May 11-12, 2017
|
North Central - Naperville, IL

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
0 Andrew Benkovsky   Red Cedar Running Club 1:56.21
0 Nicholas Prajka Senior EXH 1:53.30
0 Blake Helton   EXH 2:01.44
0 Wais Khairandesh Senior Afghanistan Track & Field 1:58.76
0 Alec Hartman   EXH 1:53.08
0 Grant Keaffaber   EXH 1:56.66
0 Reid Basting   EXH 1:57.01
0 Bobby Thompson   EXH 1:54.68
0 Ryan Parslow Junior EXH 1:51.50
0 Lucas Werner Junior EXH 2:00.60
0 Karson Sommer   EXH 2:00.78
1 Matt Molinaro JR-3 Ohio Northern 1:49.12
2 Deko Ricketts SR-4 Washington U. 1:49.37
3 Nicholas Salomon SR-4 Hope 1:50.51
4 Sergio Miranda SR-4 Lewis 1:50.95
5 Tim Grundmayer SR-4 NW Missouri 1:51.53
6 Connor Bauserman JR-3 Olivet 1:52.04
7 Torrain Haughton FR-1 DuPage 1:52.98
8 Will Cameron SR-4 John Carroll 1:53.01
9 Alejandro Garcia SR-4 Robert Morris (Ill.) 1:53.43
10 Jordan Walters FR-1 Saginaw Valley 1:53.56
11 John Partee FR-1 Lewis 1:53.64
12 Ryan Graham SR-4 Wis.-Eau Claire 1:54.15
13 Hayden Baehl JR-3 Wabash 1:54.29
14 Michael Olson JR-3 Indiana Wesleyan 1:54.43
15 Kevin Vroegh JR-3 Cornerstone 1:54.55
16 Ryan Scanlon SO-2 John Carroll 1:54.59
17 Joshua Neideck JR-3 Indiana Wesleyan 1:54.65
18 Grayson Harding FR-1 Aquinas 1:54.75
19 Josh Warren SR-4 Concordia Univ. Chicago 1:54.76
20 Shauntis Lewis FR-1 Taylor 1:54.84
21 Hunter Heaton SR-4 Ashland 1:54.85
22 Adam Cichon SR-4 Aquinas 1:54.87
23 Conor Cashner SR-4 Washington U. 1:54.96
24 Adam Bundy SO-2 Aquinas 1:55.04
25 Jeremy Ferguson SR-4 U. of Chicago 1:55.11
26 Wyatt Hartman SR-4 Cedarville 1:55.19
27 Thomas Gales JR-3 Washington U. 1:55.37
28 Arik LaFave FR-1 Aquinas 1:55.43
29 Reed Sauter FR-1 Franklin 1:55.76
30 Alec Meixelsperger JR-3 Wis.-Whitewater 1:55.78
31 Jeremy Brassard SO-2 Olivet Nazarene 1:55.88
32 John Principato JR-3 St. Francis (Ill.) 1:55.96
33 William Haran FR-1 Aquinas 1:55.97
34 Peyton Chapman FR-1 DuPage 1:55.98
35 Jacob Wantland SO-2 North Central (Ill.) 1:55.99
36 Aaron Sanchez JR-3 St. Francis (Ill.) 1:56.10
37 Miroljub Marin SR-4 Aurora 1:56.12
38 Jimmy Funteas Jr. SO-2 Wis.-Parkside 1:56.41
39 Cameron Jones SR-4 Hope 1:56.46
40 Ben Byrd SO-2 Taylor 1:56.52
41 Alex Lima SO-2 St. Francis (Ill.) 1:56.54
42 Ethan Gatchell SO-2 Cedarville 1:56.61
43 Will Knowlton SO-2 Berry 1:56.66
44 Jamal Namous SO-2 Cardinal Stritch 1:56.77
45 Jeremiah Cooley FR-1 Aurora 1:57.00
46 Tanner Dye SR-4 Taylor 1:57.02
47 Zach Kiedrowski FR-1 Wis.-Parkside 1:57.09
48 Evan Alcorn JR-3 Lindenwood-Belleville 1:57.20
