May 11-12, 2017
|
North Central - Naperville, IL

Men's 100 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME WIND
0 David Steck Senior Greater Milwaukee Track C 11.32 13.74 13.08 14.18 10.99 1.9
0 Aaron Parks   EXH 12.53 12.64 13.98 11.52 11.18 0.4
0 Bradley Phillips   EXH 9.93 11.92 13.76 11.35 14.18 1.0
0 Denzel Downing   EXH 13.07 13.74 9.35 13.97 11.26 -1.9
0 Nathan Johnson Senior EXH 13.47 9.25 13.58 14.72 11.41 1.8
0 Zuva Bvekerwa   EXH 11.44 8.29 9.34 10.51 11.67 0.4
1 Jerry Williams SR-4 Wis.-Stevens Point 13.57 9.51 10.36 10.26 10.68 0.6
2 Jalen Griffin SR-4 Benedictine (Ill.) 11.73 9.26 9.37 9.04 10.76 0.6
3 Jordan Duncan JR-3 St. Francis (Ill.) 13.47 11.20 9.05 7.97 10.77 0.6
4 Deion Carter SR-4 Robert Morris (Ill.) 10.88 12.71 10.99 10.13 10.77 0.6
5 DeQuan Dudley FR-1 McKendree 7.77 7.87 10.14 11.75 10.78 0.6
6 Matt Fleming FR-1 Benedictine (Ill.) 10.16 10.48 8.43 12.21 10.80 0.6
7 Caleb Clemons SO-2 Webster 12.00 12.65 10.49 13.62 10.81 0.6
8 Jahaven Haye SO-2 Benedictine (Ill.) 12.56 13.11 10.27 10.81 10.92 0.6
9 Evion May SO-2 Benedictine (Ill.) 10.17 10.61 7.65 13.12 10.93 0.4
10 Roderick Smith JR-3 Washington U. 8.54 13.68 12.48 10.62 10.94 0.6
11 DeVonte Wilson FR-1 Concordia Univ. Chicago 9.64 12.92 11.61 12.27 10.95 -0.5
12 Tristen Elmore FR-1 William Penn 11.18 8.22 8.55 11.40 10.96 0.6
13 Jordan Munar SR-4 Illinois-Chicago 9.99 12.51 12.84 9.44 10.97 0.6
14 Jatan Anand SR-4 U. of Chicago 12.54 10.01 10.34 11.77 11.00 -0.5
15 Mark Ojomu JR-3 North Park 12.14 11.92 10.37 9.60 11.03 0.4
16 Joshua Chase Riley FR-1 Olivet Nazarene 11.95 8.41 8.52 10.07 11.06 0.4
17 Terry Moore JR-3 Aurora 8.98 8.98 11.53 13.96 11.08 0.6
18 Leroy Bridges FR-1 Concordia Univ. Chicago 9.53 12.30 13.63 11.19 11.08 -0.5
19 Isaiah Mosher SR-4 St. Ambrose 13.88 11.33 11.99 10.44 11.10 0.6
20 Cameron Lauck FR-1 Indiana Wesleyan 12.90 11.46 10.68 11.46 11.12 1.9
21 Cristobal Horta FR-1 Olivet Nazarene 11.03 8.02 9.70 10.81 11.14 1.9
22 Ethan Edwards FR-1 Aurora 8.60 14.07 9.04 8.04 11.16 0.6
23 Jeremy Troupe SR-4 Wis.-Parkside 14.08 13.07 12.18 9.39 11.17 0.6
24 Calvin Jordan SO-2 Benedictine (Ill.) 10.51 11.41 9.62 8.28 11.18 0.6
25 Lee Jepsen SO-2 Wis.-Stevens Point 10.87 12.44 8.74 11.76 11.20 1.9
26 Gabe Cotton SR-4 Carthage 10.49 12.75 9.14 9.93 11.28 -1.9
27 Johnny Walker SR-4 Aurora 14.33 10.16 14.67 12.64 11.28 1.9
27 Alex Fritz FR-1 Columbia (Mo.) 8.35 9.70 8.24 10.95 11.28 0.4
29 Clifford Chin SO-2 Washington U. 11.56 9.07 13.26 13.83 11.33 1.9
30 Sola Olateju JR-3 Wheaton (Ill.) 10.60 11.96 12.53 11.28 11.39 1.8
31 Marcus Smith JR-3 Wheaton (Ill.) 12.05 13.31 14.46 14.11 11.47 -1.9
32 Aaron Stallworth FR-1 Aurora 14.98 10.72 13.37 13.94 11.52 1.8
33 Patrick Pater FR-1 DuPage 11.18 12.68 13.02 9.10 11.52 1.8
34 Raheem Williams FR-1 Washington U. 10.28 8.90 11.09 8.32 11.55 -1.9
35 Tanner Akers JR-3 Wis.-Stevens Point 8.90 11.21 13.98 12.71 11.55 -1.9
36 Bukola Abdulwahab-Omotose FR-1 Oakton CC 13.53 13.99 11.80 8.33 11.56 1.0
37 Earl George SR-4 William Penn 13.89 12.85 13.08 12.04 11.57 0.4
38 Logan Enstrom SO-2 Augustana (Ill.) 12.64 14.26 12.98 8.35 11.59 1.8
39 Austin Hand FR-1 North Central (Ill.) 13.01 14.07 12.65 12.89 11.82 1.0
40 Robert Trotter SR-4 Aurora 11.09 13.59 13.47 13.24 11.92 1.0
41 Jerome Grey SR-4 Wheaton (Ill.) 14.38 13.18 14.98 9.83 11.98 1.0
42 Jason Chao JR-3 U. of Chicago 12.22 10.31 12.58 15.34 11.98 -1.9
43 Marcus Prince FR-1 Augustana (Ill.) 12.58 12.70 12.10 8.39 11.98 1.0
44 Marwan Lloyd FR-1 U. of Chicago 8.43 11.08 15.42 11.08 12.04 1.0
45 Kiandre Henderson FR-1 Wis.-Parkside 10.39 14.62 10.15 12.08 12.08 0.6
46 Chingis Enkhbayar FR-1 Oakton CC 15.46 17.51 14.78 9.58 13.68 0.6
47 Jacob Roy JR-3 Concordia (Wis.) 12.31 11.46 13.58 13.72 14.14 0.4
Men's 100 Meters Section 1
W: 0.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
22 Ethan Edwards FR-1 Aurora 11.16 12.50 12.61
45 Kiandre Henderson FR-1 Wis.-Parkside 12.08 11.60 15.47
46 Chingis Enkhbayar FR-1 Oakton CC 13.68 11.63 15.74
Men's 100 Meters Section 2
W: 1.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
0 Bradley Phillips   EXH 14.18 14.89 13.90
36 Bukola Abdulwahab-Omotose FR-1 Oakton CC 11.56 12.72 10.99
39 Austin Hand FR-1 North Central (Ill.) 11.82 15.13 11.71
40 Robert Trotter SR-4 Aurora 11.92 12.28 13.00
41 Jerome Grey SR-4 Wheaton (Ill.) 11.98 12.34 12.22
43 Marcus Prince FR-1 Augustana (Ill.) 11.98 12.70 10.91
44 Marwan Lloyd FR-1 U. of Chicago 12.04 13.61 10.00
Men's 100 Meters Section 3
W: 1.8
PL NAME YEAR TEAM TIME
0 Nathan Johnson Senior EXH 11.41
30 Sola Olateju JR-3 Wheaton (Ill.) 11.39
32 Aaron Stallworth FR-1 Aurora 11.52
33 Patrick Pater FR-1 DuPage 11.52
38 Logan Enstrom SO-2 Augustana (Ill.) 11.59
Men's 100 Meters Section 4
W: -1.9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
0 Denzel Downing   EXH 10.48 11.26
26 Gabe Cotton SR-4 Carthage 11.06 11.28
31 Marcus Smith JR-3 Wheaton (Ill.) 9.64 11.47
34 Raheem Williams FR-1 Washington U. 9.48 11.55
35 Tanner Akers JR-3 Wis.-Stevens Point 10.75 11.55
42 Jason Chao JR-3 U. of Chicago 15.34 11.98
Men's 100 Meters Section 5
W: 1.9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
0 David Steck Senior Greater Milwaukee Track C 10.99 12.86
20 Cameron Lauck FR-1 Indiana Wesleyan 11.12 11.79
21 Cristobal Horta FR-1 Olivet Nazarene 11.14 8.02
25 Lee Jepsen SO-2 Wis.-Stevens Point 11.20 9.97
27 Johnny Walker SR-4 Aurora 11.28 8.35
29 Clifford Chin SO-2 Washington U. 11.33 12.01
Men's 100 Meters Section 6
W: -0.5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
11 DeVonte Wilson FR-1 Concordia Univ. Chicago 11.17 10.95 12.71 12.60 12.38 11.61
14 Jatan Anand SR-4 U. of Chicago 8.14 11.00 10.78 7.81 12.87 8.58
18 Leroy Bridges FR-1 Concordia Univ. Chicago 11.97 11.08 13.41 10.31 13.85 8.31
Men's 100 Meters Section 7
W: 0.4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
0 Zuva Bvekerwa   EXH 14.12 11.67
0 Aaron Parks   EXH 13.08 11.18
9 Evion May SO-2 Benedictine (Ill.) 9.95 10.93
15 Mark Ojomu JR-3 North Park 12.80 11.03
16 Joshua Chase Riley FR-1 Olivet Nazarene 9.74 11.06
27 Alex Fritz FR-1 Columbia (Mo.) 9.70 11.28
37 Earl George SR-4 William Penn 12.62 11.57
47 Jacob Roy JR-3 Concordia (Wis.) 11.32 14.14
Men's 100 Meters Section 8
W: 0.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Jahaven Haye SO-2 Benedictine (Ill.) 12.78 13.65 9.18 9.94 12.13 10.92 14.20
10 Roderick Smith JR-3 Washington U. 10.62 10.07 8.76 12.69 8.87 10.94 10.62
13 Jordan Munar SR-4 Illinois-Chicago 9.99 8.01 8.12 10.86 8.34 10.97 10.10
17 Terry Moore JR-3 Aurora 14.08 8.98 10.86 10.75 8.20 11.08 12.08
19 Isaiah Mosher SR-4 St. Ambrose 14.10 13.99 10.99 10.55 13.55 11.10 13.10
23 Jeremy Troupe SR-4 Wis.-Parkside 11.73 11.29 10.50 9.95 10.84 11.17 10.95
24 Calvin Jordan SO-2 Benedictine (Ill.) 9.06 11.52 12.97 8.50 9.28 11.18 13.53
Men's 100 Meters Section 9
W: 0.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Jerry Williams SR-4 Wis.-Stevens Point 10.68 12.39
2 Jalen Griffin SR-4 Benedictine (Ill.) 10.76 13.88
3 Jordan Duncan JR-3 St. Francis (Ill.) 10.77 10.88
4 Deion Carter SR-4 Robert Morris (Ill.) 10.77 9.27
5 DeQuan Dudley FR-1 McKendree 10.78 9.60
6 Matt Fleming FR-1 Benedictine (Ill.) 10.80 8.97
7 Caleb Clemons SO-2 Webster 10.81 11.03
12 Tristen Elmore FR-1 William Penn 10.96 14.25

Men's 200 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME WIND
0 Aaron Parks   EXH 22.69 19.52 -1.1
0 Yemi Sonoiki   EXH 23.71 28.69 +0.0
0 Mario Barenas Senior EXH 26.10 24.28 +0.0
0 Jude Christine   EXH 22.09 15.47 -0.3
0 Ben Nguyen 6 EXH 23.41 29.73 -0.3
0 Denzel Downing   EXH 22.75 25.03 -0.4
0 Nathan Johnson Senior EXH 22.89 28.62 -0.3
0 Beau Barber Senior EXH 25.65 26.42 +0.0
0 David Steck Senior Greater Milwaukee Track C 22.43 20.19 -1.0
1 Jalen Griffin SR-4 Benedictine (Ill.) 21.68 26.45 -0.3
2 Calden Wojt FR-1 Wis.-Stevens Point 21.75 27.19 0.1
3 Christian Zenon SO-2 Millikin 21.82 15.50 -0.3
4 DeQuan Dudley FR-1 McKendree 21.85 17.70 -0.4
5 Rhashad Gray SO-2 Wis.-Parkside 21.89 20.14 0.1
6 Calvin Jordan SO-2 Benedictine (Ill.) 21.90 15.99 0.1
7 Greg Howell FR-1 Benedictine (Ill.) 22.07 22.07 -0.4
8 Roderick Smith JR-3 Washington U. 22.08 16.12 -0.4
9 Sam Freeman JR-3 Aquinas 22.13 22.13 0.1
10 Mark Ojomu JR-3 North Park 22.18 17.53 0.6
11 Terry Moore JR-3 Aurora 22.21 17.33 0.1
12 Austin Coughlin SO-2 Manchester 22.21 25.55 -0.4
13 Jordan Munar SR-4 Illinois-Chicago 22.26 16.25 0.1
14 Alex Fritz FR-1 Columbia (Mo.) 22.27 18.71 -0.4
15 Jordan Davis SO-2 Adrian 22.44 17.28 -0.3
16 Richmond Bailey SO-2 Olivet Nazarene 22.51 23.19 -1.1
17 Jahaven Haye SO-2 Benedictine (Ill.) 22.52 21.85 -0.4
18 Leroy Bridges FR-1 Concordia Univ. Chicago 22.58 18.07 -0.3
19 Blake Hairston SR-4 Adrian 22.66 25.38 -1.1
20 Noah Stratton JR-3 Indiana Wesleyan 22.72 20.91 -1.1
21 Harrison Hollis SO-2 Manchester 22.81 29.66 0.6
22 Jeremy Troupe SR-4 Wis.-Parkside 22.96 16.08 -0.3
23 Cristobal Horta FR-1 Olivet Nazarene 22.97 23.89 -0.3
24 Ethan Edwards FR-1 Aurora 22.97 21.14 -1.0
25 Johnny Walker SR-4 Aurora 22.99 27.13 0.6
26 Clifford Chin SO-2 Washington U. 23.00 19.55 -1.1
27 Andre Klaassen SR-4 Cedarville 23.03 28.10 -1.0
28 Logan Enstrom SO-2 Augustana (Ill.) 23.28 28.17 -0.3
29 Curtis Stone SO-2 Berry 23.29 16.54 -1.1
30 Aaron Stallworth FR-1 Aurora 23.34 26.61 +0.0
31 Patrick Pater FR-1 DuPage 23.34 24.51 0.4
32 Marcus Smith JR-3 Wheaton (Ill.) 23.43 26.25 +0.0
33 Raheem Williams FR-1 Washington U. 23.46 19.24 -1.0
34 Sam Wilner JR-3 Olivet Nazarene 23.48 28.18 -0.3
35 Joseph Fleming FR-1 DuPage 23.70 17.78 -0.3
36 Nicholas Roedl FR-1 Olivet Nazarene 23.73 25.40 0.4
37 Austin Hand FR-1 North Central (Ill.) 23.76 22.81 +0.0
38 Earl George SR-4 William Penn 23.88 20.06 -1.0
39 Jason Chao JR-3 U. of Chicago 24.18 19.35 0.4
40 Marcus Prince FR-1 Augustana (Ill.) 24.49 26.45 +0.0
41 Marwan Lloyd FR-1 U. of Chicago 24.61 17.23 +0.0
42 Drew Kowalski FR-1 Maryville (Mo.) 24.73 17.81 +0.0
Men's 200 Meters Section 1
W: +0.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
0 Beau Barber Senior EXH 25.65 22.83
0 Mario Barenas Senior EXH 26.10 19.06
37 Austin Hand FR-1 North Central (Ill.) 23.76 20.68
41 Marwan Lloyd FR-1 U. of Chicago 24.61 25.60
42 Drew Kowalski FR-1 Maryville (Mo.) 24.73 24.49
Men's 200 Meters Section 2
W: +0.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Yemi Sonoiki   EXH 26.32 16.84 26.56 30.35 28.46 19.21 23.71
30 Aaron Stallworth FR-1 Aurora 29.65 17.98 29.41 27.78 17.51 21.94 23.34
32 Marcus Smith JR-3 Wheaton (Ill.) 27.42 27.42 24.84 27.65 26.01 20.62 23.43
40 Marcus Prince FR-1 Augustana (Ill.) 29.64 25.72 23.02 22.78 20.33 21.31 24.49
Men's 200 Meters Section 3
W: 0.4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
31 Patrick Pater FR-1 DuPage 21.01 22.18 16.58 23.34 17.98
36 Nicholas Roedl FR-1 Olivet Nazarene 21.12 29.90 17.33 23.73 28.48
39 Jason Chao JR-3 U. of Chicago 23.94 19.83 29.99 24.18 31.20
Men's 200 Meters Section 4
W: -0.3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Nathan Johnson Senior EXH 22.89 19.92 20.38 25.18 23.35 26.10 20.83
0 Ben Nguyen 6 EXH 23.41 27.63 20.37 17.09 22.24 21.54 18.73
