April 1, 2017
|
Hamline - St. Paul, MN

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Bethany Hasz   UNAT-Minnesota 16:38.67 14:48.82
2 Megan Hasz   UNAT-Minnesota 16:39.01 14:19.15
3 Sam Sunstrom SR-4 St. Cloud State 17:05.05 16:44.55
4 Mary Naas SO-2 St. Olaf 17:23.59 18:47.08
5 Tamara Gorman SO-2 Minnesota 17:26.70 13:05.03
6 Alex Fossum SR-4 St. Thomas (Minn.) 17:30.33 13:07.75
7 Elyse Prescott   UNAT-Minnesota 17:37.49 14:16.57
8 Emma Weber SR-4 St. Benedict 18:02.99 16:58.01
9 Amber Seidenkranz JR-3 Minnesota-Duluth 18:07.95 16:30.04
10 Lily Paul SO-2 Minnesota State 18:14.04 16:35.58
11 Bridget McGivern SR-4 St. Thomas (Minn.) 18:15.06 18:15.06
12 Jenny Walz JR-3 St. Thomas (Minn.) 18:16.63 21:01.13
13 Bryony Hawgood FR-1 St. Olaf 18:18.31 17:34.38
14 Claire Trujillo SR-4 Carleton 18:18.74 19:46.64
15 Kathleen Miles SO-2 Hamline 18:21.83 21:51.18
16 Melissa Drenckhahn FR-1 Minnesota-Duluth 18:24.83 18:02.74
17 Haley Rasmussen FR-1 Minnesota 18:27.91 22:42.73
18 Abigail Moore SO-2 Minnesota-Duluth 18:29.57 13:07.80
19 Mckenzie Holt SO-2 St. Cloud State 18:30.28 14:48.23
20 Jamie Hoornaert SR-4 St. Olaf 18:36.98 15:15.93
21 Melissa Marsh JR-3 St. Thomas (Minn.) 18:46.92 13:20.12
22 Nicole Nipper SR-4 Carleton 18:55.21 15:30.88
23 Jenny Launder SO-2 St. Thomas (Minn.) 19:09.50 20:06.98
24 Courtney Kirkeide SR-4 St. Catherine 19:10.12 22:14.14
25 Meredith Moore FR-1 St. Olaf 19:10.24 17:49.73
26 Leighlin Ahlstrom FR-1 St. Catherine 19:11.03 16:41.40
27 Molly Clarke SO-2 St. Thomas (Minn.) 19:12.81 15:56.84
28 Kara Andersen FR-1 Concordia-Moorhead 19:20.87 22:03.40
29 Gabriela Passmore FR-1 Gustavus Adolphus 19:23.54 24:02.79
30 Jackie Lindfors SO-2 Concordia-St. Paul 19:26.00 16:19.44
31 Sara Whiteman SO-2 Concordia-Moorhead 19:30.34 17:56.72
32 Josie Braaten SO-2 Minnesota State 19:36.30 13:55.18
33 Amber Matzoll SO-2 St. Thomas (Minn.) 19:38.27 19:02.93
34 Lizzy Lynn SO-2 Carleton 19:43.07 15:58.29
35 Alli Ruprecht FR-1 St. Benedict 19:48.20 14:27.39
36 Jenna McElroy   Unattached 19:49.18 21:24.32
37 Berit Hudson Rasmusson FR-1 Carleton 19:50.56 20:02.47
38 Jaylynn Lauer FR-1 Minnesota State 19:54.49 15:19.76
39 Becky Honnold SR-4 Macalester 20:00.47 24:24.58
40 Erica Hauf JR-3 Concordia-Moorhead 20:04.92 21:41.32
41 Zia Matti JR-3 St. Cloud State 20:05.79 23:06.66
42 Marlee Yost-Wolff SO-2 Macalester 20:08.71 25:10.89
43 Daisy Richmond SO-2 St. Olaf 20:13.19 23:39.44
44 Danica White JR-3 Northwestern (Minn.) 20:17.21 19:16.35
45 Michelle Perri JR-3 St. Catherine 20:17.44 17:14.83
46 Jessica Finlay   Unattached 20:20.76 23:11.67
47 Evelyn Frenz   Minnesota Running Club 20:25.88 25:32.35
48 Winona Rachel SR-4 Carleton 20:31.98 25:27.66
