May 11-12, 2017
|
North Central - Naperville, IL

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
0 Andrew Benkovsky   Red Cedar Running Club 3:57.82 4:23.98 3:57.82 3:43.55
0 Noah Neace Senior EXH 4:25.40 3:53.23 4:28.08 4:41.49
0 David Rumsey Senior EXH 3:52.41 4:49.91 3:59.59 4:37.93
0 Denis O'Callaghan Junior EXH 3:52.08 3:22.45 4:06.89 3:37.27
0 Blake Helton   EXH 2:51.86 4:04.47 4:02.05 4:40.78
0 Josh Feldman Sophomore EXH 5:20.61 4:20.96 4:08.53 3:06.40
0 Ryan Clevenger Sophomore EXH 3:27.40 4:55.23 4:03.99 4:18.63
0 Demetri Panici Freshman EXH 4:58.09 2:57.85 4:10.49 3:02.86
0 Brice Pavey Senior EXH 3:10.52 3:48.15 3:55.20 3:19.92
0 John Simons   EXH 3:29.87 3:57.25 3:48.12 3:23.03
0 Louis Falland   Q Elite 2:48.12 3:04.47 3:53.50 4:28.53
0 Charles Hatch   Big River 3:30.80 5:02.15 3:54.22 4:12.96
0 Karson Sommer   EXH 4:50.50 3:03.35 3:58.11 3:41.45
0 Derick Colvin Senior EXH 5:38.73 5:50.02 4:42.27 3:43.00
0 Brandon Divan Senior EXH 4:38.42 3:02.41 4:00.01 3:09.61
0 Jordan Knapp   EXH 4:00.44 3:43.78 3:58.06 2:46.65
1 Ryan Cox SR-4 NW Missouri 4:00.10 4:02.37 3:46.51 3:10.27
2 Caleb Gatchell SR-4 Hillsdale 4:14.23 3:19.76 3:46.99 3:51.53
3 Daniel Michalski JR-3 Cedarville 3:15.61 3:13.34 3:47.45 4:28.39
4 Cole Wellnitz SR-4 Nebraska-Kearney 3:43.09 2:48.46 3:47.64 4:10.41
5 Nick Matteucci FR-1 Washington U. 3:27.71 4:24.77 3:48.25 2:46.63
6 Joe Anger JR-3 NW Missouri 4:28.55 4:44.62 3:49.53 3:49.53
7 Joe Zack JR-3 Wis.-Oshkosh 3:47.97 4:50.14 3:50.27 4:08.70
8 Tom Goforth SO-2 Saginaw Valley 4:09.01 2:46.01 3:50.56 3:59.79
9 Zach Matthiesen JR-3 Principia 4:34.38 3:29.82 3:50.57 4:13.63
10 Matt Cooper SR-4 Wis.-Eau Claire 3:53.66 2:51.20 3:51.34 3:23.58
11 Joseph Humes FR-1 Hillsdale 3:46.85 4:12.32 3:51.48 4:37.78
12 Tanner Osing SR-4 Augustana (Ill.) 3:40.44 3:28.84 3:52.04 3:19.56
13 Malik Holman FR-1 Columbia (Mo.) 3:28.88 3:26.56 3:52.08 3:59.05
14 Zach Hird JR-3 North Central (Ill.) 3:26.99 3:24.67 3:52.57 4:57.69
15 James Frederickson JR-3 Lewis 3:48.23 2:43.02 3:52.88 2:59.32
16 Roberto Lara JR-3 Wis.-Oshkosh 4:44.81 4:51.82 3:53.45 4:21.47
17 Javan Winders FR-1 Southern Indiana 4:59.20 3:56.09 3:53.75 3:37.39
18 Tyler Lawson SO-2 Columbia (Mo.) 3:07.08 4:47.63 3:53.84 3:21.11
19 Zach Lee SO-2 Wis.-Platteville 3:58.81 3:21.35 3:54.12 3:19.01
20 Chris Blagg SO-2 Washington U. 2:56.18 3:07.92 3:54.90 4:41.88
21 Mark De Jong JR-3 Calvin 3:46.23 4:26.29 3:55.65 4:14.51
22 Connor Ritzi JR-3 Lewis 3:08.89 3:11.25 3:56.11 5:06.95
23 Ben Byrd SO-2 Taylor 3:13.74 3:16.10 3:56.26 4:48.24
24 Wyatt Hartman SR-4 Cedarville 5:00.13 4:57.77 3:56.32 4:12.87
25 Joey Santillo SR-4 St. Francis (Ill.) 3:18.61 5:02.63 3:56.43 3:13.88