23 Cristobal Horta FR-1 Olivet Nazarene 22.97 22.28 22.06 29.87 22.74 28.95 25.04
28 Logan Enstrom SO-2 Augustana (Ill.) 23.28 25.38 16.30 18.86 26.78 28.64 20.02
34 Sam Wilner JR-3 Olivet Nazarene 23.48 28.88 18.55 26.77 19.02 27.71 23.48
35 Joseph Fleming FR-1 DuPage 23.70 21.81 17.07 19.68 24.42 22.52 28.68
Men's 200 Meters Section 5
W: -1.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
0 David Steck Senior Greater Milwaukee Track C 19.07 17.50 22.43 24.90 24.45
24 Ethan Edwards FR-1 Aurora 26.65 19.30 22.97 29.87 22.74
27 Andre Klaassen SR-4 Cedarville 28.33 16.13 23.03 23.03 29.02
33 Raheem Williams FR-1 Washington U. 21.59 26.51 23.46 20.41 29.56
38 Earl George SR-4 William Penn 18.87 17.44 23.88 29.38 21.73
Men's 200 Meters Section 6
W: -1.1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
0 Aaron Parks   EXH 19.97 28.14 23.37 22.69 24.74
16 Richmond Bailey SO-2 Olivet Nazarene 26.12 29.04 18.01 22.51 23.19
19 Blake Hairston SR-4 Adrian 26.97 19.49 22.21 22.66 19.72
20 Noah Stratton JR-3 Indiana Wesleyan 28.86 27.95 20.68 22.72 27.27
26 Clifford Chin SO-2 Washington U. 16.56 20.47 17.25 23.00 23.69
29 Curtis Stone SO-2 Berry 30.05 26.32 24.69 23.29 17.01
Men's 200 Meters Section 7
W: 0.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 Mark Ojomu JR-3 North Park 22.18 24.18 16.64 27.06 24.85 15.97 22.18
21 Harrison Hollis SO-2 Manchester 16.88 20.08 16.66 23.50 25.55 26.24 22.81
25 Johnny Walker SR-4 Aurora 29.20 22.07 24.83 16.33 20.92 27.59 22.99
Men's 200 Meters Section 8
W: -0.4
PL NAME YEAR TEAM TIME
0 Denzel Downing   EXH 22.75
4 DeQuan Dudley FR-1 McKendree 21.85
7 Greg Howell FR-1 Benedictine (Ill.) 22.07
8 Roderick Smith JR-3 Washington U. 22.08
12 Austin Coughlin SO-2 Manchester 22.21
14 Alex Fritz FR-1 Columbia (Mo.) 22.27
17 Jahaven Haye SO-2 Benedictine (Ill.) 22.52
Men's 200 Meters Section 9
W: -0.3
PL NAME YEAR TEAM TIME
0 Jude Christine   EXH 22.09
1 Jalen Griffin SR-4 Benedictine (Ill.) 21.68
3 Christian Zenon SO-2 Millikin 21.82
15 Jordan Davis SO-2 Adrian 22.44
18 Leroy Bridges FR-1 Concordia Univ. Chicago 22.58
22 Jeremy Troupe SR-4 Wis.-Parkside 22.96
Men's 200 Meters Section 10
W: 0.1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Calden Wojt FR-1 Wis.-Stevens Point 21.75 25.67 20.88 20.45
5 Rhashad Gray SO-2 Wis.-Parkside 21.89 25.62 25.40 27.37
6 Calvin Jordan SO-2 Benedictine (Ill.) 21.90 19.50 19.06 28.25
9 Sam Freeman JR-3 Aquinas 22.13 22.36 22.58 21.91
11 Terry Moore JR-3 Aurora 22.21 17.55 16.44 24.66
13 Jordan Munar SR-4 Illinois-Chicago 22.26 19.15 26.72 20.26

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
0 Trevor Edgerton Sophomore Indiana University Run Cl 47.68 51.82 56.49 1:02.19
0 Mario Barenas Senior EXH 59.93 57.07 1:09.06 42.81
0 Jude Christine   EXH 36.25 48.33 52.68 42.05
0 Beau Barber Senior EXH 1:06.50 56.35 56.92 59.17
1 Samual Spranger FR-1 Concordia (Wis.) 51.86 48.92 59.20 42.08
2 Noah Stratton JR-3 Indiana Wesleyan 50.90 48.94 53.84 42.09
3 Alvin Best SR-4 Olivet Nazarene 37.40 49.20 53.63 51.17
4 Vicente Blanco JR-3 Lindenwood-Belleville 39.05 49.42 56.34 39.05
5 Rayvonne Brown SR-4 NW Missouri 55.52 50.01 59.52 56.02
6 Blake Hairston SR-4 Adrian 47.41 50.43 48.42 53.96
7 Jordan Kaden SO-2 Webster 38.90 50.51 1:02.13 36.88
8 Gavin Cernek FR-1 North Central (Ill.) 35.58 50.82 1:04.55 58.45
9 Jacob Woodard FR-1 Olivet Nazarene 56.93 50.83 1:01.51 50.33
10 Joe Werkheiser SO-2 Rockford 49.06 51.10 45.99 36.29
11 Nicholas Roedl FR-1 Olivet Nazarene 45.60 51.23 38.94 57.89
12 Camilo Duarte SR-4 Augustana (Ill.) 54.97 51.37 46.24 36.48
13 Robert Davis FR-1 Calumet-St. Joseph 58.04 51.82 53.90 1:05.30
14 Matt Oliva JR-3 Olivet Nazarene 40.47 51.88 1:05.89 48.77
15 Markus Diehl SO-2 U. of Chicago 44.66 51.92 37.39 55.56
16 Sam Wilner JR-3 Olivet Nazarene 1:05.62 52.08 1:01.98 47.92
17 Ruell Chappell FR-1 Illinois-Springfield 53.22 52.17 48.00 45.91
18 Blake Carlino FR-1 Illinois-Springfield 37.09 52.24 36.57 1:03.74
19 Bradley Dowell SO-2 Wheaton (Ill.) 59.68 52.35 45.03 56.54
20 Jacob Craig FR-1 Wis.-Parkside 1:02.37 52.41 53.46 57.13
21 Zachary Rice FR-1 Olivet Nazarene 47.17 52.41 56.08 44.03
22 Joseph Fleming FR-1 DuPage 57.79 52.53 1:01.46 51.48
23 Sam Welch FR-1 Wis.-Stevens Point 1:03.80 53.16 51.57 1:05.39
24 Robert Smith FR-1 Wheaton (Ill.) 56.60 53.39 53.93 49.66
25 Jack Miller FR-1 Augustana (Ill.) 51.94 53.54 54.61 1:08.00
26 Brandon Elliott JR-3 Carthage 55.51 53.89 37.73 1:01.98
27 Matt Simpson SO-2 Wis.-Parkside 51.48 54.19 1:06.12 59.61
28 Daniel Spaccapaniccia JR-3 North Central (Ill.) 1:01.83 55.20 40.85 1:02.93
29 Nate Annen SR-4 Wheaton (Ill.) 48.87 55.53 47.20 1:09.97
30 Luis Arroyo FR-1 Olivet Nazarene 39.02 55.74 1:10.24 1:03.55
31 Bukola Abdulwahab-Omotose FR-1 Oakton CC 45.09 56.36 1:07.07 40.02
32 Oghenekevwe Michael Idimi FR-1 Oakton CC 1:01.45 58.52 56.18 55.60
33 Chingis Enkhbayar FR-1 Oakton CC 1:02.26 1:04.85 49.29 1:21.07
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
9 Jacob Woodard FR-1 Olivet Nazarene 55.41 50.83 59.48 59.98
12 Camilo Duarte SR-4 Augustana (Ill.) 51.37 51.37 44.70 1:04.22
22 Joseph Fleming FR-1 DuPage 52.01 52.53 57.26 1:06.72
32 Oghenekevwe Michael Idimi FR-1 Oakton CC 1:16.08 58.52 44.48 1:03.21
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Beau Barber Senior EXH 1:07.06 1:08.75 56.35 48.47 1:03.68 40.58
0 Mario Barenas Senior EXH 1:03.92 45.09 57.07 44.52 1:04.49 1:07.92
17 Ruell Chappell FR-1 Illinois-Springfield 43.83 50.09 52.17 59.48 1:01.56 56.87
26 Brandon Elliott JR-3 Carthage 1:02.52 51.74 53.89 1:00.36 1:02.52 51.74
29 Nate Annen SR-4 Wheaton (Ill.) 1:09.42 1:07.20 55.53 1:06.64 47.20 48.87
31 Bukola Abdulwahab-Omotose FR-1 Oakton CC 1:09.89 1:08.20 56.36 1:12.14 56.36 45.66
33 Chingis Enkhbayar FR-1 Oakton CC 1:23.01 1:05.50 1:04.85 46.05 54.48 50.59
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
15 Markus Diehl SO-2 U. of Chicago 39.46 43.62 39.98 51.92
19 Bradley Dowell SO-2 Wheaton (Ill.) 1:07.01 37.70 48.69 52.35
20 Jacob Craig FR-1 Wis.-Parkside 1:02.90 58.70 46.12 52.41
23 Sam Welch FR-1 Wis.-Stevens Point 42.53 51.04 1:04.33 53.16
24 Robert Smith FR-1 Wheaton (Ill.) 51.26 43.25 50.72 53.39
25 Jack Miller FR-1 Augustana (Ill.) 1:07.46 42.84 45.51 53.54
27 Matt Simpson SO-2 Wis.-Parkside 40.10 40.65 41.73 54.19
Men's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
11 Nicholas Roedl FR-1 Olivet Nazarene 1:04.55 51.23 55.84
13 Robert Davis FR-1 Calumet-St. Joseph 54.93 51.82 1:02.71
16 Sam Wilner JR-3 Olivet Nazarene 46.88 52.08 55.73
18 Blake Carlino FR-1 Illinois-Springfield 1:04.26 52.24 53.29
21 Zachary Rice FR-1 Olivet Nazarene 1:03.42 52.41 1:05.52
30 Luis Arroyo FR-1 Olivet Nazarene 1:08.01 55.74 1:09.12
Men's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Trevor Edgerton Sophomore Indiana University Run Cl 51.82 1:03.74 49.75 1:03.22 59.60 1:07.37
6 Blake Hairston SR-4 Adrian 50.43 49.43 54.97 1:02.54 48.92 1:04.55
7 Jordan Kaden SO-2 Webster 50.51 55.57 49.50 50.01 59.61 51.02
8 Gavin Cernek FR-1 North Central (Ill.) 50.82 39.64 55.40 52.35 44.73 45.74
10 Joe Werkheiser SO-2 Rockford 51.10 1:03.88 57.24 40.88 56.73 38.33
14 Matt Oliva JR-3 Olivet Nazarene 51.88 45.14 47.21 1:03.82 1:06.93 46.70
28 Daniel Spaccapaniccia JR-3 North Central (Ill.) 55.20 57.96 55.76 44.72 1:07.35 46.92
Men's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
0 Jude Christine   EXH 45.92 48.33 48.33 42.05
1 Samual Spranger FR-1 Concordia (Wis.) 39.63 43.05 48.92 48.92
2 Noah Stratton JR-3 Indiana Wesleyan 52.86 57.26 48.94 49.43
3 Alvin Best SR-4 Olivet Nazarene 1:00.52 1:03.96 49.20 49.70
4 Vicente Blanco JR-3 Lindenwood-Belleville 49.92 1:03.26 49.42 1:00.79
5 Rayvonne Brown SR-4 NW Missouri 43.51 37.01 50.01 50.01

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
0 Andrew Benkovsky   Red Cedar Running Club 1:50.40 1:43.43 2:28.75 1:56.21 2:22.94
0 Nicholas Prajka Senior EXH 2:03.50 2:22.76 1:26.11 1:53.30 1:47.64
0 Blake Helton   EXH 2:22.09 1:34.73 2:20.87 2:01.44 2:24.52
0 Wais Khairandesh Senior Afghanistan Track & Field 2:09.45 2:21.33 2:21.33 1:58.76 1:46.89
0 Alec Hartman   EXH 1:21.42 1:24.81 1:45.17 1:53.08 1:31.60
0 Grant Keaffaber   EXH 1:40.33 1:35.67 1:35.67 1:56.66 2:04.83
0 Reid Basting   EXH 1:40.63 1:35.95 1:41.80 1:57.01 1:39.46
0 Bobby Thompson   EXH 1:20.28 1:30.60 1:31.75 1:54.68 2:26.79
0 Ryan Parslow Junior EXH 2:24.95 1:52.62 2:18.26 1:51.50 1:50.39
0 Lucas Werner Junior EXH 2:06.63 2:09.05 1:59.40 2:00.60 2:21.11
0 Karson Sommer   EXH 2:15.28 1:30.59 2:03.20 2:00.78 2:16.49
1 Matt Molinaro JR-3 Ohio Northern 2:04.40 1:44.76 1:29.48 1:49.12 1:50.22
2 Deko Ricketts SR-4 Washington U. 2:20.00 1:22.03 2:12.34 1:49.37 2:03.59
3 Nicholas Salomon SR-4 Hope 2:10.41 1:41.67 1:29.52 1:50.51 1:56.04
4 Sergio Miranda SR-4 Lewis 1:34.31 1:17.67 2:22.02 1:50.95 1:21.00
5 Tim Grundmayer SR-4 NW Missouri 1:58.23 2:17.19 1:58.23 1:51.53 2:17.19
6 Connor Bauserman JR-3 Olivet 1:38.60 2:16.69 1:44.20 1:52.04 2:25.66
7 Torrain Haughton FR-1 DuPage 1:48.46 1:43.95 2:03.15 1:52.98 2:06.54
8 Will Cameron SR-4 John Carroll 1:50.75 1:38.32 1:40.58 1:53.01 2:21.27
9 Alejandro Garcia SR-4 Robert Morris (Ill.) 1:40.96 2:09.31 1:54.57 1:53.43 2:00.24
10 Jordan Walters FR-1 Saginaw Valley 2:18.55 2:12.87 2:08.33 1:53.56 2:01.51
11 John Partee FR-1 Lewis 1:55.92 1:20.69 2:00.46 1:53.64 1:29.78
12 Ryan Graham SR-4 Wis.-Eau Claire 1:41.60 1:51.87 1:57.58 1:54.15 1:54.15
13 Hayden Baehl JR-3 Wabash 2:14.87 2:02.29 1:58.87 1:54.29 1:24.58
14 Michael Olson JR-3 Indiana Wesleyan 1:28.12 1:20.11 1:44.14 1:54.43 1:48.71
15 Kevin Vroegh JR-3 Cornerstone 2:08.30 2:20.90 1:20.19 1:54.55 1:23.63
16 Ryan Scanlon SO-2 John Carroll 1:44.28 2:15.22 2:19.80 1:54.59 2:24.39
17 Joshua Neideck JR-3 Indiana Wesleyan 1:21.41 1:31.72 2:14.14 1:54.65 2:13.00
18 Grayson Harding FR-1 Aquinas 1:44.43 1:43.28 1:37.54 1:54.75 2:18.85
19 Josh Warren SR-4 Concordia Univ. Chicago 2:15.42 1:29.52 1:22.63 1:54.76 1:24.93
20 Shauntis Lewis FR-1 Taylor 2:22.41 1:29.58 1:28.43 1:54.84 1:23.84
21 Hunter Heaton SR-4 Ashland 2:13.23 1:24.99 2:21.27 1:54.85 1:51.41
22 Adam Cichon SR-4 Aquinas 2:29.34 1:46.83 1:42.24 1:54.87 1:22.71
23 Conor Cashner SR-4 Washington U. 1:46.92 2:11.06 2:01.86 1:54.96 2:29.45
24 Adam Bundy SO-2 Aquinas 1:49.29 1:23.98 2:22.65 1:55.04 1:49.29
25 Jeremy Ferguson SR-4 U. of Chicago 1:20.58 2:06.63 1:40.15 1:55.11 2:27.34
26 Wyatt Hartman SR-4 Cedarville 2:15.93 1:24.09 2:02.11 1:55.19 1:48.28
27 Thomas Gales JR-3 Washington U. 1:40.38 2:23.06 1:35.76 1:55.37 1:51.91
28 Arik LaFave FR-1 Aquinas 2:11.59 1:28.89 1:31.19 1:55.43 2:11.59
29 Reed Sauter FR-1 Franklin 2:08.50 1:26.82 1:51.13 1:55.76 2:09.66
30 Alec Meixelsperger JR-3 Wis.-Whitewater 2:24.73 1:28.00 1:21.05 1:55.78 1:44.21
31 Jeremy Brassard SO-2 Olivet Nazarene 1:50.09 2:12.11 2:17.90 1:55.88 1:48.93
32 John Principato JR-3 St. Francis (Ill.) 1:47.85 2:07.56 1:59.44 1:55.96 2:06.40
33 William Haran FR-1 Aquinas 2:29.61 2:15.69 1:39.74 1:55.97 2:13.37
34 Peyton Chapman FR-1 DuPage 2:13.38 2:09.90 1:21.19 1:55.98 2:02.94
35 Jacob Wantland SO-2 North Central (Ill.) 2:21.51 1:24.68 1:52.51 1:55.99 1:24.68
