April 1, 2017
|
Hamline - St. Paul, MN

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Emilee Trost SO-2 Minnesota-Duluth 4:21.09
2 Abby Kohut-Jackson   UNAT-Minnesota 4:36.40
3 Lindsey Greenlund   UNAT-Minnesota 4:38.05
4 Sarah Klecker JR-3 Minnesota 4:38.10
5 Erin Baker JR-3 Minnesota State 4:38.77
6 Haley Kruger SR-4 Minnesota State 4:42.27
7 Emily Castanias SO-2 Minnesota 4:43.28
8 Annika Halverson JR-3 Bethel (Minn.) 4:44.10
9 Kelli Schmidt   UNAT-Minnesota 4:44.20
10 Ally Smith FR-1 Minnesota 4:44.67
11 Zetta Mason   UNAT-Minnesota 4:47.53
12 Maria Berg FR-1 Minnesota-Duluth 4:48.39
13 Rachel Wians FR-1 Minnesota 4:48.87
14 Holly Hankins JR-3 Hamline 4:50.99
15 Caitlin Dillon SR-4 Minnesota 4:51.57
16 Liz Miller SO-2 Minnesota 4:52.12
17 Taybri Irving SR-4 Augsburg 4:52.18
18 Abigail Fouts JR-3 Wis.-River Falls 4:52.30
19 Eliza Ramsey SR-4 Macalester 4:52.65
20 Megan Serratore SO-2 Minnesota State 4:53.23
21 Megan Flanagan SR-4 Minnesota 4:53.44
22 Courtney Alama SO-2 Minnesota 4:54.18
23 Naomi Ollila JR-3 Minnesota 4:54.28
24 Nikki Jurik SO-2 Wis.-River Falls 4:54.92
25 Sarah Werking   UNAT-Minnesota 4:54.97
26 Carissa Dock   UNAT-Minnesota 4:55.45
27 Josephine Brekke SR-4 St. Olaf 4:55.79
28 Briana Paulson SO-2 St. Olaf 4:56.52
29 Carisa Weyenberg FR-1 Minnesota State 4:56.71
30 Sara Ness FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:56.79
31 Natalie Kintop SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:58.80
32 Rachel Sakry SR-4 St. Cloud State 4:58.93
33 Helen Schuda FR-1 Carleton 4:59.05
34 Linsey Tolkkinen SO-2 Wis.-River Falls 4:59.34
35 Madeline Dopp SO-2 Hamline 4:59.40
36 Abigail Schnabel SO-2 Gustavus Adolphus 5:00.10
37 Maria West SO-2 Concordia-Moorhead 5:00.15
38 Ruthie Boyd FR-1 Carleton 5:01.70
39 Brittany Platt SR-4 Minnesota-Duluth 5:02.34
40 Autum Shurbert-Hetzel FR-1 St. Cloud State 5:02.42
41 Becca Wilkin FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:03.00
42 Shannon Strickland SR-4 St. Catherine 5:03.75
43 Megan Gossfeld JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:03.75
44 Laura Werking JR-3 Minnesota 5:07.63
45 Meg Griffin SO-2 Hamline 5:07.77
46 Victoria Simones SR-4 St. Thomas (Minn.) 5:08.32
47 Rebecca Walton SO-2 St. Olaf 5:09.68
48 Allyx Kvasnicka   Minnesota Running Club 5:10.12
49 Lydia Simpson FR-1 Macalester 5:10.76
50 Maria Hauer JR-3 St. Cloud State 5:11.37
51 Karlyn Russell SR-4 Macalester 5:11.96
52 Mackenzie Nelson FR-1 Crown 5:13.53
53 Emma Maxtutis FR-1 Macalester 5:13.79
54 Tayler Hebner FR-1 Minnesota-Duluth 5:14.20