26 Brendon Paucek JR-3 Wis.-Eau Claire 4:51.21 3:42.55 3:56.75 3:42.55
27 Nicholas Nielsen SR-4 U. of Chicago 3:23.67 4:29.98 3:56.82 3:02.36
28 Walmer Saavedra FR-1 Illinois-Chicago 4:11.40 3:02.62 3:57.17 5:03.58
29 Trevor Dilley SO-2 Otterbein 4:18.78 5:03.89 3:57.41 4:18.78
30 Toler Freyaldenhoven FR-1 Rhodes 5:08.72 2:58.11 3:57.47 4:33.09
31 Calvin VanRyzin SR-4 Wis.-Stevens Point 2:53.36 4:23.61 3:57.48 3:12.36
32 Alex Bashqawi JR-3 Illinois-Chicago 4:45.00 4:23.63 3:57.50 3:31.38
33 Tyler Jensen SR-4 Northwood (Mich.) 3:10.13 4:35.69 3:57.66 4:54.70
34 Michael Erickson JR-3 Trinity (Tex.) 4:07.86 4:17.39 3:58.32 2:49.21
35 Doug Hollett SO-2 Cornerstone 3:18.27 2:52.00 3:58.88 5:03.38
36 Brett Harms JR-3 Wis.-Whitewater 5:06.33 4:59.15 3:59.32 4:35.22
37 Matt Meehan SO-2 Olivet Nazarene 3:18.86 4:42.71 3:59.58 3:04.48
38 Michael Sullivan SR-4 Washington U. 3:21.41 4:09.36 3:59.77 3:07.02
39 Colin De Young FR-1 Cornerstone 4:45.59 5:02.39 3:59.99 3:04.80
40 Travis Line FR-1 Columbia (Mo.) 4:00.39 3:36.36 4:00.39 3:24.34
41 Garrett Miller SR-4 Wis.-Milwaukee 3:53.27 3:05.17 4:00.48 3:09.98
42 Scott Wurtz SR-4 Wheaton (Ill.) 4:17.59 4:34.44 4:00.73 4:44.07
43 Shawn Milhauser SR-4 Lewis 4:25.24 4:10.77 4:01.12 3:29.78
44 Nathan Van Haitsma SR-4 Calvin 3:25.41 3:22.99 4:01.65 5:11.73
45 Dan Cotton JR-3 Carthage 3:54.45 4:45.21 4:01.70 4:37.96
46 Hudson Thomas JR-3 Wheaton (Ill.) 4:45.26 4:25.92 4:01.74 4:59.76
47 Alex Elam SO-2 Maryville (Mo.) 4:45.86 4:43.44 4:02.25 3:30.76
48 Tyler Gabriele JR-3 Olivet Nazarene 4:43.46 3:47.74 4:02.27 5:07.69
49 Parker Eisengruber FR-1 Saginaw Valley 2:52.26 4:34.16 4:02.62 4:12.33
50 Zach Feldpausch JR-3 Cornerstone 4:44.15 3:45.86 4:02.86 4:44.15
51 Tanner Dye SR-4 Taylor 4:39.37 4:27.23 4:02.93 4:15.08
52 Neil Pedersen SR-4 Wis.-Stevens Point 3:44.82 3:27.72 4:04.37 3:57.04
53 Kyle Monahan SO-2 John Carroll 3:18.28 4:46.40 4:04.78 4:39.05
54 James Rizzo SR-4 North Central (Ill.) 4:09.69 4:12.14 4:04.79 3:08.49
55 Adam Ditri FR-1 Albion 3:25.85 3:16.05 4:05.06 3:25.85
56 Wesley Meyer FR-1 Olivet Nazarene 3:40.91 3:40.91 4:05.45 3:45.82
57 Zack Michael FR-1 North Central (Ill.) 4:26.38 5:03.37 4:06.64 3:07.45
58 Nolan McKenna SO-2 North Central (Ill.) 4:41.79 3:42.47 4:07.18 5:13.92
59 Nate Wendt SR-4 Augustana (Ill.) 4:36.88 3:25.19 4:07.21 3:20.24
60 Jimmy Funteas Jr. SO-2 Wis.-Parkside 3:45.03 4:24.59 4:07.28 5:01.69
61 Corey Okinaka SR-4 U. of Chicago 4:17.75 5:14.75 4:07.83 3:10.83
62 Josh Schaefer FR-1 Wis.-Stevens Point 3:46.14 5:08.14 4:08.50 5:10.63
63 David Fish JR-3 Carthage 4:01.73 3:11.89 4:09.20 4:34.12
64 Zach Hulliberger JR-3 Olivet Nazarene 3:42.08 4:26.99 4:09.52 3:09.64
65 Clayton Brumfield FR-1 Franklin 4:50.21 4:45.21 4:10.18 3:57.68
