May 11-12, 2017
|
North Central - Naperville, IL

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
0 Kathryn Adelman Junior EXH 2:11.23 1:43.68
1 Carsyn Koch JR-3 Cedarville 2:02.87 2:12.70
2 Zoe Mead JR-3 Lewis 2:08.98 2:33.49
3 Sarah Schuster JR-3 Bellarmine 2:09.70 1:43.76
4 Annalise Wagner JR-3 Washington U. 2:10.13 2:41.37
5 Adri Sigafoose JR-3 Aquinas 2:10.44 2:19.57
6 Ashley Knudson SR-4 Washington U. 2:10.61 2:19.76
7 Kristen Linzmeier SR-4 Wis.-Oshkosh 2:11.70 2:36.73
8 Devan Montgomery SO-2 Wis.-Platteville 2:13.47 2:09.47
9 Michelle Dobbs SR-4 U. of Chicago 2:13.88 2:24.59
10 Cassandra Sprotte JR-3 Concordia (Wis.) 2:14.19 2:08.83
11 Nicole Woodall SR-4 St. Ambrose 2:14.71 2:13.37
12 Victoria Capozziello SR-4 North Central (Ill.) 2:15.31 1:48.25
13 Jessica Sprinkles FR-1 Indiana Wesleyan 2:15.33 2:36.99
14 Karley Brown-Divan SR-4 Olivet Nazarene 2:15.53 2:26.38
15 Rachel Blagg SO-2 Taylor 2:15.76 2:22.55
16 Lesley Lopez JR-3 St. Francis (Ill.) 2:16.30 2:23.12
17 Kathy Derks SR-4 Wis.-Stevens Point 2:16.59 1:57.47
18 Carly Rose JR-3 Cedarville 2:16.70 1:50.73
19 Melissa Winchester SO-2 Aquinas 2:16.99 2:03.30
20 Alexis Miller SO-2 Aquinas 2:17.22 1:55.27
21 Lexi Yoggerst FR-1 Illinois-Springfield 2:17.56 1:51.43
22 Naomi Noyes FR-1 Taylor 2:17.62 2:47.90
23 Nicole Huber SR-4 Ohio Northern 2:17.70 1:36.39
24 Hannah Wappes FR-1 Manchester 2:18.03 2:11.13
25 Sydney Anderson SR-4 Aquinas 2:18.34 2:11.43
26 Aurora Mala SO-2 Wis.-Parkside 2:18.54 1:57.76
27 Morgan Fuerst FR-1 Saginaw Valley 2:18.96 1:47.00
28 Sassie Matzen SO-2 NW Missouri 2:19.00 2:21.78
29 Monica Gieser JR-3 Wis.-Parkside 2:19.18 2:08.05
30 Erika Johnson SO-2 Wheaton (Ill.) 2:19.39 2:27.76
31 Charlotte Youell FR-1 Benedictine (Ill.) 2:19.88 1:57.50
32 Maddy Schwartz JR-3 Carthage 2:19.98 2:42.38
33 Isabelle Leon JR-3 Olivet 2:20.01 2:14.41
34 Ashlee Knott JR-3 St. Francis (Ill.) 2:20.27 1:45.21
35 Marleigh Petras SR-4 Cardinal Stritch 2:20.30 2:56.78
36 Marjorie Crosby SO-2 Taylor 2:20.75 2:20.75
37 Catherine Crosson JR-3 St. Francis (Ill.) 2:20.89 1:48.49
38 Sarah Koch SR-4 Otterbein 2:22.52 2:51.03
39 Taylor Bluemel FR-1 Taylor 2:22.55 2:06.87
40 Molly Peregrine JR-3 Aquinas 2:22.67 1:49.86
41 Lauren Hamilton SR-4 Indiana Wesleyan 2:22.75 2:39.88
42 Anna Souzis SO-2 Taylor 2:24.42 2:12.87
43 Genevieve Marchese SR-4 Ohio Northern 2:24.48 3:03.49
44 Megan Weichman SO-2 Maryville (Mo.) 2:24.49 2:49.06
45 Nicole Watkins SR-4 St. Xavier 2:24.60 2:21.71
46 Taylor Conroy FR-1 St. Francis (Ill.) 2:24.95 2:46.70
47 Rebecca Jasutis FR-1 Wis.-Parkside 2:25.33 3:08.93
48 Katie Buell SR-4 Wheaton (Ill.) 2:25.99 3:02.49
49 Morgan Powers FR-1 Millikin 2:26.65 3:04.78
50 Jessica Stumpner SR-4 Wisconsin Lutheran 2:26.66 2:12.00
51 MaryBeth Rowland FR-1 Berry 2:26.97 2:49.02