36 Aaron Sanchez JR-3 St. Francis (Ill.) 1:30.56 2:13.52 1:28.24 1:56.10 2:15.84
37 Miroljub Marin SR-4 Aurora 1:32.90 1:57.29 2:08.90 1:56.12 2:26.32
38 Jimmy Funteas Jr. SO-2 Wis.-Parkside 1:51.76 1:44.77 2:16.20 1:56.41 1:38.95
39 Cameron Jones SR-4 Hope 2:13.93 2:18.59 1:35.50 1:56.46 1:40.16
40 Ben Byrd SO-2 Taylor 2:27.98 2:27.98 1:43.71 1:56.52 1:57.69
41 Alex Lima SO-2 St. Francis (Ill.) 1:36.73 2:02.37 2:21.02 1:56.54 2:18.69
42 Ethan Gatchell SO-2 Cedarville 1:37.96 1:49.62 1:43.79 1:56.61 2:10.61
43 Will Knowlton SO-2 Berry 1:34.50 2:06.00 1:36.83 1:56.66 2:08.33
44 Jamal Namous SO-2 Cardinal Stritch 2:13.12 1:56.77 2:24.80 1:56.77 1:48.60
45 Jeremiah Cooley FR-1 Aurora 1:37.11 1:27.75 1:52.32 1:57.00 1:46.47
46 Tanner Dye SR-4 Taylor 2:22.77 1:21.92 1:52.34 1:57.02 1:54.68
47 Zach Kiedrowski FR-1 Wis.-Parkside 1:33.68 1:31.33 1:44.21 1:57.09 1:46.56
48 Evan Alcorn JR-3 Lindenwood-Belleville 2:26.50 2:05.41 2:13.61 1:57.20 2:12.44
49 Deonta Pittman JR-3 Calumet-St. Joseph 2:24.17 2:10.11 1:47.84 1:57.21 1:29.08
50 Misael Tobias JR-3 St. Francis (Ill.) 2:19.60 1:58.49 1:39.72 1:57.31 1:33.85
51 Joe Previdi FR-1 U. of Chicago 2:04.54 1:35.17 1:29.30 1:57.49 2:10.42
52 Joshua Sommers JR-3 Indiana Wesleyan 1:56.40 2:08.16 1:29.36 1:57.57 2:31.67
53 Kevin Kulling SR-4 Carthage 2:29.39 2:27.04 2:11.75 1:57.63 1:39.99
54 Alex Elam SO-2 Maryville (Mo.) 2:16.57 1:57.73 1:44.78 1:57.73 2:11.86
55 Matthew Montgomery SR-4 Olivet Nazarene 1:28.35 1:42.49 1:47.20 1:57.80 1:53.09
56 Matthew MacGregor FR-1 Aquinas 1:54.34 1:35.48 2:14.38 1:57.87 2:30.88
57 Jacob Butler SR-4 Wis.-Parkside 1:28.53 1:37.97 2:29.90 1:58.03 1:46.23
58 Jeremy Ducharme SO-2 North Central (Ill.) 2:17.16 1:54.70 1:39.33 1:58.24 1:41.69
59 Jacob Jaskowiak SO-2 North Central (Ill.) 2:32.66 1:33.49 1:54.79 1:58.34 1:27.58
60 Mike York SO-2 Carthage 1:32.32 2:25.59 1:24.04 1:58.36 1:58.36
61 Josh Beal SR-4 Lindenwood-Belleville 2:04.36 1:50.14 1:31.20 1:58.43 1:28.83
62 Zack Johnson JR-3 William Penn 2:23.44 1:59.73 2:28.18 1:58.54 2:31.74
63 Nathan Holley SO-2 North Central (Ill.) 1:31.30 2:21.10 2:10.43 1:58.57 1:33.67
64 Chad Ellens SO-2 Indiana Wesleyan 1:43.53 2:26.36 1:41.15 1:58.99 1:41.15
65 Jordan Donart JR-3 Wisconsin Lutheran 2:00.40 1:34.17 2:27.81 1:59.20 1:35.36
66 Derrick Rufer JR-3 Wis.-Oshkosh 2:28.08 2:18.53 1:53.45 1:59.42 1:53.45
67 Tyler Jensen SR-4 Northwood (Mich.) 1:39.15 2:03.04 2:25.73 1:59.45 2:31.71
68 Kyle Monahan SO-2 John Carroll 1:42.91 1:51.29 2:14.02 1:59.66 1:27.36
69 D.J. Wolfram SR-4 Aurora 1:41.78 1:59.74 1:28.61 1:59.74 2:26.09
70 Daniel Bennett JR-3 Olivet Nazarene 2:00.95 2:14.12 2:09.33 1:59.75 1:46.58
71 Aleks Nosewicz FR-1 Wheaton (Ill.) 2:20.19 2:29.78 2:26.18 1:59.82 2:27.38
72 Junious Matlock SR-4 North Park 1:41.98 2:34.77 2:03.57 1:59.97 2:23.97
73 Robert Busch SR-4 William Penn 1:44.47 2:31.30 2:03.69 2:00.08 2:25.30
74 Bruce Baker JR-3 Olivet 2:21.92 2:03.88 2:24.33 2:00.27 1:51.86
75 Cully Gordon SR-4 Ohio Northern 1:48.44 2:29.40 2:26.99 2:00.48 1:31.57
76 Sean Spaetzel FR-1 North Central (Ill.) 2:24.81 1:55.85 1:44.99 2:00.67 2:07.91
77 Max Schaafsma SO-2 Wheaton (Ill.) 2:33.99 1:37.00 2:36.42 2:01.25 2:12.17
78 Andrew Van Os SO-2 Wheaton (Ill.) 2:36.50 1:41.48 2:04.71 2:02.26 1:50.04
79 Michael Lewis SO-2 Olivet Nazarene 2:20.74 1:46.47 2:24.41 2:02.38 1:28.12
80 Steven Landry SR-4 U. of Chicago 1:38.49 1:50.80 2:33.89 2:03.11 1:27.41
81 Austin Tillema JR-3 Concordia Univ. Chicago 2:07.26 1:27.72 2:02.32 2:03.55 1:49.96
82 Zack Michael FR-1 North Central (Ill.) 2:28.54 2:02.55 2:31.02 2:03.78 1:34.08
83 Andrew Guibord SR-4 Benedictine (Ill.) 2:39.71 1:57.61 2:26.09 2:03.80 1:41.52
84 Dan Cotton JR-3 Carthage 1:55.56 1:59.28 2:00.53 2:04.25 1:44.37
85 Edwin Renteria FR-1 Roosevelt 2:03.45 2:28.39 2:15.92 2:04.69 2:25.89
86 Scott Zajac FR-1 Benedictine (Ill.) 1:44.79 1:51.02 1:59.75 2:04.74 2:15.97
87 Wes Noyes JR-3 Taylor 1:37.48 2:09.97 1:38.73 2:04.97 2:07.47
88 Tanner McQuality FR-1 North Central (Ill.) 2:00.01 2:31.27 2:41.27 2:05.01 1:58.76
89 Fernando Miranda SO-2 Aurora 1:32.73 1:37.74 2:21.59 2:05.30 2:24.10
90 Johnathan Walker JR-3 Wheaton (Ill.) 1:54.45 2:23.38 2:15.84 2:05.77 2:17.09
91 Bryan Collins SR-4 Carthage 1:53.26 2:00.81 1:57.04 2:05.84 2:20.94
92 Grant Harris SR-4 Northwood (Mich.) 1:46.75 2:13.44 2:43.94 2:07.08 2:36.31
93 James Mills JR-3 Calumet-St. Joseph 2:43.19 2:17.49 1:32.52 2:08.49 2:29.05
94 Rakeem Bluitt FR-1 Calumet-St. Joseph 2:42.91 2:41.62 1:42.14 2:09.29 2:23.52
95 Tristan Bennis JR-3 Augustana (Ill.) 2:37.00 2:14.94 1:34.72 2:09.75 2:37.00
96 Daniel Robles JR-3 North Central (Ill.) 2:38.73 1:47.57 2:08.56 2:11.18 2:24.30
97 Ryan Fromm SR-4 Aurora 1:43.21 1:44.53 2:14.96 2:12.31 2:26.87
98 Kristian Carroll SO-2 Augustana (Ill.) 1:42.50 1:50.70 2:20.76 2:16.66 2:27.60
99 David Sabotta FR-1 North Central (Ill.) 2:08.42 1:54.31 1:55.72 2:21.12 2:54.99
  Michael Sullivan SR-4 Washington U. DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
0 Lucas Werner Junior EXH 2:00.60
31 Jeremy Brassard SO-2 Olivet Nazarene 1:55.88
57 Jacob Butler SR-4 Wis.-Parkside 1:58.03
64 Chad Ellens SO-2 Indiana Wesleyan 1:58.99
74 Bruce Baker JR-3 Olivet 2:00.27
84 Dan Cotton JR-3 Carthage 2:04.25
95 Tristan Bennis JR-3 Augustana (Ill.) 2:09.75
96 Daniel Robles JR-3 North Central (Ill.) 2:11.18
97 Ryan Fromm SR-4 Aurora 2:12.31
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
78 Andrew Van Os SO-2 Wheaton (Ill.) 2:08.38 1:25.59 1:54.93 2:20.60 2:27.94 2:02.26 1:40.26
81 Austin Tillema JR-3 Concordia Univ. Chicago 1:53.67 2:12.20 2:35.68 2:33.21 1:36.37 2:03.55 2:09.73
83 Andrew Guibord SR-4 Benedictine (Ill.) 1:50.19 1:58.85 2:24.85 2:09.99 1:30.38 2:03.80 2:32.28
85 Edwin Renteria FR-1 Roosevelt 1:52.23 2:23.40 1:45.99 1:38.51 1:44.74 2:04.69 2:42.10
86 Scott Zajac FR-1 Benedictine (Ill.) 1:58.51 2:17.22 2:25.95 1:37.30 1:34.81 2:04.74 1:57.26
89 Fernando Miranda SO-2 Aurora 1:50.27 2:19.09 2:21.59 2:42.89 1:28.97 2:05.30 1:56.53
93 James Mills JR-3 Calumet-St. Joseph 1:50.51 1:38.94 2:36.76 2:27.77 1:47.94 2:08.49 1:47.94
98 Kristian Carroll SO-2 Augustana (Ill.) 2:05.73 2:28.96 1:42.50 1:39.77 2:18.03 2:16.66 2:13.93
99 David Sabotta FR-1 North Central (Ill.) 3:03.46 3:03.46 1:47.26 2:02.78 2:50.76 2:21.12 2:08.42
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
58 Jeremy Ducharme SO-2 North Central (Ill.) 1:38.14 1:54.70 2:10.07 2:19.53 2:15.98 1:58.24
69 D.J. Wolfram SR-4 Aurora 1:29.81 2:15.31 2:11.72 1:53.76 2:35.67 1:59.74
76 Sean Spaetzel FR-1 North Central (Ill.) 1:38.95 1:46.19 1:25.68 2:04.29 2:26.01 2:00.67
77 Max Schaafsma SO-2 Wheaton (Ill.) 2:31.57 2:02.47 2:18.23 1:24.88 1:44.28 2:01.25
80 Steven Landry SR-4 U. of Chicago 2:14.19 2:17.89 1:44.65 1:36.03 2:22.81 2:03.11
82 Zack Michael FR-1 North Central (Ill.) 1:40.27 2:39.68 2:06.26 1:43.98 2:09.97 2:03.78
90 Johnathan Walker JR-3 Wheaton (Ill.) 1:30.56 2:43.51 2:20.87 2:22.12 2:05.77 2:05.77
94 Rakeem Bluitt FR-1 Calumet-St. Joseph 2:22.22 1:34.39 2:20.93 1:57.66 2:10.59 2:09.29
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
0 Grant Keaffaber   EXH 1:56.66 2:14.16
52 Joshua Sommers JR-3 Indiana Wesleyan 1:57.57 1:32.88
62 Zack Johnson JR-3 William Penn 1:58.54 2:30.55
65 Jordan Donart JR-3 Wisconsin Lutheran 1:59.20 1:32.98
68 Kyle Monahan SO-2 John Carroll 1:59.66 2:02.06
70 Daniel Bennett JR-3 Olivet Nazarene 1:59.75 1:52.57
71 Aleks Nosewicz FR-1 Wheaton (Ill.) 1:59.82 1:35.86
72 Junious Matlock SR-4 North Park 1:59.97 2:34.77
75 Cully Gordon SR-4 Ohio Northern 2:00.48 2:31.81
88 Tanner McQuality FR-1 North Central (Ill.) 2:05.01 2:22.52
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
0 Andrew Benkovsky   Red Cedar Running Club 1:56.21
0 Blake Helton   EXH 2:01.44
0 Karson Sommer   EXH 2:00.78
46 Tanner Dye SR-4 Taylor 1:57.02
49 Deonta Pittman JR-3 Calumet-St. Joseph 1:57.21
51 Joe Previdi FR-1 U. of Chicago 1:57.49
55 Matthew Montgomery SR-4 Olivet Nazarene 1:57.80
63 Nathan Holley SO-2 North Central (Ill.) 1:58.57
67 Tyler Jensen SR-4 Northwood (Mich.) 1:59.45
79 Michael Lewis SO-2 Olivet Nazarene 2:02.38
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
27 Thomas Gales JR-3 Washington U. 1:51.91 1:35.76 1:57.68 1:55.37
33 William Haran FR-1 Aquinas 2:24.97 2:27.29 1:57.13 1:55.97
35 Jacob Wantland SO-2 North Central (Ill.) 1:59.47 1:53.67 1:30.48 1:55.99
36 Aaron Sanchez JR-3 St. Francis (Ill.) 2:26.29 2:19.32 2:12.36 1:56.10
37 Miroljub Marin SR-4 Aurora 2:21.67 2:13.54 2:11.22 1:56.12
47 Zach Kiedrowski FR-1 Wis.-Parkside 2:20.51 2:11.14 1:31.33 1:57.09
48 Evan Alcorn JR-3 Lindenwood-Belleville 1:37.28 1:36.11 1:57.20 1:57.20
50 Misael Tobias JR-3 St. Francis (Ill.) 2:32.51 1:37.37 1:47.93 1:57.31
59 Jacob Jaskowiak SO-2 North Central (Ill.) 1:24.03 1:32.31 2:13.73 1:58.34
61 Josh Beal SR-4 Lindenwood-Belleville 2:00.80 1:47.78 2:04.36 1:58.43
91 Bryan Collins SR-4 Carthage 1:41.93 1:54.52 2:27.24 2:05.84
Men's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
14 Michael Olson JR-3 Indiana Wesleyan 1:54.43 1:20.11 2:28.76 1:28.12 2:23.04 2:28.76
18 Grayson Harding FR-1 Aquinas 1:54.75 1:49.02 2:26.88 1:42.13 1:57.05 1:55.90
20 Shauntis Lewis FR-1 Taylor 1:54.84 1:30.73 1:43.36 2:24.70 1:27.28 2:28.15
24 Adam Bundy SO-2 Aquinas 1:55.04 2:23.80 2:10.00 1:27.43 2:07.70 1:57.34
25 Jeremy Ferguson SR-4 U. of Chicago 1:55.11 1:39.00 1:43.60 1:35.55 2:29.65 2:15.83
38 Jimmy Funteas Jr. SO-2 Wis.-Parkside 1:56.41 1:54.09 2:04.56 1:45.94 1:22.66 1:33.13
45 Jeremiah Cooley FR-1 Aurora 1:57.00 2:32.10 2:22.74 1:32.43 1:41.79 1:55.83
54 Alex Elam SO-2 Maryville (Mo.) 1:57.73 2:23.63 1:23.59 1:29.48 1:51.85 1:34.19
56 Matthew MacGregor FR-1 Aquinas 1:57.87 1:56.70 1:29.59 2:03.77 2:10.84 2:22.63
60 Mike York SO-2 Carthage 1:58.36 1:34.69 1:37.06 2:29.14 2:32.69 1:41.79
73 Robert Busch SR-4 William Penn 2:00.08 2:03.69 1:43.27 2:25.30 1:34.87 2:20.50
87 Wes Noyes JR-3 Taylor 2:04.97 2:13.72 2:24.97 2:09.97 2:11.22 1:29.98
Men's 800 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
17 Joshua Neideck JR-3 Indiana Wesleyan 1:54.65 1:51.21 2:19.88 1:48.92 1:31.72 1:36.31 2:21.02
28 Arik LaFave FR-1 Aquinas 1:55.43 1:54.28 2:24.29 1:50.82 2:06.98 1:28.89 1:23.11
29 Reed Sauter FR-1 Franklin 1:55.76 2:05.02 1:36.08 1:29.14 2:02.71 2:03.87 2:27.02
40 Ben Byrd SO-2 Taylor 1:56.52 2:26.82 2:07.01 1:32.05 2:03.52 1:48.37 2:29.15
41 Alex Lima SO-2 St. Francis (Ill.) 1:56.54 1:40.23 2:16.36 1:35.57 2:07.03 1:26.24 2:01.21
43 Will Knowlton SO-2 Berry 1:56.66 2:22.33 2:11.83 2:09.50 2:25.83 1:27.50 1:53.16
53 Kevin Kulling SR-4 Carthage 1:57.63 1:30.58 1:31.76 1:25.87 2:14.10 1:35.28 1:35.28
92 Grant Harris SR-4 Northwood (Mich.) 2:07.08 1:30.23 1:49.29 1:54.38 1:49.29 2:07.08 1:54.38
Men's 800 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Reid Basting   EXH 2:32.12 2:21.59 1:21.91 1:57.01 2:27.44 1:51.16 2:26.27
9 Alejandro Garcia SR-4 Robert Morris (Ill.) 1:46.63 1:26.21 1:21.67 1:53.43 1:55.70 1:30.75 2:27.46
16 Ryan Scanlon SO-2 John Carroll 1:43.14 1:22.51 1:40.84 1:54.59 2:23.24 1:39.70 1:40.84
22 Adam Cichon SR-4 Aquinas 1:33.05 1:23.86 1:57.17 1:54.87 2:13.25 1:26.16 2:13.25