66 Brendan Kroeger FR-1 Illinois-Springfield 5:20.58 3:57.93 4:10.45 3:22.87
67 Noah Brase SO-2 Wheaton (Ill.) 5:03.08 5:20.62 4:10.48 5:05.59
68 Jacob Labatore FR-1 Carthage 4:03.48 2:58.22 4:11.01 4:08.50
69 Preston Henze FR-1 Illinois-Springfield 4:26.44 5:06.65 4:11.35 4:26.44
70 Jonah Nelson JR-3 Wis.-Whitewater 3:36.98 3:47.07 4:12.30 4:32.49
71 Seth Harden SO-2 Taylor 5:08.82 3:37.70 4:13.13 4:51.10
72 Michael Larkin FR-1 Wheaton (Ill.) 4:10.61 3:01.57 4:15.72 4:56.64
73 Matt August JR-3 Carthage 4:15.88 4:41.47 4:15.88 4:13.33
74 Joseph Teresi JR-3 Augustana (Ill.) 4:24.61 3:35.80 4:16.90 3:56.35
75 Zakry Schwartz FR-1 Carthage 5:18.70 5:03.28 4:17.01 3:02.48
76 Lane Hoffman JR-3 North Central (Ill.) 3:36.50 4:04.85 4:17.73 3:59.69
77 Tyler Hiserote FR-1 Illinois-Springfield 3:42.56 4:42.09 4:18.79 3:11.51
78 Bjorn Shroda FR-1 North Central (Ill.) 3:34.84 3:21.90 4:18.84 4:11.08
79 Tanner McQuality FR-1 North Central (Ill.) 5:35.80 3:02.22 4:20.31 3:54.28
80 Brandon Gray SO-2 Carthage 3:53.27 5:10.15 4:25.08 4:33.04
81 Jimmy Larkin SR-4 Wheaton (Ill.) 3:05.59 4:27.79 4:25.13 3:24.15
82 Troy Harness SR-4 Roosevelt 3:35.84 3:25.04 4:29.79 4:29.79
83 Luis Munoz SO-2 Calumet-St. Joseph 5:58.88 4:04.95 4:44.82 5:10.46
  Ryan Scanlon SO-2 John Carroll DNF DNF DNF DNF
  Bryce Basting Senior Brooks ID DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
0 Derick Colvin Senior EXH 5:04.86 4:45.10 4:42.27 4:08.40
37 Matt Meehan SO-2 Olivet Nazarene 2:54.90 3:52.40 3:59.58 3:11.67
48 Tyler Gabriele JR-3 Olivet Nazarene 4:02.27 5:02.84 4:02.27 3:06.55
56 Wesley Meyer FR-1 Olivet Nazarene 3:31.09 5:06.82 4:05.45 3:43.36
60 Jimmy Funteas Jr. SO-2 Wis.-Parkside 4:07.28 3:00.52 4:07.28 5:19.00
74 Joseph Teresi JR-3 Augustana (Ill.) 4:01.49 3:12.68 4:16.90 3:25.52
75 Zakry Schwartz FR-1 Carthage 3:38.46 5:23.84 4:17.01 4:06.73
76 Lane Hoffman JR-3 North Central (Ill.) 4:28.04 4:48.66 4:17.73 4:53.82
77 Tyler Hiserote FR-1 Illinois-Springfield 3:58.09 3:45.15 4:18.79 5:15.73
78 Bjorn Shroda FR-1 North Central (Ill.) 4:47.32 4:31.79 4:18.84 4:05.90
80 Brandon Gray SO-2 Carthage 4:51.59 4:06.53 4:25.08 4:17.13
81 Jimmy Larkin SR-4 Wheaton (Ill.) 3:40.06 4:27.79 4:25.13 3:26.81
82 Troy Harness SR-4 Roosevelt 5:34.54 3:19.65 4:29.79 5:29.15
83 Luis Munoz SO-2 Calumet-St. Joseph 5:04.76 5:24.70 4:44.82 5:38.94
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Noah Neace Senior EXH 3:50.55 3:21.06 5:43.15 3:58.60 3:18.38 4:28.08
0 Blake Helton   EXH 3:20.91 4:09.32 4:57.73 4:23.84 4:26.26 4:02.05
0 Josh Feldman Sophomore EXH 4:28.42 4:38.36 3:51.14 4:01.08 3:06.40 4:08.53
57 Zack Michael FR-1 North Central (Ill.) 4:51.04 3:59.24 3:32.11 4:48.57 5:10.77 4:06.64