52 Bre Rodriguez FR-1 St. Francis (Ill.) 2:27.46 2:31.89
53 Maddy Kammerer FR-1 Wis.-Parkside 2:29.58 1:44.71
54 Alisha Johnson SR-4 Concordia Univ. Chicago 2:30.07 1:45.05
55 Christy Baars SO-2 Wheaton (Ill.) 2:30.10 2:07.59
56 Nikki Zink SO-2 Maryville (Mo.) 2:32.88 3:08.05
57 Kellyn Vale FR-1 Calumet-St. Joseph 2:33.96 2:55.52
58 Laura Darcey FR-1 U. of Chicago 2:35.47 2:02.83
59 Jayne Peters FR-1 North Central (Ill.) 2:36.02 2:20.42
60 Sabina Bukowska JR-3 Benedictine (Ill.) 2:39.92 1:58.34
61 Kaitlyn Stanley SO-2 Augustana (Ill.) 2:44.35 1:56.69
62 Julia Briden   Illinois Tech 2:46.92 2:23.56
63 Hannah Roberts FR-1 Illinois-Springfield 2:54.07 3:39.33
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
53 Maddy Kammerer FR-1 Wis.-Parkside 2:29.58 2:17.62 2:02.66
58 Laura Darcey FR-1 U. of Chicago 2:35.47 1:55.05 1:48.83
60 Sabina Bukowska JR-3 Benedictine (Ill.) 2:39.92 3:00.71 3:26.30
61 Kaitlyn Stanley SO-2 Augustana (Ill.) 2:44.35 2:26.28 2:26.28
62 Julia Briden   Illinois Tech 2:46.92 2:10.20 2:46.92
63 Hannah Roberts FR-1 Illinois-Springfield 2:54.07 3:28.89 3:27.15
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
34 Ashlee Knott JR-3 St. Francis (Ill.) 1:50.82 2:44.12 2:20.27 2:28.69 2:25.88 2:56.74 1:49.41
44 Megan Weichman SO-2 Maryville (Mo.) 2:21.60 2:31.72 2:24.49 2:34.61 1:46.93 1:52.71 2:41.83
46 Taylor Conroy FR-1 St. Francis (Ill.) 2:11.91 2:03.21 2:24.95 2:14.81 2:33.65 2:48.15 2:46.70
47 Rebecca Jasutis FR-1 Wis.-Parkside 2:16.61 2:18.07 2:25.33 1:50.45 2:20.97 1:54.81 2:32.60
50 Jessica Stumpner SR-4 Wisconsin Lutheran 2:07.60 2:38.40 2:26.66 2:36.93 2:58.93 1:50.00 2:25.20
52 Bre Rodriguez FR-1 St. Francis (Ill.) 2:36.31 2:23.04 2:27.46 2:40.74 1:46.18 3:07.28 2:30.41
54 Alisha Johnson SR-4 Concordia Univ. Chicago 3:04.59 2:12.07 2:30.07 2:07.56 3:10.59 2:30.07 1:55.56
55 Christy Baars SO-2 Wheaton (Ill.) 1:55.58 2:34.61 2:30.10 2:01.59 2:01.59 2:18.10 2:24.10
56 Nikki Zink SO-2 Maryville (Mo.) 2:22.18 2:26.77 2:32.88 3:01.93 2:09.95 1:57.72 1:56.19
57 Kellyn Vale FR-1 Calumet-St. Joseph 2:50.90 1:53.93 2:33.96 1:53.93 2:50.90 3:15.53 2:30.88
59 Jayne Peters FR-1 North Central (Ill.) 2:32.90 3:10.35 2:36.02 2:09.50 2:34.46 2:57.87 1:55.46
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
26 Aurora Mala SO-2 Wis.-Parkside 2:31.01 2:46.25 2:18.54 2:50.41
28 Sassie Matzen SO-2 NW Missouri 1:38.69 2:48.19 2:19.00 2:53.75
37 Catherine Crosson JR-3 St. Francis (Ill.) 2:05.40 2:18.08 2:20.89 1:45.67
38 Sarah Koch SR-4 Otterbein 2:26.80 2:08.27 2:22.52 1:49.74
39 Taylor Bluemel FR-1 Taylor 2:14.00 1:39.79 2:22.55 2:42.51
41 Lauren Hamilton SR-4 Indiana Wesleyan 1:54.20 2:09.91 2:22.75 2:54.16
42 Anna Souzis SO-2 Taylor 2:54.75 2:25.87 2:24.42 2:37.42
43 Genevieve Marchese SR-4 Ohio Northern 1:48.36 1:48.36 2:24.48 2:51.94