23 Conor Cashner SR-4 Washington U. 2:28.30 2:14.51 2:13.36 1:54.96 1:57.26 2:04.16 1:59.56
34 Peyton Chapman FR-1 DuPage 2:02.94 2:15.70 2:21.50 1:55.98 1:25.83 1:35.11 1:52.50
39 Cameron Jones SR-4 Hope 2:27.91 2:25.58 1:27.35 1:56.46 1:25.02 2:06.95 1:28.51
44 Jamal Namous SO-2 Cardinal Stritch 1:38.09 2:30.64 1:31.08 1:56.77 1:54.44 1:45.10 1:47.43
66 Derrick Rufer JR-3 Wis.-Oshkosh 2:35.25 2:13.75 1:31.96 1:59.42 2:28.08 1:35.54 1:35.54
  Michael Sullivan SR-4 Washington U. DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Nicholas Prajka Senior EXH 1:49.91 1:52.17 2:12.56 2:06.90 1:53.30 1:56.70
0 Wais Khairandesh Senior Afghanistan Track & Field 2:03.51 2:15.39 1:39.76 1:59.95 1:58.76 1:56.39
0 Bobby Thompson   EXH 1:38.63 1:45.51 1:43.22 2:21.06 1:54.68 1:59.27
13 Hayden Baehl JR-3 Wabash 1:54.29 1:58.87 1:23.44 1:54.29 1:54.29 1:24.58
15 Kevin Vroegh JR-3 Cornerstone 1:39.66 2:24.34 2:16.32 1:23.63 1:54.55 2:14.03
19 Josh Warren SR-4 Concordia Univ. Chicago 2:01.65 1:54.76 1:22.63 1:30.66 1:54.76 1:51.32
26 Wyatt Hartman SR-4 Cedarville 1:45.98 2:14.78 2:09.02 2:12.47 1:55.19 2:13.62
32 John Principato JR-3 St. Francis (Ill.) 2:21.48 1:53.64 1:28.13 1:23.50 1:55.96 2:29.59
42 Ethan Gatchell SO-2 Cedarville 2:26.93 1:51.95 1:26.30 2:14.11 1:56.61 1:33.29
Men's 800 Meters Section 11
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
7 Torrain Haughton FR-1 DuPage 2:04.28 2:18.97 1:31.52 2:11.06 1:52.98
8 Will Cameron SR-4 John Carroll 1:54.14 1:25.89 1:30.41 1:27.02 1:53.01
10 Jordan Walters FR-1 Saginaw Valley 1:42.21 2:21.95 1:59.24 1:30.85 1:53.56
11 John Partee FR-1 Lewis 1:58.19 1:46.83 1:27.51 1:49.10 1:53.64
12 Ryan Graham SR-4 Wis.-Eau Claire 1:19.91 2:05.57 2:04.43 2:11.28 1:54.15
21 Hunter Heaton SR-4 Ashland 1:39.92 1:42.22 1:45.67 2:09.78 1:54.85
30 Alec Meixelsperger JR-3 Wis.-Whitewater 2:21.26 1:23.37 2:30.52 1:32.63 1:55.78
Men's 800 Meters Section 12
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
0 Alec Hartman   EXH 1:53.08 1:38.38
0 Ryan Parslow Junior EXH 1:51.50 2:13.80
1 Matt Molinaro JR-3 Ohio Northern 1:49.12 1:45.85
2 Deko Ricketts SR-4 Washington U. 1:49.37 1:20.94
3 Nicholas Salomon SR-4 Hope 1:50.51 1:29.52
4 Sergio Miranda SR-4 Lewis 1:50.95 2:13.14
5 Tim Grundmayer SR-4 NW Missouri 1:51.53 2:03.80
6 Connor Bauserman JR-3 Olivet 1:52.04 2:13.33

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Andrew Benkovsky   Red Cedar Running Club 4:04.96 3:03.13 3:12.64 3:57.82 2:51.23 3:53.07
0 Noah Neace Senior EXH 4:49.53 4:46.85 4:36.13 4:28.08 4:14.68 5:08.30
0 David Rumsey Senior EXH 4:52.30 4:35.53 4:18.76 3:59.59 4:25.95 2:54.90
0 Denis O'Callaghan Junior EXH 3:59.49 5:18.49 5:06.15 4:06.89 4:29.11 3:22.45
0 Blake Helton   EXH 4:26.26 4:35.94 5:02.57 4:02.05 3:08.80 3:54.79
0 Josh Feldman Sophomore EXH 5:23.09 3:18.83 4:03.56 4:08.53 4:35.87 3:18.83
0 Ryan Clevenger Sophomore EXH 4:11.31 2:55.68 4:38.15 4:03.99 3:51.79 5:09.87
0 Demetri Panici Freshman EXH 5:08.11 3:35.43 4:43.06 4:10.49 3:25.41 3:35.43
0 Brice Pavey Senior EXH 3:15.22 3:01.11 3:08.16 3:55.20 3:52.85 3:26.98
0 John Simons   EXH 3:07.06 4:49.72 4:04.09 3:48.12 2:39.69 3:41.28
0 Louis Falland   Q Elite 3:18.48 2:59.80 2:55.13 3:53.50 4:40.20 4:28.53
0 Charles Hatch   Big River 4:45.75 4:17.65 4:31.70 3:54.22 3:54.22 3:42.51
0 Karson Sommer   EXH 3:55.73 3:17.64 3:12.87 3:58.11 5:00.02 4:29.07
0 Derick Colvin Senior EXH 4:42.27 4:45.10 4:36.63 4:42.27 4:33.81 5:38.73
0 Brandon Divan Senior EXH 4:04.81 3:19.21 3:00.01 4:00.01 2:57.61 4:14.41
0 Jordan Knapp   EXH 3:27.12 4:02.83 4:02.83 3:58.06 3:08.07 3:00.93
1 Ryan Cox SR-4 NW Missouri 4:20.49 4:13.70 4:34.08 3:46.51 2:54.42 3:19.33
2 Caleb Gatchell SR-4 Hillsdale 2:54.79 4:21.04 3:03.87 3:46.99 3:03.87 4:52.82
3 Daniel Michalski JR-3 Cedarville 3:33.81 3:56.55 3:49.73 3:47.45 4:07.92 3:08.79
4 Cole Wellnitz SR-4 Nebraska-Kearney 2:59.84 3:11.22 4:05.86 3:47.64 3:38.54 3:29.43
5 Nick Matteucci FR-1 Washington U. 3:43.69 3:11.73 4:31.62 3:48.25 4:52.16 3:18.58
6 Joe Anger JR-3 NW Missouri 3:47.24 4:30.85 4:53.80 3:49.53 4:46.92 3:38.06
7 Joe Zack JR-3 Wis.-Oshkosh 4:31.72 3:59.48 4:59.36 3:50.27 4:31.72 4:04.09
8 Tom Goforth SO-2 Saginaw Valley 3:43.65 4:45.90 4:55.12 3:50.56 3:32.12 4:25.15
9 Zach Matthiesen JR-3 Principia 3:57.49 3:20.60 4:04.41 3:50.57 3:48.27 2:59.85
10 Matt Cooper SR-4 Wis.-Eau Claire 2:55.82 4:23.73 3:32.84 3:51.34 4:42.24 4:46.87
11 Joseph Humes FR-1 Hillsdale 4:56.30 4:44.72 3:58.43 3:51.48 3:09.82 3:16.76
12 Tanner Osing SR-4 Augustana (Ill.) 4:47.73 4:33.81 3:07.96 3:52.04 3:31.16 4:08.29
13 Malik Holman FR-1 Columbia (Mo.) 4:40.82 3:19.59 3:21.91 3:52.08 4:29.22 3:10.31
14 Zach Hird JR-3 North Central (Ill.) 3:38.62 3:54.90 3:29.32 3:52.57 3:43.27 3:26.99
15 James Frederickson JR-3 Lewis 2:47.68 3:57.54 4:51.10 3:52.88 3:55.21 4:11.51
16 Roberto Lara JR-3 Wis.-Oshkosh 4:05.13 4:56.49 4:07.46 3:53.45 2:59.76 3:04.43
17 Javan Winders FR-1 Southern Indiana 4:47.52 3:21.03 4:03.10 3:53.75 3:14.02 3:46.74
18 Tyler Lawson SO-2 Columbia (Mo.) 4:28.92 2:43.69 2:53.05 3:53.84 3:37.48 3:35.14
19 Zach Lee SO-2 Wis.-Platteville 4:26.90 4:31.58 4:45.63 3:54.12 4:10.51 2:53.25
20 Chris Blagg SO-2 Washington U. 4:41.88 3:54.90 4:32.49 3:54.90 4:13.70 4:53.63
21 Mark De Jong JR-3 Calvin 4:33.36 4:23.93 3:27.38 3:55.65 3:20.31 3:58.01
22 Connor Ritzi JR-3 Lewis 3:41.95 4:17.36 4:57.50 3:56.11 3:58.48 4:36.25
23 Ben Byrd SO-2 Taylor 4:36.43 3:16.10 5:00.05 3:56.26 2:59.56 3:23.19
24 Wyatt Hartman SR-4 Cedarville 5:07.22 4:03.41 4:38.86 3:56.32 4:12.87 3:13.79
25 Joey Santillo SR-4 St. Francis (Ill.) 4:24.81 3:16.24 3:20.97 3:56.43 5:02.63 3:06.78
26 Brendon Paucek JR-3 Wis.-Eau Claire 4:18.06 3:23.61 3:18.87 3:56.75 3:54.39 3:21.24
27 Nicholas Nielsen SR-4 U. of Chicago 3:47.35 4:53.66 4:20.51 3:56.82 4:41.82 4:48.92
28 Walmer Saavedra FR-1 Illinois-Chicago 3:47.69 4:16.15 2:50.77 3:57.17 3:26.34 2:50.77
29 Trevor Dilley SO-2 Otterbein 3:02.81 3:02.81 4:04.54 3:57.41 3:38.42 4:52.02
30 Toler Freyaldenhoven FR-1 Rhodes 3:12.35 4:06.97 3:19.48 3:57.47 2:58.11 4:42.59
31 Calvin VanRyzin SR-4 Wis.-Stevens Point 3:43.24 4:30.73 3:00.49 3:57.48 3:57.48 3:09.99
32 Alex Bashqawi JR-3 Illinois-Chicago 4:52.13 4:35.50 3:05.25 3:57.50 3:26.63 4:30.75
33 Tyler Jensen SR-4 Northwood (Mich.) 3:38.65 3:48.16 5:08.96 3:57.66 3:43.40 4:28.56
34 Michael Erickson JR-3 Trinity (Tex.) 2:56.36 4:10.24 2:53.98 3:58.32 3:05.89 4:36.46
35 Doug Hollett SO-2 Cornerstone 5:05.77 2:49.61 4:44.27 3:58.88 4:56.22 2:54.39
36 Brett Harms JR-3 Wis.-Whitewater 4:16.08 3:42.57 4:11.29 3:59.32 4:49.58 4:54.37
37 Matt Meehan SO-2 Olivet Nazarene 4:52.29 5:06.67 3:59.58 3:59.58 4:28.33 2:52.50
38 Michael Sullivan SR-4 Washington U. 3:21.41 3:50.18 3:26.21 3:59.77 4:54.92 4:38.14
39 Colin De Young FR-1 Cornerstone 2:48.00 4:19.19 3:00.00 3:59.99 3:43.19 3:02.40
40 Travis Line FR-1 Columbia (Mo.) 3:09.91 5:05.30 5:07.70 4:00.39 2:57.89 3:26.74
41 Garrett Miller SR-4 Wis.-Milwaukee 3:24.41 4:58.20 4:38.96 4:00.48 3:34.03 5:07.82
42 Scott Wurtz SR-4 Wheaton (Ill.) 3:55.92 3:02.96 4:32.03 4:00.73 3:29.44 3:12.59
43 Shawn Milhauser SR-4 Lewis 4:49.35 4:15.59 5:08.64 4:01.12 3:44.25 4:54.17
44 Nathan Van Haitsma SR-4 Calvin 3:32.66 3:42.32 2:58.83 4:01.65 2:53.99 4:18.57
45 Dan Cotton JR-3 Carthage 4:21.04 5:02.13 3:39.95 4:01.70 4:50.04 4:01.70
46 Hudson Thomas JR-3 Wheaton (Ill.) 4:04.16 3:01.31 4:30.75 4:01.74 4:28.34 5:11.85
47 Alex Elam SO-2 Maryville (Mo.) 3:35.61 4:41.01 5:05.24 4:02.25 3:50.14 3:04.11
48 Tyler Gabriele JR-3 Olivet Nazarene 3:21.09 3:18.67 2:59.28 4:02.27 5:10.11 3:01.71
49 Parker Eisengruber FR-1 Saginaw Valley 4:51.15 4:17.18 4:41.44 4:02.62 5:00.85 3:33.51
50 Zach Feldpausch JR-3 Cornerstone 4:10.15 3:26.44 4:32.01 4:02.86 4:58.72 3:55.58
51 Tanner Dye SR-4 Taylor 4:10.22 3:11.92 3:16.78 4:02.93 5:03.67 4:44.23
52 Neil Pedersen SR-4 Wis.-Stevens Point 4:33.70 2:53.51 4:45.92 4:04.37 4:19.04 3:20.39
53 Kyle Monahan SO-2 John Carroll 4:09.68 4:12.13 3:20.72 4:04.78 3:30.51 3:25.62
54 James Rizzo SR-4 North Central (Ill.) 5:18.23 5:08.44 4:36.62 4:04.79 5:05.99 3:35.42
55 Adam Ditri FR-1 Albion 4:12.42 4:34.47 3:50.36 4:05.06 4:34.47 3:50.36
56 Wesley Meyer FR-1 Olivet Nazarene 3:28.64 3:01.64 3:53.18 4:05.45 4:07.91 3:28.64
57 Zack Michael FR-1 North Central (Ill.) 3:00.05 5:05.84 3:17.32 4:06.64 3:17.32 5:03.37
58 Nolan McKenna SO-2 North Central (Ill.) 2:55.50 4:19.54 3:17.75 4:07.18 3:42.47 5:13.92
59 Nate Wendt SR-4 Augustana (Ill.) 3:17.77 4:59.13 3:00.47 4:07.21 4:36.88 3:27.66
60 Jimmy Funteas Jr. SO-2 Wis.-Parkside 3:35.14 3:17.83 4:14.70 4:07.28 4:51.79 3:17.83
61 Corey Okinaka SR-4 U. of Chicago 3:25.70 5:14.75 5:14.75 4:07.83 5:14.75 5:02.36
62 Josh Schaefer FR-1 Wis.-Stevens Point 3:06.38 5:03.17 3:31.23 4:08.50 5:03.17 3:08.86
63 David Fish JR-3 Carthage 3:26.84 4:44.09 4:04.22 4:09.20 3:09.40 2:56.94
64 Zach Hulliberger JR-3 Olivet Nazarene 3:32.10 3:59.54 4:49.45 4:09.52 4:09.52 4:22.00
65 Clayton Brumfield FR-1 Franklin 4:00.18 5:17.73 4:35.20 4:10.18 4:42.71 4:32.70
66 Brendan Kroeger FR-1 Illinois-Springfield 4:27.99 3:47.91 4:27.99 4:10.45 4:35.50 3:20.36
67 Noah Brase SO-2 Wheaton (Ill.) 4:40.54 4:05.47 4:18.00 4:10.48 5:13.10 4:28.02
68 Jacob Labatore FR-1 Carthage 4:31.09 3:20.81 4:11.01 4:11.01 3:43.40 5:26.32
69 Preston Henze FR-1 Illinois-Springfield 4:08.84 4:23.92 4:59.11 4:11.35 5:26.76 5:06.65
70 Jonah Nelson JR-3 Wis.-Whitewater 3:09.23 3:54.64 4:02.21 4:12.30 4:42.58 4:37.53
71 Seth Harden SO-2 Taylor 3:30.10 3:25.04 2:57.19 4:13.13 3:07.32 3:42.76
72 Michael Larkin FR-1 Wheaton (Ill.) 3:45.04 4:13.17 4:48.97 4:15.72 3:11.79 5:09.43
73 Matt August JR-3 Carthage 4:26.12 4:10.77 4:46.59 4:15.88 4:28.68 4:13.33
74 Joseph Teresi JR-3 Augustana (Ill.) 4:52.87 5:10.85 3:17.82 4:16.90 3:20.39 4:06.63
75 Zakry Schwartz FR-1 Carthage 3:30.75 3:20.47 4:47.86 4:17.01 5:34.12 4:22.15
76 Lane Hoffman JR-3 North Central (Ill.) 4:51.24 5:19.59 3:28.77 4:17.73 4:40.93 4:28.04
77 Tyler Hiserote FR-1 Illinois-Springfield 3:47.74 3:14.10 3:37.39 4:18.79 4:34.32 5:23.49
78 Bjorn Shroda FR-1 North Central (Ill.) 3:03.78 4:55.08 5:28.73 4:18.84 3:21.90 3:24.49
79 Tanner McQuality FR-1 North Central (Ill.) 5:07.17 3:59.49 5:20.19 4:20.31 5:38.41 4:30.73
80 Brandon Gray SO-2 Carthage 3:58.58 3:42.67 3:53.27 4:25.08 4:43.64 3:47.97
81 Jimmy Larkin SR-4 Wheaton (Ill.) 4:01.27 4:56.95 3:40.06 4:25.13 3:50.67 4:17.18
82 Troy Harness SR-4 Roosevelt 4:40.59 4:43.28 4:45.98 4:29.79 5:04.87 5:50.73
83 Luis Munoz SO-2 Calumet-St. Joseph 5:13.31 3:53.56 6:07.42 4:44.82 4:07.80 5:50.33
  Ryan Scanlon SO-2 John Carroll DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Bryce Basting Senior Brooks ID DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
0 Derick Colvin Senior EXH 3:48.64 4:42.27 5:27.44
37 Matt Meehan SO-2 Olivet Nazarene 3:52.40 3:59.58 4:06.77
48 Tyler Gabriele JR-3 Olivet Nazarene 3:45.32 4:02.27 3:50.16
56 Wesley Meyer FR-1 Olivet Nazarene 3:09.00 4:05.45 3:04.09
60 Jimmy Funteas Jr. SO-2 Wis.-Parkside 5:09.10 4:07.28 4:22.12
74 Joseph Teresi JR-3 Augustana (Ill.) 5:08.28 4:16.90 4:27.18
75 Zakry Schwartz FR-1 Carthage 3:02.48 4:17.01 3:43.60