49 Deonta Pittman JR-3 Calumet-St. Joseph 1:57.21
50 Misael Tobias JR-3 St. Francis (Ill.) 1:57.31
51 Joe Previdi FR-1 U. of Chicago 1:57.49
52 Joshua Sommers JR-3 Indiana Wesleyan 1:57.57
53 Kevin Kulling SR-4 Carthage 1:57.63
54 Alex Elam SO-2 Maryville (Mo.) 1:57.73
55 Matthew Montgomery SR-4 Olivet Nazarene 1:57.80
56 Matthew MacGregor FR-1 Aquinas 1:57.87
57 Jacob Butler SR-4 Wis.-Parkside 1:58.03
58 Jeremy Ducharme SO-2 North Central (Ill.) 1:58.24
59 Jacob Jaskowiak SO-2 North Central (Ill.) 1:58.34
60 Mike York SO-2 Carthage 1:58.36
61 Josh Beal SR-4 Lindenwood-Belleville 1:58.43
62 Zack Johnson JR-3 William Penn 1:58.54
63 Nathan Holley SO-2 North Central (Ill.) 1:58.57
64 Chad Ellens SO-2 Indiana Wesleyan 1:58.99
65 Jordan Donart JR-3 Wisconsin Lutheran 1:59.20
66 Derrick Rufer JR-3 Wis.-Oshkosh 1:59.42
67 Tyler Jensen SR-4 Northwood (Mich.) 1:59.45
68 Kyle Monahan SO-2 John Carroll 1:59.66
69 D.J. Wolfram SR-4 Aurora 1:59.74
70 Daniel Bennett JR-3 Olivet Nazarene 1:59.75
71 Aleks Nosewicz FR-1 Wheaton (Ill.) 1:59.82
72 Junious Matlock SR-4 North Park 1:59.97
73 Robert Busch SR-4 William Penn 2:00.08
74 Bruce Baker JR-3 Olivet 2:00.27
75 Cully Gordon SR-4 Ohio Northern 2:00.48
76 Sean Spaetzel FR-1 North Central (Ill.) 2:00.67
77 Max Schaafsma SO-2 Wheaton (Ill.) 2:01.25
78 Andrew Van Os SO-2 Wheaton (Ill.) 2:02.26
79 Michael Lewis SO-2 Olivet Nazarene 2:02.38
80 Steven Landry SR-4 U. of Chicago 2:03.11
81 Austin Tillema JR-3 Concordia Univ. Chicago 2:03.55
82 Zack Michael FR-1 North Central (Ill.) 2:03.78
83 Andrew Guibord SR-4 Benedictine (Ill.) 2:03.80
84 Dan Cotton JR-3 Carthage 2:04.25
85 Edwin Renteria FR-1 Roosevelt 2:04.69
86 Scott Zajac FR-1 Benedictine (Ill.) 2:04.74
87 Wes Noyes JR-3 Taylor 2:04.97
88 Tanner McQuality FR-1 North Central (Ill.) 2:05.01
89 Fernando Miranda SO-2 Aurora 2:05.30
90 Johnathan Walker JR-3 Wheaton (Ill.) 2:05.77
91 Bryan Collins SR-4 Carthage 2:05.84
92 Grant Harris SR-4 Northwood (Mich.) 2:07.08
93 James Mills JR-3 Calumet-St. Joseph 2:08.49
94 Rakeem Bluitt FR-1 Calumet-St. Joseph 2:09.29
95 Tristan Bennis JR-3 Augustana (Ill.) 2:09.75
96 Daniel Robles JR-3 North Central (Ill.) 2:11.18
97 Ryan Fromm SR-4 Aurora 2:12.31
98 Kristian Carroll SO-2 Augustana (Ill.) 2:16.66
99 David Sabotta FR-1 North Central (Ill.) 2:21.12
  Michael Sullivan SR-4 Washington U. DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Lucas Werner Junior EXH 2:00.60 1:52.16 1:46.13 2:06.63 2:36.78 2:36.78