55 Deanna Cahoon-Draus SR-4 Wis.-River Falls 5:14.77
56 Blair Stewig JR-3 Augsburg 5:16.07
57 Aubrey Shepard FR-1 St. Benedict 5:16.50
58 Carmen Garson-Shumway JR-3 Macalester 5:16.60
59 Anya Ptacek FR-1 Macalester 5:16.60
60 Hallie Kircher-Henning SO-2 Macalester 5:16.67
61 Joy Claypoole SR-4 St. Olaf 5:17.75
62 Katie Spray SO-2 St. Olaf 5:18.50
63 Kaylea Brase   Minnesota Running Club 5:18.73
64 Katrin O'Grady SO-2 Macalester 5:19.26
65 Elena Torry-Schrag SR-4 Macalester 5:20.09
66 Molly Adams FR-1 Macalester 5:20.65
67 Sophie Held   Minnesota Running Club 5:20.71
68 Erin Spatenka SR-4 Concordia-St. Paul 5:21.82
69 Anna Wall JR-3 St. Olaf 5:22.68
70 Siri Block JR-3 St. Olaf 5:23.54
71 Emma Blom SR-4 Augsburg 5:23.85
72 Ruth Lindberg SO-2 Concordia-St. Paul 5:24.87
73 Megan Rossman FR-1 St. Olaf 5:26.21
74 Mariah Betzler JR-3 Minnesota State 5:26.81
75 Choyang Yangkyi JR-3 St. Olaf 5:27.72
76 Elizabeth Vought SO-2 Concordia-Moorhead 5:27.73
77 Mattia Hendrickson SR-4 St. Benedict 5:27.92
78 Morgan Pierce SO-2 St. Benedict 5:29.45
79 Betsy Schein SO-2 Macalester 5:30.64
80 Stefani Weimholt   Minnesota Running Club 5:30.76
81 Jane Austin SR-4 Bemidji State 5:30.97
82 Colleen Vought SO-2 Concordia-Moorhead 5:31.24
83 Katie Murney SO-2 St. Olaf 5:32.31
84 Maria Gilbert   Minnesota Running Club 5:32.88
85 Courtney Ramsay FR-1 Concordia-St. Paul 5:33.63
86 Emma Higgins FR-1 Macalester 5:34.35
87 Michaela Ruhman SO-2 Wis.-Superior 5:35.87
88 Elissa Krause FR-1 St. Olaf 5:36.20
89 Montana Lawrence FR-1 Minnesota-Morris 5:36.93
90 Emilee Fulton FR-1 Carleton 5:38.19
91 Laura Votava SO-2 St. Olaf 5:39.14
92 Anna Kalin FR-1 Wis.-Superior 5:39.39
93 Rebecca Boehlke FR-1 Martin Luther 5:39.44
94 Rachel Hoober JR-3 St. Olaf 5:39.62
95 Hillary Swanson SO-2 Minnesota State 5:41.67
96 Autumn Huju SO-2 Bemidji State 5:42.86
97 Kathryn York SO-2 St. Olaf 5:47.26
98 Mathea Brink FR-1 Wis.-Superior 5:49.50
99 Sophia Peterson   Minnesota Running Club 5:52.62
100 Rachael Bentley SO-2 St. Olaf 5:52.76
101 Veronica Haverkamp JR-3 Minnesota-Morris 5:56.19
102 Courtney Anderson SO-2 Bemidji State 5:59.61
103 Ivelyn Christianson FR-1 Northwestern (Minn.) 6:10.45
104 Dominique Ward JR-3 Northwestern (Minn.) 6:10.92
105 Gabriella Hedberg SO-2 Minnesota-Morris 6:14.84
106 Nicole Sabrowsky FR-1 Minnesota-Morris 6:16.62
107 Hollie Hennagir FR-1 St. Benedict 6:21.86
108 Chelsea Schlegel JR-3 Minnesota-Morris 6:52.03
109 Kelsey Menze SO-2 Minnesota-Morris 6:55.73
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Emilee Trost SO-2 Minnesota-Duluth 4:05.43 5:36.81 3:15.82 5:05.48 4:21.09