76 Lane Hoffman JR-3 North Central (Ill.) 4:51.24 4:17.73 3:00.42
77 Tyler Hiserote FR-1 Illinois-Springfield 3:37.39 4:18.79 3:55.50
78 Bjorn Shroda FR-1 North Central (Ill.) 4:26.61 4:18.84 4:29.20
80 Brandon Gray SO-2 Carthage 5:15.45 4:25.08 5:41.96
81 Jimmy Larkin SR-4 Wheaton (Ill.) 4:01.27 4:25.13 4:35.74
82 Troy Harness SR-4 Roosevelt 5:29.15 4:29.79 3:16.95
83 Luis Munoz SO-2 Calumet-St. Joseph 3:59.25 4:44.82 3:59.25
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Noah Neace Senior EXH 4:28.08 3:39.83 5:37.78 5:43.15 4:38.81 3:42.51 5:37.78
0 Blake Helton   EXH 4:02.05 3:16.06 3:23.33 3:49.95 3:40.27 4:35.94 3:11.22
0 Josh Feldman Sophomore EXH 4:08.53 3:53.62 2:56.46 2:53.98 4:38.36 4:08.53 3:03.92
57 Zack Michael FR-1 North Central (Ill.) 4:06.64 4:46.11 3:34.58 4:28.84 4:36.24 3:44.45 2:55.12
61 Corey Okinaka SR-4 U. of Chicago 4:07.83 5:14.75 5:22.18 3:18.27 3:52.96 3:55.44 5:17.23
63 David Fish JR-3 Carthage 4:09.20 3:19.36 3:34.32 4:44.09 4:04.22 4:24.16 4:11.70
64 Zach Hulliberger JR-3 Olivet Nazarene 4:09.52 4:02.04 4:29.49 4:34.48 3:17.12 2:54.67 5:24.38
65 Clayton Brumfield FR-1 Franklin 4:10.18 3:55.17 3:47.67 4:05.18 3:32.66 3:12.64 4:10.18
66 Brendan Kroeger FR-1 Illinois-Springfield 4:10.45 3:00.33 5:25.59 3:15.36 4:27.99 3:42.90 5:25.59
67 Noah Brase SO-2 Wheaton (Ill.) 4:10.48 5:15.61 3:47.94 3:12.87 3:22.89 5:10.60 3:42.93
68 Jacob Labatore FR-1 Carthage 4:11.01 5:13.77 4:13.52 4:26.07 4:38.63 3:48.42 3:58.46
69 Preston Henze FR-1 Illinois-Springfield 4:11.35 3:26.11 4:21.41 5:24.25 3:23.60 3:48.73 4:08.84
71 Seth Harden SO-2 Taylor 4:13.13 3:30.10 4:35.92 5:06.29 3:19.98 5:18.95 4:46.04
72 Michael Larkin FR-1 Wheaton (Ill.) 4:15.72 4:10.61 4:59.20 3:22.02 3:16.91 5:27.33 4:25.95
73 Matt August JR-3 Carthage 4:15.88 5:32.65 5:27.53 3:14.47 3:01.68 5:32.65 3:37.50
79 Tanner McQuality FR-1 North Central (Ill.) 4:20.31 4:43.74 5:12.38 3:36.06 3:23.05 3:59.49 3:30.86
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
0 Brandon Divan Senior EXH 3:45.61 4:00.01 5:07.22 2:50.41
25 Joey Santillo SR-4 St. Francis (Ill.) 4:46.08 3:56.43 5:00.27 3:16.24
30 Toler Freyaldenhoven FR-1 Rhodes 4:23.60 3:57.47 4:25.97 3:57.47
35 Doug Hollett SO-2 Cornerstone 4:58.60 3:58.88 4:56.22 4:44.27
36 Brett Harms JR-3 Wis.-Whitewater 4:44.79 3:59.32 4:51.97 4:30.44
40 Travis Line FR-1 Columbia (Mo.) 3:43.57 4:00.39 5:02.90 4:29.24
45 Dan Cotton JR-3 Carthage 3:20.62 4:01.70 3:25.45 3:27.87
46 Hudson Thomas JR-3 Wheaton (Ill.) 5:09.43 4:01.74 4:35.59 3:42.40
47 Alex Elam SO-2 Maryville (Mo.) 2:59.27 4:02.25 4:55.55 3:59.83
50 Zach Feldpausch JR-3 Cornerstone 3:28.86 4:02.86 4:36.86 4:51.44
52 Neil Pedersen SR-4 Wis.-Stevens Point 4:28.81 4:04.37 3:52.16 3:52.16
53 Kyle Monahan SO-2 John Carroll 4:02.34 4:04.78 3:35.41 4:19.47
54 James Rizzo SR-4 North Central (Ill.) 3:30.52 4:04.79 3:37.87 4:31.72
55 Adam Ditri FR-1 Albion 3:11.15 4:05.06 3:50.36 3:30.76
59 Nate Wendt SR-4 Augustana (Ill.) 2:58.00 4:07.21 5:09.02 4:04.74
62 Josh Schaefer FR-1 Wis.-Stevens Point 4:53.23 4:08.50 3:11.35 3:33.71
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
0 David Rumsey Senior EXH 4:35.53 5:11.47 4:45.12 3:59.59 4:11.57
0 Demetri Panici Freshman EXH 4:18.01 4:02.98 4:48.07 4:10.49 3:45.45
0 Jordan Knapp   EXH 4:29.01 4:43.30 5:07.10 3:58.06 3:27.12
18 Tyler Lawson SO-2 Columbia (Mo.) 4:33.60 4:47.63 4:54.64 3:53.84 4:40.61
23 Ben Byrd SO-2 Taylor 4:22.25 5:02.42 4:38.79 3:56.26 4:10.44
26 Brendon Paucek JR-3 Wis.-Eau Claire 3:09.40 2:57.57 4:34.63 3:56.75 4:58.31
27 Nicholas Nielsen SR-4 U. of Chicago 4:01.56 4:27.61 4:06.30 3:56.82 3:23.67
28 Walmer Saavedra FR-1 Illinois-Chicago 3:14.48 4:49.35 2:57.88 3:57.17 2:55.51
29 Trevor Dilley SO-2 Otterbein 3:31.30 4:59.14 2:55.69 3:57.41 4:59.14
31 Calvin VanRyzin SR-4 Wis.-Stevens Point 3:07.61 3:21.86 4:14.11 3:57.48 3:07.61
33 Tyler Jensen SR-4 Northwood (Mich.) 3:45.78 4:23.81 4:33.31 3:57.66 3:52.91
34 Michael Erickson JR-3 Trinity (Tex.) 4:19.77 4:07.86 5:05.05 3:58.32 4:36.46
44 Nathan Van Haitsma SR-4 Calvin 3:15.74 4:47.57 3:01.24 4:01.65 3:51.99
51 Tanner Dye SR-4 Taylor 3:50.79 3:24.07 3:38.64 4:02.93 3:24.07
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
0 Karson Sommer   EXH 3:50.97 3:58.11 3:34.30 3:10.49
9 Zach Matthiesen JR-3 Principia 4:45.91 3:50.57 4:48.22 2:50.63
13 Malik Holman FR-1 Columbia (Mo.) 3:24.23 3:52.08 2:54.06 4:54.75
15 James Frederickson JR-3 Lewis 4:39.46 3:52.88 4:44.12 3:22.61
17 Javan Winders FR-1 Southern Indiana 4:19.47 3:53.75 3:44.40 2:55.32
20 Chris Blagg SO-2 Washington U. 2:58.53 3:54.90 3:29.07 4:46.58
21 Mark De Jong JR-3 Calvin 3:10.88 3:55.65 3:34.45 3:58.01
22 Connor Ritzi JR-3 Lewis 3:46.67 3:56.11 4:38.61 2:45.28
32 Alex Bashqawi JR-3 Illinois-Chicago 2:48.63 3:57.50 4:28.38 3:07.63
38 Michael Sullivan SR-4 Washington U. 4:30.94 3:59.77 2:47.84 4:33.34
39 Colin De Young FR-1 Cornerstone 5:02.39 3:59.99 3:47.99 2:48.00
41 Garrett Miller SR-4 Wis.-Milwaukee 4:00.48 4:00.48 4:07.70 2:50.74
42 Scott Wurtz SR-4 Wheaton (Ill.) 4:56.10 4:00.73 2:50.92 3:41.48
58 Nolan McKenna SO-2 North Central (Ill.) 4:46.73 4:07.18 3:54.83 3:17.75
  Ryan Scanlon SO-2 John Carroll DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
0 Andrew Benkovsky   Red Cedar Running Club 3:36.42 3:29.29 3:57.82 4:43.01
0 Brice Pavey Senior EXH 4:44.60 3:08.16 3:55.20 4:35.19
7 Joe Zack JR-3 Wis.-Oshkosh 3:18.04 3:11.13 3:50.27 4:20.21
8 Tom Goforth SO-2 Saginaw Valley 3:29.81 4:27.45 3:50.56 3:18.29
10 Matt Cooper SR-4 Wis.-Eau Claire 3:51.34 3:25.90 3:51.34 4:21.42
12 Tanner Osing SR-4 Augustana (Ill.) 2:54.03 3:10.28 3:52.04 3:52.04
14 Zach Hird JR-3 North Central (Ill.) 4:36.76 4:18.16 3:52.57 2:56.76
16 Roberto Lara JR-3 Wis.-Oshkosh 4:14.46 3:16.10 3:53.45 3:13.77
19 Zach Lee SO-2 Wis.-Platteville 4:36.27 3:00.28 3:54.12 2:50.91
24 Wyatt Hartman SR-4 Cedarville 3:53.96 3:37.42 3:56.32 3:18.51
49 Parker Eisengruber FR-1 Saginaw Valley 4:58.43 3:14.10 4:02.62 5:00.85
70 Jonah Nelson JR-3 Wis.-Whitewater 3:47.07 3:19.32 4:12.30 5:25.47
Men's 1500 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Denis O'Callaghan Junior EXH 4:06.89 3:17.52 4:16.77 5:16.02 4:46.40 4:48.87 4:24.18
0 Ryan Clevenger Sophomore EXH 4:03.99 5:02.55 3:51.79 3:44.47 4:50.35 4:06.43 3:51.79
0 John Simons   EXH 3:48.12 4:22.34 3:20.75 3:45.84 3:13.91 4:33.75 4:47.44
0 Louis Falland   Q Elite 3:53.50 3:23.15 4:33.20 5:03.55 2:55.13 4:12.18 3:55.84
0 Charles Hatch   Big River 3:54.22 3:54.22 3:44.86 5:04.49 3:37.83 4:52.78 5:02.15
1 Ryan Cox SR-4 NW Missouri 3:46.51 2:45.36 2:56.68 4:29.55 3:05.74 3:03.48 3:26.13
2 Caleb Gatchell SR-4 Hillsdale 3:46.99 4:41.47 3:33.37 4:23.31 4:23.31 4:05.15 3:33.37
3 Daniel Michalski JR-3 Cedarville 3:47.45 2:50.59 3:36.08 4:10.20 2:50.59 3:45.18 4:30.67
4 Cole Wellnitz SR-4 Nebraska-Kearney 3:47.64 4:21.79 3:29.43 4:10.41 3:15.77 3:27.16 4:37.72
5 Nick Matteucci FR-1 Washington U. 3:48.25 2:44.34 3:50.54 4:36.19 4:24.77 4:08.80 3:16.30
6 Joe Anger JR-3 NW Missouri 3:49.53 3:15.10 4:49.21 4:33.14 4:01.01 4:12.49 4:12.49
11 Joseph Humes FR-1 Hillsdale 3:51.48 3:39.91 2:51.30 4:35.47 3:37.60 4:07.69 4:47.04
43 Shawn Milhauser SR-4 Lewis 4:01.12 3:05.67 4:25.24 3:08.08 4:58.99 4:27.65 4:46.94
  Bryce Basting Senior Brooks ID DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Mario Scarcelli   EXH 19:40.07 16:21.74 14:12.82 16:31.65 17:41.07 15:42.07 18:30.65
0 Seth Polich   EXH 15:55.77 13:39.23 15:46.66 15:10.25 10:55.38 15:10.25 14:06.54
0 Jarrett Eller Senior EXH 17:38.38 20:21.95 15:52.54 16:02.16 14:54.81 11:23.14 16:50.27
0 Alan Guzman   EXH 19:17.72 15:46.39 13:10.19 15:18.82 16:59.89 12:42.62 13:10.19
0 John Craig   EXH 19:57.83 17:42.59 15:17.69 16:05.99 16:54.29 15:27.35 13:02.46
0 Zack Smith Junior EXH 15:34.11 10:37.29 17:10.14 14:33.00 17:18.87 14:33.00 12:48.24
0 Sam Nofziger Freshman EXH 16:34.88 14:48.63 12:23.75 16:05.90 17:03.86 17:32.84 18:11.47
0 Jonathan Stern Junior EXH 17:14.47 14:11.38 15:24.62 15:15.46 10:40.83 14:38.85 10:59.14
0 Brian Marshall Junior EXH 19:30.38 11:45.95 16:24.61 15:28.87 19:02.51 14:51.72 18:16.07
0 Jeff Bailey   New Balance Chicago 17:58.27 15:26.94 11:49.39 15:45.85 13:14.52 15:55.31 17:20.44
0 Spencer Oftedahl Freshman EXH 12:59.80 12:12.25 14:34.90 15:50.97 15:41.46 13:28.33 13:56.86
0 Matt Hazel Senior Second Wind Running Club 15:04.91 11:32.53 17:14.18 15:23.37 15:51.08 12:00.23 19:04.98
0 Thomas Thornton Sophomore EXH 15:34.06 19:37.31 21:04.88 16:12.98 17:01.63 11:50.28 15:24.34
0 Joe Cowlin Senior EXH 16:28.43 16:10.46 13:55.67 14:58.57 16:28.43 19:01.19 10:55.96
0 Timothy Howley Sophomore EXH 17:56.60 12:03.76 19:08.97 15:04.70 13:52.33 18:23.74 13:25.19
0 Declan McDonnell   EXH 16:02.80 15:53.18 12:59.87 16:02.80 13:19.13 17:00.57 19:34.62
0 Alek Erwin   EXH 13:12.62 12:45.90 14:23.87 14:50.58 14:06.06 14:50.58 18:51.04
1 Ian LaMere SR-4 Wis.-Platteville 12:24.72 13:14.93 17:00.85 13:56.76 10:19.21 16:19.01 15:37.18
2 Andrew Philipose JR-3 Calvin 16:03.41 15:37.60 16:37.81 14:20.18 10:53.74 10:36.54 16:29.21
3 Matt Hall SR-4 Taylor 15:05.19 18:23.47 17:23.12 14:22.08 11:38.29 15:39.67 18:23.47
4 Chase Broughton SR-4 Southern Indiana 13:22.58 16:49.69 18:33.25 14:22.98 12:22.17 12:56.69 16:41.06
5 Jacob Reinking SR-4 Indiana Wesleyan 12:14.13 14:32.32 17:42.33 14:23.68 18:08.24 16:07.33 16:59.15
6 Shane Sullivan JR-3 Emory 15:24.73 15:50.66 14:15.59 14:24.23 11:31.39 18:08.93 10:56.82
7 Brandon Phipps JR-3 NW Missouri 10:05.55 17:09.44 18:35.94 14:25.07 18:35.94 14:33.72 18:01.34
8 Brock Eves FR-1 Wis.-Parkside 12:02.27 15:22.42 12:45.78 14:30.20 13:29.29 11:18.76 12:54.48
9 Mitchell Klingler   Playmakers 10:36.50 13:39.60 11:54.97 14:31.91 14:05.76 10:45.22 13:04.72
10 Alex Wilson SR-4 Mount Union 15:50.05 18:45.98 16:25.23 14:39.67 17:44.40 12:36.52 10:33.37
11 Jordan Kramer SR-4 Calvin 14:09.02 11:56.36 13:42.49 14:44.39 11:38.67 14:17.86 10:19.08
12 Seth Schenck JR-3 Columbia (Mo.) 18:36.63 13:08.73 11:40.11 14:46.21 16:59.15 18:36.63 12:06.70
13 Zach Hird JR-3 North Central (Ill.) 13:26.56 18:27.92 16:41.56 14:46.33 13:26.56 12:59.97 18:10.19
14 Cain Parker JR-3 Southern Indiana 17:43.94 10:47.23 12:42.49 14:46.61 18:54.86 18:10.53 11:22.69
15 George McCartney SO-2 Malone 13:00.66 17:44.54 13:27.27 14:47.11 13:53.89 18:20.02 15:49.21
16 Trevor Legg FR-1 Wis.-Parkside 15:04.92 17:00.25 13:09.59 14:47.17 17:53.48 17:17.99 15:22.66
17 John Vodacek SR-4 Wis.-Eau Claire 17:30.22 18:05.82 15:16.71 14:50.01 12:36.51 13:47.71 18:05.82
18 Dillon Williams SR-4 Washington U. 18:09.81 12:48.22 13:23.96 14:53.28 14:17.55 17:43.01 11:01.03
19 Abel Hernandez SR-4 St. Xavier 10:25.57 13:15.37 11:28.13 14:53.67 10:34.51 17:25.60 10:43.45
20 Adam Sopchak JR-3 Mount Union 13:25.45 14:10.20 15:03.89 14:54.94 19:05.53 16:15.49 12:58.60
21 Nate Richards SR-4 Principia 18:07.00 16:10.21 13:19.53 14:58.34 16:10.21 11:31.73 13:55.46
22 Bobby Borger JR-3 Ohio Northern 11:23.04 11:58.99 18:34.43 14:58.73 17:49.49 13:28.86 10:56.08
23 Steven Sismelich JR-3 North Central (Ill.) 14:07.85 18:29.41 15:47.06 15:01.96 14:34.91 14:43.92 15:20.00
24 Andrew Kates FR-1 U. of Chicago 14:35.89 11:08.21 14:44.92 15:02.98 14:44.92 11:08.21 10:50.15