31 Jeremy Brassard SO-2 Olivet Nazarene 1:55.88 2:10.95 1:23.44 2:16.74 1:52.41 1:30.39
57 Jacob Butler SR-4 Wis.-Parkside 1:58.03 1:58.03 1:37.97 2:06.30 1:39.15 1:56.85
64 Chad Ellens SO-2 Indiana Wesleyan 1:58.99 2:28.74 1:51.85 1:37.58 2:29.93 2:33.50
74 Bruce Baker JR-3 Olivet 2:00.27 2:29.14 2:11.10 1:37.42 2:23.13 2:35.15
84 Dan Cotton JR-3 Carthage 2:04.25 2:03.01 2:14.19 2:16.68 1:50.59 1:35.68
95 Tristan Bennis JR-3 Augustana (Ill.) 2:09.75 2:22.73 2:08.46 1:54.18 2:44.79 2:09.75
96 Daniel Robles JR-3 North Central (Ill.) 2:11.18 2:36.11 2:07.25 2:36.11 2:22.99 1:51.51
97 Ryan Fromm SR-4 Aurora 2:12.31 2:20.25 2:50.68 2:38.78 2:48.04 1:41.88
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
78 Andrew Van Os SO-2 Wheaton (Ill.) 2:18.16 1:43.93 2:26.72 1:50.04 2:02.26
81 Austin Tillema JR-3 Concordia Univ. Chicago 1:27.72 1:42.55 2:30.74 2:20.85 2:03.55
83 Andrew Guibord SR-4 Benedictine (Ill.) 2:13.71 2:07.52 2:38.47 2:38.47 2:03.80
85 Edwin Renteria FR-1 Roosevelt 2:14.67 1:36.02 2:20.90 2:23.40 2:04.69
86 Scott Zajac FR-1 Benedictine (Ill.) 2:03.50 2:34.68 1:46.03 2:25.95 2:04.74
89 Fernando Miranda SO-2 Aurora 2:24.10 1:52.77 2:00.29 2:26.61 2:05.30
93 James Mills JR-3 Calumet-St. Joseph 2:39.33 2:09.78 1:56.93 2:03.35 2:08.49
98 Kristian Carroll SO-2 Augustana (Ill.) 2:45.36 2:53.56 2:09.83 1:57.53 2:16.66
99 David Sabotta FR-1 North Central (Ill.) 2:31.00 2:36.65 1:51.49 2:45.11 2:21.12
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
58 Jeremy Ducharme SO-2 North Central (Ill.) 1:33.41 1:58.24 2:23.07
69 D.J. Wolfram SR-4 Aurora 1:31.01 1:59.74 1:35.80
76 Sean Spaetzel FR-1 North Central (Ill.) 2:13.95 2:00.67 2:01.88
77 Max Schaafsma SO-2 Wheaton (Ill.) 1:30.94 2:01.25 2:19.44
80 Steven Landry SR-4 U. of Chicago 2:08.04 2:03.11 1:27.41
82 Zack Michael FR-1 North Central (Ill.) 2:19.88 2:03.78 2:35.97
90 Johnathan Walker JR-3 Wheaton (Ill.) 1:59.49 2:05.77 2:10.80
94 Rakeem Bluitt FR-1 Calumet-St. Joseph 2:36.44 2:09.29 1:42.14
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
0 Grant Keaffaber   EXH 1:56.66
52 Joshua Sommers JR-3 Indiana Wesleyan 1:57.57
62 Zack Johnson JR-3 William Penn 1:58.54
65 Jordan Donart JR-3 Wisconsin Lutheran 1:59.20
68 Kyle Monahan SO-2 John Carroll 1:59.66
70 Daniel Bennett JR-3 Olivet Nazarene 1:59.75
71 Aleks Nosewicz FR-1 Wheaton (Ill.) 1:59.82
72 Junious Matlock SR-4 North Park 1:59.97
75 Cully Gordon SR-4 Ohio Northern 2:00.48
88 Tanner McQuality FR-1 North Central (Ill.) 2:05.01