2 Abby Kohut-Jackson   UNAT-Minnesota 5:23.39 5:06.81 4:41.93 4:19.82 4:36.40
3 Lindsey Greenlund   UNAT-Minnesota 5:05.86 3:17.42 3:28.54 4:35.27 4:38.05
4 Sarah Klecker JR-3 Minnesota 5:53.19 5:36.51 4:43.67 5:39.29 4:38.10
5 Erin Baker JR-3 Minnesota State 5:28.95 5:31.74 4:24.84 5:28.95 4:38.77
6 Haley Kruger SR-4 Minnesota State 5:13.32 3:45.82 5:35.91 4:25.34 4:42.27
7 Emily Castanias SO-2 Minnesota 5:54.10 3:32.46 4:43.28 4:31.95 4:43.28
8 Annika Halverson JR-3 Bethel (Minn.) 3:58.65 5:32.40 6:09.33 4:35.58 4:44.10
9 Kelli Schmidt   UNAT-Minnesota 4:49.89 5:18.31 5:18.31 4:49.89 4:44.20
10 Ally Smith FR-1 Minnesota 4:21.90 5:38.76 5:10.29 5:47.30 4:44.67
12 Maria Berg FR-1 Minnesota-Duluth 5:17.23 3:47.83 4:13.79 4:22.44 4:48.39
16 Liz Miller SO-2 Minnesota 6:02.23 5:56.39 4:31.68 5:18.41 4:52.12
22 Courtney Alama SO-2 Minnesota 4:01.23 4:57.13 6:01.85 4:15.94 4:54.18
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
11 Zetta Mason   UNAT-Minnesota 4:47.53
13 Rachel Wians FR-1 Minnesota 4:48.87
14 Holly Hankins JR-3 Hamline 4:50.99
15 Caitlin Dillon SR-4 Minnesota 4:51.57
18 Abigail Fouts JR-3 Wis.-River Falls 4:52.30
20 Megan Serratore SO-2 Minnesota State 4:53.23
23 Naomi Ollila JR-3 Minnesota 4:54.28
24 Nikki Jurik SO-2 Wis.-River Falls 4:54.92
26 Carissa Dock   UNAT-Minnesota 4:55.45
27 Josephine Brekke SR-4 St. Olaf 4:55.79
29 Carisa Weyenberg FR-1 Minnesota State 4:56.71
30 Sara Ness FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:56.79
32 Rachel Sakry SR-4 St. Cloud State 4:58.93
39 Brittany Platt SR-4 Minnesota-Duluth 5:02.34
43 Megan Gossfeld JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:03.75
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
17 Taybri Irving SR-4 Augsburg 5:21.40 5:27.25 4:31.73 4:52.18 4:02.51 3:30.37 5:36.01
19 Eliza Ramsey SR-4 Macalester 5:45.33 6:11.67 5:10.21 4:52.65 6:02.89 5:42.40 5:45.33
21 Megan Flanagan SR-4 Minnesota 3:51.82 4:29.97 3:48.89 4:53.44 5:52.13 5:46.26 5:16.92
25 Sarah Werking   UNAT-Minnesota 6:23.47 3:35.33 5:18.57 4:54.97 4:46.12 4:28.43 3:47.13
31 Natalie Kintop SR-4 St. Thomas (Minn.) 4:49.84 5:25.70 6:28.44 4:58.80 5:40.64 5:19.72 4:31.91
33 Helen Schuda FR-1 Carleton 4:08.22 4:35.13 5:37.93 4:59.05 5:43.91 3:32.33 5:46.90
34 Linsey Tolkkinen SO-2 Wis.-River Falls 3:59.48 3:56.48 5:38.26 4:59.34 5:35.26 4:47.37 6:08.19
35 Madeline Dopp SO-2 Hamline 4:32.46 5:14.37 6:05.27 4:59.40 5:17.37 4:29.46 4:41.44
36 Abigail Schnabel SO-2 Gustavus Adolphus 5:00.10 3:42.08 3:42.08 5:00.10 5:12.11 4:51.10 5:24.11