25 Mitchell Johnson JR-3 Augustana (Ill.) 16:24.76 16:24.76 17:09.94 15:03.45 15:57.66 11:53.73 11:35.66
26 Jacob Jodat SR-4 Wisconsin Lutheran 13:24.74 19:08.34 10:51.03 15:04.20 16:16.54 16:07.50 15:58.46
27 Ian McVey SO-2 Ohio Northern 15:52.76 17:32.58 13:36.66 15:07.39 19:12.39 17:50.72 16:56.28
28 Kirby Simon JR-3 Washington U. 14:42.12 12:43.90 12:16.62 15:09.40 19:42.22 13:56.65 14:05.75
29 Tyler Johnson FR-1 Calvin 19:43.62 17:45.25 11:31.96 15:10.47 16:50.63 12:53.90 16:05.10
30 Ethan Sullivan SO-2 Cedarville 11:42.81 19:37.44 19:46.57 15:12.74 13:32.34 17:20.53 12:10.20
31 Stephen Lavelle SR-4 Augustana (Ill.) 14:48.78 18:28.68 16:11.24 15:16.26 13:44.64 16:57.05 18:56.17
32 Jamison Koeman SO-2 Calvin 18:25.96 12:26.52 13:58.69 15:21.63 16:16.93 16:26.15 13:21.82
33 Seth Massot FR-1 Wheaton (Ill.) 16:26.54 10:45.40 16:35.76 15:22.00 19:12.50 18:17.18 19:58.60
34 Cully Gordon SR-4 Ohio Northern 14:27.97 12:37.17 17:04.94 15:23.37 14:55.67 10:46.36 17:23.41
35 Alec Scheerer FR-1 Indianapolis 16:30.41 15:53.38 17:07.43 15:25.61 13:16.03 19:44.78 16:11.89
36 Eyal Hanfling SR-4 U. of Chicago 19:40.37 16:43.78 14:15.07 15:29.42 16:43.78 16:43.78 11:18.48
37 Marco Martinez FR-1 DuPage 17:50.48 12:06.07 20:10.11 15:30.85 12:43.30 11:56.76 14:35.00
38 Paul d'Ambrosio SO-2 Washington U. 13:59.43 19:53.85 17:15.29 15:32.69 16:19.33 13:31.44 16:47.31
39 Logan Steinhoff JR-3 Wis.-Platteville 14:49.02 20:16.56 16:31.96 15:35.81 14:49.02 12:00.58 18:24.26
40 Michael Skora SO-2 Benedictine (Ill.) 14:40.04 16:04.30 17:09.84 15:36.21 19:11.54 17:56.65 16:41.75
41 Miles Trujillo SO-2 Wheaton (Ill.) 18:43.96 16:23.47 16:51.56 15:36.63 16:04.73 19:12.06 19:49.52
42 Eli Cook SO-2 Illinois-Springfield 15:18.57 12:01.73 12:57.97 15:37.31 15:56.06 17:29.79 20:09.13
43 Rob Williams SO-2 Augustana (Ill.) 17:02.17 19:50.97 12:30.22 15:37.77 15:37.77 14:13.37 15:37.77
44 Garrad Straube FR-1 Illinois-Springfield 10:56.49 18:07.89 13:07.78 15:37.83 14:41.56 13:35.92 16:24.73
45 Jack Diamond SO-2 Wis.-Parkside 13:27.15 19:51.95 16:06.70 15:38.54 12:12.07 13:36.53 13:36.53
46 Nick Reynolds FR-1 Illinois-Springfield 18:33.00 19:39.03 14:18.33 15:43.22 16:30.39 16:30.39 20:26.19
47 Anthony Barrios JR-3 Aurora 18:15.32 13:22.61 11:19.86 15:44.24 18:43.65 13:03.72 12:25.95
48 Ralph Patejunas FR-1 U. of Chicago 14:01.37 19:13.33 13:42.46 15:45.35 17:00.98 20:00.60 11:49.02
49 Gabriel Esparza FR-1 St. Xavier 16:15.25 20:30.90 14:59.50 15:46.84 18:08.87 12:37.48 17:49.93
50 Omar Gomez SR-4 North Central (Ill.) 18:11.91 20:24.83 19:56.35 15:49.48 12:20.60 14:33.53 13:55.55
51 Tim Koenning FR-1 U. of Chicago 15:51.16 17:26.28 20:17.49 15:51.16 18:42.37 11:43.86 14:35.07
52 Thomas Bernard SR-4 Augustana (Ill.) 15:03.69 13:19.05 12:02.95 15:51.25 13:28.57 18:23.45 14:06.62
53 Adam Hearn SO-2 Rhodes 13:47.77 15:03.88 13:38.25 15:51.45 20:17.86 14:35.34 19:39.80
54 Nebil Mohammed SO-2 North Central (Ill.) 15:55.80 16:14.92 18:28.73 15:55.80 12:25.53 15:08.01 14:48.90
55 Mark Klingel SO-2 Albion 19:07.66 14:11.18 19:17.22 15:56.38 15:37.26 13:32.93 20:43.30
56 Zach Hulliberger JR-3 Olivet Nazarene 18:22.13 13:05.87 16:17.54 15:58.37 19:19.63 20:26.72 15:29.62
57 Brandon Brown JR-3 Webster 17:36.53 18:53.37 11:21.94 16:00.48 17:46.14 20:10.21 12:38.78
58 Javier Cano-Telles SO-2 Wisconsin Lutheran 16:23.27 17:21.11 14:27.60 16:03.99 18:28.59 20:33.91 13:39.40
59 Grant Uthlaut FR-1 Columbia (Mo.) 15:53.22 12:09.51 20:35.29 16:12.67 15:24.04 19:07.75 15:53.22
60 Max Crowninshield FR-1 Illinois Wesleyan 13:42.61 15:59.71 18:36.39 16:19.29 12:14.47 11:45.09 18:36.39
61 Taylor Kleyn SO-2 Indianapolis 15:21.43 13:53.21 17:28.86 16:20.24 19:06.88 19:46.09 17:38.66
62 Heath Deugan SO-2 Franklin 21:06.58 20:56.76 13:25.11 16:21.84 15:03.30 13:54.57 14:14.20
63 Matthew Evans FR-1 North Central (Ill.) 11:38.60 15:54.43 16:14.10 16:23.94 15:54.43 13:26.83 12:47.48
64 David Shankles FR-1 Berry 14:26.23 21:09.82 12:08.42 16:24.35 13:46.86 19:11.69 16:24.35
65 Brandon Estrada FR-1 Aurora 18:52.93 20:01.89 13:08.12 16:25.15 18:43.08 11:29.61 18:03.67
66 Carl Way SO-2 Aurora 21:28.07 13:02.75 14:12.11 16:30.82 12:13.21 18:49.54 13:52.29
67 Chris Saladin SR-4 Augustana (Ill.) 15:04.29 14:54.35 13:34.85 16:33.72 20:22.28 12:35.23 16:53.60
68 Jackson Mariotti SO-2 U. of Chicago 12:45.62 14:34.99 14:15.10 16:34.30 13:45.27 18:23.68 19:43.22
69 Brady Stuck SO-2 Wisconsin Lutheran 12:36.13 17:14.70 19:24.04 16:34.90 15:55.11 14:05.67 16:54.80
70 Dylan Deardurff FR-1 Maryville (Mo.) 16:10.12 19:50.15 12:40.10 16:40.12 13:30.10 16:50.13 12:30.09
71 Tyler Jones JR-3 Wheaton (Ill.) 17:51.40 13:21.04 20:11.58 16:41.30 14:21.12 17:41.38 15:21.20
72 Adrian Vargas SO-2 Aurora 13:11.12 20:41.75 19:21.64 16:41.41 20:11.71 13:31.15 15:21.30
73 Matthew Contreras FR-1 Augustana (Ill.) 20:45.39 21:35.60 13:53.61 16:44.34 12:43.30 15:24.00 19:04.95
74 Kirk Lancaster JR-3 U. of Chicago 17:47.57 21:29.14 15:36.64 16:47.14 21:29.14 13:55.93 19:08.14
75 Emmanuel Chavez-Ortega SO-2 North Central (Ill.) 13:26.60 14:47.26 14:06.93 16:48.24 17:58.82 12:56.35 13:26.60
76 Kevin Crozier SR-4 Aurora 13:39.05 18:42.40 19:12.74 16:51.17 11:47.82 16:51.17 18:52.51
77 Matthew Ajamie FR-1 Indianapolis 12:39.13 20:04.49 20:24.73 16:52.17 21:05.22 15:21.08 19:44.24
78 Nicholas Borger SR-4 Olivet Nazarene 13:39.93 16:21.89 18:33.48 16:52.25 13:29.80 14:20.42 20:04.58
79 Francisco Zaragoza JR-3 Lindenwood-Belleville 20:55.88 15:11.52 18:13.83 16:52.80 15:41.91 21:36.39 15:01.40
80 Ivan Diaz SO-2 St. Xavier 15:32.89 19:15.98 13:51.49 16:54.01 11:59.95 18:35.42 14:52.33
81 Jordan Donart JR-3 Wisconsin Lutheran 13:06.19 18:53.34 19:34.18 17:01.02 21:36.70 17:01.02 21:16.28
82 Ryan Fromm SR-4 Aurora 13:07.51 16:16.51 14:10.51 17:30.01 22:03.02 20:49.52 17:19.51
83 Hunter Slater FR-1 Indianapolis 15:11.44 14:50.00 20:00.96 17:52.28 15:00.72 14:28.55 15:00.72
  Brady Selner SR-4 Grand Valley St. DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Marty Pimentel FR-1 Emory DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Bastian Grau JR-3 Southern Indiana DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Ethan Brodeur SR-4 Washington U. DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Michael Mankowski FR-1 Augustana (Ill.) DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Tanner Kuenneth JR-3 Illinois Wesleyan DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Janis Pastars   EXH DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Jonathan Koch   EXH DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
0 Jeff Bailey   New Balance Chicago 15:45.85 11:02.10 17:01.52 15:08.02
41 Miles Trujillo SO-2 Wheaton (Ill.) 15:36.63 20:17.62 13:44.24 12:29.31
45 Jack Diamond SO-2 Wis.-Parkside 15:38.54 16:06.70 17:21.78 19:33.18
46 Nick Reynolds FR-1 Illinois-Springfield 15:43.22 17:08.11 11:37.99 18:23.57
47 Anthony Barrios JR-3 Aurora 15:44.24 18:15.32 19:02.53 16:59.78
51 Tim Koenning FR-1 U. of Chicago 15:51.16 18:51.88 16:19.70 16:29.21
54 Nebil Mohammed SO-2 North Central (Ill.) 15:55.80 15:17.57 12:54.20 14:58.46
61 Taylor Kleyn SO-2 Indianapolis 16:20.24 11:45.78 20:05.70 20:15.50
63 Matthew Evans FR-1 North Central (Ill.) 16:23.94 13:07.16 18:31.86 18:12.18
64 David Shankles FR-1 Berry 16:24.35 21:19.66 11:58.58 17:43.10
66 Carl Way SO-2 Aurora 16:30.82 16:01.10 19:39.08 12:03.30
68 Jackson Mariotti SO-2 U. of Chicago 16:34.30 18:23.68 14:54.87 20:13.05
69 Brady Stuck SO-2 Wisconsin Lutheran 16:34.90 13:15.92 13:25.87 20:33.68
71 Tyler Jones JR-3 Wheaton (Ill.) 16:41.30 14:21.12 11:40.91 18:41.46
73 Matthew Contreras FR-1 Augustana (Ill.) 16:44.34 21:45.65 17:24.52 18:44.86
74 Kirk Lancaster JR-3 U. of Chicago 16:47.14 16:47.14 14:16.07 21:19.07
75 Emmanuel Chavez-Ortega SO-2 North Central (Ill.) 16:48.24 20:09.89 20:50.22 14:47.26
76 Kevin Crozier SR-4 Aurora 16:51.17 20:03.30 13:18.83 18:32.29
77 Matthew Ajamie FR-1 Indianapolis 16:52.17 15:10.96 20:14.61 12:29.01
79 Francisco Zaragoza JR-3 Lindenwood-Belleville 16:52.80 14:31.01 16:52.80 12:19.35
80 Ivan Diaz SO-2 St. Xavier 16:54.01 19:05.84 17:54.85 16:03.31
81 Jordan Donart JR-3 Wisconsin Lutheran 17:01.02 18:22.71 20:45.65 16:20.18
82 Ryan Fromm SR-4 Aurora 17:30.01 15:55.51 20:07.52 18:43.51
83 Hunter Slater FR-1 Indianapolis 17:52.28 16:47.95 15:54.33 19:07.34
  Ethan Brodeur SR-4 Washington U. DNF DNF DNF DNF
  Michael Mankowski FR-1 Augustana (Ill.) DNF DNF DNF DNF
  Jonathan Koch   EXH DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
0 Mario Scarcelli   EXH 16:31.65 17:41.07 19:00.40 15:42.07
0 Declan McDonnell   EXH 16:02.80 18:27.22 13:38.38 18:36.85
0 John Craig   EXH 16:05.99 13:02.46 15:56.33 20:46.13
0 Spencer Oftedahl Freshman EXH 15:50.97 17:35.58 15:12.94 20:26.76
0 Thomas Thornton Sophomore EXH 16:12.98 20:25.96 12:29.20 11:21.09
37 Marco Martinez FR-1 DuPage 15:30.85 12:24.68 19:51.49 16:54.63
40 Michael Skora SO-2 Benedictine (Ill.) 15:36.21 17:37.92 13:06.42 12:10.25
44 Garrad Straube FR-1 Illinois-Springfield 15:37.83 14:41.56 16:05.97 18:45.40
48 Ralph Patejunas FR-1 U. of Chicago 15:45.35 14:39.18 19:41.69 13:23.55
49 Gabriel Esparza FR-1 St. Xavier 15:46.84 17:49.93 19:43.55 14:59.50
52 Thomas Bernard SR-4 Augustana (Ill.) 15:51.25 11:34.42 12:31.49 19:11.02
53 Adam Hearn SO-2 Rhodes 15:51.45 16:10.48 16:58.06 18:14.17
55 Mark Klingel SO-2 Albion 15:56.38 17:03.33 19:26.79 13:23.36
56 Zach Hulliberger JR-3 Olivet Nazarene 15:58.37 15:00.87 19:19.63 17:34.21
57 Brandon Brown JR-3 Webster 16:00.48 13:55.62 18:53.37 14:05.23
58 Javier Cano-Telles SO-2 Wisconsin Lutheran 16:03.99 16:03.99 11:34.08 12:51.20
59 Grant Uthlaut FR-1 Columbia (Mo.) 16:12.67 20:45.02 15:24.04 19:27.21
60 Max Crowninshield FR-1 Illinois Wesleyan 16:19.29 19:05.77 13:52.40 18:26.60
62 Heath Deugan SO-2 Franklin 16:21.84 12:55.66 18:19.66 19:57.85
65 Brandon Estrada FR-1 Aurora 16:25.15 12:48.42 13:37.68 14:36.79
67 Chris Saladin SR-4 Augustana (Ill.) 16:33.72 19:42.53 18:42.91 14:44.41
70 Dylan Deardurff FR-1 Maryville (Mo.) 16:40.12 11:50.09 14:10.11 11:40.09
72 Adrian Vargas SO-2 Aurora 16:41.41 13:11.12 14:21.22 16:21.39
78 Nicholas Borger SR-4 Olivet Nazarene 16:52.25 18:03.11 15:11.03 16:01.64
  Marty Pimentel FR-1 Emory DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
0 Timothy Howley Sophomore EXH 17:38.50 12:03.76 16:53.27 15:04.70
0 Joe Cowlin Senior EXH 15:25.53 18:07.27 17:49.30 14:58.57
0 Brian Marshall Junior EXH 11:36.66 15:38.16 19:58.25 15:28.87
0 Jonathan Stern Junior EXH 16:37.86 15:24.62 11:26.60 15:15.46
0 Sam Nofziger Freshman EXH 12:23.75 15:46.59 17:32.84 16:05.90
0 Alan Guzman   EXH 11:29.12 18:59.34 16:41.52 15:18.82
0 Jarrett Eller Senior EXH 12:59.35 13:37.84 14:16.33 16:02.16
0 Seth Polich   EXH 11:50.00 18:21.41 15:01.15 15:10.25
22 Bobby Borger JR-3 Ohio Northern 15:07.72 17:04.56 16:55.57 14:58.73
23 Steven Sismelich JR-3 North Central (Ill.) 18:38.43 10:58.43 11:34.51 15:01.96
24 Andrew Kates FR-1 U. of Chicago 18:39.70 14:53.95 16:33.28 15:02.98
25 Mitchell Johnson JR-3 Augustana (Ill.) 13:42.14 16:51.87 19:34.49 15:03.45
26 Jacob Jodat SR-4 Wisconsin Lutheran 15:58.46 13:06.66 11:54.32 15:04.20