49 Madeline Cramer SO-2 Bethel (Minn.) 20:39.95 17:21.56
50 Ingrid Kilde FR-1 Macalester 20:47.62 15:35.72
51 Gabrielle Ward FR-1 Minnesota-Morris 20:54.36 23:37.43
52 Martha Torstenson JR-3 Carleton 20:54.48 25:17.92
53 Bernadette Hayden FR-1 Hamline 20:54.76 16:18.72
54 Anya Wolterman FR-1 Macalester 20:55.89 25:19.63
55 Kayla Hostetler FR-1 Macalester 21:07.26 17:57.18
56 Kelly Segura SO-2 Bethel (Minn.) 21:14.62 23:47.58
57 Sam Witmer SO-2 St. Catherine 21:26.81 15:13.64
58 Sarah Curran JR-3 Concordia-Moorhead 21:36.07 15:33.17
59 Anja Smith SR-4 Concordia-Moorhead 21:43.41 18:27.90
60 Sarah Furth SO-2 Macalester 21:47.45 25:29.72
61 Kiley Hallgren JR-3 Minnesota-Morris 22:14.95 18:41.36
62 Jordah Oliphant FR-1 Concordia-Moorhead 22:32.01 17:48.09
63 Sara Schield SR-4 Wis.-Superior 22:40.40 19:57.16
Women's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
23 Jenny Launder SO-2 St. Thomas (Minn.) 19:09.50 23:22.39
27 Molly Clarke SO-2 St. Thomas (Minn.) 19:12.81 19:12.81
28 Kara Andersen FR-1 Concordia-Moorhead 19:20.87 25:09.13
29 Gabriela Passmore FR-1 Gustavus Adolphus 19:23.54 24:14.43
30 Jackie Lindfors SO-2 Concordia-St. Paul 19:26.00 21:45.92
31 Sara Whiteman SO-2 Concordia-Moorhead 19:30.34 17:33.31
33 Amber Matzoll SO-2 St. Thomas (Minn.) 19:38.27 16:29.75
34 Lizzy Lynn SO-2 Carleton 19:43.07 17:09.27
35 Alli Ruprecht FR-1 St. Benedict 19:48.20 24:33.37
37 Berit Hudson Rasmusson FR-1 Carleton 19:50.56 22:01.53
38 Jaylynn Lauer FR-1 Minnesota State 19:54.49 19:18.66
39 Becky Honnold SR-4 Macalester 20:00.47 18:12.43
40 Erica Hauf JR-3 Concordia-Moorhead 20:04.92 16:28.04
41 Zia Matti JR-3 St. Cloud State 20:05.79 25:19.30
42 Marlee Yost-Wolff SO-2 Macalester 20:08.71 14:54.45
43 Daisy Richmond SO-2 St. Olaf 20:13.19 19:36.80
44 Danica White JR-3 Northwestern (Minn.) 20:17.21 24:08.48
45 Michelle Perri JR-3 St. Catherine 20:17.44 20:53.97
46 Jessica Finlay   Unattached 20:20.76 20:32.97
49 Madeline Cramer SO-2 Bethel (Minn.) 20:39.95 26:39.54
50 Ingrid Kilde FR-1 Macalester 20:47.62 14:58.29
51 Gabrielle Ward FR-1 Minnesota-Morris 20:54.36 17:21.12
52 Martha Torstenson JR-3 Carleton 20:54.48 21:44.66
53 Bernadette Hayden FR-1 Hamline 20:54.76 18:36.74
54 Anya Wolterman FR-1 Macalester 20:55.89 24:41.95
55 Kayla Hostetler FR-1 Macalester 21:07.26 15:37.78
56 Kelly Segura SO-2 Bethel (Minn.) 21:14.62 27:24.26
57 Sam Witmer SO-2 St. Catherine 21:26.81 18:52.40
58 Sarah Curran JR-3 Concordia-Moorhead 21:36.07 19:52.39
59 Anja Smith SR-4 Concordia-Moorhead 21:43.41 22:09.48
60 Sarah Furth SO-2 Macalester 21:47.45 25:42.80
61 Kiley Hallgren JR-3 Minnesota-Morris 22:14.95 17:47.96
62 Jordah Oliphant FR-1 Concordia-Moorhead 22:32.01 15:46.41
