April 1, 2017
|
Hamline - St. Paul, MN

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Donson Cook-Gallardo JR-3 Carleton 1:50.55
2 Chris Trotter   UNAT-Minnesota 1:50.69
3 Nolan Ebner JR-3 Macalester 1:53.45
4 Evan Hatton SO-2 Bethel (Minn.) 1:53.60
5 Isaac Krause SR-4 Hamline 1:53.87
6 Sean Bjork SR-4 St. Olaf 1:54.25
7 Ben Withbroe SR-4 Carleton 1:54.92
8 Andrew Nelson   Minnesota Running Club 1:55.80
9 Ryan Bugler SR-4 St. John's (Minn.) 1:56.08
10 Lucas Trapp   UNAT-Minnesota 1:56.18
11 Benjamin Allen FR-1 Concordia-St. Paul 1:56.52
12 Camden Sikes JR-3 Carleton 1:56.53
13 Derek Finsterwalder JR-3 Minnesota State 1:56.84
14 Samuel Karlson SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:57.52
15 Wyatt Midtvedt FR-1 Minnesota-Duluth 1:58.32
16 Casey Halbmaier SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:58.41
17 Tayeb Zaidi SR-4 Macalester 1:59.19
18 Dan Wahlstedt JR-3 Bethel (Minn.) 1:59.25
19 Wil Maki JR-3 Northwestern (Minn.) 1:59.34
20 Benjamin Bitter FR-1 Martin Luther 1:59.44
21 Chris Mueller JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:59.51
22 Ben Hanson SR-4 Minnesota-Duluth 1:59.60
23 Nathan Comer JR-3 Minnesota-Duluth 1:59.64
24 Sean Lonergan FR-1 St. Olaf 1:59.67
25 Cory Warner FR-1 Concordia-St. Paul 1:59.99
26 Jonathon Lenz SR-4 St. Olaf 2:00.09
27 Frank Gustafson FR-1 Hamline 2:00.17
28 Matt Swanson SO-2 Wis.-Superior 2:00.21
29 Collin Kiley FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:00.38
30 David Huffman JR-3 Bethel (Minn.) 2:00.54
31 Bailey LaChance SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:00.79
32 Grant Suttie SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:01.13
33 Nick Solheim JR-3 Concordia-Moorhead 2:01.31
34 Taylor Huffman JR-3 Bethel (Minn.) 2:01.32
35 Will Larsen   Minnesota Running Club 2:01.40
36 Justin Brecheisen SO-2 Bethel (Minn.) 2:01.65
37 Joey Pugh JR-3 St. Olaf 2:02.00
38 Alex Ozark SO-2 Hamline 2:02.12
39 Zach Dietz SR-4 St. John's (Minn.) 2:02.35
40 Tyler Lerbakken SR-4 Hamline 2:02.64
41 Levi Bican FR-1 Minnesota-Duluth 2:02.65
42 James Hargens SR-4 Macalester 2:02.91
43 Brendon Nuese SO-2 Bethel (Minn.) 2:03.08
44 Chase Graff SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:03.10
45 Paul Kohner JR-3 St. John's (Minn.) 2:03.27
46 Scott Nelson FR-1 Concordia-Moorhead 2:03.58
47 Edward Carlson FR-1 Wis.-Superior 2:03.88
48 Evan Walpole SO-2 Wis.-Superior 2:03.89
49 Rand Bieri SO-2 Wis.-Superior 2:03.98
50 Kyle Becker SO-2 St. John's (Minn.) 2:04.82
51 Kellen Overvig JR-3 Hamline 2:04.84
52 Geleto Roba FR-1 St. John's (Minn.) 2:04.86
53 Isaac Staat SO-2 Wis.-Superior 2:04.91
54 Boston Braack SR-4 Minnesota-Duluth 2:04.96
55 Tyler Anderson   Minnesota Running Club 2:05.33
56 Levi Palmer   Minnesota Running Club 2:05.86
57 Andy Hartshorn FR-1 Bethel (Minn.) 2:05.94
58 Matt Przeslicke   Minnesota Running Club 2:06.74
59 Louis Larson FR-1 St. John's (Minn.) 2:06.86