48 Katie Buell SR-4 Wheaton (Ill.) 2:55.19 2:50.81 2:25.99 2:08.48
51 MaryBeth Rowland FR-1 Berry 1:56.11 2:10.81 2:26.97 1:57.58
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
16 Lesley Lopez JR-3 St. Francis (Ill.) 2:05.40 2:20.39 2:16.30
19 Melissa Winchester SO-2 Aquinas 1:59.19 1:35.90 2:16.99
21 Lexi Yoggerst FR-1 Illinois-Springfield 1:43.17 2:05.18 2:17.56
22 Naomi Noyes FR-1 Taylor 1:54.23 2:17.62 2:17.62
24 Hannah Wappes FR-1 Manchester 2:35.98 2:51.16 2:18.03
25 Sydney Anderson SR-4 Aquinas 1:46.53 2:22.49 2:18.34
30 Erika Johnson SO-2 Wheaton (Ill.) 1:51.52 1:48.73 2:19.39
31 Charlotte Youell FR-1 Benedictine (Ill.) 1:44.91 2:28.28 2:19.88
33 Isabelle Leon JR-3 Olivet 2:17.21 2:46.62 2:20.01
36 Marjorie Crosby SO-2 Taylor 1:42.75 2:51.72 2:20.75
40 Molly Peregrine JR-3 Aquinas 1:55.57 1:58.42 2:22.67
Women's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
10 Cassandra Sprotte JR-3 Concordia (Wis.) 2:14.19 2:07.48
13 Jessica Sprinkles FR-1 Indiana Wesleyan 2:15.33 1:45.56
20 Alexis Miller SO-2 Aquinas 2:17.22 2:33.69
29 Monica Gieser JR-3 Wis.-Parkside 2:19.18 1:45.78
32 Maddy Schwartz JR-3 Carthage 2:19.98 2:14.38
35 Marleigh Petras SR-4 Cardinal Stritch 2:20.30 2:51.17
45 Nicole Watkins SR-4 St. Xavier 2:24.60 2:26.05
49 Morgan Powers FR-1 Millikin 2:26.65 2:10.52
Women's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 Kristen Linzmeier SR-4 Wis.-Oshkosh 2:09.07 2:15.65 2:11.70 1:44.05 2:27.51 1:59.85
8 Devan Montgomery SO-2 Wis.-Platteville 2:24.15 2:14.81 2:13.47 1:34.77 1:46.78 2:53.52
11 Nicole Woodall SR-4 St. Ambrose 2:55.13 1:45.08 2:14.71 2:41.66 2:51.09 1:39.69
12 Victoria Capozziello SR-4 North Central (Ill.) 2:47.79 2:24.79 2:15.31 2:18.02 1:56.37 2:24.79
14 Karley Brown-Divan SR-4 Olivet Nazarene 2:39.93 2:48.06 2:15.53 2:22.31 2:53.48 2:03.34
15 Rachel Blagg SO-2 Taylor 2:06.26 1:59.47 2:15.76 2:52.42 2:32.06 1:51.33
17 Kathy Derks SR-4 Wis.-Stevens Point 2:53.47 2:05.67 2:16.59 2:35.72 1:45.18 2:39.81
18 Carly Rose JR-3 Cedarville 1:56.20 2:33.11 2:16.70 2:15.34 2:15.34 1:58.93
23 Nicole Huber SR-4 Ohio Northern 2:20.46 2:45.24 2:17.70 2:59.01 2:53.51 2:09.44
27 Morgan Fuerst FR-1 Saginaw Valley 2:21.74 1:55.34 2:18.96 1:48.39 2:41.20 2:50.92
Women's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
0 Kathryn Adelman Junior EXH 1:51.55 1:59.42 2:20.42 2:11.23
1 Carsyn Koch JR-3 Cedarville 2:18.85 2:11.47 2:20.08 2:02.87
2 Zoe Mead JR-3 Lewis 1:31.58 2:12.85 2:27.04 2:08.98
3 Sarah Schuster JR-3 Bellarmine 1:37.28 2:36.94 1:48.95 2:09.70
4 Annalise Wagner JR-3 Washington U. 2:24.45 1:45.41 1:44.11 2:10.13
5 Adri Sigafoose JR-3 Aquinas 2:22.18 1:31.31 2:15.66 2:10.44
6 Ashley Knudson SR-4 Washington U. 2:26.29 2:14.53 2:31.51 2:10.61
9 Michelle Dobbs SR-4 U. of Chicago 1:47.11 2:12.55 1:33.72 2:13.88