27 Ian McVey SO-2 Ohio Northern 10:44.25 10:35.18 17:23.50 15:07.39
28 Kirby Simon JR-3 Washington U. 13:20.28 14:33.03 12:52.99 15:09.40
30 Ethan Sullivan SO-2 Cedarville 12:46.71 13:50.60 13:04.96 15:12.74
32 Jamison Koeman SO-2 Calvin 12:54.17 14:44.77 19:02.83 15:21.63
33 Seth Massot FR-1 Wheaton (Ill.) 18:35.62 12:08.38 13:22.14 15:22.00
34 Cully Gordon SR-4 Ohio Northern 18:18.81 16:37.24 15:32.61 15:23.37
35 Alec Scheerer FR-1 Indianapolis 14:02.31 16:39.66 10:57.19 15:25.61
36 Eyal Hanfling SR-4 U. of Chicago 19:21.78 15:48.01 19:03.19 15:29.42
38 Paul d'Ambrosio SO-2 Washington U. 11:48.85 19:16.54 12:07.50 15:32.69
39 Logan Steinhoff JR-3 Wis.-Platteville 18:24.26 12:47.37 17:18.75 15:35.81
42 Eli Cook SO-2 Illinois-Springfield 19:31.64 11:52.36 18:35.40 15:37.31
43 Rob Williams SO-2 Augustana (Ill.) 18:17.19 19:04.08 14:50.89 15:37.77
50 Omar Gomez SR-4 North Central (Ill.) 17:33.93 11:52.11 18:02.41 15:49.48
  Tanner Kuenneth JR-3 Illinois Wesleyan DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
0 Alek Erwin   EXH 13:30.43 14:50.58 16:37.45 13:12.62
0 Matt Hazel Senior Second Wind Running Club 13:41.80 15:23.37 11:41.77 10:55.60
0 Zack Smith Junior EXH 16:09.03 14:33.00 17:01.41 18:19.98
1 Ian LaMere SR-4 Wis.-Platteville 13:31.66 13:56.76 15:12.07 13:40.03
2 Andrew Philipose JR-3 Calvin 17:29.42 14:20.18 13:19.97 17:55.23
3 Matt Hall SR-4 Taylor 17:57.60 14:22.08 11:38.29 16:57.26
4 Chase Broughton SR-4 Southern Indiana 17:32.84 14:22.98 16:49.69 12:39.43
5 Jacob Reinking SR-4 Indiana Wesleyan 17:25.06 14:23.68 15:58.69 13:40.50
6 Shane Sullivan JR-3 Emory 12:31.88 14:24.23 15:24.73 14:24.23
7 Brandon Phipps JR-3 NW Missouri 13:50.47 14:25.07 10:48.81 12:32.61
8 Brock Eves FR-1 Wis.-Parkside 16:32.03 14:30.20 13:55.40 12:19.67
9 Mitchell Klingler   Playmakers 16:33.98 14:31.91 16:42.70 14:40.63
10 Alex Wilson SR-4 Mount Union 13:46.89 14:39.67 11:26.15 14:22.08
11 Jordan Kramer SR-4 Calvin 16:39.36 14:44.39 15:46.30 14:09.02
12 Seth Schenck JR-3 Columbia (Mo.) 18:45.49 14:46.21 18:18.90 12:15.56
13 Zach Hird JR-3 North Central (Ill.) 15:04.06 14:46.33 17:17.01 19:12.23
14 Cain Parker JR-3 Southern Indiana 11:58.16 14:46.61 19:12.60 13:44.55
15 George McCartney SO-2 Malone 16:42.44 14:47.11 10:56.47 13:00.66
16 Trevor Legg FR-1 Wis.-Parkside 14:38.30 14:47.17 13:36.20 17:35.74
17 John Vodacek SR-4 Wis.-Eau Claire 12:36.51 14:50.01 10:49.71 13:03.21
18 Dillon Williams SR-4 Washington U. 17:16.21 14:53.28 13:50.75 11:27.83
19 Abel Hernandez SR-4 St. Xavier 14:00.05 14:53.67 16:40.91 16:05.17
20 Adam Sopchak JR-3 Mount Union 15:39.69 14:54.94 13:34.40 12:13.85
21 Nate Richards SR-4 Principia 18:07.00 14:58.34 11:22.74 12:07.66
29 Tyler Johnson FR-1 Calvin 11:50.17 15:10.47 17:36.15 17:17.94
31 Stephen Lavelle SR-4 Augustana (Ill.) 12:22.17 15:16.26 13:26.31 14:30.45
  Bastian Grau JR-3 Southern Indiana DNF DNF DNF DNF
  Janis Pastars   EXH DNF DNF DNF DNF
  Brady Selner SR-4 Grand Valley St. DNF DNF DNF DNF

Men's 10,000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
0 Eric Hofmann 8 EXH 27:11.12 37:02.41 33:58.90 27:31.51
0 Mizael Carrera Senior Fleet Feet / Nike 28:42.56 32:20.15 30:13.22 26:17.51
0 Oscar Medina   New Balance Chicago 35:53.74 22:19.30 30:09.86 25:38.38
0 David Choi Senior EXH 41:58.55 25:42.37 32:32.36 41:19.50
0 Sebastian Ramirez Senior EXH 25:44.77 44:11.15 34:47.52 41:45.03
1 Steven Kapes FR-1 Ashland 24:29.42 25:05.26 29:51.97 36:44.13
2 Armando Torres JR-3 Wis.-Parkside 28:25.36 22:08.39 29:55.11 36:12.09
3 David O'gara JR-3 Washington U. 38:54.65 29:10.99 30:23.94 32:31.62
4 Spencer Fields SO-2 Rhodes 36:18.30 23:41.43 30:46.01 34:09.08
5 Walker Rynes JR-3 Wis.-Platteville 28:08.50 29:04.16 30:55.49 24:25.84
6 Pol Domenech-Ferrer SR-4 Mount Olive 33:37.99 33:37.99 31:08.51 30:31.14
7 Blake Harris SR-4 Manchester 24:57.56 33:04.27 31:11.95 27:08.60
8 Argeni Bailon JR-3 North Central (Ill.) 36:32.70 25:18.03 31:14.10 35:36.48
9 Andrew Rylaarsdam SR-4 Calvin 22:31.17 35:39.35 31:16.62 26:16.36
10 Peter Johnsrud SO-2 Washington U. 33:09.87 31:36.01 31:17.23 39:44.09
11 Timofey Karginov SR-4 U. of Chicago 28:40.94 40:58.49 31:31.14 33:05.70
12 Matt Cyra SR-4 Wis.-Eau Claire 27:10.44 27:29.40 31:35.86 26:51.48
13 Brody Roush SR-4 Washington U. 34:16.33 28:52.65 31:44.01 37:07.70
14 Joe Chavez JR-3 Benedictine (Ill.) 34:59.62 24:29.73 31:48.74 34:21.44
15 Kyle Cepeda SO-2 Washington U. 40:26.53 23:33.89 31:50.65 37:34.57
16 Matt Osmulski FR-1 North Central (Ill.) 26:46.69 32:50.11 31:52.72 34:25.74
17 Robert Hohlman SR-4 Calvin 37:38.63 41:09.18 31:54.09 26:47.84
18 Ryan Phillips SO-2 Rhodes 38:56.78 24:47.04 32:11.22 36:41.59
19 Adam Gizowski JR-3 Aquinas 37:33.72 30:45.72 32:22.86 34:19.44
20 Nick Shaw SR-4 Aurora 33:14.01 41:57.69 33:34.15 29:52.60
21 Cole Dammeier SO-2 Illinois Tech 43:06.72 28:37.74 33:40.87 28:37.74
22 Alex Slater SO-2 Columbia (Mo.) 24:35.25 42:06.12 33:40.89 34:21.31
23 James Rector JR-3 North Central (Ill.) 42:27.42 36:20.59 33:57.93 28:11.49
24 Julian Morrison SR-4 Hope 36:05.62 31:34.92 34:42.32 44:04.55
  John Dewitt   Brooks/WRRT DNF DNF DNF DNF
  Ryan Becker SR-4 Washington U. DNF DNF DNF DNF
  Asher Scott JR-3 Lewis DNF DNF DNF DNF
  Eric Wallor   New Balance Chicago DNF DNF DNF DNF
  Thomas Schultz SO-2 Wis.-La Crosse DNF DNF DNF DNF

Men's 110 Hurdles

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME WIND
1 Bobby Cooks JR-3 Aurora 14.25 0.7
2 Dustin Ellis SO-2 NW Missouri 14.58 0.7
3 Jordan Davis SO-2 Adrian 14.59 0.7
4 Christian Herring SR-4 Lindenwood-Belleville 14.63 0.7
5 Shabari Bailey JR-3 Lewis 14.66 0.7
6 Darrell Woods FR-1 Benedictine (Ill.) 14.68 0.7
7 Kyle Hilton SO-2 North Central (Ill.) 15.02 2.0
8 RaShawn Jones FR-1 Wabash 15.05 0.7
9 Jack Reemtsma SO-2 St. Ambrose 15.09 0.7
10 Andrew Pieper SO-2 Columbia (Mo.) 15.13 2.0
11 Tyrique Thomas FR-1 Concordia Univ. Chicago 15.39 2.0
12 Taylor Coleman SR-4 Aurora 15.40 2.0
13 Jephte Jean Claude SO-2 Albion 15.45 2.0
14 Darren Arzu FR-1 McKendree 15.47 2.0
15 Nick Stuttle FR-1 North Central (Ill.) 15.79 2.0
16 Rory Fleming JR-3 Berry 16.41 1.6
17 Rashawn Povilaitis SO-2 North Central (Ill.) 16.45 1.6
18 Daniel Lim SR-4 Roosevelt 16.79 1.6
19 Andy Margason FR-1 Wheaton (Ill.) 16.89 1.6
20 Robert Smith FR-1 Wheaton (Ill.) 17.74 1.6
21 Drew Kowalski FR-1 Maryville (Mo.) 18.54 1.6
  Satchel Burton FR-1 Wabash DNF -
Men's 110 Hurdles Section 1
W: 1.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
16 Rory Fleming JR-3 Berry 16.41 16.91
17 Rashawn Povilaitis SO-2 North Central (Ill.) 16.45 16.78
18 Daniel Lim SR-4 Roosevelt 16.79 16.46
19 Andy Margason FR-1 Wheaton (Ill.) 16.89 20.61
20 Robert Smith FR-1 Wheaton (Ill.) 17.74 19.87
21 Drew Kowalski FR-1 Maryville (Mo.) 18.54 18.17
Men's 110 Hurdles Section 2
W: 2.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
7 Kyle Hilton SO-2 North Central (Ill.) 15.02 18.78 14.27 13.67 18.78
10 Andrew Pieper SO-2 Columbia (Mo.) 15.13 15.74 16.65 14.83 14.83
11 Tyrique Thomas FR-1 Concordia Univ. Chicago 15.39 15.24 17.86 17.70 16.63
12 Taylor Coleman SR-4 Aurora 15.40 12.32 12.94 11.55 14.63
13 Jephte Jean Claude SO-2 Albion 15.45 15.30 13.29 20.09 15.61
14 Darren Arzu FR-1 McKendree 15.47 14.24 19.81 15.47 14.08
15 Nick Stuttle FR-1 North Central (Ill.) 15.79 17.69 13.74 17.22 16.43
  Satchel Burton FR-1 Wabash DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 110 Hurdles Section 3
W: 0.7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Bobby Cooks JR-3 Aurora 14.25 16.82 14.97 11.69 15.25 10.26
2 Dustin Ellis SO-2 NW Missouri 14.58 17.65 12.69 15.90 16.19 17.21
3 Jordan Davis SO-2 Adrian 14.59 13.28 15.76 16.20 16.20 11.68
4 Christian Herring SR-4 Lindenwood-Belleville 14.63 10.25 12.88 12.29 18.58 14.93
5 Shabari Bailey JR-3 Lewis 14.66 11.29 13.64 15.40 13.78 13.05
6 Darrell Woods FR-1 Benedictine (Ill.) 14.68 14.24 15.12 11.60 12.34 11.75
8 RaShawn Jones FR-1 Wabash 15.05 17.01 15.81 10.69 15.05 13.55
9 Jack Reemtsma SO-2 St. Ambrose 15.09 19.02 14.49 12.23 15.09 11.17

Men's 400 Hurdles

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Kalmon Stokes   EXH 59.30 51.12 48.57 1:04.93 1:06.46 38.86
1 Matthew Fix SO-2 Wis.-Parkside 37.68 53.06 55.19 43.51 59.43 38.21
2 Bryce Holesinger JR-3 Lewis 51.34 53.48 48.14 55.09 54.55 42.25
3 Damon Nick SR-4 Concordia (Wis.) 40.31 53.74 1:06.10 38.70 1:05.03 41.92
4 Darrell Woods FR-1 Benedictine (Ill.) 43.28 54.09 1:08.16 58.42 52.47 1:03.29
5 Cole Seward SR-4 Wabash 53.73 54.27 52.65 1:08.38 52.65 41.25
6 Derek Parker FR-1 Indiana Wesleyan 52.97 54.60 46.41 51.33 58.97 1:08.80
7 Clayton Sommers SO-2 Augustana (Ill.) 48.10 54.65 40.44 40.99 38.26 42.63
8 Brady Williams SO-2 Olivet Nazarene 39.45 54.79 57.53 48.77 1:10.14 48.77
9 Octavian Condet JR-3 Aquinas 1:06.68 55.10 54.00 1:05.57 40.23 40.78
10 Michael Pomaville SR-4 Wis.-Stevens Point 51.27 55.12 56.23 48.51 1:00.08 47.41
11 Jalen Garner FR-1 Benedictine (Ill.) 51.87 55.18 45.80 45.80 57.94 49.67
12 Obi Wamuo JR-3 U. of Chicago 40.29 55.19 1:10.10 1:04.58 1:05.13 59.06
13 Maciej Markiewicz JR-3 Illinois-Chicago 58.62 55.30 1:06.92 56.96 50.88 1:08.02
14 Kyle Hilton SO-2 North Central (Ill.) 39.27 55.31 1:02.50 1:10.80 44.25 59.74
15 Erik Musgrave FR-1 Aurora 55.26 55.81 1:05.86 1:04.74 47.44 53.58
16 Jakob Mogorvic FR-1 Illinois-Chicago 59.72 56.34 57.47 48.46 1:08.74 49.58
17 Rory Fleming JR-3 Berry 59.72 56.87 56.87 53.46 1:10.52 1:11.09
18 Sam Bertram SR-4 Wheaton (Ill.) 1:02.69 56.99 43.32 1:08.96 1:13.52 56.99
19 Logan Hoffert SR-4 Concordia Univ. Chicago 1:05.27 57.76 1:03.54 44.48 58.34 47.94
20 Zachary Smercina JR-3 Webster 50.69 58.26 47.78 48.94 1:04.67 1:05.84
21 Logan Kassner SR-4 Cardinal Stritch 1:07.54 58.73 48.75 1:04.61 42.29 58.73
22 Matthew Henry JR-3 Augustana (Ill.) 1:09.98 59.81 48.45 1:08.19 47.25 58.62
23 Chaz Heintzleman JR-3 St. Francis (Ill.) 51.60 59.99 54.00 1:11.99 1:08.39 1:17.99
24 Elliott Paintsil FR-1 U. of Chicago 56.43 1:00.03 1:09.64 1:10.24 58.83 1:09.04
25 Brenten Couch SO-2 Olivet Nazarene 1:12.21 1:00.68 52.19 46.73 1:03.11 44.91
26 Matt Peneycad JR-3 Wheaton (Ill.) 55.23 1:01.36 48.48 1:17.93 53.39 52.16
27 Khadeil Ergas FR-1 Aurora 1:05.73 1:02.01 1:04.49 1:19.38 1:10.08 1:10.08
28 Tommy Cole SR-4 Wheaton (Ill.) 1:16.47 1:03.72 52.89 46.52 49.71 52.25
29 Daniel Lim SR-4 Roosevelt 1:10.11 1:05.52 53.73 1:04.21 59.63 1:23.87
30 Andy Margason FR-1 Wheaton (Ill.) 53.04 1:07.13 1:19.22 1:24.59 1:17.87 1:21.23
31 Sheldon St. Michel SO-2 Aurora 1:12.90 1:12.90 59.78 1:27.48 1:02.70 1:04.16
Men's 400 Hurdles Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
23 Chaz Heintzleman JR-3 St. Francis (Ill.) 59.99 51.60
29 Daniel Lim SR-4 Roosevelt 1:05.52 1:23.21
30 Andy Margason FR-1 Wheaton (Ill.) 1:07.13 1:22.57
31 Sheldon St. Michel SO-2 Aurora 1:12.90 55.41
Men's 400 Hurdles Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
15 Erik Musgrave FR-1 Aurora 55.81
19 Logan Hoffert SR-4 Concordia Univ. Chicago 57.76
20 Zachary Smercina JR-3 Webster 58.26
21 Logan Kassner SR-4 Cardinal Stritch 58.73
25 Brenten Couch SO-2 Olivet Nazarene 1:00.68
26 Matt Peneycad JR-3 Wheaton (Ill.) 1:01.36