60 Jess Palyan SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:07.24
61 Aaron Gehrke FR-1 Wis.-Superior 2:07.59
62 Max Bauer SO-2 Gustavus Adolphus 2:07.89
63 Sam Longenbach SR-4 St. Olaf 2:09.41
64 Joey Gais SO-2 Carleton 2:09.65
65 Scott Berens   Minnesota Running Club 2:09.90
66 Tim Huss SO-2 Bethel (Minn.) 2:10.28
67 Jacob Melso SO-2 Martin Luther 2:10.39
68 Kevin Andrews FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:10.67
69 Robert Lawrence SR-4 St. John's (Minn.) 2:10.94
70 Will Corbett SR-4 Concordia-Moorhead 2:10.94
71 Josh Peterson JR-3 Minnesota-Duluth 2:10.99
72 Nick Lubben SR-4 Northwestern (Minn.) 2:11.67
73 Caleb VonDeylen FR-1 Martin Luther 2:13.27
74 Otto Marckell II SR-4 Minnesota-Morris 2:14.12
75 Yasir Said SO-2 Augsburg 2:14.85
76 Ryan Kropp FR-1 St. John's (Minn.) 2:15.45
77 Brendan Klein SO-2 St. John's (Minn.) 2:15.47
78 Chrisean Upshaw FR-1 Wis.-Superior 2:16.42
79 Albert Danielson JR-3 Hamline 2:16.89
80 Patrick Murray FR-1 Hamline 2:17.67
81 Andres Rivera   Minnesota Running Club 2:17.79
82 Jackson Gerber FR-1 Augsburg 2:17.93
83 Ian Galligan FR-1 Crown 2:19.64
84 Peter Fry JR-3 Hamline 2:21.11
85 John Henning SO-2 Martin Luther 2:22.04
86 Patrick O'Reilly SR-4 Carleton 2:23.03
87 Michael Fogarty   Minnesota Running Club 2:23.43
88 Rohith Kommera   Minnesota Running Club 2:23.60
89 Michael Elmhorst JR-3 Crown 2:32.81
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Donson Cook-Gallardo JR-3 Carleton 1:39.50 1:22.92 1:35.08 1:50.55 1:47.24
2 Chris Trotter   UNAT-Minnesota 1:41.84 1:17.49 2:06.19 1:50.69 2:19.47
4 Evan Hatton SO-2 Bethel (Minn.) 2:24.28 1:55.88 1:33.16 1:53.60 1:58.15
5 Isaac Krause SR-4 Hamline 1:35.65 1:19.71 1:44.76 1:53.87 2:25.76
6 Sean Bjork SR-4 St. Olaf 2:10.25 1:45.11 1:33.69 1:54.25 2:09.11
7 Ben Withbroe SR-4 Carleton 1:34.24 2:23.65 1:33.09 1:54.92 1:23.90
8 Andrew Nelson   Minnesota Running Club 1:22.22 2:16.65 1:32.64 1:55.80 1:36.12
9 Ryan Bugler SR-4 St. John's (Minn.) 1:40.99 1:39.83 2:22.78 1:56.08 2:29.75
10 Lucas Trapp   UNAT-Minnesota 1:32.95 2:07.80 2:18.26 1:56.18 1:21.33
13 Derek Finsterwalder JR-3 Minnesota State 1:34.64 2:29.56 2:03.85 1:56.84 1:48.67
30 David Huffman JR-3 Bethel (Minn.) 2:07.78 2:11.39 1:47.28 2:00.54 1:52.11
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
3 Nolan Ebner JR-3 Macalester 1:28.50 1:53.45 1:48.92 1:33.03 1:20.55
11 Benjamin Allen FR-1 Concordia-St. Paul 1:35.55 1:56.52 2:23.32 1:57.69 1:22.73
12 Camden Sikes JR-3 Carleton 1:55.37 1:56.53 2:05.86 2:10.52 1:26.24
14 Samuel Karlson SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:32.84 1:57.52 2:09.28 1:41.07 1:28.14
15 Wyatt Midtvedt FR-1 Minnesota-Duluth 1:41.76 1:58.32 1:42.94 2:23.17 2:01.87
16 Casey Halbmaier SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:16.18 1:58.41 1:50.13 1:43.02 1:38.28
18 Dan Wahlstedt JR-3 Bethel (Minn.) 1:30.63 1:59.25 1:36.60 1:48.52 2:06.41
19 Wil Maki JR-3 Northwestern (Minn.) 1:36.67 1:59.34 1:58.15 1:50.99 1:23.54