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
0 Andrew Benkovsky   Red Cedar Running Club 1:56.21
0 Blake Helton   EXH 2:01.44
0 Karson Sommer   EXH 2:00.78
46 Tanner Dye SR-4 Taylor 1:57.02
49 Deonta Pittman JR-3 Calumet-St. Joseph 1:57.21
51 Joe Previdi FR-1 U. of Chicago 1:57.49
55 Matthew Montgomery SR-4 Olivet Nazarene 1:57.80
63 Nathan Holley SO-2 North Central (Ill.) 1:58.57
67 Tyler Jensen SR-4 Northwood (Mich.) 1:59.45
79 Michael Lewis SO-2 Olivet Nazarene 2:02.38
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
27 Thomas Gales JR-3 Washington U. 1:27.69 1:49.61 1:57.68 1:39.22 1:58.84 1:55.37 1:29.99
33 William Haran FR-1 Aquinas 1:45.54 1:23.50 2:06.41 2:18.01 1:49.02 1:55.97 1:29.30
35 Jacob Wantland SO-2 North Central (Ill.) 1:53.67 2:19.19 2:28.47 1:51.35 2:14.55 1:55.99 2:18.03
36 Aaron Sanchez JR-3 St. Francis (Ill.) 1:24.76 2:26.29 2:15.84 1:22.44 2:04.23 1:56.10 2:08.88
37 Miroljub Marin SR-4 Aurora 1:53.80 2:10.06 2:03.09 1:51.48 2:01.93 1:56.12 2:08.90
47 Zach Kiedrowski FR-1 Wis.-Parkside 2:14.66 2:20.51 1:47.73 1:28.99 2:12.32 1:57.09 2:17.00
48 Evan Alcorn JR-3 Lindenwood-Belleville 1:31.42 1:34.94 1:30.25 2:05.41 1:46.66 1:57.20 1:58.38
50 Misael Tobias JR-3 St. Francis (Ill.) 1:44.41 1:57.31 1:42.06 1:52.62 1:27.99 1:57.31 2:04.35
59 Jacob Jaskowiak SO-2 North Central (Ill.) 2:05.44 1:41.78 1:50.06 2:12.54 1:38.23 1:58.34 2:13.73
61 Josh Beal SR-4 Lindenwood-Belleville 2:12.65 1:30.01 1:26.46 2:11.46 1:54.88 1:58.43 1:25.27
91 Bryan Collins SR-4 Carthage 2:00.81 1:49.48 2:17.17 2:19.69 2:25.98 2:05.84 2:37.30
Men's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
14 Michael Olson JR-3 Indiana Wesleyan 2:25.33 1:55.58 2:01.30 2:23.04 2:17.32 1:54.43
18 Grayson Harding FR-1 Aquinas 1:50.16 1:31.80 1:55.90 1:40.98 2:29.18 1:54.75
20 Shauntis Lewis FR-1 Taylor 2:12.07 2:02.88 1:28.43 2:08.62 2:29.30 1:54.84
24 Adam Bundy SO-2 Aquinas 1:32.04 1:26.28 1:42.39 2:06.55 1:41.24 1:55.04
25 Jeremy Ferguson SR-4 U. of Chicago 2:25.04 1:27.49 2:28.50 2:06.63 1:56.27 1:55.11
38 Jimmy Funteas Jr. SO-2 Wis.-Parkside 1:41.28 2:27.84 1:28.48 1:28.48 1:54.09 1:56.41
45 Jeremiah Cooley FR-1 Aurora 1:23.07 2:07.53 1:31.26 1:30.09 1:53.49 1:57.00
54 Alex Elam SO-2 Maryville (Mo.) 1:56.56 1:44.78 1:30.66 2:01.27 1:38.90 1:57.73
56 Matthew MacGregor FR-1 Aquinas 2:27.34 1:22.51 2:17.91 1:47.27 2:24.98 1:57.87
60 Mike York SO-2 Carthage 2:19.67 1:24.04 1:56.00 1:45.34 2:14.93 1:58.36
73 Robert Busch SR-4 William Penn 2:15.69 1:27.66 1:51.68 2:34.91 1:31.26 2:00.08