38 Ruthie Boyd FR-1 Carleton 5:01.70 3:40.24 6:08.08 5:01.70 4:34.55 6:20.15 5:52.99
45 Meg Griffin SO-2 Hamline 5:38.55 6:15.48 5:10.85 5:07.77 4:43.15 5:53.94 4:18.53
46 Victoria Simones SR-4 St. Thomas (Minn.) 5:29.91 3:51.24 4:22.08 5:08.32 3:51.24 5:20.66 5:20.66
51 Karlyn Russell SR-4 Macalester 6:14.36 4:28.29 6:01.88 5:11.96 5:55.64 4:56.37 5:58.76
74 Mariah Betzler JR-3 Minnesota State 5:36.62 4:41.06 4:21.45 5:26.81 4:57.40 5:46.42 6:48.52
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
28 Briana Paulson SO-2 St. Olaf 4:56.52 4:38.73 5:05.42 3:39.43
37 Maria West SO-2 Concordia-Moorhead 5:00.15 5:57.18 5:45.18 5:24.17
41 Becca Wilkin FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:03.00 3:41.19 5:24.21 4:47.85
42 Shannon Strickland SR-4 St. Catherine 5:03.75 4:48.57 6:13.62 5:09.83
44 Laura Werking JR-3 Minnesota 5:07.63 4:06.11 4:27.64 6:18.39
47 Rebecca Walton SO-2 St. Olaf 5:09.68 4:38.72 3:36.78 4:29.43
49 Lydia Simpson FR-1 Macalester 5:10.76 4:17.93 5:41.84 4:21.04
52 Mackenzie Nelson FR-1 Crown 5:13.53 3:58.29 5:19.80 4:29.64
53 Emma Maxtutis FR-1 Macalester 5:13.79 5:10.66 5:04.38 3:45.93
54 Tayler Hebner FR-1 Minnesota-Duluth 5:14.20 4:49.07 5:58.19 5:04.78
55 Deanna Cahoon-Draus SR-4 Wis.-River Falls 5:14.77 5:11.63 4:24.41 5:36.81
57 Aubrey Shepard FR-1 St. Benedict 5:16.50 4:51.18 6:45.12 6:29.30
58 Carmen Garson-Shumway JR-3 Macalester 5:16.60 6:42.09 5:10.27 3:57.45
59 Anya Ptacek FR-1 Macalester 5:16.60 5:22.94 6:00.93 6:13.59
61 Joy Claypoole SR-4 St. Olaf 5:17.75 4:36.45 4:23.74 6:43.55
66 Molly Adams FR-1 Macalester 5:20.65 5:46.31 6:27.99 4:10.11
68 Erin Spatenka SR-4 Concordia-St. Paul 5:21.82 5:28.26 6:29.41 5:05.73
71 Emma Blom SR-4 Augsburg 5:23.85 5:53.00 4:28.80 7:01.01
73 Megan Rossman FR-1 St. Olaf 5:26.21 6:02.10 5:52.31 4:50.33
75 Choyang Yangkyi JR-3 St. Olaf 5:27.72 4:18.90 6:16.88 6:43.10
78 Morgan Pierce SO-2 St. Benedict 5:29.45 6:48.52 6:45.23 5:39.34
Women's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
48 Allyx Kvasnicka   Minnesota Running Club 5:50.44 5:28.73 5:10.12
56 Blair Stewig JR-3 Augsburg 6:50.90 6:03.48 5:16.07
60 Hallie Kircher-Henning SO-2 Macalester 4:48.17 6:10.51 5:16.67
62 Katie Spray SO-2 St. Olaf 3:52.51 5:24.87 5:18.50
63 Kaylea Brase   Minnesota Running Club 5:21.92 6:00.17 5:18.73
64 Katrin O'Grady SO-2 Macalester 6:48.66 5:22.46 5:19.26
65 Elena Torry-Schrag SR-4 Macalester 4:28.88 5:13.69 5:20.09
67 Sophie Held   Minnesota Running Club 5:55.99 6:37.68 5:20.71
69 Anna Wall JR-3 St. Olaf 5:19.46 6:11.09 5:22.68