27 Khadeil Ergas FR-1 Aurora 1:02.01
Men's 400 Hurdles Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Darrell Woods FR-1 Benedictine (Ill.) 45.44 38.95 1:01.67 1:07.62 42.19 54.09
5 Cole Seward SR-4 Wabash 1:05.13 45.59 1:05.13 51.56 1:07.84 54.27
14 Kyle Hilton SO-2 North Central (Ill.) 1:01.95 53.10 1:02.50 1:11.35 54.76 55.31
16 Jakob Mogorvic FR-1 Illinois-Chicago 1:10.99 1:06.49 1:01.41 42.26 1:01.98 56.34
17 Rory Fleming JR-3 Berry 1:01.42 57.44 44.36 47.77 56.31 56.87
24 Elliott Paintsil FR-1 U. of Chicago 45.03 49.23 1:10.24 1:17.44 1:08.44 1:00.03
Men's 400 Hurdles Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Derek Parker FR-1 Indiana Wesleyan 54.60
8 Brady Williams SO-2 Olivet Nazarene 54.79
9 Octavian Condet JR-3 Aquinas 55.10
10 Michael Pomaville SR-4 Wis.-Stevens Point 55.12
11 Jalen Garner FR-1 Benedictine (Ill.) 55.18
18 Sam Bertram SR-4 Wheaton (Ill.) 56.99
22 Matthew Henry JR-3 Augustana (Ill.) 59.81
Men's 400 Hurdles Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
0 Kalmon Stokes   EXH 58.79 40.90 55.21 51.12
1 Matthew Fix SO-2 Wis.-Parkside 39.80 46.17 1:06.33 53.06
2 Bryce Holesinger JR-3 Lewis 44.39 50.28 59.90 53.48
3 Damon Nick SR-4 Concordia (Wis.) 48.91 56.97 1:06.10 53.74
7 Clayton Sommers SO-2 Augustana (Ill.) 38.26 47.55 40.44 54.65
12 Obi Wamuo JR-3 U. of Chicago 46.36 1:06.78 54.64 55.19
13 Maciej Markiewicz JR-3 Illinois-Chicago 40.93 55.30 1:01.39 55.30
28 Tommy Cole SR-4 Wheaton (Ill.) 1:17.74 1:16.47 56.08 1:03.72

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Will Rial Senior Run Fast 8:43.55 9:22.13 11:50.92 7:53.95 9:44.17 9:11.10 10:33.77
0 Victor Pataky   FDTC 7:59.92 11:48.97 7:10.84 10:48.98 7:10.84 9:05.36 8:27.19
0 Kameron Casey Senior RXUNNERS 6:34.08 8:21.05 11:09.94 10:24.90 9:39.86 9:22.97 8:09.79
0 Geancarlos Baez Senior P.R.-Mayaguez 10:24.65 6:52.61 10:53.30 12:13.53 11:44.88 9:33.07 7:15.54
1 Brixton Rill SO-2 Illinois-Chicago 6:18.36 11:26.45 7:55.65 9:38.35 9:38.35 9:00.51 10:10.78
2 James Cecil JR-3 Southern Indiana 9:57.06 10:29.63 7:30.51 11:23.91 9:02.78 9:02.78 9:19.07
3 Caleb Abfall SR-4 Wis.-Milwaukee 7:10.15 7:10.15 9:31.72 8:04.60 7:21.04 9:04.49 10:47.95
4 Shane Witters Hicks SR-4 Principia 7:37.49 6:32.14 11:09.90 9:04.63 11:26.24 9:04.63 11:04.45
5 Andrew Fields SO-2 Nebraska-Kearney 9:37.82 9:43.27 7:54.25 6:48.84 8:16.05 9:05.11 9:10.57
6 Kase Schalois SR-4 Ohio Northern 10:27.12 10:54.39 10:59.84 8:10.79 11:16.20 9:05.32 7:38.07
7 Benjamin Pederson JR-3 Hope 7:12.65 11:02.66 7:12.65 8:45.75 7:12.65 9:07.65 10:57.18
8 Caleb Ferguson FR-1 Calvin 8:30.29 8:46.75 9:14.18 6:35.06 7:46.39 9:08.69 7:29.93
9 Brandon Wilkerson SO-2 Augustana (Ill.) 11:39.09 6:47.34 6:41.84 9:32.48 9:04.96 9:10.46 7:36.89
10 Joey DeBoer SO-2 Cornerstone 9:10.59 9:27.11 6:30.92 6:58.45 11:44.76 9:10.59 9:27.11
11 Ethan Adlfinger SR-4 North Central (Ill.) 8:00.24 7:38.16 8:38.88 11:52.08 8:00.24 9:12.00 8:38.88
12 Zachary Herrera SR-4 North Central (Ill.) 7:54.87 7:10.70 8:05.91 10:51.56 9:50.83 9:12.17 10:40.52
13 Zachary Nowicki SR-4 Calvin 7:33.76 11:09.57 9:07.83 8:23.56 11:09.57 9:13.36 9:07.83
14 Dan O'Keefe JR-3 North Central (Ill.) 11:21.19 10:31.35 11:54.42 7:56.28 9:30.43 9:13.81 10:53.50
15 Steven Schimmel SR-4 Wis.-Eau Claire 6:33.33 11:04.78 8:07.51 9:52.76 10:26.00 9:13.98 10:37.08
16 Samuel Boyd JR-3 Ohio Northern 10:24.66 7:20.61 6:47.15 6:41.57 9:45.62 9:17.73 11:59.48
17 Donny Barnes JR-3 Montevallo 8:49.89 8:49.89 9:51.24 10:41.44 10:41.44 9:17.77 8:10.84
18 Bennett Shaw SO-2 Emory 8:05.58 10:30.69 10:53.02 8:16.74 10:36.27 9:18.13 11:09.76
19 Zac Miller JR-3 NW Missouri 7:38.81 9:25.12 7:27.62 9:58.69 6:59.64 9:19.52 6:59.64
20 Joseph Beamish JR-3 Taylor 7:56.06 11:00.89 11:12.09 8:24.07 11:17.69 9:20.07 12:08.10
21 Addison Smith FR-1 Calvin 11:35.45 8:52.80 8:24.76 10:05.71 9:15.24 9:20.84 7:39.89
22 Alex Gudeman SR-4 Manchester 10:23.62 9:04.97 10:23.62 10:01.15 8:20.02 9:21.82 10:06.77
23 Thomas Fruhauf SO-2 Washington U. 7:01.63 10:29.63 6:44.77 9:10.93 8:59.69 9:22.17 8:59.69
24 Jacob Thompson FR-1 Otterbein 9:01.00 11:10.62 9:23.54 10:53.71 10:36.80 9:23.54 11:55.70
25 George McCartney SO-2 Malone 7:38.05 9:31.15 9:31.15 11:52.52 8:51.56 9:25.49 7:38.05
26 Seth Spykstra JR-3 Wheaton (Ill.) 8:57.41 10:27.92 10:56.20 12:09.74 7:43.87 9:25.69 10:27.92
27 Zac Christensen SO-2 Washington U. 10:33.73 12:04.27 8:12.28 9:59.78 11:35.97 9:25.83 7:38.33
28 Nathan Gerick SR-4 Indiana Wesleyan 6:37.88 12:18.91 9:45.45 7:17.66 7:23.35 9:28.39 11:10.70
29 Fabian Munoz-Lechuga JR-3 Lindenwood-Belleville 12:14.98 11:46.49 10:55.22 8:09.99 9:29.75 9:29.75 10:26.73
30 Nathan Hall FR-1 Southern Indiana 8:24.77 11:11.12 8:30.51 11:28.32 8:36.24 9:33.60 10:42.44
31 Marco Quaroni FR-1 Washington U. 9:57.38 6:59.32 11:58.00 6:53.57 11:40.77 9:34.40 11:58.00
32 Samuel Marcuccelli SR-4 North Central (Ill.) 8:24.10 8:47.28 11:17.93 8:53.07 11:00.54 9:39.42 7:31.95
33 Scott Wolter JR-3 Wis.-Whitewater 8:47.69 9:34.08 7:32.30 7:26.50 10:20.46 9:39.87 8:24.49
34 Terry McMillan SO-2 Wis.-Milwaukee 11:02.89 10:39.63 10:39.63 10:16.37 11:26.15 9:41.48 10:45.45
35 Seth Massot FR-1 Wheaton (Ill.) 10:57.14 8:20.13 9:24.10 11:08.78 10:22.25 9:41.54 9:35.73
36 David Santana JR-3 North Central (Ill.) 8:55.41 9:41.96 9:07.05 7:10.65 11:09.26 9:41.96 10:11.06
37 Tyler Brinks SR-4 Hope 9:13.55 9:42.68 9:42.68 7:40.32 10:58.43 9:42.68 11:15.91
38 Dominic Voehler SO-2 Rhodes 10:13.49 12:10.34 7:53.26 9:20.90 9:03.38 9:44.27 10:25.17
39 Jake Stansbury JR-3 NW Missouri 7:41.62 9:03.43 9:03.43 9:32.65 8:51.74 9:44.33 11:00.30
40 Seth Zimdars FR-1 Wis.-Whitewater 8:52.12 11:30.00 9:15.51 12:28.47 10:31.52 9:44.74 9:38.90
41 Conner Stevons SR-4 Adrian 8:41.64 9:16.81 12:36.09 11:25.75 10:56.45 9:46.11 11:31.61
42 Thomas Dean SR-4 Manchester 11:15.51 10:28.52 6:51.18 7:49.92 9:59.15 9:47.40 10:52.02
43 Alejandro Rosales JR-3 North Central (Ill.) 8:33.43 6:53.11 12:47.20 10:55.07 7:58.03 9:50.15 11:00.97
44 Braeden Michael SO-2 Wis.-Whitewater 8:10.74 12:01.33 7:58.92 9:39.43 11:55.42 9:51.25 9:39.43
45 Ian Irvine FR-1 North Central (Ill.) 10:22.90 7:18.99 12:45.27 10:58.49 7:48.66 9:53.23 9:53.23
46 Riley Flynn JR-3 Webster 11:52.14 9:35.65 10:40.93 10:23.13 7:31.03 9:53.45 10:35.00
47 Kent Miehe SR-4 Wis.-Whitewater 11:43.84 10:13.61 12:19.94 9:25.48 9:01.42 10:01.57 10:13.61
48 Matthew King JR-3 Calumet-St. Joseph 9:51.47 10:09.58 9:15.26 7:44.73 12:34.43 10:03.54 9:03.19
49 Jon Haadsma SO-2 Albion 10:20.91 12:47.00 10:45.26 7:30.46 8:37.42 10:08.73 9:50.47
50 Josh Ferguson FR-1 Lindenwood-Belleville 12:01.89 12:44.72 12:50.83 9:53.42 8:09.42 10:11.77 10:54.60
51 Kurtis Sandford FR-1 Albion 7:33.31 9:17.44 10:06.45 8:46.81 9:17.44 10:12.57 7:27.18
52 Gabe Schoenbach FR-1 U. of Chicago 8:33.58 13:12.03 11:20.65 9:23.08 12:59.65 10:18.77 10:55.90
53 Chase Hall JR-3 North Central (Ill.) 9:52.06 8:24.81 11:38.01 9:45.83 9:45.83 10:23.22 10:48.15
54 Chase Baumgardner FR-1 Albion 10:11.48 11:33.43 7:33.88 8:24.32 13:20.60 10:30.39 7:59.10
55 Nick Bath FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 13:12.39 9:47.90 10:51.80 13:12.39 11:49.32 10:39.02 12:59.61
56 Soren Johnson SO-2 Wheaton (Ill.) 8:51.36 13:36.47 11:33.35 10:54.47 7:59.52 10:47.99 8:44.88
57 Edward Chanon SR-4 Aurora 11:27.44 9:54.00 12:47.53 8:20.56 13:54.27 11:07.41 12:07.48
58 Aaron Lehman JR-3 Aurora 13:54.59 12:21.06 10:54.72 12:49.84 11:52.28 11:59.47 14:52.15
Men's 3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
34 Terry McMillan SO-2 Wis.-Milwaukee 10:45.45 9:41.48 11:55.22
40 Seth Zimdars FR-1 Wis.-Whitewater 11:00.76 9:44.74 8:05.34
43 Alejandro Rosales JR-3 North Central (Ill.) 8:57.04 9:50.15 8:03.93
44 Braeden Michael SO-2 Wis.-Whitewater 12:13.15 9:51.25 11:37.68
45 Ian Irvine FR-1 North Central (Ill.) 11:51.88 9:53.23 8:59.84
46 Riley Flynn JR-3 Webster 9:17.85 9:53.45 10:17.19
48 Matthew King JR-3 Calumet-St. Joseph 10:57.86 10:03.54 10:27.69
49 Jon Haadsma SO-2 Albion 12:34.83 10:08.73 9:32.21
50 Josh Ferguson FR-1 Lindenwood-Belleville 11:12.95 10:11.77 9:28.95
51 Kurtis Sandford FR-1 Albion 7:33.31 10:12.57 9:23.57
52 Gabe Schoenbach FR-1 U. of Chicago 12:41.09 10:18.77 8:39.77
53 Chase Hall JR-3 North Central (Ill.) 10:29.46 10:23.22 7:47.42
54 Chase Baumgardner FR-1 Albion 9:27.36 10:30.39 11:14.52
55 Nick Bath FR-1 Milwaukee Sch. of Eng. 10:39.02 10:39.02 8:56.78
56 Soren Johnson SO-2 Wheaton (Ill.) 8:31.92 10:47.99 8:25.44
57 Edward Chanon SR-4 Aurora 8:40.58 11:07.41 7:47.19
58 Aaron Lehman JR-3 Aurora 9:14.00 11:59.47 11:45.08
Men's 3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
0 Victor Pataky   FDTC 11:43.52 9:05.36 8:05.37
16 Samuel Boyd JR-3 Ohio Northern 10:02.35 9:17.73 7:31.77
20 Joseph Beamish JR-3 Taylor 11:00.89 9:20.07 7:33.66
22 Alex Gudeman SR-4 Manchester 10:23.62 9:21.82 9:10.59
23 Thomas Fruhauf SO-2 Washington U. 9:50.28 9:22.17 7:40.98
24 Jacob Thompson FR-1 Otterbein 8:49.73 9:23.54 9:01.00
25 George McCartney SO-2 Malone 8:11.98 9:25.49 8:23.29
26 Seth Spykstra JR-3 Wheaton (Ill.) 9:08.72 9:25.69 11:35.80
27 Zac Christensen SO-2 Washington U. 8:00.96 9:25.83 12:15.58
28 Nathan Gerick SR-4 Indiana Wesleyan 6:49.24 9:28.39 9:45.45
29 Fabian Munoz-Lechuga JR-3 Lindenwood-Belleville 8:21.38 9:29.75 9:58.24
31 Marco Quaroni FR-1 Washington U. 12:03.75 9:34.40 7:22.29
32 Samuel Marcuccelli SR-4 North Central (Ill.) 6:51.39 9:39.42 11:46.90
33 Scott Wolter JR-3 Wis.-Whitewater 7:38.10 9:39.87 7:49.70
35 Seth Massot FR-1 Wheaton (Ill.) 7:27.79 9:41.54 7:27.79
36 David Santana JR-3 North Central (Ill.) 8:55.41 9:41.96 11:38.36
37 Tyler Brinks SR-4 Hope 11:50.87 9:42.68 10:40.95
38 Dominic Voehler SO-2 Rhodes 8:04.95 9:44.27 10:48.54
39 Jake Stansbury JR-3 NW Missouri 7:00.72 9:44.33 10:01.86
41 Conner Stevons SR-4 Adrian 9:34.39 9:46.11 7:02.00
42 Thomas Dean SR-4 Manchester 7:26.43 9:47.40 10:22.65
47 Kent Miehe SR-4 Wis.-Whitewater 10:19.62 10:01.57 9:13.45
Men's 3000 Steeplechase Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
0 Will Rial Senior Run Fast 9:11.10
0 Geancarlos Baez Senior P.R.-Mayaguez 9:33.07
0 Kameron Casey Senior RXUNNERS 9:22.97
1 Brixton Rill SO-2 Illinois-Chicago 9:00.51
2 James Cecil JR-3 Southern Indiana 9:02.78
3 Caleb Abfall SR-4 Wis.-Milwaukee 9:04.49
4 Shane Witters Hicks SR-4 Principia 9:04.63
5 Andrew Fields SO-2 Nebraska-Kearney 9:05.11
6 Kase Schalois SR-4 Ohio Northern 9:05.32
7 Benjamin Pederson JR-3 Hope 9:07.65
8 Caleb Ferguson FR-1 Calvin 9:08.69
9 Brandon Wilkerson SO-2 Augustana (Ill.) 9:10.46
10 Joey DeBoer SO-2 Cornerstone 9:10.59
11 Ethan Adlfinger SR-4 North Central (Ill.) 9:12.00
12 Zachary Herrera SR-4 North Central (Ill.) 9:12.17
13 Zachary Nowicki SR-4 Calvin 9:13.36
14 Dan O'Keefe JR-3 North Central (Ill.) 9:13.81
15 Steven Schimmel SR-4 Wis.-Eau Claire 9:13.98
17 Donny Barnes JR-3 Montevallo 9:17.77
18 Bennett Shaw SO-2 Emory 9:18.13
19 Zac Miller JR-3 NW Missouri 9:19.52
21 Addison Smith FR-1 Calvin 9:20.84
30 Nathan Hall FR-1 Southern Indiana 9:33.60
Men's 4 x 100 Relay Section 1
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME
6 Washington U. Chin, Williams, Singer, Smith 51.37 43.37 42.10 47.16
8