87 Wes Noyes JR-3 Taylor 2:16.22 2:37.47 1:58.73 2:23.72 2:42.47 2:04.97
Men's 800 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
17 Joshua Neideck JR-3 Indiana Wesleyan 1:54.65 2:07.27 2:08.41
28 Arik LaFave FR-1 Aquinas 1:55.43 1:46.20 2:10.44
29 Reed Sauter FR-1 Franklin 1:55.76 2:20.07 1:23.35
40 Ben Byrd SO-2 Taylor 1:56.52 1:34.39 2:23.32
41 Alex Lima SO-2 St. Francis (Ill.) 1:56.54 1:40.23 2:08.20
43 Will Knowlton SO-2 Berry 1:56.66 1:57.83 1:36.83
53 Kevin Kulling SR-4 Carthage 1:57.63 2:23.51 2:14.10
92 Grant Harris SR-4 Northwood (Mich.) 2:07.08 2:05.81 2:23.60
Men's 800 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
0 Reid Basting   EXH 2:21.59 1:57.01
9 Alejandro Garcia SR-4 Robert Morris (Ill.) 1:21.67 1:53.43
16 Ryan Scanlon SO-2 John Carroll 2:25.53 1:54.59
22 Adam Cichon SR-4 Aquinas 1:43.39 1:54.87
23 Conor Cashner SR-4 Washington U. 2:00.71 1:54.96
34 Peyton Chapman FR-1 DuPage 1:59.46 1:55.98
39 Cameron Jones SR-4 Hope 1:37.83 1:56.46
44 Jamal Namous SO-2 Cardinal Stritch 2:00.28 1:56.77
66 Derrick Rufer JR-3 Wis.-Oshkosh 2:25.70 1:59.42
  Michael Sullivan SR-4 Washington U. DNF DNF
Men's 800 Meters Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
0 Nicholas Prajka Senior EXH 1:53.30 2:22.76
0 Wais Khairandesh Senior Afghanistan Track & Field 1:58.76 2:24.89
0 Bobby Thompson   EXH 1:54.68 1:38.63
13 Hayden Baehl JR-3 Wabash 1:54.29 1:44.01
15 Kevin Vroegh JR-3 Cornerstone 1:54.55 1:36.23
19 Josh Warren SR-4 Concordia Univ. Chicago 1:54.76 1:35.25
26 Wyatt Hartman SR-4 Cedarville 1:55.19 1:45.98
32 John Principato JR-3 St. Francis (Ill.) 1:55.96 1:23.50
42 Ethan Gatchell SO-2 Cedarville 1:56.61 1:56.61
Men's 800 Meters Section 11
PL NAME YEAR TEAM TIME
7 Torrain Haughton FR-1 DuPage 1:52.98
8 Will Cameron SR-4 John Carroll 1:53.01
10 Jordan Walters FR-1 Saginaw Valley 1:53.56
11 John Partee FR-1 Lewis 1:53.64
12 Ryan Graham SR-4 Wis.-Eau Claire 1:54.15
21 Hunter Heaton SR-4 Ashland 1:54.85
30 Alec Meixelsperger JR-3 Wis.-Whitewater 1:55.78
Men's 800 Meters Section 12
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
0 Alec Hartman   EXH 1:46.30 1:53.08
0 Ryan Parslow Junior EXH 2:04.88 1:51.50
1 Matt Molinaro JR-3 Ohio Northern 2:19.68 1:49.12
2 Deko Ricketts SR-4 Washington U. 1:32.97 1:49.37
3 Nicholas Salomon SR-4 Hope 1:56.04 1:50.51
4 Sergio Miranda SR-4 Lewis 2:10.93 1:50.95
5 Tim Grundmayer SR-4 NW Missouri 2:24.99 1:51.53
6 Connor Bauserman JR-3 Olivet 1:25.15 1:52.04