61 Corey Okinaka SR-4 U. of Chicago 3:35.62 3:23.22 3:45.53 3:25.70 3:13.31 4:07.83
63 David Fish JR-3 Carthage 5:16.49 4:16.68 3:21.86 4:56.55 4:21.66 4:09.20
64 Zach Hulliberger JR-3 Olivet Nazarene 5:19.39 3:47.07 4:02.04 3:54.55 3:19.62 4:09.52
65 Clayton Brumfield FR-1 Franklin 4:20.19 3:30.16 3:20.15 3:27.65 4:37.70 4:10.18
66 Brendan Kroeger FR-1 Illinois-Springfield 3:25.37 3:42.90 2:55.32 4:15.46 4:30.49 4:10.45
67 Noah Brase SO-2 Wheaton (Ill.) 4:15.49 5:08.09 5:23.12 3:42.93 3:52.95 4:10.48
68 Jacob Labatore FR-1 Carthage 3:10.77 4:05.99 4:58.71 4:41.14 4:05.99 4:11.01
69 Preston Henze FR-1 Illinois-Springfield 3:00.98 3:18.57 3:21.08 4:16.38 5:16.71 4:11.35
71 Seth Harden SO-2 Taylor 3:45.29 4:25.79 4:48.57 3:12.38 4:28.32 4:13.13
72 Michael Larkin FR-1 Wheaton (Ill.) 4:41.30 4:05.50 3:45.04 3:27.14 4:41.30 4:15.72
73 Matt August JR-3 Carthage 5:22.41 4:23.56 4:13.33 5:19.85 3:17.03 4:15.88
79 Tanner McQuality FR-1 North Central (Ill.) 3:36.06 5:35.80 4:46.35 5:22.79 3:56.89 4:20.31
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
0 Brandon Divan Senior EXH 4:00.01
25 Joey Santillo SR-4 St. Francis (Ill.) 3:56.43
30 Toler Freyaldenhoven FR-1 Rhodes 3:57.47
35 Doug Hollett SO-2 Cornerstone 3:58.88
36 Brett Harms JR-3 Wis.-Whitewater 3:59.32
40 Travis Line FR-1 Columbia (Mo.) 4:00.39
45 Dan Cotton JR-3 Carthage 4:01.70
46 Hudson Thomas JR-3 Wheaton (Ill.) 4:01.74
47 Alex Elam SO-2 Maryville (Mo.) 4:02.25
50 Zach Feldpausch JR-3 Cornerstone 4:02.86
52 Neil Pedersen SR-4 Wis.-Stevens Point 4:04.37
53 Kyle Monahan SO-2 John Carroll 4:04.78
54 James Rizzo SR-4 North Central (Ill.) 4:04.79
55 Adam Ditri FR-1 Albion 4:05.06
59 Nate Wendt SR-4 Augustana (Ill.) 4:07.21
62 Josh Schaefer FR-1 Wis.-Stevens Point 4:08.50
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 David Rumsey Senior EXH 5:01.89 4:42.72 4:13.97 3:30.84 4:11.57 3:59.59
0 Demetri Panici Freshman EXH 3:55.46 4:53.08 3:35.43 4:02.98 3:27.91 4:10.49
0 Jordan Knapp   EXH 3:15.21 2:46.65 4:07.59 4:05.21 4:26.63 3:58.06
18 Tyler Lawson SO-2 Columbia (Mo.) 4:31.26 4:59.32 3:56.18 3:37.48 3:32.80 3:53.84
23 Ben Byrd SO-2 Taylor 4:55.33 4:00.99 3:18.46 3:27.91 3:42.09 3:56.26
26 Brendon Paucek JR-3 Wis.-Eau Claire 3:21.24 2:48.10 3:23.61 3:28.34 3:02.30 3:56.75
27 Nicholas Nielsen SR-4 U. of Chicago 4:58.40 3:21.30 4:53.66 2:57.62 3:47.35 3:56.82
28 Walmer Saavedra FR-1 Illinois-Chicago 2:50.77 3:38.20 3:21.60 4:23.26 4:23.26 3:57.17
29 Trevor Dilley SO-2 Otterbein 4:28.28 3:40.80 3:28.92 3:36.05 3:21.80 3:57.41
31 Calvin VanRyzin SR-4 Wis.-Stevens Point 4:28.36 4:56.85 3:19.49 3:40.86 5:03.98 3:57.48
33 Tyler Jensen SR-4 Northwood (Mich.) 4:47.57 3:48.16 4:16.68 3:43.40 3:48.16 3:57.66
