota State 3:10.61 5:01.36 3:31.21 4:17.57 5:11.66 3:41.51
15 Zach Kollasch SO-2 Briar Cliff 5:34.24 3:40.24 3:42.83 4:19.10 4:57.97 3:01.37
17 Drew Schiltz SR-4 Morningside 5:22.63 3:20.34 5:22.63 4:20.18 4:22.79 5:22.63