22 Ben Hanson SR-4 Minnesota-Duluth 2:05.58 1:59.60 1:59.60 2:27.11 2:35.48
24 Sean Lonergan FR-1 St. Olaf 2:31.98 1:59.67 2:22.41 2:23.61 1:34.54
29 Collin Kiley FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:36.50 2:00.38 2:12.42 1:51.96 2:20.85
32 Grant Suttie SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:21.73 2:01.13 1:51.44 1:45.39 2:37.47
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
17 Tayeb Zaidi SR-4 Macalester 1:31.78 2:17.07 1:23.44 1:43.70 2:13.50 1:44.89 1:59.19
21 Chris Mueller JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:28.44 1:32.03 2:32.98 1:24.86 1:28.44 1:42.78 1:59.51
25 Cory Warner FR-1 Concordia-St. Paul 1:25.20 2:22.79 1:43.20 2:29.99 1:53.99 1:38.40 1:59.99
26 Jonathon Lenz SR-4 St. Olaf 2:20.51 1:32.47 1:55.29 2:28.92 2:09.70 1:42.08 2:00.09
27 Frank Gustafson FR-1 Hamline 2:33.82 1:49.36 2:06.18 1:40.95 2:15.80 2:18.20 2:00.17
31 Bailey LaChance SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:45.09 2:09.25 2:05.63 2:15.29 1:36.64 2:02.00 2:00.79
33 Nick Solheim JR-3 Concordia-Moorhead 1:41.90 2:31.64 1:46.76 2:37.71 1:38.27 2:08.59 2:01.31
35 Will Larsen   Minnesota Running Club 2:31.75 1:49.26 2:20.83 2:01.40 1:34.70 1:55.33 2:01.40
38 Alex Ozark SO-2 Hamline 1:45.03 2:32.65 2:27.77 1:32.82 1:32.82 2:16.78 2:02.12
54 Boston Braack SR-4 Minnesota-Duluth 1:54.97 2:11.21 2:19.96 2:19.96 2:23.71 1:59.97 2:04.96
60 Jess Palyan SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:54.52 1:43.07 1:37.98 1:43.07 1:44.34 1:44.34 2:07.24
63 Sam Longenbach SR-4 St. Olaf 2:09.41 1:43.53 1:30.59 1:52.59 2:06.83 2:39.18 2:09.41
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
20 Benjamin Bitter FR-1 Martin Luther 1:59.44 1:35.56 1:26.00 2:11.39
23 Nathan Comer JR-3 Minnesota-Duluth 1:59.64 1:52.47 2:27.16 1:26.14
28 Matt Swanson SO-2 Wis.-Superior 2:00.21 2:35.07 1:24.15 1:43.38
34 Taylor Huffman JR-3 Bethel (Minn.) 2:01.32 1:43.13 2:01.32 2:07.39
36 Justin Brecheisen SO-2 Bethel (Minn.) 2:01.65 1:55.57 2:32.07 2:34.50
37 Joey Pugh JR-3 St. Olaf 2:02.00 1:48.58 1:52.24 1:44.92
39 Zach Dietz SR-4 St. John's (Minn.) 2:02.35 2:09.70 2:35.39 1:50.12
41 Levi Bican FR-1 Minnesota-Duluth 2:02.65 1:44.26 1:25.86 2:03.88
42 James Hargens SR-4 Macalester 2:02.91 2:22.58 1:39.56 1:26.04
43 Brendon Nuese SO-2 Bethel (Minn.) 2:03.08 1:55.70 2:11.70 2:27.70
44 Chase Graff SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:03.10 1:43.41 1:52.03 2:24.03
45 Paul Kohner JR-3 St. John's (Minn.) 2:03.27 1:48.48 1:43.55 1:39.85
46 Scott Nelson FR-1 Concordia-Moorhead 2:03.58 2:15.94 1:41.34 2:15.94
48 Evan Walpole SO-2 Wis.-Superior 2:03.89 2:26.19 2:26.19 2:22.48
53 Isaac Staat SO-2 Wis.-Superior 2:04.91 2:09.91 1:43.68 2:37.39
55 Tyler Anderson   Minnesota Running Club 2:05.33 2:40.43 2:05.33 1:57.81
57 Andy Hartshorn FR-1 Bethel (Minn.) 2:05.94 1:42.02 1:59.65 1:42.02