34 Michael Erickson JR-3 Trinity (Tex.) 5:07.44 2:51.59 4:50.75 3:01.13 4:53.14 3:58.32
44 Nathan Van Haitsma SR-4 Calvin 4:52.40 5:14.15 4:47.57 4:11.32 4:59.65 4:01.65
51 Tanner Dye SR-4 Taylor 4:22.37 5:08.53 4:24.80 4:53.95 3:26.49 4:02.93
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
0 Karson Sommer   EXH 3:58.11 3:15.25
9 Zach Matthiesen JR-3 Principia 3:50.57 4:50.52
13 Malik Holman FR-1 Columbia (Mo.) 3:52.08 3:35.84
15 James Frederickson JR-3 Lewis 3:52.88 2:43.02
17 Javan Winders FR-1 Southern Indiana 3:53.75 3:49.08
20 Chris Blagg SO-2 Washington U. 3:54.90 4:16.05
21 Mark De Jong JR-3 Calvin 3:55.65 3:13.24
22 Connor Ritzi JR-3 Lewis 3:56.11 3:06.53
32 Alex Bashqawi JR-3 Illinois-Chicago 3:57.50 5:06.38
38 Michael Sullivan SR-4 Washington U. 3:59.77 2:47.84
39 Colin De Young FR-1 Cornerstone 3:59.99 3:43.19
41 Garrett Miller SR-4 Wis.-Milwaukee 4:00.48 4:58.20
42 Scott Wurtz SR-4 Wheaton (Ill.) 4:00.73 3:22.22
58 Nolan McKenna SO-2 North Central (Ill.) 4:07.18 3:47.41
  Ryan Scanlon SO-2 John Carroll DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
0 Andrew Benkovsky   Red Cedar Running Club 3:03.13 3:57.82
0 Brice Pavey Senior EXH 2:49.35 3:55.20
7 Joe Zack JR-3 Wis.-Oshkosh 2:45.80 3:50.27
8 Tom Goforth SO-2 Saginaw Valley 4:15.93 3:50.56
10 Matt Cooper SR-4 Wis.-Eau Claire 3:51.34 3:51.34
12 Tanner Osing SR-4 Augustana (Ill.) 4:52.37 3:52.04
14 Zach Hird JR-3 North Central (Ill.) 2:45.13 3:52.57
16 Roberto Lara JR-3 Wis.-Oshkosh 3:23.11 3:53.45
19 Zach Lee SO-2 Wis.-Platteville 3:28.37 3:54.12
24 Wyatt Hartman SR-4 Cedarville 4:19.96 3:56.32
49 Parker Eisengruber FR-1 Saginaw Valley 4:07.48 4:02.62
70 Jonah Nelson JR-3 Wis.-Whitewater 4:24.92 4:12.30
Men's 1500 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
0 Denis O'Callaghan Junior EXH 3:34.80 4:06.89 4:09.36 4:01.96 3:59.49
0 Ryan Clevenger Sophomore EXH 3:27.40 4:03.99 3:27.40 3:51.79 3:59.11
0 John Simons   EXH 4:31.47 3:48.12 4:22.34 4:36.03 2:39.69
0 Louis Falland   Q Elite 3:09.14 3:53.50 3:16.14 2:57.46 2:43.45
0 Charles Hatch   Big River 3:21.43 3:54.22 3:58.91 4:27.01 3:02.70
1 Ryan Cox SR-4 NW Missouri 4:20.49 3:46.51 4:47.67 4:11.43 3:19.33
2 Caleb Gatchell SR-4 Hillsdale 3:10.68 3:46.99 4:39.20 3:26.56 3:12.95
3 Daniel Michalski JR-3 Cedarville 4:10.20 3:47.45 3:38.36 3:36.08 2:41.49
4 Cole Wellnitz SR-4 Nebraska-Kearney 4:24.07 3:47.64 3:27.16 4:05.86 3:27.16
5 Nick Matteucci FR-1 Washington U. 2:44.34 3:48.25 2:53.47 3:29.99 4:33.90
6 Joe Anger JR-3 NW Missouri 4:44.62 3:49.53 3:10.51 2:45.27 4:30.85
11 Joseph Humes FR-1 Hillsdale 4:40.09 3:51.48 4:26.21 4:28.52 3:19.08
43 Shawn Milhauser SR-4 Lewis 5:03.82 4:01.12 5:06.23 3:27.37 4:13.18
  Bryce Basting Senior Brooks ID DNF DNF DNF DNF DNF