63 Sara Schield SR-4 Wis.-Superior 22:40.40 24:56.44
Women's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Bethany Hasz   UNAT-Minnesota 19:28.45 15:38.75 12:09.03 21:28.29 17:48.58 16:38.67
2 Megan Hasz   UNAT-Minnesota 14:49.12 13:29.20 19:58.82 17:48.94 14:59.11 16:39.01
3 Sam Sunstrom SR-4 St. Cloud State 21:41.82 21:11.07 21:00.82 21:11.07 15:32.80 17:05.05
4 Mary Naas SO-2 St. Olaf 16:52.29 14:47.06 12:52.26 13:44.44 16:20.98 17:23.59
5 Tamara Gorman SO-2 Minnesota 20:35.11 16:44.84 22:40.71 18:29.51 15:21.10 17:26.70
6 Alex Fossum SR-4 St. Thomas (Minn.) 13:39.26 18:33.35 15:55.80 16:58.82 20:18.39 17:30.33
7 Elyse Prescott   UNAT-Minnesota 12:51.97 15:09.45 17:37.49 20:58.42 17:48.07 17:37.49
8 Emma Weber SR-4 St. Benedict 13:10.59 17:41.33 15:53.04 19:51.29 22:44.57 18:02.99
9 Amber Seidenkranz JR-3 Minnesota-Duluth 22:07.30 22:18.18 18:51.47 13:57.73 21:12.91 18:07.95
10 Lily Paul SO-2 Minnesota State 22:58.49 18:46.87 20:25.33 19:19.69 20:14.39 18:14.04
11 Bridget McGivern SR-4 St. Thomas (Minn.) 21:21.22 17:31.26 13:41.30 19:31.72 17:20.31 18:15.06
12 Jenny Walz JR-3 St. Thomas (Minn.) 17:10.84 23:12.72 22:17.89 21:23.06 18:49.53 18:16.63
13 Bryony Hawgood FR-1 St. Olaf 15:11.60 16:06.52 13:10.79 13:10.79 16:28.48 18:18.31
14 Claire Trujillo SR-4 Carleton 22:31.45 22:20.47 13:55.05 21:47.50 19:02.69 18:18.74
15 Kathleen Miles SO-2 Hamline 23:41.36 22:35.25 19:27.94 16:20.63 22:24.24 18:21.83
16 Melissa Drenckhahn FR-1 Minnesota-Duluth 18:24.83 14:54.92 16:23.30 15:39.11 15:28.06 18:24.83
17 Haley Rasmussen FR-1 Minnesota 17:21.44 18:27.91 22:20.58 20:18.71 21:58.42 18:27.91
18 Abigail Moore SO-2 Minnesota-Duluth 16:49.71 12:56.70 22:55.87 17:23.00 23:40.25 18:29.57
19 Mckenzie Holt SO-2 St. Cloud State 23:07.85 14:26.02 17:12.56 15:43.74 17:34.77 18:30.28
20 Jamie Hoornaert SR-4 St. Olaf 18:48.15 21:46.87 20:28.68 19:55.17 18:59.32 18:36.98
21 Melissa Marsh JR-3 St. Thomas (Minn.) 20:17.08 14:39.00 24:25.00 19:32.00 14:27.73 18:46.92
22 Nicole Nipper SR-4 Carleton 23:50.37 13:26.00 17:47.10 14:34.12 16:38.99 18:55.21
24 Courtney Kirkeide SR-4 St. Catherine 22:02.64 23:11.65 16:06.10 23:57.65 21:16.64 19:10.12
25 Meredith Moore FR-1 St. Olaf 23:57.80 15:31.70 22:48.79 18:58.74 23:23.30 19:10.24
26 Leighlin Ahlstrom FR-1 St. Catherine 17:38.95 19:45.56 14:11.77 15:32.34 13:48.75 19:11.03
32 Josie Braaten SO-2 Minnesota State 15:41.04 14:18.70 13:55.18 14:30.47 23:43.33 19:36.30
36 Jenna McElroy   Unattached 23:35.13 15:51.35 17:26.48 17:38.37 21:00.53 19:49.18
47 Evelyn Frenz   Minnesota Running Club 20:13.63 16:20.71 17:58.78 25:56.87 23:42.02 20:25.88
48 Winona Rachel SR-4 Carleton 21:21.26 25:52.30 24:50.70 25:52.30 16:13.27 20:31.98