70 Siri Block JR-3 St. Olaf 6:25.02 6:47.66 5:23.54
72 Ruth Lindberg SO-2 Concordia-St. Paul 4:45.89 4:10.15 5:24.87
76 Elizabeth Vought SO-2 Concordia-Moorhead 5:44.12 5:57.23 5:27.73
77 Mattia Hendrickson SR-4 St. Benedict 4:02.66 6:20.39 5:27.92
80 Stefani Weimholt   Minnesota Running Club 5:43.99 6:17.07 5:30.76
81 Jane Austin SR-4 Bemidji State 6:23.93 5:21.04 5:30.97
82 Colleen Vought SO-2 Concordia-Moorhead 7:10.62 6:50.74 5:31.24
83 Katie Murney SO-2 St. Olaf 7:08.68 5:58.90 5:32.31
84 Maria Gilbert   Minnesota Running Club 7:12.75 5:32.88 5:32.88
90 Emilee Fulton FR-1 Carleton 5:04.38 4:37.32 5:38.19
92 Anna Kalin FR-1 Wis.-Superior 5:19.03 7:17.82 5:39.39
95 Hillary Swanson SO-2 Minnesota State 5:14.34 5:17.76 5:41.67
96 Autumn Huju SO-2 Bemidji State 4:03.43 5:42.86 5:42.86
97 Kathryn York SO-2 St. Olaf 4:34.34 5:02.12 5:47.26
Women's 1500 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
40 Autum Shurbert-Hetzel FR-1 St. Cloud State 5:05.45 4:41.25 5:02.42 4:04.96
50 Maria Hauer JR-3 St. Cloud State 4:40.24 5:58.08 5:11.37 5:33.17
79 Betsy Schein SO-2 Macalester 5:00.89 6:26.85 5:30.64 3:54.76
85 Courtney Ramsay FR-1 Concordia-St. Paul 6:27.01 5:13.62 5:33.63 5:46.98
86 Emma Higgins FR-1 Macalester 5:54.42 5:14.29 5:34.35 6:17.82
87 Michaela Ruhman SO-2 Wis.-Superior 5:52.67 6:16.18 5:35.87 5:35.87
88 Elissa Krause FR-1 St. Olaf 5:02.58 4:49.14 5:36.20 5:59.74
89 Montana Lawrence FR-1 Minnesota-Morris 5:43.67 5:03.24 5:36.93 4:46.39
91 Laura Votava SO-2 St. Olaf 4:38.10 7:03.93 5:39.14 4:48.27
93 Rebecca Boehlke FR-1 Martin Luther 7:21.28 6:03.20 5:39.44 6:16.78
94 Rachel Hoober JR-3 St. Olaf 6:03.40 5:53.21 5:39.62 4:31.70
98 Mathea Brink FR-1 Wis.-Superior 6:31.44 5:49.50 5:49.50 7:27.36
99 Sophia Peterson   Minnesota Running Club 4:45.63 6:56.10 5:52.62 5:31.47
100 Rachael Bentley SO-2 St. Olaf 7:13.90 5:10.43 5:52.76 7:35.06
101 Veronica Haverkamp JR-3 Minnesota-Morris 5:59.76 6:10.44 5:56.19 6:35.37
102 Courtney Anderson SO-2 Bemidji State 7:33.11 6:28.38 5:59.61 4:29.71
103 Ivelyn Christianson FR-1 Northwestern (Minn.) 7:31.95 6:58.61 6:10.45 6:21.57
104 Dominique Ward JR-3 Northwestern (Minn.) 7:21.40 6:03.51 6:10.92 4:49.32
105 Gabriella Hedberg SO-2 Minnesota-Morris 5:48.61 5:07.37 6:14.84 7:37.31
106 Nicole Sabrowsky FR-1 Minnesota-Morris 7:39.48 5:27.66 6:16.62 7:47.01
107 Hollie Hennagir FR-1 St. Benedict 4:31.12 6:44.78 6:21.86 7:49.69
108 Chelsea Schlegel JR-3 Minnesota-Morris 6:47.91 8:14.44 6:52.03 6:43.79
109 Kelsey Menze SO-2 Minnesota-Morris 6:10.00 8:27.19 6:55.73 7:16.52