65 Scott Berens   Minnesota Running Club 2:09.90 2:42.38 1:58.21 1:51.72
71 Josh Peterson JR-3 Minnesota-Duluth 2:10.99 2:45.05 2:47.67 1:40.87
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
40 Tyler Lerbakken SR-4 Hamline 2:02.64 2:07.55 1:27.08 2:10.00 1:57.74 1:31.98 2:30.85
47 Edward Carlson FR-1 Wis.-Superior 2:03.88 2:24.94 1:57.69 2:05.12 2:08.84 1:27.96 2:07.60
49 Rand Bieri SO-2 Wis.-Superior 2:03.98 2:16.38 1:50.35 2:37.46 2:22.58 1:36.71 2:11.42
50 Kyle Becker SO-2 St. John's (Minn.) 2:04.82 1:37.36 2:34.78 1:46.10 2:22.30 2:29.79 2:24.80
51 Kellen Overvig JR-3 Hamline 2:04.84 1:47.37 1:42.37 1:56.11 2:31.06 1:29.89 2:24.82
52 Geleto Roba FR-1 St. John's (Minn.) 2:04.86 1:38.64 2:21.10 1:39.89 2:32.33 2:06.11 1:57.37
56 Levi Palmer   Minnesota Running Club 2:05.86 1:52.02 1:41.95 2:23.48 1:29.36 1:53.28 2:14.67
59 Louis Larson FR-1 St. John's (Minn.) 2:06.86 2:13.21 2:43.65 1:38.95 2:09.40 2:34.77 1:31.34
62 Max Bauer SO-2 Gustavus Adolphus 2:07.89 2:20.68 1:37.20 1:44.87 2:18.13 2:29.64 2:30.91
64 Joey Gais SO-2 Carleton 2:09.65 1:52.80 2:45.96 1:50.21 2:36.88 2:07.06 2:14.84
66 Tim Huss SO-2 Bethel (Minn.) 2:10.28 2:18.10 2:06.38 2:29.83 1:44.23 1:58.56 2:19.40
67 Jacob Melso SO-2 Martin Luther 2:10.39 2:49.51 2:18.22 2:40.38 1:36.49 2:39.08 2:28.65
68 Kevin Andrews FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:10.67 2:11.98 1:35.39 1:39.31 2:09.37 1:57.61 1:31.47
69 Robert Lawrence SR-4 St. John's (Minn.) 2:10.94 2:26.66 2:22.73 1:31.66 1:51.30 1:49.99 2:26.66
74 Otto Marckell II SR-4 Minnesota-Morris 2:14.12 2:49.00 2:00.71 2:27.54 1:40.59 2:39.61 2:00.71
81 Andres Rivera   Minnesota Running Club 2:17.79 2:52.24 2:20.55 1:47.48 2:02.64 2:42.60 2:20.55
82 Jackson Gerber FR-1 Augsburg 2:17.93 2:34.49 1:50.35 2:26.21 2:22.07 2:41.38 2:01.38
86 Patrick O'Reilly SR-4 Carleton 2:23.03 2:23.03 2:50.21 2:43.06 2:44.49 2:25.89 1:48.71
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
58 Matt Przeslicke   Minnesota Running Club 2:39.70 2:33.36 2:06.74
61 Aaron Gehrke FR-1 Wis.-Superior 1:57.39 2:03.77 2:07.59
70 Will Corbett SR-4 Concordia-Moorhead 2:17.49 1:57.85 2:10.94
72 Nick Lubben SR-4 Northwestern (Minn.) 1:45.34 2:15.62 2:11.67
73 Caleb VonDeylen FR-1 Martin Luther 2:51.92 2:49.26 2:13.27
75 Yasir Said SO-2 Augsburg 1:43.84 2:53.96 2:14.85
76 Ryan Kropp FR-1 St. John's (Minn.) 1:52.43 1:51.07 2:15.45
77 Brendan Klein SO-2 St. John's (Minn.) 2:23.60 2:20.89 2:15.47
78 Chrisean Upshaw FR-1 Wis.-Superior 2:01.42 2:40.98 2:16.42
79 Albert Danielson JR-3 Hamline 2:44.27 2:15.53 2:16.89
80 Patrick Murray FR-1 Hamline 2:46.58 2:06.66 2:17.67
83 Ian Galligan FR-1 Crown 1:50.32 2:46.18 2:19.64
84 Peter Fry JR-3 Hamline 2:56.39 2:47.92 2:21.11
85 John Henning SO-2 Martin Luther 2:47.61 2:05.00 2:22.04
87 Michael Fogarty   Minnesota Running Club 2:53.55 2:56.42 2:23.43
88 Rohith Kommera   Minnesota Running Club 2:26.48 2:53.76 2:23.60
89 Michael Elmhorst JR-3 Crown 2:29.76 2:49.62 2:32.81